Marzenie o wilczym królu

Okładka książki Marzenie o wilczym królu Shen Shixi
Okładka książki Marzenie o wilczym królu
Shen Shixi Wydawnictwo: Kwiaty Orientu literatura dziecięca
literatura dziecięca
Kwiaty Orientu
2020-09-02
2020-09-02
literatura chińska literatura dziecięca

Marzenie o wilczym królu to piękna historia o wilczycy Zilan. Po śmierci ukochanego partnera próbuje ona spełnić jego marzenie. Było nim osiągnięcie statusu wilczego króla. Ojcu jej szczeniąt nie było to dane, dlatego młoda matka, której jest to pierwszy miot, twierdzi, że niejako w testamencie zostało jej przykazane, by wychować najstarszego wilczka na króla watahy.

Jak się zabiera do spełnienia ostatniego życzenia zmarłego wilka? Jak potrafi, czyli niestety dość nieudolnie. Zilan jest młodą wilczycą, więc nie zdaje sobie sprawy jak pływa zbytnie faworyzowanie jednego wilczka nad rodzeństwem, jak pozwalanie na zbyt szybkie eksplorowanie świata może być niebezpieczne czy wreszcie jak knucie i intrygi mogą obrócić wszystko wniwecz. Spędza długie lata na wychowaniu maluchów, by skończyć z niczym. Zdobycie tytułu króla wilków przez jakiegoś wilka z jej i pierwszego partnera krwi staje się jej obsesją. Tak silną, że zakrawa o szaleństwo.

Zawarte w książce fakty z życia wilków wydają się być prawdziwe. Możemy dzięki opowieści poznać dietę wilków, zwyczaje watahy związane z polowaniem, z władzą podczas zimnych miesięcy, a wreszcie nawet podejście do rozmnażania. Wszystko to pokazane tak jak widzą to wilki: brutalnie, krwiście, bez większych emocji.

„Według wilków nie można dać bólowi upustu łzami; należy go schować na dnie serca i pozwolić mu fermentować, aż okrzepnie w zębach i pazurach.”
Więcej na: https://www.monime.pl/marzenie-o-wilczym-krolu-shen-shixi/

Jak...

Na półkach: , , , , , ,

BĘDZIESZ NIEZWYCIĘŻONE, WILCZE SZCZENIĘ

Wilki bardzo często pojawiają się w bajkach i baśniach dla dzieci. Któż bowiem nie słyszał historii Czerwonego Kapturka, nie zna "Księgi dżungli" i historii Mogwliego? W opowieściach dla najmłodszych ci spokrewnieni z psami drapieżnicy przestawiani są najczęściej jako uosobienie sprytu lub zła, równie często nadawane są im typowo ludzkie cechy charakteru. Wspomniana "Księga dżungli" wydaje się w tym zestawieniu wyjątkowa, lecz nawet w niej wilki bardzo przypominają ludzi.

Shen Shixi pochodzi z Szanghaju. Jest autorem bajek dla dzieci, a ich bohaterowie to najczęściej zwierzęta. Warto zaznaczyć, iż "Marzenie o wilczym królu" sprzedało się w Chinach w nakładzie trzech milionów egzemplarzy - liczbie godnej pozazdroszczenia. Czy warto więc sięgnąć po jedną z jego książek?

Wilczyca Zilan traci ukochanego towarzysza, ojca swoich szczeniąt. Silny wilk w spadku pozostawia jej jednak jedną ambicję - pragnie, by jeden z jego potomków wywalczył pozycję przywódcy stada, został wilczym królem. Kochająca Zilan zrobi wszystko, by owo marzenie się ziściło. Czy podoba trudnemu zadaniu?

Shen Shixi w niezwykle ciekawy sposób przybliża czytelnikowi zwyczaje panujące wśród wilków. Wielokrotnie tłumaczy, jak bardzo różnią się one od naszych ludzkich obyczajów. Podobny sposób ukazania świata natury, bez ckliwości i sentymentów, to dla mnie najmocniejszy atut opowieści. Sprawia on, że pozycją mogą się zainteresować zarówno młodzi ludzie, jak i dorośli.

Nie postrzegam jednak opowieści napisanej przez Shena Shixi jako baśni o podążaniu za własnymi marzeniami. Dla mnie to historia o nadmiernych ambicjach rodzicielskich, przesłaniających matce dobro i szczęście dziecka. Gdyby wilczyca Zilan była człowiekiem, zostałaby tyranem, katującym swych potomków treningami, na które oni nie mają najmniejszej ochoty.

Dla mnie jest to jednak atut, ponieważ z trudem znoszę ckliwe historie o zwierzętach pięknych i szlachetnych, lecz całkowicie wyzbytych zwierzęcych instynktów. Oczywiście najgorszym drapieżnikiem w opowieści okazuje się nie wilk, lecz człowiek. Chociaż spotykamy go jedynie sporadycznie, to on sieje największe spustoszenie, nie żywiąc ani krztyny szacunku dla przyrody.

W trakcie lektury zadawałam sobie pytanie, czy mogłabym historię napisaną przez Shena Shixi przeczytać mojej niespełna sześcioletniej córce. Chociaż z uwagą słuchała już ona takich książek jak "Hobbit", w tym wypadku jestem przekonana, iż "Marzenie o wilczym królu" powinno trafić w ręce nieco starszego czytelnika. W końcu młode wilki to nie słodkie szczeniaczki, zaś dzika przyroda potrafi być niezwykle surowa i bezwzględna.

BĘDZIESZ NIEZWYCIĘŻONE, WILCZE SZCZENIĘ

• NA Pyrkon
  • Jp / kr
  • Czytamy z córką
  • Wydawnictwo Kwiaty Orientu
  • 2020 r.
  • Październik 2020
  • Wrzesień 2020

Dodaj cytat z książki Marzenie o wilczym królu