Zrozumieć Feliksa. Tom 1

Okładka książki Zrozumieć Feliksa. Tom 1 Zoltán Fördős
Okładka książki Zrozumieć Feliksa. Tom 1
Zoltán Fördős Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos Seria: Z historią w tle biografia, autobiografia, pamiętnik
Z historią w tle
2018-11-10
2018-11-10
feliks krwawy feliks historia dzierżyński prawda listy biografia

Nie wiem co mam myśleć. Pierwszy tom kończy się w 1909 roku i do tej pory Feliks to anioł nie człowiek. Jestem ciekawy, jak autor przedstawi Dzierżyńskiego od kiedy ten dostał nieograniczoną władzę. Jeśli w drugim tomie dalej będzie aniołem, to zmienię na 1 gwiazdkę. W książce jest fatal error na stronie 389 - 1863 rok data Powstania Listopadowego.

Feliks Edmundowicz Dzierżyński, ps. Jacek, Jakub, Franek znany również jako Żelazny Feliks, Krwawy Feliks lub Czerwony Kat. Postać niezwykle barwna i jak się okazuje, nie tak jednoznaczna jak zawsze myśleliśmy. Zoltán Fördős stara się „odczarować” postać Dzierżyńskiego, twierdząc, że teraz on przedstawi nam całą prawdę o tym ideologu i rewolucjoniście. W pierwszym tomie tej biografii poznajemy dzieciństwo i młodość Feliksa, a także realia życia i pracy robotników i chłopów w zaborze rosyjskim. Na kartach biografii przewijają się nazwiska postaci znanych z lekcji historii, zwłaszcza z lekcji dotyczących powstania ruchów socjalistycznych. Na kolejnych stronach Autor przedstawia wydarzenia kształtujące charakter i poglądy młodego Feliksa. Aż jestem ciekawa, dokąd to zajdzie w tomie drugim. Jak Autor wytłumaczy przemianę jaka zeszła w Dzierżyńskim, z idealisty w Czerwonego Kata.

Styl Fördősa jest prosty, obrazowy. Czasami niestety mam wrażenie, za bardzo ocenia. Nie zawsze udaje mu się utrzymać obiektywność, widać, że postać Dzierżyńskiego go fascynuje. Fördős nie oparł się pokusie wydawania osądów dotyczących społeczeństwa polskiego, żyjącego przeszłością, ani oceny „kapitalistów” wykorzystujących klasę robotniczą. Niestety mam wrażenie, że nie wszystkie fakty zostały wiernie przedstawione.

Czytając „Zrozumieć Feliksa”, trzeba być bardzo krytycznym, nie dać się uwieść autorowi i jego zachwytowi nad Dzierżyńskim. Można przeczytać jako ciekawostkę. Ja zamierzam przeczytać drugi tom, aby sprawdzić, jak dalej poradzi sobie Autor.

Tak jak mówiłam udało mi się przeczytać jedną książkę , która wam polecam z całego serca ♥️

Zrozumieć Feliksa 🥰

Zrozumieć Feliksa

Feliks Dzierżyński do tej pory znany nam jako można powiedzieć czarny charakter, zla postać żyje w czasach komuny.
Rewolucja październikowa I bliskie niej wydarzenia poznajemy od strony prawdziwej A nie tylko tej z podręczników szkolnych czy krótkich czasopism
Jest to jeden z bardziej rozpoznawalnych ludzi, bohaterów książek i opowiadań A także historii.
Poznajmy go już od najmłodszych lat życia.
Ale bardzo zwięźle jest ten moment opisany.
Akcja nabiera tempa gdy wyjeżdża on do Berlina.
Wtedy poznajemy go znacznie bliżej
Autor ze wszystkich możliwych brudów na temat Feliksa wyciąga całą prawdę i nie kryje przed nami żadnych tajemnic.
Nie ubarwia I nie koloryzuje historii tego człowieka .
Wyjaśnia plotki i zasypuje nas nową wiedzą o człowieku o którym każdy z nas powinien coś wiedzieć .
Historia ta nie jest łatwa dlatego naprawdę należą się ogromne brawa za podjęcie się takiego wyzwania .
Książka wymagała bardzo dużego poświęcenia I zainteresowania .
Wymagana tu była ogromna praca .
Bardzo łatwo sobie wyobrazić opisywaną fabułę .
Przynajmniej ja nie miałam z tym problemu bo lubię książki historyczne .
Jest to dla mnie takie odbicie od Fantasy i poznanie trochę siebie i świata .
Porządną dawka informacji pozwoliła mi na uzupełnienie wiedzy na temat tego człowieka .
A czy Ty chcesz się dowiedzieć czegoś więcej?
Jeśli tak sięgnij po tę książkę bo naprawdę warto poczuć te zdziwienie na własnej skórze.
Polecam serdecznie

Zrozumieć Feliksa 🥰

Zrozumieć Feliksa

Książka miejscami aż żenująca. Co i rusz miałem wrażenie podróży w czasie, gdy byłem młodym obywatelem PRL. Zastanawia mnie tylko, jakiegoż to fikołka zaprezentuje nam autor, by w drugim tomie wytłumaczyć nam, wicie-rozumicie, te morze, morze krwi, bólu, rozpaczy i tragedii, których autorem był Feluś, te rzesze wdów i sierot, które uszczęśliwiał?
Myślę sobie też, że tyle jeszcze przed autorem pracy - tak wiele potwornych postaci z ludzkiej historii do odkłamania, zrozumienia, przybliżenia... Bo czymże jest prawda, gdy wszystko płynne i nieokreślone, c'nie?

Myślę sobie też, że tyle...

Autor wykonał dużą i ambitna pracę i zaryzykował. Dzisiaj postać głębokiej komuny nie wzbudza już tak wielkiego zainteresowania, ale właśnie z tego względu zdecydowałem się siegbsc5pi te lekturę. Postać kontrowersyjna jest wyzwaniem dla czytelnika. Książka pokazuje życie Dzierżyńskiego z dużą szczegółowiscią.

Feliks Dzierżyński, zwany również Żelaznym Feliksem lub Czerwonym Katem, to jedna z najbarwniejszych (i chyba owianych najgorszą sławą) postaci naszej rodzimej (a już szczególnie rosyjskiej) historii. Niegdyś to właśnie on stanął na czele Wszechrosyjskiej Komisji Nadzwyczajnej do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem (zwanej Czeką),której głównej zadaniem była walka z powstającą kontrrewolucją. Akcje tejże organizacji cechowały dwie główne zasady: bezwzględność i brutalność, co w konsekwencji doprowadziło do tysięcy zgonów, aresztowań i innych tego typu zdarzeń.

Przez laty jego postać obrosła w wiele legend i "prawd", które w rzeczywistości nie miały miejsca — a już z pewnością nie były tak poważne, jakimi je opisywano. Na przeciw tym wszystkim wypaczonym i niedokładnym "faktom" wyszedł Zoltán Fördős, autor niniejszej publikacji, który podjął się niemożliwego — spisania biografii Feliksa Dzierżyńskiego.

I tak oto, po wielu miesiącach, a pewnie nawet i latach ciężkiej pracy, powstała pierwsza część tej biografii, w której autor skupia swoją uwagę na pierwszych kilkunastu latach z życia Dzierżyńskiego, zaczynając od dzieciństwie Feliksa. Autor w dokładny sposób wytłumaczył nam, czytelnikom m.in.: z jakiej rodziny pochodził Feliks, w jakie związki się wdawał, gdy był już dojrzałym mężczyzną, jakie miał plany i marzenia dotyczące chociażby tego, kim chciałby zostać w przyszłości. Z książki tej możemy dowiedzieć się również tego, dlaczego jego najbliżsi w późniejszym czasie... donosili na Dzierżyńskiego i mówili nieprawdę, dzięki której powstał dokładnie taki, a nie inny wizerunek — człowieka bezwzględnego, egoistycznego, zakochanego we władzy. Po przeczytaniu tej wyczerpującej pozycji mam mieszane uczucia względem tego, czy rzeczywiście był tak złą osobą. Niejednokrotnie, kiedy czytałam listy Feliksa, które pan Fördős osobiście przetłumaczył i wplótł w treść książki, zastanawiałam się, jakim cudem ten zagubiony, pragnący spokoju i rodzinnego ciepła człowiek był w stanie dokonać tylu zbrodni? Niestety, nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie w żaden sensowny sposób, ale cieszę się, że Zoltán Fördős napisał tę biografię, próbując przedstawić czytelnikom to, czego przez wiele lat sam dowiódł.

Niewątpliwie największą zaletą tejże pozycji jest fakt, iż Zoltán Fördős napisał ją w niezwykle wyczerpujący sposób. Doprawdy, możecie mi wierzyć, bo jak już wspomniałam wcześniej, jest to pierwszy tom tejże biografii i książka ta liczy prawie pięćset stron.

Po skończonej lekturze pozostaje mi jedynie oczekiwać kolejnego tomu. Jestem ciekawa, czy autor przedstawi w nim wszelkie zarzuty ciążące na Dzierżyńskim, czy może jednak będzie to kolejna pozycja, która będzie miała na celu ocieplenie wizerunku Feliksa.

Z tego miejsca wszystkich zainteresowanych gorąco zachęcam do lektury niniejszej publikacji. Gwarantuję, że czas spędzony z tą książką, nie będzie czasem straconym.

Nie ma co ukrywać, że gdyby nie wydawnictwo WasPos to nie wiele wiedziałabym o Feliksie Dzierżyńskim. Biorąc książkę do ręki, wiedziałam, że przecież to też nie do końca typowa biografia, więc z uśmiechem od ucha do ucha zasiadłam do czytania.

Jak na takie książki przystało, zapoznajemy się z naszym głównym bohaterem od jego najmłodszych lat po moment, w którym wyjeżdża do Berlina. Jego pierwsze podrygi w walce o lepsze jutro, nie tylko dla siebie. Wpisując w wyszukiwarkę nazwisko Feliksa przede wszystkim wyskakuje to jakie miał przydomki („Żelazny Feliks”, „Krwawy Feliks”, „czerwony Kat”) i jak bardzo był negatywną postacią. Oczywiście nie twierdzę, że była to postać pozytywna, bo przecież w każdej plotce jest ziarnko prawdy, niemniej jednak zawsze miło zobaczyć / przeczytać tę drugą stronę medalu.

Czego się zatem dowiedziałam? Na pewno tego, że Feliks nie tylko planował zostać duchownym, ale również odbył karę w więzieniu i brał udział w powstaniach. Co prawda historia nie jest moją mocną stroną, szczególnie ta zagraniczna, ale mimo to książkę przeczytałam zaskakująco szybko. Nie można ukryć, że język jest prosty i lekki do czytania. Dodatkowym atutem jest to, iż przypisy są na stronach, a nie zrzucone na „słowniczek” na końcu książki. Myślę, że trzeba tę książkę traktować bardziej jako ciekawostkę i po prostu dać się porwać historii z innej strony.

Przed wami bardzo ciekawa książka biograficzna, która nosi tytuł "Zrozumieć Feliksa tom 1" Zoltána Fördősa. Opowiada o życiu Feliksa Dzierżyńskiego, który walczył o dobro i dobre zarobki dla polskich robotników.

"Postać Feliksa Dzierżyńskiego oblepiona jest w świadomości ludzi kłamstwami najrozmaitszej treści, przez co jest wypaczona w sposób znaczny. Przyczynił się do tego stanu rzeczy przede wszystkim Ronikier – autor paszkwilanckiej biografii Dzierżyńskiego, pełnej kłamstw i epizodów, które nigdy nie miały miejsca. Ten pisarz, ale także mitoman i morderca, oparł swoją opowieść o liczne fakty z życia Feliksa Dzierżyńskiego, jakie w zaufaniu zdradziła mu siostra Feliksa, Aldona. Szczerze tego żałowała, chciała nawet wytoczyć proces pisarzowi, zrezygnowała. Kolejnym fatalnym źródłem rozpowszechniania kłamstw jest dr. Jerzy Jaśkowski – ekspert od wszystkiego, autor takich bredni, że polską rodzinę Dzierżyńskich podmienili Żydzi, a prawdziwi zostali przez nich zabici.

Doszedłem do wniosku, że czas odkłamać tę postać, pozwolić zrozumieć ignorantom, opisując zdarzenia, jakie w jego najbliższym otoczeniu miały miejsce, przybliżyć sylwetki ludzi, z którymi pracował i z którymi walczył. Opierałem się wyłącznie na wiarygodnych dokumentach, które sam tłumaczyłem z języka rosyjskiego."

Autor tej książki ma bardzo przekonujący styl pisania. Bohaterowie są dobrze zbudowani. Czytałam bardzo szybko i bardzo mnie wciągnęła postać Feliksa od pierwszych stron. Bardzo mnie zaskoczyła podstawa Feliksa, który był pracowitym i pomocnym człowiekiem. Treść dla mnie była zrozumiała i w prosty sposób przekazano wartości czytelnikowi. Bardzo czuje niedosyt, gdyż nie wiem co się stało z Feliksem. Jeśli będzie 2 tom tej książki, z miłą chęcią bym przeczytała. Bardzo mnie przekonał do sięgnięcia opis, bo lubię od czasu do czasu zaczytywać się w inne książki niż obyczajowe.
Jak najbardziej historia jest według mnie realna. Bardzo podoba mi się okładka, która przedstawia mężczyznę z tajemniczym wyrazem twarzy.

Bardzo dziękuję Wydawnictwu WasPos za przekazanie do recenzji książkę, która okazała się strzałem w dziesiątkę!
Byłby z tego bardzo dobry film, który z miłą chęcią bym obejrzała.

1903

Wartko napisana kronika pierwszego okresu życia Feliksa Dzierżyńskiego, niestety rzecz jest obrzydliwie hagiograficzna, robi autor z krwawego Felka rycerza bez skazy; miałem wrażenie czytania dzieła spłodzonego w głębokiej komunie.

Niestety książka mało ma wspólnego z biografią. Jest to czystej wody hagiografia. Każda forma fanatyzmu (również "biograficznego") jest moim zdaniem zła - nie pozwala spojrzeć na człowieka w pełni z jego zaletami i wadami.

• Posiadam w bibioteczce :)
  • E-Booki
  • Systemy totalitarne
  • Posiadam na półce (polskojęzyczne)
  • Z polecenia

Dodaj cytat z książki Zrozumieć Feliksa. Tom 1