Zrozumieć Feliksa. Tom II

Okładka książki Zrozumieć Feliksa. Tom II Zoltán Fördős
Okładka książki Zrozumieć Feliksa. Tom II
Zoltán Fördős Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos biografia, autobiografia, pamiętnik
brak
Wydawnictwo WasPos
2020-11-25
2020-11-25

Długo się zbierałam, żeby tu coś napisać. Skończyłam czytać w weekend, ale nie o końca wiedziałam jak to wszystko pozbierać.
Książka bardzo mi się podobała ale uprzedzam - trzeba lubić takie klimaty.

Według mnie podzielona na dwie części. Do połowy są wspomnienia Feliksa z lat niewoli i tęsknoty za synem i żona Zofią.
Przepiękne listy, przepiękne wspomnienia.
Autor ukazuje Feliksa jak zwykłego człowieka, kochającego rodzinę, wtrąconego do niewoli na długie 11lat.
Druga część tak mniej więcej od połowy to życie Feliksa po uwolnieniu. Pokazuje go z innej strony. Jako przewodniczącego partii, bardzo blisko współpracującego z Leninem ale też człowieka niezwykle prawego, który nie pozwolił zrobić krzywdy niewinnym.
Różnie go historia przedstawia ale autor próbuje udowodnić, że Feliks Dzierżyński był lubiany przez ludzi, byl oddany władzy a zarazem bardzo uczciwym człowiekiem. Nigdy nie odmówił pomocy drugiemu człowiekowi, nie pozwolił na wyrok skazujący, jeżeli ten był niewinny.

Kto lubi i zna trochę historię temu na pewno książka się spodoba. Na pewno to nie romans ani kryminał 😛
No trochę o zbrodniom jest, o miłości też ciutkę ❤

Książka bardzo mi się podobała ale uprzedzam - trzeba lubić takie klimaty.

Przepiękne listy, przepiękne wspomnienia.
Autor ukazuje...

Feliks Edmundowicz Dzierżyński nie bez przyczyny nazywany był "Czerwonym Katem". Ten niepozorny z wyglądu człowiek współodpowiadał za represje polityczne w czasie masowego terroru stosowanego przez bolszewików. Był zarówno polskim jak i radzieckim rewolucjonistą. Do dziś przez niektórych uważany jest za bohatera narodowego.

Jego biografie próbowało spisać już klika osób, ale chyba nikomu nie udało się tego zrobić tak jak wykonał to autor tej. Zoltàn Fördós zapragnął zajrzeć głębiej w postać człowieka, który był jednocześnie wcieleniem dobra i zła. Udało mu się zgromadzić cały ogrom materiałów historycznych dotyczących Dzierżyńskiego, dzięki którym próbował on zrozumieć jego sposób myślenia i życia. W obu tomach czytelnik ma okazję poznać bohatera od strony jego relacji rodzinnych, przez moment wkroczenia na drogę rewolucjonizmu, aż po całkowite zatracenie się w nim. To właśnie ten najbardziej krawawy okres został dokładnie przybliżony w drugim tomie.
Biografię Żelaznego Feliksa przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Choć na co dzień nie mam już takiej styczności z historią, to chętnie powracam do niej przy każdej możliwej okazji. Autor w zgrabny sposób przedstawia wydarzenia z życia i lawiruje pomiędzy setkami ważnych dat.
Druga część to dość opasłe tomiszcze, ale myślę, że dla zainteresowanych, przebrnięcie przez nią nie będzie żadnym problemem.

Jego biografie próbowało spisać już klika osób,...

Zoltán Fördős przybliża nam postać Feliksa Dzierżyńskiego w książce pt. „Zrozumieć Feliksa”

Opis okładkowy książki rozpoczyna się od słów „Postać Feliksa Dzierżyńskiego oblepiona jest w świadomości ludzi kłamstwami najrozmaitszej treści, przez co jest wypaczona w sposób znaczny”. Jaki był w takim razie naprawdę?
Z racji tego, że tom drugi jest kontynuacją tomu pierwszego, uznałam, że przedstawię Wam obie części jednocześnie, gdyż aby mieć obraz na całą postać Feliksa Dzierżyńskiego koniecznie trzeba przeczytać oba tomy.

Kiedyś obiło mi się o uszy nazwisko Dzierżyński, ale nie wnikałam, kim jest ta osoba. Nie byłam wówczas również fanką literatury historycznej, co uległo zmianie jakieś cztery lata temu. Feliks Dzierżyński to postać głębokiej komuny, znany również jako Żelazny Feliks lub Czerwony Kat. Postać negatywna niemająca oporów przed niczym. Stał na czele Wszechrosyjskiej Komisji Nadzwyczajnej.

Gdy miał 18 lat zaangażował się w politykę i działał w polskich partiach socjaldemokratycznych w Królestwie Polskim i na Litwie, we frakcji bolszewickiej. Następnie był aktywnym politykiem bolszewickim. Carska policja wielokrotnie go aresztowała i był zsyłany na Syberię, skąd uciekał.

Autor przedstawił nam nie tylko historię życia Feliksa, ale również rodu Dzierżyńskich. Fördős w swojej książce wytłumaczył m.in.: z jakiej rodziny pochodził Feliks, w jakie związki się wdawał czy to, kim chciał zostać w przyszłości. Feliks, obserwując świat, widział nierówne traktowanie społeczeństwa, analizował, wnikał z czego bierze się taki stan rzeczy. Co zaskakujące, okazało się, że Dzierżyński chciał zostać księdzem.

Zoltán Fördős przetłumaczył ogrom materiałów, aby stworzyć dwa opasłe tomy dotyczące Feliksa. W sporą ilość dat wplata również jego listy, które wysyłał do najbliższych. Przedstawia nam Feliksa od tej drugiej strony, od strony, której do tej pory mało kto znał. Ciężko uwierzyć, że Dzierżyński, jakiego poznajemy w lekturze Fördősa, mógł dokonać tylu zbrodni. Książkę czyta się przyjemnie, dostarcza sporo informacji i daje obraz na kawałek historii. Jeśli lubicie literaturę historyczną, biograficzną to „Zrozumieć Feliksa” może być dla Was idealna.

Z racji tego, że tom drugi jest kontynuacją tomu pierwszego,...

Kochani dziś skończyłam drugą część książki pt " Zrozumieć Feliksa" 2 część 🤩

Jak zakończyć stary rok ?
Z tą książkę nie mogłam sobie lepiej wybrać .

Zrozumieć Feliksa 2

Jest to druga część książki którą już opisywałam więc nie będę was wprowadzać w pierwszą część
Jak wiadomo jest to biografia człowieka bardzo mocno związanego z historią
Tu już mamy bardziej opisany jego życiorys niż w pierwszej  części
Znajdziemy tu też prywatne listy mężczyzny z rodziną i nie tylko, które wiele wyjaśniają I podpowiadają
Więcej wydarzeń, więcej opowiadań I więcej wiadomych
Opisana jest w niej także Sabina
A kim była?
Dowiedzcie się sami
Historia historia I jeszcze raz historia
A tak ładniej mówiąc zagłębienie się w życie znanego nam człowieka
Czytając nasuwa się pewna myśl
Czy ten człowiek kiedyś  będzie wogle szczęśliwy
Czy odnajdzie spokój w tym całym zamieszaniu jakie tworzy jego osoba ?
Dla mnie malutkim minusem jest tylko nieskończona ilość dat I nazwisk do których kompletnie nie mam głowy 😅
Dlatego moja książka jest bardzo podkreślona
Uważam , że bycie jej patronatem było dla mnie ważna lekcja ,która wam oczywiście polecam z czystym sumieniem 🤗

Dziękuję @waspos za cudowny rok ,który obdarzyliście mnie tak pięknymi patronami
Dziękuję za cudna współpracę
Pozdrawiam i kocham 😘
@madziara.malfoy

Kochani dziś skończyłam drugą część książki pt " Zrozumieć Feliksa" 2 część 🤩

Jak zakończyć stary rok ?
Z tą książkę nie mogłam sobie lepiej wybrać .

Zrozumieć Feliksa 2

Jak wiadomo jest to biografia człowieka bardzo mocno związanego z historią
Tu już mamy bardziej opisany...

Nie czytałam niestety tomu 1 i miałam pewne obawy, czy jest sens czytać 2 tom bez poznania treści 1 ...

Na szczęście można ją przeczytać samodzielnie, dowiemy się po prostu nowych dalszych informacji o Feliksie Dzierżyńskim.

"Opowieść" zaczyna się od opisania uczuć, relacji miedzy Feliksem a Sabiną. Kim jest Sabina? Czy stworzą razem jakiś związek? Co się wydarzy?

Ten i wiele innych epizodów z życia Feliksa to akcja tej książki.

Wplatane są też informacje o Leninie, dzięki czemu i jego postać staje się bliższa czytelnikowi, co dla niektórych wyda się może nową informacją.

Książka należy do kategorii Biografia, więc może to niektórym czytelnikom nie odpowiadać, ale zapewniam, że czytanie nie jest tak złe. Czytelnik odnosi wrażenie, że czyta po prostu książkę i przy okazji dużym atutem jest to, że jest to opowieść prawdziwa, co jest dużym atutem dla kogoś, kto lubi np historię :)

Książka zawiera np osobiste listy Feliksa do siostry czy żony, wspomnienia jego współpracowników, którzy czuli przed nim respekt.

"Do wszystkich zwracał się jednakowo per "wy". Wydawał się człowiekiem opanowanym".

" Gdy bronił swoich tez, był jak ogień, ale w walce z kontrrewolucjonistami i w rozmowach z nimi był zimny niczym lód..."

Dużo faktów, nazwisk, wydarzeń i to może stwarzać trochę trudność by się w tym wszystkim połapać, ale myślę, że ogólnie książka jest warta przeczytania, faktów tamtych niespokojnych lat poznania, osobistych przeżyć bohatera. To wszystko po prostu żywe fakty zawiera.

Czy Feliks był w ogóle szczęśliwy? Czy rodzinne życie było dla niego czy raczej polityka zwyciężyła?

Polecam a sama, może jak będę miała okazję, to sięgnę też po 1 tom.

Ten...

Książka należy do gatunku biografie, historia. To nie są książki, po które sięgam. Ale tym razem stwierdziłam, że może warto poczytać. Książkę czyta się bardzo dobrze. Mimo że ma ponad 400 str. wystarczył jeden dzień bym ja miała za sobą.

Nie będę opisywać treści, ponieważ są to fakty historyczne z życia Feliksa Dzierżyńskiego. Książka to nie suche fakty a opisane fakty jakby się czytało opowiadanie nie biografię. Cała książka to opisy z życia Feliksa, opisane poprzez ludzi i sytuacje, w jakich znalazł się Feliks. Książka przedzielona jest listami, jakie pisał i otrzymywał Feliks. Listy sprawiają przyjemne wrażenie autentyczności. Postacie są świetnie opisane i żywe.

W książce są szeroko opisane wydarzenia, co sprawia, że jest idealna dla miłośników historii i samego Feliksa. Przybliża nam historie danego okresu. Polecam każdemu, kto uwielbia czytać tego typu książek, studentom i miłośnikom historii i tego okresu.

• Patronat medialny
  • Książka recenzencka
  • Posiadam na półce (polskojęzyczne)
  • Chcę kupić 2

Dodaj cytat z książki Zrozumieć Feliksa. Tom II