Przygody Emila ze Smalandii

Okładka książki Przygody Emila ze Smalandii Astrid Lindgren
Okładka książki Przygody Emila ze Smalandii
Astrid Lindgren Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Emil ze Smalandii (tom 1-3) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Emil ze Smalandii (tom 1-3)
Emil i Lönneberga
Nasza Księgarnia
2021-01-27
2012-04-18
Irena Szuch-Wyszomirska, Anna Węgleńska
literatura szwedzka

Okładka książki Gałka od łóżka Mary Norton, Jan Marcin Szancer (ilustrator)
Gałka od łóżka Mary Norton, Jan Ma...
Okładka książki Mio, mój Mio Johan Egerkrans, Astrid Lindgren
Mio, mój Mio Johan Egerkrans, As...
Okładka książki Piaskowy Wilk Kristina Digman, Åsa Lind
Piaskowy Wilk Kristina Digman, Ås...

Jeszcze żyje Emil ze Smalandii

Mojego synka te historie bardzo wciągnęły, bo ewidentnie utożsamia się z głównym bohaterem. Niektóre wątki trochę przestarzałe i dla wielu współczesnych kobiet tatuś Emila to bardzo irytująca postać, ale na szczęście nie o niego w tej książce chodzi. Podobało mi się, że postać Emila pomimo jego psot jest przedstawiona obiektywnie i jednak jego zaradność i inteligencja również są dobrze opisane. Mały czytelnik wtedy widzi, że łatka łobuziaka to tylko łatka, a w człowieku tkwi znacznie więcej.

Super książka, taka pozytywnie śmieszna, czasami mocno nierealna, ale z dzieciakami czytaliśmy z zapartym tchem. Czasami trochę nie przystaje do współczesnego świata ("Tato, kto to jest parobek?", "A czemu ona śpi w kuchni na ławie, a nie w łóżku?"),ale to też jakaś nauka. Polecam wszystkim.

bardzo śmieszna książka polecam:)

bardzo śmieszna książka polecam:)

Poznajcie Emila ze Smalandii i nie dajcie się nabrać na tę słodką buźkę. Ten pięciolatek o anielskiej urodzie bez wątpienia jest największym rozrabiaką na całym świecie, w końcu mieszkańcy jego rodzinnej miejscowości, Lönnebergii nawet zrobili zbiórkę pieniędzy na jego wyjazd do Ameryki. Emil mimo swojej niesforności i zamiłowania do płatania figlów, tak naprawdę jest niezwykle inteligentnym chłopczykiem o wielkim sercu, który jest po prostu ciekawy świata i właśnie to oraz nie zawsze do końca przemyślane decyzje pakują go w tarapaty. Często chcąc naprawić swój występek, wpada w jeszcze większe kłopoty, co skutkuje szlabanem w drewutni, ale wcale nie jest z tego powodu smutny, ponieważ za każdym razem, gdy jest w stolarni, rzeźbi drewniane ludziki i można zauważyć, że chłopak ma do tego smykałkę. Nic dziwnego, praktyka czyni mistrza, a sam Emil ma swoim koncie już ponad kilkaset figurek. Czasami zdarzy mu się wystrugać kilka na dzień i jak sam mówi, nigdy nie wie, czy to, co robi to psoty, tego dowiaduje się dopiero po wszystkim.
Pięciolatek może i uchodzi za małego rozrabiakę, to jednak nie daje złego przykładu młodemu czytelnikowi. Książka uczy i pokazuje, że czasami dobre chęci nie wystarczają i mogą źle się skończyć. Dodatkowo nie ma otoczki wręcz idealnego świata, który często występuje w bajkach dla dzieci, tutaj świat jest ukazany takim, jaki jest naprawdę, nie ma tu sztuczności, ludzie piją, biją się, przeklinają. Jednak autorka robi to w tak subtelny sposób, że jest to po prostu część zwykłej szarej codzienności mieszkańców Smalandii, którą Emil urozmaica swoimi szalonymi pomysłami.
Emil z Lönnebergii to jeden z moich ulubionych seriali z dzieciństwa. Emilka oglądałam gdzie tylko się dało, w polskiej telewizji, niemieckiej, a nawet jak udało się upolować, to w czeskiej. Powrót po tylu latach do jego przygód i to w takiej formie, to coś wspaniałego i mimo że książka jest dedykowana młodym czytelnikom, to ci starsi z całą pewnością powrócą myślami do swojego dzieciństwa, niewinności, beztroskiego życia i dziecięcej wolności. Przygody Emila wywołują uśmiech na twarzy nie tylko najmłodszym czytelnikom. I może Emil nie jest tak bardzo znany jak Pipi, to mogę was zapewnić, że ten psotnik rozbawi was do łez, skradnie wasze serca i polubicie go tak samo jak ja.
To wydanie zawiera wszystkie trzy części przygód małego łobuziaka, a ilustracje Björna Berga - po raz pierwszy w kolorze, są świetnym dodatkiem do całości.

Emil rozbawiał mojego 5 latka do łez.. 🙂

Emil rozbawiał mojego 5 latka do łez.. 🙂

Rewelacja, uśmialiśmy się z synkiem przednie :) jest zabawnie, ale też wzruszająco i pouczająco, cudna!

Przewspaniała, przeurocza, przepiękna i przezabawna!!!! Czytając dzieciom miewałam takie momenty, że tak się śmiałam, że musiałam powtarzać po trzy razy, a i tak nikt nic nie rozumiał bo wydawałam z siebie tylko bulgot nie mogąc wypowiedzieć właściwie słów, w innych momentach ciężko było mi czytać ze względu na ściśnięte z emocji gardło...byłam o krok od płaczu. Dzieci słuchały jak zaklęte - wczoraj wszystkim nam zrobiło się bardzo przykro bo książka zwyczajnie się skończyła ;( z tego co zdążyłam rozwikłać, nie ma już więcej części Emila ze Smalandii- to wydanie zawiera wszystkie trzy. Książkę zaczęliśmy czytać chyba wiosną, bądź latem - a pory te raczej nie sprzyjają długim wieczorom w łóżku- dzieci raczej biegają do późna po dworze :) ale nastała jesień i powrót do Smalandii -pierwsza część raczej taka zwykła, bardziej wprowadzająca, troszkę śmieszna widać, że Pani Lindgren jakby się rozkręcała w pisaniu Emila i tak im dalej tym piękniej - dlatego zaznaczam arcydzieło bo takie mam odczucia po tej książce...to powinna być lektura obowiązkowa od 5 -99 lat :)

To wydanie z NK składa się z trzech części: Emil ze Smalandii, Nowe psoty Emila ze Smalandii i Jeszcze żyje Emil ze Smalandii. Bohater, tytułowy Emil Svensson żyjący na farmie w Katthult, znany jest na całą okolicę ze swych niewiarygodnych psot. Poznajemy je dzięki mamie Emila, która zapisywała je w niebieskich zeszytach. Zeszytów uzbierało się mnóstwo, co absolutnie nie znaczy, że Emil był złym dzieckiem. Po prostu zawsze jego dobre chęci, uczynki obracały się w szkodę....
Jest to chyba najbardziej wesoła książka w twórczości Lindgren. Razem z synem nie mogliśmy się doczekać wieczornego czytania. Byliśmy bardzo ciekawi, co tym razem wymyśli Emil. W rankingu "najlepszych" psot Emila znalazły się: wciągnięcie na maszt siostry, próba wyrwania zęba służącej, zamknięcie ojca w "wygódce" i oczywiście przygoda z wiśniami na wino. Eh, przygód Emila nie da się opisać. Trzeba książkę po prostu przeczytać.

Super książka!!! Przeczytaliśmy ją w tydzień, czytaliśmy i w ciągu dnia i wieczorami :). Moi synkowie 5 i 7 lat byli zachwyceniu, zresztą ja też :).

Bardzo fajna książka dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym mnie szczególnie się spodobała opowieść o tym jam mama Emila robiła wino wiśniowe i co z tego wynikło :)

• Dla dzieci
  • Dziecięce