Marzenie o wilczym królu

Okładka książki Marzenie o wilczym królu
Shen Shixi Wydawnictwo: Kwiaty Orientu literatura dziecięca
literatura dziecięca
Kwiaty Orientu
2020-09-02
2020-09-02
literatura chińska literatura dziecięca

Na półkach: , , , , , ,

BĘDZIESZ NIEZWYCIĘŻONE, WILCZE SZCZENIĘ

Wilki bardzo często pojawiają się w bajkach i baśniach dla dzieci. Któż bowiem nie słyszał historii Czerwonego Kapturka, nie zna "Księgi dżungli" i historii Mogwliego? W opowieściach dla najmłodszych ci spokrewnieni z psami drapieżnicy przestawiani są najczęściej jako uosobienie sprytu lub zła, równie często nadawane są im typowo ludzkie cechy charakteru. Wspomniana "Księga dżungli" wydaje się w tym zestawieniu wyjątkowa, lecz nawet w niej wilki bardzo przypominają ludzi.

Shen Shixi pochodzi z Szanghaju. Jest autorem bajek dla dzieci, a ich bohaterowie to najczęściej zwierzęta. Warto zaznaczyć, iż "Marzenie o wilczym królu" sprzedało się w Chinach w nakładzie trzech milionów egzemplarzy - liczbie godnej pozazdroszczenia. Czy warto więc sięgnąć po jedną z jego książek?

Wilczyca Zilan traci ukochanego towarzysza, ojca swoich szczeniąt. Silny wilk w spadku pozostawia jej jednak jedną ambicję - pragnie, by jeden z jego potomków wywalczył pozycję przywódcy stada, został wilczym królem. Kochająca Zilan zrobi wszystko, by owo marzenie się ziściło. Czy podoba trudnemu zadaniu?

Shen Shixi w niezwykle ciekawy sposób przybliża czytelnikowi zwyczaje panujące wśród wilków. Wielokrotnie tłumaczy, jak bardzo różnią się one od naszych ludzkich obyczajów. Podobny sposób ukazania świata natury, bez ckliwości i sentymentów, to dla mnie najmocniejszy atut opowieści. Sprawia on, że pozycją mogą się zainteresować zarówno młodzi ludzie, jak i dorośli.

Nie postrzegam jednak opowieści napisanej przez Shena Shixi jako baśni o podążaniu za własnymi marzeniami. Dla mnie to historia o nadmiernych ambicjach rodzicielskich, przesłaniających matce dobro i szczęście dziecka. Gdyby wilczyca Zilan była człowiekiem, zostałaby tyranem, katującym swych potomków treningami, na które oni nie mają najmniejszej ochoty.

Dla mnie jest to jednak atut, ponieważ z trudem znoszę ckliwe historie o zwierzętach pięknych i szlachetnych, lecz całkowicie wyzbytych zwierzęcych instynktów. Oczywiście najgorszym drapieżnikiem w opowieści okazuje się nie wilk, lecz człowiek. Chociaż spotykamy go jedynie sporadycznie, to on sieje największe spustoszenie, nie żywiąc ani krztyny szacunku dla przyrody.

W trakcie lektury zadawałam sobie pytanie, czy mogłabym historię napisaną przez Shena Shixi przeczytać mojej niespełna sześcioletniej córce. Chociaż z uwagą słuchała już ona takich książek jak "Hobbit", w tym wypadku jestem przekonana, iż "Marzenie o wilczym królu" powinno trafić w ręce nieco starszego czytelnika. W końcu młode wilki to nie słodkie szczeniaczki, zaś dzika przyroda potrafi być niezwykle surowa i bezwzględna.

BĘDZIESZ NIEZWYCIĘŻONE, WILCZE SZCZENIĘ

Dodaj cytat z książki Marzenie o wilczym królu