Z Placu Czerwonego na Plac Zbawiciela. Wspomina Janina Żejmo

Okładka książki Z Placu Czerwonego na Plac Zbawiciela. Wspomina Janina Żejmo Janina Żejmo
Okładka książki Z Placu Czerwonego na Plac Zbawiciela. Wspomina Janina Żejmo
Janina Żejmo Wydawnictwo: REA-SJ Sp. z o. o. biografia, autobiografia, pamiętnik
REA-SJ Sp. z o. o.
2020-12-01
2020-12-01
Mirosława Wierzbicka
#wspomnienia

2030

jANINA ŻEJMO OD artystycznej, aktorskiej strony jest Polakom praktycznie nieznana. Jednak jej ciekawy życiorys jest wprost stworzony by przenieść go na srebrny ekran. zacznijmy od tego, że urodziła się w cyrku i praktycznie od trzeciego rokużycia występwoała na scenie. Od Tobolska do Barnaulu. Dziecinstwo miała neizwykłe, ze starszą siostrą zapragnęły prosiaczka- i pojawił się Amorek, który z jej dziadkiem- klaunem rozbawiał publiczność. W 1921 występowali w Tiumeni, znany akrobata wasyl został kaleką. w Rosji , Jekatyrenburgu przetrwali rewolucję i wojnę- wspomina głód. Benefis małych akrobatek, przedwczesna śmierć ojca w 1923. Kilka katastrof podczas pokazzów- Potem Trio żejmo. Dostała się do FEKS -fabryki ekscentrycznego aktora. Matka nie miała jak wyżywić swich córek- zaangażówano janię do filmu. Grałą epizody, w Nowym babionie, 22 nieszczęscia , pierwszy dzwiekowy Moja ojczyzna( mimo dobrej jakości, nie został rozpowszechniony). Ww szkole poznałą I męża, występowali razem. zasłynęła jako kobieta z twarza dziecka.
Nowi Ludzie - przyjaźń z flisakami. Największy triumf to "obudzćie Lenoczkę" Miała juz ponad 25 lat, a zagrałą dwunastolatkę. Po kilku latach do tematu wrócono, praktycznie do 1940 ciągle cos kręciła, w czasie agresji niemiec propagadnowe zbzdury, urodziłacdzeci. Najbardziej traumatyczne wydarzenia to oblężenie sLeningradu, bombardowanie, cudem wyszli z kamienicy. Miała z rodziną wyjechać pociągiem, ale ne zdażyli dotrezć. Ten sam pociag został ostrzelany, wszyscy zginłęi. Po wojniee represje wobec Polaków, choćby tylko nominalnych. Miała kolejnego mezą, Jeanota, operatora filmowego. czy pojechać do obcej Polski? Czy pożegnać karierę filmowa, to co znane i swojskie?
Jej losy świadcza o sile duchowej tamtego pokolenia, woli walki i życia. Zjeżdziła dzikie prowincje kraju, poznała tułacze żyie, miała neicodzienne dzieciństwo w cyrku, a akrobatyka pomogła jej tez w karzierze scenicznej. Nietuzinkowa kobieta, której ślad odcisnął sie też w słynnej polskiej komedii człowiek z M-3. daje wgląd w przemysł kinematograficzny Rosji, przestawia smieszne anegdotki z planu poszceógólnych filmów. Na marginesie dowiadujemy sie o wszechobecnej cenzurze.

Sympatyczna, lekka książka. Wzrusza i rozbawia do łez. Polecam.

Sympatyczna, lekka książka. Wzrusza i rozbawia do łez. Polecam.

Zupełnie nieznana w Polsce a bardzo ciekawa osoba. Bardzo pozytywna.

Zupełnie nieznana w Polsce a bardzo ciekawa osoba. Bardzo pozytywna.

• Niedoczytane

Dodaj cytat z książki Z Placu Czerwonego na Plac Zbawiciela. Wspomina Janina Żejmo