Zostań moim aniołem

Czwarta Strona
2020-10-28
2020-10-28
literatura polska święta Boże Narodzenie choinka

z jednej strony na maksa słodka, z drugiej bardzo ciężka książka - podobało mi się, polecam każdemu, super pozycja na zimowe wieczory, kiedy człowiek siedzi już pod kocem i piję ciepłe kakao.

“Zostań moim aniołem” to książka, która z pewnością znajdzie swoje miejsce w sercach miłośników literatury obyczajowej. Gabriela Gargaś z niezwykłą delikatnością wprowadza nas w życie dwóch sióstr, Marietty i Bereniki, które mierzą się z wyzwaniami codzienności i szansą na zmianę.

Autorka z dużą umiejętnością splata losy bohaterek z magicznym okresem przedświątecznym, tworząc historię, która jest zarówno wzruszająca, jak i inspirująca. Postaci są wyraziście nakreślone i pełne głębi, co sprawia, że czytelnik może łatwo poczuć ich emocje i utożsamić się z ich dylematami.

Powieść ta jest przypomnieniem, że w życiu chodzi o więcej niż tylko codzienną gonitwę – o znalezienie czasu dla siebie i dla innych, o dostrzeżenie małych radości i o to, by być aniołem dla kogoś, kiedy tego najbardziej potrzebuje. “Zostań moim aniołem” to ciepła i pełna nadziei opowieść, która może być świetnym wyborem na zimowe wieczory.

Pierwsza połowa książki do przebrnięcia, ale jak zawsze poruszone wiele wątków.

Pierwsza połowa książki do przebrnięcia, ale jak zawsze poruszone wiele wątków.

"Życie gna w szalonym tempie. Ludzie pędzą gdzieś przed siebie, ignorując to, co się dzieje wokół. A wokół przecież zdarzają się codziennie cuda."

To prawda, że czas biegnie jak szalony i zanim się obejrzymy mamy już początek kolejnego roku. Jedni wierzą w cuda, inni nie. Dla każdego tym cudem może być coś zupełnie innego i to jest właśnie w tym takie piękne. Czas świąteczny mamy już za sobą, ale zachęcona wyzwaniem czytelniczym serwisu lubimyczytać.pl i propozycją na miesiąc luty, by czytać zimowe książki, postanowiłam przedłużyć sobie nieco świąteczną aurę i przeczytać książkę autorstwa Gabrieli Gargaś zatytułowaną Zostań moim aniołem. Prawdopodobnie była ona również wśród książek z wymiany na Vinted (już pamięć mi szwankuje). To druga powieść tej autorki, którą miałam okazję przeczytać. Czy było warto? Na pewno nie żałuję czasu z nią spędzonego.

Gabriela Gargaś to znana polska autorka książek obyczajowych, z których wiele stało się już bestsellerami. Jednak mimo to, Zostań moim aniołem to dopiero druga jej powieść, którą przeczytałam. Pierwszą był zaś debiut autorki, czyli Jutra może nie być. Choć nie znam treści znacznej większości napisanych przez nią powieści to jest mi ona w jakiś sposób bliska, gdyż śledzę jej profil na Facebooku, na którym bardzo często wrzuca życiowe, prawdziwe opisy na różnorodne tematy, czyli takie złote myśli, niejednokrotnie podtrzymujące odbiorców na duchu. Cieszę się, że w końcu znalazłam czas, by poznać kolejną z jej książek, a więc Zostań moim aniołem. O czym jest ta książka?

Jak już wspomniałam to powieść, której fabuła została osadzona w świąteczny klimacie. Poznajemy kilku bohaterów, a każdy z nich zmaga się z różnymi życiowymi problemami. Berenika i Marietta są siostrami, jedna samotna druga w związku, tuż przed ślubem. Jednak, czy na pewno chce wychodzić za mąż? Mężczyźni, których spotykają na swojej drodze otworzą im oczy na świat, choć sami są poturbowani przeszłością, będą dla nich swego rodzaju drogowskazem i impulsem do zmian. Los nie bez powodu skrzyżował ich drogi. Jednak, czy kobiety będą miały odwagę, by pozwolić szczęściu wywrócić ich stabilne życie do góry nogami? Czasami wystarczy jedno spojrzenie, by chcieć zatracić się w szczęściu i trwać w nim do końca swoich dni.

Zostań moim aniołem jest z pewnością powieścią wielowątkową. Mamy tu kilku bohaterów głównych i przyznam szczerze, że początkowo trochę się gubiłam w natłoku wszystkich informacji i przeskakiwania od jednego do drugiego protagonisty. Narracja jest trzecioosobowa, więc jako wszystkowiedzący obserwator możemy poczuć się momentami skonsternowani, jednak na szczęście to wrażenie szybko mija wraz z ilością przeczytanego tekstu. Autorka poruszyła wątek, przede wszystkim, potrzeby miłości, ale także zdrady, depresji, czy też pomocy innym ludziom.

Nieidealne związki, porywy serca, bezwzględność losu. To wszystko sprawia, że niejednokrotnie czytając jakiś fragment powieści myślałam sobie, jejku jakie to prawdziwe. Poznając bohaterów uświadamiamy sobie, że potrzebując pomocy, uciekamy się do różnych głupot, bo nie radzimy sobie z sytuacją, w której się znaleźliśmy i tak naprawdę zawsze potrzebujemy wsparcia drugiego człowieka. Czyta się to wszystko szybko i przyjemnie, może podczas lektury nie zapomina się o całym świecie, ale na pewno łatwo zaangażować się w losy bohaterów.

Okładka jest naprawdę śliczna, jednak widoczne na niej dzieci nie pasują mi do treści powieści. Ogólnie było w niej mało dzieci, jednak może ma to jakieś głębsze, metaforyczne przesłanie, którego ja nie potrafię na ten moment dostrzec. Po chwili zastanowienia jednak wpadłam na to, że być może dzieci są symbolem aniołów lub szczęścia, a oba te słowa są ściśle związane z sensem tej opowieści.

Jedna z bohaterek powieści pracuje na OIOM-ie, więc będziemy mogli uświadomić sobie i to niejednokrotnie, jak kruche jest ludzkie życie. Ciekawy i mocno zaskakujący jest także wątek małżonki Krzysztofa, jednego z mężczyzn, którego los mocno doświadczył. Muszę przyznać, że to, co naprawdę stało się z jego żoną bardzo mnie zaskoczyło i miałam w związku z tym mieszane uczucia na temat ludzkiej moralności i bezwzględności niektórych decyzji, które mimo wszystko wydają się jednak konieczne. Nasze wybory mają różne skutki, jednak to jak sobie z nimi poradzimy zależy tylko od nas.

Gabriela Gargaś pisze pięknie i różnorodnie, czasami słodko, czasami poważnie, a innym razem śmiesznie. Jej styl jest przyjemny w odbiorze, książkę czyta się szybko, płynnie. Można miło z nią spędzić czas i wynieść z niej wartościowe treści, które autorka przekazuje nam w naprawdę wyjątkowy i przystępny sposób. Podarujcie sobie trochę szczęścia i przeczytajcie tę powieść.

Cudowna powieść o losach kilkunastu osób na przełomie ostatnich 3 lat. Przedstawione są ich wybory, rozterki, poszukiwania miłości, sensu życia oraz przebaczenia. Chyba najbardziej urzekła mnie historia Marietty, pełna magii i taka mega romantyczna.

Wczoraj skończyłam odwiedziny w zaśnieżonym Krakowie za sprawą "Okruchów dobra", a dziś wracam do Warszawy. Trochę za sprawą okładki książki pt. "Zostań moim aniołem", a trochę z powodu "Wiem, co czujesz", książki, która nie spełniła moich oczekiwań i postanowiłam zatrzeć to wrażenie, bo jej autorka - Gabriela Gargaś - potrafi ładnie i mądrze pisać oraz trafnie wyrażać uczucia.

Berenika i Marietta są ponadtrzydziestoletnimi siostrami, które zewnętrznie bardzo się różnią, ale łączy je duża wrażliwość na innych i umiejętność słuchania. Berenika pracuje jako pielęgniarka na OIOMie, a Marietta realizuje się w tworzeniu pięknych ozdób sprzedając je we własnym sklepiku. Ta druga wkrótce wychodzi za mąż za Artura, mężczyznę wydającego się silną osobowością, a jednak mięknie zawsze przy swojej mamie. Marietta nie przepada za swoją przyszłą teściową, ale też ma coraz więcej wątpliwości co do coraz bardziej zimnego i wypełnionego rutyną związku z Arturem. Gdy na jej drodze staje przystojny Krzysztof, czasem biznesman w garniturze, czasem charytatywnie działający anioł ze skrzydłami, wątpliwości stają się jeszcze silniejsze.
Berenikę matka chce swatać z różnymi mężczyznami, by ta nie była sama. Gdy więc w sąsiedztwie pojawia się nowy mężczyzna, zaczyna namawiać córkę na nową znajomość.
A po drodze pojawia się mnóstwo innych postaci takich jak Agata, kobieta wychowująca wnuczka, Anastazja widząca różne anioły, Lena, której dni po urodzeniu synka są policzone za sprawą śmiertelnej choroby, Marek zaliczający kolejne pielęgniarki i lekarki czy Mańka, która ulokowała uczucia w niewłaściwym mężczyźnie.

Podobnie do innych książek Gabrieli Gargaś "Zostań moim aniołem" jest książką, która porusza wątek przyjaźni zarówno tej między znajomymi, jak i tej w rodzinie. Pisarka uświadamia też przyjaźń musi istnieć w małżeństwie, że ubogaca ona miłość między dwojgiem ludzi.
"Zostań moim aniołem" to również książka, która poddaje refleksji pytanie "czym jest szczęście?". Być może na szczęście w życiu składają się małe gesty takie jak: poprawienie koca, wspólna herbata czy czekolada z piankami, rozmowy pod kocem, spotkanie w pubie, wspólny wyjazd, poprawienie komuś kosmyka włosów, przytulas czy uśmiech.
Historia Mateusza, któremu zatrzymało się serce, i jego mamy uświadamia, że nie ma czegoś takiego jak granice miłości.
A wszystkie opisane sytuacje wskazują na to, że o związek, miłość czy przyjaźń trzeba dbać i muszą to robić obie strony, poświęcając za każdym razem cząstkę siebie i wykonując dodatkowy wysiłek. Zaś działanie w pojedynkę jest heroiczne, ale niewystarczające i w związku z tym kiedyś się wypali lub zamieni w żal.
Książka nie jest tak wzruszająca jak inne przeczytane przeze mnie pozycje Gabrieli Gargaś, ale zmusza do myślenia i porusza te wątki, które w życiu są istotne. I dlatego warto sięgać po książki tej pisarki.

Zbliżają się święta i chcąc wprowadzić się w choć trochę świąteczny nastrój sięgnęłam po książkę @Gabriela Gargaś pt. “Zostań moim aniołem”. Przyznam szczerze, że nie przepadam za tego typu literaturą. Tym bardziej zimowo-świąteczne okładki nie wzbudzają we mnie zbyt wielkiego zainteresowania, ale ostatnio na Instagramie jest mnóstwo tego typu polecajek, a na mojej półce znalazłam zapomnianą, kupioną dawno temu książkę. Czas dać jej szansę :)

Na początku starałam się odnaleźć w urywkach z życia wielu bohaterów. Próbowałam połączyć kropki, nie poddać się i sprawdzić kto będzie aniołem w tej książce: Berenika? Ida? Marietta? A może któryś z mężczyzn: Krzysiek? Krystian? Konrad? To czego nie lubię w książkach to bałagan czasowy i przeskakiwanie między sytuacjami, przez co czytanie tej książki sprawiło mi niemały kłopot. Nie mam jednak w zwyczaju odkładania rozpoczętej historii na półkę, więc brnęłam dalej.

Z każdą stroną coraz bardziej poznawałam Mariettę i Berenikę, dwie siostry mieszkające w Warszawie, ale prowadzące zupełnie inne tryby życia. Z jedną z nich w wielu kwestiach nawet się utożsamiałam, co sprawiało, że czytałam z coraz większym zaciekawieniem.

“Zostań moim aniołem” to książka opowiadająca o Marietcie - kobiecie prowadzącej swój sklep, narzeczonej żyjącej w związku w którym rutyna rozgościła się na dobre. To też książka o Berenice, która jest pielęgniarką na OIOMie i codziennie mierzy się z trudami tej pracy, a także próbuje poskładać swoje życie po rozstaniu.

“Zostań moim aniołem” to książka o przyjaźni, o miłości, o pojednaniu, o magii świąt i o tym, że warto wierzyć w to, że każdy z nas ma swojego anioła 🤍 Czasem tylko trzeba poczekać nieco dłużej na spotkanie z nim.

W książce znalazłam wiele wspaniałych i mądrych słów, które sobie zapisałam, a to mi się zdarza bardzo rzadko w takich powieściach, więc to duży plus. Minusem, którego się dopatrzyłam była całkiem spora ilość literówek i błędów językowych - tego się zupełnie nie spodziewałam, a jest to coś na co bardzo zwracam uwagę. Może przez pryzmat wykonywanej pracy :)

Zakończenie książki jest absolutnie wspaniałe, zaskakujące. Długo nie mogłam wyjść ze zdziwienia. I właśnie to w książkach lubię najbardziej - trzeba je przeczytać do końca, aby wyrobić sobie o nich zdanie. Dodatkowy plus za komentarz autorki na końcu. Tę książkę zdecydowanie wam polecam! :)

Kilka osób, kilka opowieści, które w jakiś sposób się ze sobą łączą. Historie potłuczone z mniej lub bardziej szczęśliwym zakończeniem. Czyta się dobrze i szybko choć ja już w pewnym momencie powoli się zaczęłam się gubić w bohaterach i musiałam chwilę przypominać sobie kto jest kim.

Zostań moim aniołem - Gabriela Gargaś.
Książka o przyjaźni, miłości, psychicznych ranach jakie niesie ze sobą życie, okresie Świąt Bożego Narodzenia i przebaczaniu.
Autorka wkłada w usta starej kobiety jedną z mądrości życiowych, która mi się bardzo spodobała:
,, - Powiem ci coś, czego się dowiedziałam w ciągu życia.
Otóż starzy ludzie i dzieci wiedzą, jak żyć.
Reszta, ci pośrodku jest strasznie zagubiona. Kupuje sobie samochody, domy
i wcale a wcale ich to nie cieszy, ale i tak kupują wciąż nowe rzeczy, bo myślą, że w końcu kupią to, co wywoła uśmiech na ich twarzach. Dzieci i starcy się niczym nie przejmują. Starzy albo mają alzheimera - zachichotała- albo nie obchodzi ich już opinia innych ludzi, a młodzi są zbyt nieświadomi złośliwości innych ludzi. Biorą
życie garściami. Chcą skakać, to skaczą, biegają, wygłupiają się i śmieją, bo wiedzą, że wszystko jest chwilowe. Dziecko się przewróci, ale się podnosi. Popłacze, ale za moment jest wesołe. Bądź jak dziecko.
Czasami to takie trudne... "
Polecam tę książkę, bo zaraz wejdziemy w okres przedświąteczny i może losy bohaterów tej książki pomimo wszystko uczynią nasze życie bardziej szczęśliwym.

Zostań moim aniołem - Gabriela Gargaś.
,, - Powiem ci coś, czego się dowiedziałam w ciągu życia.
Otóż starzy ludzie i dzieci wiedzą, jak żyć.
Reszta, ci...

Historia pisana sercem!
Uwielbiam ten czas świąteczny, gdzie większość spieszy za prezentami, inni planują prace w kuchni, inni zaś pracują nad wystrojem swoich domów.
Ja ten czas przeznaczam na czytanie takich właśnie książek. Zanurzam się w fotelu, okrywam kocem, zapalam świecę i dołączam do podróży, która otuli mnie szczyptą magii, nadzieją i ciepłem serca.
Przepiękna opowieść o sile życia i miłości, która bywa trudna. Wiele wątków mówi o tęsknocie, która przybiera różne rozmiary. Tęsknić można za rodziną, za przyjaciółmi, ale też za swoim zwykłym życiem, które gdzieś nas pogubiło po szybkich drogach i na skróty.
Ciepła, wzruszająca i oddająca magię świąt książka, którą polecam.

Historia pisana sercem!
Przepiękna...