Xin chào! Wietnam dla dociekliwych

Okładka książki Xin chào! Wietnam dla dociekliwych Anna Kaźmierak, Monika Utnik, Ton Vân Anh
Okładka książki Xin chào! Wietnam dla dociekliwych
Anna KaźmierakMonika Utnik Wydawnictwo: Dwie Siostry Seria: Świat dla Dociekliwych literatura dziecięca
literatura dziecięca
Świat dla Dociekliwych
Dwie Siostry
2020-08-12
2020-08-12
Wietnam

Okładka książki Legendy warszawskie / Sự tích Vác-Sa-Va Ton Vân Anh, Maja Wajs
Legendy warsza... Ton Vân Anh, Maja W...

Polecam również dorosłym, przed i po podróży do Wietnamu. W pierwszej ocenie szata graficzna wydaje się mało zachęcająca dla młodego odbiorcy

Myślę że zdecydowanie książka dla młodszego odbiorcy, i pod takim kontem należy ją ocenić :). Ciekawa graficznie, dobrze się czyta i może zaciekawić i skraść nie jedno serce młodocianego odbiorcy, jeśli chodzi o starszych czytelników troszkę za mało choć napewno zachęca do zagłębienia tematu - napewno rozbudziła ciekawość:).

Ciekawostki są (niewiele),ładnie zilustrowana, ale to pozycja dla dziecięcego odbiorcy. Dla osoby, która jest przed pierwszą podróżą do Wietnamu i chce czegoś więcej się dowiedzieć o zwyczajach, ludziach, kuchni, historii tego wspaniałego kraju, to zdecydowanie za mało, namiastka, liźnięcie tematu. Czuję niedosyt.

Bardzo lubię poznawać nowe kultury, zwyczaje i język. I do tego lubię o tym czytać. Bardzo interesującą lekturą są książki z serii "Świat dociekliwych". Nie dość, że bogate w treści, to również bogate w obrazki. Śmiało mogę polecić i małym i dużym.

Bardzo się cieszę, że znajoma poleciła mi tę serię książek. Naprawdę sporo można się z nich dowiedzieć. I to na różne tematy. Są informacje z historii, geografii, kultury, a nawet muzyki. Są opisane zwyczaje, język, tradycja, a nawet wynalazki. Ważny jest też sposób - otóż wiedzy jest w sam raz dla młodego czytelnika, co więcej nawet ten starszy czegoś się dowie. Język jest prosty, wietnamskie nazwy mają w nawiasie zapis fonetyczny, co ułatwia ich wymawianie.‎ Na początku byłam sceptycznie nastawiona do ilustracji, wydawały mi się przypadkowe i chaotyczne, jednak gdy zaczęłam sprawdzać na zdjęciach dostępnych w internecie okazało się, że odpowiadają rzeczywistości. Podsumowując, już zaczęłam szukać kolejnych przedstawiciele serii, co i wam polecam.

Wietnam w pigułce. Mnóstwo ciekawostek o Wietnamie przedstawionych w bardzo przystępnej formie (plus za fajne rysunki). Książka nie nudzi, jest takim szybkim kompendium o Wietnamie. Krótkie rozdziały o jedzeniu, obyczajach, legendach, historii, zabytkach i niesamowitych miejscach.

Na półkach: , , , , , ,

Bardzo, ale to bardzo lubię książki z tej serii dla dzieci i młodzieży. Nawet ja dowiaduję się z nich zazwyczaj czegoś nowego!

"Xin chao! Wietnam dla dociekliwych" w sposób przystępny i przejrzysty prezentuje najmłodszym ciekawostki z tego azjatyckiego kraju. Są one bardzo różnorodne. Dotyczą zarówno życia w tym państwie, jak i jedzenia, zwyczajów, kultury, religii a także typowo turystycznych kwestii. Zawsze są one uzupełnione o kolorowe ilustracje czy mapy. Tym razem były dość specyficzne, wręcz abstrakcyjne, więc często przyciągały mój wzrok.

Polecam tym, którzy chcą zaciekawić swoje dzieci światem i inną kulturą lub tym, którzy sami chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o Wietnamie.

Seria „dla dociekliwych” spodoba się nie tylko dzieciom. Z chęcią przeczyta ją każdy, kto ma w sobie duszę podróżnika. Dodam jeszcze – zwłaszcza teraz, gdy podróże ograniczono do minimum. Osoby kochające odwiedzać inne miejsca podróżują dosłownie palcem po mapie i przy okazji sięgają właśnie po takie książki. Wietnam dla przeciętnego polskiego czytelnika jest na pewno miejscem egzotycznym. Pamiętam, jak w czasach dzieciństwa, w PRL-u, moja starsza siostra kupiła sobie w kiosku grubaśny żółty słownik wietnamsko-polski i polsko-wietnamski w jednym tomie. Wertowałyśmy tę cegłę tam i z powrotem w nieskończoność. Czytałyśmy o zasadach wymowy, pisowni. Z nauką języka szło nam naprawdę fatalnie, ale marzyłyśmy o Wietnamie – i choć te marzenia nigdy się nie spełniły, były piękne.

W książce już na samym początku kusi mapa z najciekawszymi miejscami. Jak cudnie byłoby odwiedzić Srebrny Wodospad, albo Wodny Teatr Lalek. A może ktoś kojarzy Złoty Most, który podtrzymują dwie wielkie betonowe dłonie? To też Wietnam. Przyzwyczajona do kwadratowego kształtu Polski zdziwiona jestem z kolei mapą Wietnamu. Kraj przypominający literę „S”. Długi na 1600 km i na środku baaaardzo wąski. Najwęższe miejsce ma zaledwie 50 km. Książka nie jest przewodnikiem po kraju, ale jest kompendium wiedzy pełnym informacji i ciekawostek o Wietnamie. Żyją w nim 54 grupy etniczne, co powoduje, że mieszkańcy mają często problemy z komunikacją językową. Dodam też, że język ma 6 tonów – dlatego też ważne są wszystkie ogonki, kreseczki, zawijaski (doskonale pamiętam je z żółtego słownika). Jak łatwo zmienia się znaczenie wyrazów. „La” wypowiedziane na różne sposoby może oznaczać: krzyczeć, być, liść, zemdleć, nieprzegotowaną wodę, obcego. Stąd – lekko drżę patrząc na tytuł i nazwisko autorki powyżej. Znaki diakrytyczne spoza języka polskiego potrafią nieźle nawywijać. A nie mogłam ich tu umieścić – i mam cichą nadzieję, że rezygnując z nich nie zmieniłam niechcący znaczenia wyrazów. Na pewno ciekawostką są informacje na temat zwrotów używanych w relacjach. Formy „ja” i „ty” wskazują na to, że ktoś się kłóci. Trzeba mówić do innych: „bracie”, „siostro”, ciociu” czy „wujku”.

Czym przyprawia się wietnamski rosół, dlaczego w wietnamskim kalendarzu są dwie daty, w jakie przesądy wierzą Wietnamczycy, jak wygląda uprawa ryżu, czy w Sajgonie panuje prawdziwy chaos, jakie imiona nadaje się dzieciom, co warto zobaczyć w Wietnamie, dlaczego ten kraj jest owocowym rajem? Jeśli te pytania Was zaintrygowały, zajrzyjcie koniecznie do środka. Na końcu znajdziecie też słowniczek przydatnych słów i wyrażeń wraz z wymową. Dla miłośników kucharzenia trzy przepisy, które można wykorzystać w domu, by posmakować egzotycznego Wietnamu. Książka jest energicznie zilustrowana przez Annę Kaźmierczak. Wiele ilustracji jest jakby w ruchu. Czy podczas lektury też macie takie wrażenie, że Wietnam dzieje się na Waszych oczach.

Niby dla młodych, a czytałem z dużym zainteresowaniem ;)

Niby dla młodych, a czytałem z dużym zainteresowaniem ;)

Fantastyczna książka

Fantastyczna książka