Czym jest życie? Biologia w pięciu krokach

Okładka książki Czym jest życie? Biologia w pięciu krokach
Paul Nurse Wydawnictwo: Marginesy nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
What is Life? Understand Biology in Five Steps
Marginesy
2020-11-25
2020-11-25
Aga Zano
nauki ścisłe medycyna nauki przyrodnicze

1. Daję niższą ocenę nie dlatego, że ta książka jest zła, tylko dlatego, że ona jest bardzo nie równa i mogłaby być esejem dwu-rozdziałowym, bo początkowe rozdziały to wiedza niezwykle oczywista.
2. Początek mało interesujący - zawiera wiedzę z poziomu szkoły podstawowej.
3. Dwa ostatnie rozdziały ciekawsze, ale nadal one nie są wbijające w fotel i nie sprawiają, że przy każdym akapicie otwierasz buzię ze zdziwienia i zaskoczenia.
4. Książka mogłaby być lekturą z biologii na poziomie późnej podstawówki lub LO i wtedy pewnie byłaby przydatna. Jeśli się wie o biologii więcej niż przecięty licealista to ona niczego nie wniesie.

2. Początek mało interesujący - zawiera wiedzę z poziomu szkoły podstawowej.

Przeczytałam i nadal nie wiem, czym jest życie. Nie da się go rozłożyć na czynniki pierwsze. Trzeba je po prostu przeżyć. Niemniej jednak autor stara się przybliżyć proces powstawania życia i jego istotę. I robi to dobrze, prostymi słowami zrozumiałymi nawet dla tych, którzy niezbyt uważali na biologii.

Od pewnego czasu szukam w literaturze popularnonaukowej odpowiedzi na pytanie o pochodzenie i definicję życia. Na pierwszą książkę noblisty, wybitnego biologa, który już w tytule sporo obiecuje, czekałem więc z niecierpliwością. Czy Paul Nurse spełnił swoje obietnice? Na pewno był z czytelnikiem szczery i wyjaśnił, co wiemy, czego się domyślamy, a czego jeszcze nie wiemy w tym temacie. Nakreślił również kierunek dalszych badań niezbędnych do wyjaśnienia tej zagadki i uczciwie zastrzegł, że pewne sekrety Natury i Ewolucji pozostaną zapewne nieodkryte.
Pierwsze rozdziały to rzeczywiście (jak ktoś już zauważył) przegląd podstaw biologii (komórka, gen, ewolucja, życie jako proces chemiczny) w tej dziedzinie, napisany bardzo przystępnie i skierowany raczej do osób nieobeznanych z tematem. Autor przytacza sporo anegdot, wspomnień i przykładów z własnej pracy naukowej, skromnie wypowiadając się o swoich odkryciach i badaniach (niezmiernie ważnych i nagrodzonych Noblem) i życzliwie wspominając osiągnięcia innych naukowców.
Potem dostajemy rozdział nieco odbiegający od tematyki, w którym otrzymujemy specyficzny manifest autora/naukowca i sporo nawiązań do współczesności, problemów z GMO, pandemii, ekologii, misji nauki itp.. Mnie ten rozdział nieco wybił z lektury, ale przeczytałem go z zainteresowaniem i mam świadomość, że dla ponad 70-letniego naukowca jest on niezmiernie ważny. Zwłaszcza że to jego pierwsza książka popularnonaukowa.
Najlepsze są ostatnie rozdziały, w których Paul Nurse przechodzi do sedna. Życie jako proces przetwarzania informacji oraz podsumowanie całości w rozdziale zatytułowanym podobnie jak cała książka, w którym dostajemy pełny obraz poglądów noblisty na temat życia, poskładany z elementów przedstawionych we wcześniejszych rozdziałach.
Nie ma zatem jednoznacznych odpowiedzi (bo i nie może być), jest lekka i przyjemna lektura, którą świetnie się czyta. Osoby głęboko siedzące w temacie mogą poczuć się lekko rozczarowane - mało tu wzorów chemicznych, sporo przemyśleń autora i wątków autobiograficznych. Za to reszta czytelników powinna być zadowolona.
PS. Znalazłem jeden poważny błąd tłumacza/redaktora. Zamiast 2 do 2,4 miliardów są 2 do 2,4 miliony lat przy określeniu czasu występowania tzw. katastrofy tlenowej na Ziemi.

Nie wiem skąd tyle pozytywnych opinii. Sama książka posiada 200 stron, z czego pierwsze 117 to powtórka ze szkoły podstawowej. Dopiero od rozdziału 5 - życie jako proces przetwarzania informacji, pojawia się coś nowego. Jednak nie do końca, ponieważ istnieje masa powtórzeń oraz często rozciągania pewnego tematu, gdyby tego nie było książka liczyłaby ze 150 stron. Przy wielu tematach aż prosi się by dodać jakąś grafikę, która ładnie by zobrazowała dany temat. Brakuje także bibliografii i przypisów.
Z plusów na pewno okładka książki, która jest piękna (nie oceniaj książki po okładce). Dodatkowo autor umie przekazać informacje w sposób przyjemny, a często też wzbudza refleksje u czytelnika. Sam spojrzałem na pewne sprawy z innej perspektywy.

"CZYM JEST ŻYCIE? "PAUL NURSE

Biologia w pięciu krokach.

Pięknie opracowany i pięknie wydany poradnik.

Temat, a właściwie tytułowe pytanie książki " Czy jest życie?" jest niezwykle intrygującym zagadnieniem, które od dawna interesuje wielu .Przyznam, że mnie też.

Autor całe swoje życie poświęcił nauce i podjął się trudnego zadania odpowiedzenia na to pytanie.
Zrobił to bardzo szczegółowo, rzetelnie i z dowcipem.
Wykazał się przy tym niesamowitą bystrością i otwartością umysłu, spostrzegawczością i upartością.
Prosty i czytelny język oraz styl daje nam możliwość poznania ważnych zagadnień i zrozumienia ich bez konieczności bycia biologiem, fizykiem czy biochemikiem.

Dodam, że Paul Nurse jest brytyjskim genetykiem i biochemikiem. W roku 2001 został Laureatem Nagrody Nobla za badania nad regulacją cyklu komórkowego.

Wszystko co nas otacza jest życiem. To prawdziwy cud.
Co jednak oznacza, że żyjemy ? No właśnie,  co ?.

W książce którą oddaje w nasze ręce przedstawił nam pięć filarów biologii, które tworzą pięć osobnych tematów. Mamy więc rozdziały  komórka, gen, ewolucja poprzez dobór naturalny, życie jako chemię i życie jako informację.

Poznamy wyniki ważnych badań, będzie trochę filozofii ale i humoru, anegdot.

Biologia zmienia się tak jak nasze życie i jak inne dziedziny. Naukowcy, badacze, odkrywcy cały czas pracują nad nowymi badaniami starając się najnowszymi metodami dotrzeć do prawdy.

Całość czyta się świetnie i z mega wielkim zainteresowaniem.
Te ciut ponad dwieście stron zawiera ogromną wiedzę.

"CZYM JEST ŻYCIE? "PAUL NURSE

Biologia w pięciu krokach.

Pięknie opracowany i pięknie wydany poradnik.

Zrobił to...

Esej przedstawiający w tonie charakterystycznym dla wartkiej, anglosaskiej gawędy popularnonaukowej podstawowe wiadomości z zakresy mikrobiologii i genetyki, będące punktem wyjścia i pretekstem do rozwinięcia się jej w kierunku niezbyt nachalnego wykładu osobistych poglądów autora co do konstrukcji i stanu otaczającego nas Świata.
Owa nienachalność i gawędziarstwo oraz pewna oszczędność w zapuszczaniu się na pogranicze filozofii i biologii nieco ujmuje wykładowi odwagi i pasji. A tej nigdy dość w czasach, kiedy otwierając przyzwoitą gazetę można przy lekturze działu covidowego przyswoić dwa lub trzy artykuły naukowej wydawałoby się preweniencji kończące się przeciwnymi wnioskami.

Celnie identyfikuje się tu zatem przesłanki, unikając jednak przy tym stawiania pytań fundamentalnych. Widzimy wszak, że całe nasze uniwersum, więcej nawet niż tylko biosferę daje się zdefiniować jako nośnik informacji o samej sobie. Istotą tej informacji jest zaś ciągłe twórcze poszukiwanie ewolucyjnej modyfikacji. Skoro więc Świat byłby czymś na kształt ogromnego zbioru maszyn Turinga, nieustannie (choć w różnym tempie) wypluwających strumienie zer i jedynek. Na wszystkich poziomach obliczających i aplikujących kolejne algorytmy. I co może najistotniejsze w jakiś nie znany nam sposób potrafiących się ze sobą synchronizować. Czasem brutalnie korygując niektóre, zbyt bujne procesy ewolucyjne, co my ludzie zwykliśmy przyjmować do wiadomości (acz nie koniecznie rozumieć) pod hasłem równowagi sił Natury.
I bywa, że kiedy owo poszukiwanie równowagi staje się dla nas, swojego szczytowego produktu szczególnie dokuczliwe zadajemy sobie we łzach, dramatyczne i wciąż nie znajdujące odpowiedzi pytanie o sens i cel wszystkich tych zer i jedynek. W końcu wszystko co żywe, co pominął autor-noblista konstruując swoją definicję życia, podlega entropii i w końcu śmierci. Ta właśnie tragiczna krótkotrwałość bytu ziemskiego stanowi naszym skromnym zdaniem podstawowy motor ewolucji i jej prawdziwy kompost. Amen.

Owa nienachalność i gawędziarstwo oraz...

Na półkach: , , , , ,

Laureat nagrody Nobla, Paul Nurse napisał nareszcie swoją pierwsą książkę i zaczął, że się tak wyrażę, z grubej rury. “Czym jest życie?” to próba odpowiedzenia na najtrudniejsze pytanie biologów. Zagadnienie, którego ewolucjoniści, mikrobiolodzy czy genetycy wolą nie dotykać bo każda próba odpowiedzi nieco bardziej rozbudowanej niż definicja słownikowa zwykle kończyła się fiaskiem, nie tym razem.
Nie zawiodłem się ale też nie dowiedziałem się czegoś zaskakującego. To wciągająca historia w świat życia i biologii. Niski próg wejścia pozwala poznać wiele ważnych informacji bez uprzedniego przygotowania merytorycznego dlatego polecam tą książkę wszystkim głodnym wiedzy.
niski próg wejścia
wciągająca historia i prosto przedstawione definicje
trochę za trywialnie i krótko
na skali
goodreads: 4,4/5
lubimyczytać: 8,8/10
w mojej skali: 88/100

Czym jest życie?

To pytanie zadają sobie ludzie od zarania dziejów. Im większa nasza wiedza, tym odpowiedzi więcej i bardziej rozbudowane. Do odpowiedzi na to pytanie nie trzeba mieć rzecz jasna tytułu naukowego. Wszyscy są w tym zakresie równouprawnieni. Żeby jednak móc pełniej zdać sobie sprawę z wieloaspektowości życia warto posłuchać kogoś, kto na badaniu „życia” spędził całe życie.

Paul Nurse rozważa w swej książce pojęcie życia od poziomu komórki, poprzez gen, dobór naturalny, proces chemiczny aż do przetwarzania informacji. Nie jest to książka która jakoś szczególnie ugruntuje wiedzę z zakresu biologii, choć są tu wspomniane niektóre z najważniejszych odkryć. Daleko jej także do jakichś rozważań filozoficznych i chyba dobrze, bo nie tego oczekujemy sięgając po książę genetyka, biochemika, laureata nagrody Nobla. Objętość książki i jej język czynią z niej pozycje dostępną dla szerokiej rzeszy odbiorców.

Życie ciągle nas zaskakuje. W swej różnorodności coraz bardziej poddaje się naukowcom i ich analizom, choć do ostatecznego rozwiązania zagadki jeszcze nam daleko. Dzięki niemu jednak lepiej możemy rozwijać naszą kulturę i cywilizację. Jego zrozumienie to także niezbędny warunek do lepszej koegzystencji ludzi z pozostałymi gatunkami w których tkwi życie. Przeczytanie tej książki na pewno choć trochę przybliży Wam elementy z których życie się składa i bez których być go nie może. Czy pomoże wam odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule? Sprawdźcie sami!

Czym jest życie?

"Życie wciąż eksperymentuje, szuka nowych rozwiązań i dostosowuje się do przeobrażeń, jakie powoduje i zastaje w świecie."

Przyjemne spotkanie z książką, szalenie ciekawymi zagadnieniami, jednak nie poczułam pełnej satysfakcji poznawczej. Liczyłam na szersze ujęcie najważniejszych idei świata biologii, chciałam nie tylko sprawnie odświeżyć wiedzę, ale także dowiedzieć się czegoś nowego. Powstał niedosyt, ale publikacji nie uznałam za złą. Doszłam do wniosku, że kierowana jest raczej do osób, które na co dzień nie zajmują się biologią, nie wnikają w szczegóły badań posuwających tę gałąź nauki do przodu, a pragną na chwilę zajrzeć do tajemnic życia. Całkiem możliwe, że po przeczytaniu publikacji nabiorą ochoty na dalsze penetrowanie zdobyczy biologii, poznawanie współczesnych punktów widzenia i krystalizowanych teorii. Warto zacząć od gładko wchodzącej do głowy pigułki wiedzy, zarazić się entuzjazmem do odkrywania nieznanego, niezrozumiałego, niejednoznacznego, nieuchwytnego, a intuicyjnie odbieranego przez wszystkich.

Paul Nurse przystępnie i swobodnie przybliża elementarne składowe odpowiedzi na pytania, które od wieków nurtują ludzi. Czym jest życie, jakie reguły go definiują, jakie zasady nim kierują? Zaczyna od przedstawienia komórki, podstawowej jednostki strukturalnej życia, mnogości form. Następnie przechodzi do genów i dziedziczenia, przechowywania informacji i zdolności do zmiany. Zatrzymuje się przy ewolucji drogą doboru naturalnego, sterowanej przypadkiem i koniecznością. Uświadamia, że w komórkach zachodzą równocześnie tysiące reakcji chemicznych, a pozorny chaos procesów chemicznych podlega uporządkowanym prawom. Naświetla życie jako celowy uregulowany i całościowy proces zapisu informacji. Wszystko podaje w skondensowanej formie, bez zbędnych detali, tak aby każdy familiarnie uchwycił przybliżaną wiedzę. Elegancki humor. Ciekawostki, anegdoty, odniesienia do prekursorów biologii, opisy doświadczeń, eksperymentów i odkryć. Na koniec, kilka refleksji o sposobach korzystania z wiedzy biologicznej, właściwych kierunkach zmieniania świata, nieingerowaniu w żywe systemy bez świadomości głębokiej ich współzależności, nieniszczeniu środowiska naturalnego.

bookendorfina.pl

Przepiękna eseistyka o istocie życia. Doskonała lektura zarówno dla laików w dziedzinie nauk przyrodniczych, jak i dla osób z zacięciem humanistycznym. Doskonałe pióro noblisty.

Paul Nurse Czym jest życie? Biologia w pięciu krokach Zobacz więcej