Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?

Okładka książki Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?
Natalia Hatalska Wydawnictwo: Znak popularnonaukowa
popularnonaukowa
Znak
2021-08-23
2021-08-23

Nie tego oczekiwałam po tej pozycji.

Zbyt dużo dygresji, prywaty, chaosu. Było o wszystkim i o niczym w tym samym czasie. Nie wiem co chciała osiągnąć, napisać streszczenie o współczesnych czasach z szczyptą własnych opinii? Autoreklamę swojej działalności?

Tematy były wyjaśniane pobieżnie, przepełnione anegdotkami i subiektywną opinią. Przykładowo, faktem naukowym jest że życie człowieka zaczyna się wraz z poczęciem? Zarodek jako człowiek? Bzdura, nadal są dyskusje w świecie naukowym o to, kiedy się ono zaczyna, czy od początku czy od przykładowo 13 tygodnia kiedy mózg jest już rozwinięty (części mózgu, odpowiadające za świadomość). Jeżeli dobrze się orientuję, jeszcze nie ma konsensusu. Nie dyskutuję tutaj kiedy się ono zaczyna, tylko że to nie jest jeszcze naukowy fakt. Hatalska w ostatnim czy przedostatnim rozdziale upierała się że przeciwstawianiu się temu, równa się z opozycją wobec nauki, aktualnego stanu wiedzy, co mnie nieźle oburzyło. Nauka to nie stały twór, jeżeli ktoś uważa inaczej i ma solidne badania na karku na dany temat, ma prawo dyskutować - tak się tworzy naukę i weryfikuje fakty.

Na siłę próbowała wmówić że nasze życie się składa z paradoksów, że to takie proste. Niby internet nas łączy jak nigdy, a czujemy się tak samotni jak nigdy... To nie dlatego że masowo przenosimy się do miast, mamy coraz mniej czasu i sił czy pieniędzy na socjalizowanie się, wyścig szczurów nas nie wykańcza, tylko to wina internetu który izoluje nas i uzależnia. Poruszane problemy są dużo bardziej złożone. Owszem, aplikacje są tak zaprojektowane by nas usidlić, ale to nie jest jedyna przyczyna dlaczego mamy plagę samotności.

Wielka szkoda, książka miała potencjał, gdyby autorka nie próbowała napisać o wszystkim w 300 stronach, może coś by z tego było.

Nie tego oczekiwałam po tej pozycji.

Bardzo dużo własnych przemyśleń autorki w tej pozycji. Czasem czułam, że subtelnie narzucała swój punkt widzenia. Jednak mimo wszystko ta książka otwiera oczy na wiele spraw i skutecznie zachęca do zastanowienia się nad pewnymi zagadnieniami.
Zdecydowanie polecam.

Zdecydowanie polecam.

Przez większą część książki ponownie przyswajałam znane mi już fakty. Średniej całości dopełniały wojujące hasełka pokroju "powinniśmy coś z tym zrobić".
Nie było jednak tak tragicznie, jak można wnioskować z powyższych żalów - pewne wizje przyszłości były naprawdę całkiem interesujące.

WOW! Co za książka! Ilość pojęć, nowych technologii, zaawansowanych badań nad prawie każdym aspektem ludzkiego zachowania i sposobów monetaryzacji tych danych wręcz oszołamia. Książka w rewelacyjny sposób ukazuje, jak bardzo uważni powinniśmy być pozwalając technologii przenikać do coraz większych aspektów naszego życia. Sądziłam, że mam sporą wiedzę na ten temat, ale okazuje się, że autorka potrafiła mnie zaskoczyć.

Zdecydowanie polecam każdemu użytkownikowi internetu, nawet jeśli Waszym jedynym urządzeniem elektrycznym jest komputer czy telefon. Ja z pewnością do niektórych rozdziałów jeszcze wrócę, mam też nadzieję, że za parę lat autorka uaktualni tę książkę.

Hatalska zaprasza czytelnika do przyjrzenia się z bliska postępowi technologicznemu, temu co jest nam dostępne na codzień jak social media, jak również nowinkom i pracom badawczym. Roboty sprawujące opiekę nad osobami starszymi, technologia 5D oddziałująca m.in na zapach, " lustrzany świat" bądź naprawa genów na poziomie komórkowym- to niektóre z poruszanych tematów. Wszelkie kwestie pokazują jednaczenie zagrożenia jak i korzyści dla zdrowia i społeczeństwa. Taki też jest cel książki, byśmy bardziej świadomie, krytycznie podchodzili do używanych technologii, które zmieniają nasze życie.

Miła lektura, lecz przyznam ze nie wiele mię zdziwiło

Miła lektura, lecz przyznam ze nie wiele mię zdziwiło

"Moja młodsza córka w wieku czterech lat miała w swoim życiu okres pytań z serii: "Co jest ważniejsze?""

Właściwie większość rozważań ma charakter psychologiczny lub socjologiczny. Autorka często sięga do statystyk i do eksperymentalnych badań socjo-psychologicznych, próbując je wciąż na nowo reinterpretować w kontekście rozwoju technologicznego ostatnich dziesięcioleci. Fakt, że chodzi w większości o eksperymenty z lat 60-ych oraz że ten rozwój w zasadzie powtarza problemy, jakie wcześniej w fantastyce przewidzieli i omawiali pisarze tego gatunku literatury sprawiał, iż miałem wrażenie, że już o tym wszystkim słyszałem i że w ogóle niewiele dowiadujemy się tutaj nowego. Pani Hatalska przyznaje się zresztą otwarcie, że sama niejako do naukowego zajmowania się tematem technologii i informatyzacji społeczeństwa doszła przez fantastykę oraz przez zainteresowania męża (jest "geekem"). (...)

Cała recenzja na stronie: https://nakanapie.pl/recenzje/co-jest-wazniejsze-jarzebina-czy-telefon-wiek-paradoksow-czy-technologia-nas-ocali

Dobrze się czytało, skłania do przemyśleń. Myślę że warto przeczytać 🙂

Dobrze się czytało, skłania do przemyśleń. Myślę że warto przeczytać 🙂

"Wiek paradoksów" to obszerne podsumowanie i analiza dostępnych obecnie technologii i jej nadchodzących trendów. Książka nie dostarcza gotowych odpowiedzi. Unikając oceniającego tonu, przedstawia czytelnikowi jedynie mnogość perspektyw.
Niewiele rzeczy można ocenić jako jednoznacznie dobre lub zdecydowanie złe. Świat, tak samo jak technologia, to system naczyń połączonych i zależności, które wpływając na siebie nawzajem, kształtują obraz dzisiejszego (oraz przyszłego) świata.

Temat, który moim zdaniem najmocniej wybrzmiewa w tej książce to zdumienie dla "huraoptymizmu", którym witamy wszelkie nowości. Niewątpliwie bez technologii i wszelakich usprawnień nie bylibyśmy jako ludzkość w tym miejscu, w którym znajdujemy się obecnie, jednak zbyt często dajemy ponieść się marketingowym superlatywom. Każda bowiem technologia to zbiór zysków i starannie przemilczanych strat, a osoby, które kalkulują ich bilans przed zakupem, często uważane są za zacofanych i niepodażających za trendami amiszów.

Pozycja zdecydowanie godna polecenia (lecz niekoniecznie ludziom, którzy interesują się technologią, ponieważ ta książka to raczej analiza wpływów i zależności pomiędzy technologiami niż zbiór najnowszych nowinek).

CzytajPL 2022 - pozycja nr 2.
Czegoś tam nowego się dowiedziałam, ale nie jest to pozycja szalenie odkrywcza. Można przesłuchać/przeczytać, ale nie trzeba.

CzytajPL 2022 - pozycja nr 2.

Natalia Hatalska Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali? Zobacz więcej

Ciekawostki historyczne