Czym jest życie? Biologia w pięciu krokach

Okładka książki Czym jest życie? Biologia w pięciu krokach Paul Nurse
Okładka książki Czym jest życie? Biologia w pięciu krokach
Paul Nurse Wydawnictwo: Marginesy nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
What is Life? Understand Biology in Five Steps
Marginesy
2020-11-25
2020-11-25
Aga Zano
nauki ścisłe medycyna nauki przyrodnicze

Większość treści to elementarna wiedza ze szkoły podstawowej a pozostała część jest na drugim spektrum i zbyt pobieżnie opisana, żeby nawet próbować ją zrozumieć. Kilku fajnych rzeczy jednak się dowiedziałem, np. że przez ignorancję związaną z GMO miliony dzieci cierpią na niedobór witaminy A i związaną z tym niedoborem ślepotę a nawet śmierć wyniku chorób których ryzyko prawidłowy poziom tej witaminy niweluje.

Książka opowiada o biologii komórkowej i kończy się rozważaniem autora czym jest życie. Zawiera sporo wiedzy biologicznej, jednak jeśli swoją przygodę z tym zagadnieniem skończyłeś/łaś w gimnazjum, lektura jest także dla ciebie. Prosty język bez zbędnych naukowych naleciałości jest dostępny zarówno dla laika, jak i dla kogoś kto biologią i genetyką się interesuje.

Przeczytać [2 rozdziały] i zrobić miejsce na półce.

Miała być krótka książka o życiu, wyszła autobiografia na biologicznym podłożu. To 'podłoże biologiczne' w formie na tyle podstawowej, że zdatnej dla kompletnych laików. Najbardziej wartościowym jest rozdział 5 - 'Życie jako proces przetwarzania informacji' (tytuł rozdziału w pełni oddaje treść). Samo życie definiuje autor według własnych koncepcji w rodziale 8 (o tytule takim samym jak tytuł książki) i zajmuje mu to 4 strony. Czytelnik średniozaawansowany w biologii może ograniczyć lekturę jedynie do tych dwóch rozdziałów.

Od pierwszej do ostatniej strony towarzyszy wrażenie "syndromu pierwszej książki" - pewna nieporadność i nieskładność w przekazywaniu myśli. I jak się okazało w notce o autorze, rzeczywiście jest to pierwsza książka Nursego. Z zarzutów merytorycznych: kilka razy autor ustanawia pewne prawidła na podstawie wyników jednostkowych doświadczeń, jednak biologia nie jest nauką ścisłą tak jak matematyka czy fizyka (sam Nurse o tym wspomina 2 czy 3 razy) i nie wszystkie rzeczy można uznawać za w ten sposób dowiedzione.

Przeczytać [2 rozdziały] i zrobić miejsce na półce.

Nic szczególnie ciekawego. Trochę biologii na poziomie szkoły średniej, garść przemyśleń, szczypta wspomnień i odrobina historii.
Ładnie wydana. Tyle.

Ładnie wydana. Tyle.

1. Daję niższą ocenę nie dlatego, że ta książka jest zła, tylko dlatego, że ona jest bardzo nie równa i mogłaby być esejem dwu-rozdziałowym, bo początkowe rozdziały to wiedza niezwykle oczywista.
2. Początek mało interesujący - zawiera wiedzę z poziomu szkoły podstawowej.
3. Dwa ostatnie rozdziały ciekawsze, ale nadal one nie są wbijające w fotel i nie sprawiają, że przy każdym akapicie otwierasz buzię ze zdziwienia i zaskoczenia.
4. Książka mogłaby być lekturą z biologii na poziomie późnej podstawówki lub LO i wtedy pewnie byłaby przydatna. Jeśli się wie o biologii więcej niż przecięty licealista to ona niczego nie wniesie.

2. Początek mało interesujący - zawiera wiedzę z poziomu szkoły podstawowej.

Przeczytałam i nadal nie wiem, czym jest życie. Nie da się go rozłożyć na czynniki pierwsze. Trzeba je po prostu przeżyć. Niemniej jednak autor stara się przybliżyć proces powstawania życia i jego istotę. I robi to dobrze, prostymi słowami zrozumiałymi nawet dla tych, którzy niezbyt uważali na biologii.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Od pewnego czasu szukam w literaturze popularnonaukowej odpowiedzi na pytanie o pochodzenie i definicję życia. Na pierwszą książkę noblisty, wybitnego biologa, który już w tytule sporo obiecuje, czekałem więc z niecierpliwością. Czy Paul Nurse spełnił swoje obietnice? Na pewno był z czytelnikiem szczery i wyjaśnił, co wiemy, czego się domyślamy, a czego jeszcze nie wiemy w tym temacie. Nakreślił również kierunek dalszych badań niezbędnych do wyjaśnienia tej zagadki i uczciwie zastrzegł, że pewne sekrety Natury i Ewolucji pozostaną zapewne nieodkryte.
Pierwsze rozdziały to rzeczywiście (jak ktoś już zauważył) przegląd podstaw biologii (komórka, gen, ewolucja, życie jako proces chemiczny) w tej dziedzinie, napisany bardzo przystępnie i skierowany raczej do osób nieobeznanych z tematem. Autor przytacza sporo anegdot, wspomnień i przykładów z własnej pracy naukowej, skromnie wypowiadając się o swoich odkryciach i badaniach (niezmiernie ważnych i nagrodzonych Noblem) i życzliwie wspominając osiągnięcia innych naukowców.
Potem dostajemy rozdział nieco odbiegający od tematyki, w którym otrzymujemy specyficzny manifest autora/naukowca i sporo nawiązań do współczesności, problemów z GMO, pandemii, ekologii, misji nauki itp.. Mnie ten rozdział nieco wybił z lektury, ale przeczytałem go z zainteresowaniem i mam świadomość, że dla ponad 70-letniego naukowca jest on niezmiernie ważny. Zwłaszcza że to jego pierwsza książka popularnonaukowa.
Najlepsze są ostatnie rozdziały, w których Paul Nurse przechodzi do sedna. Życie jako proces przetwarzania informacji oraz podsumowanie całości w rozdziale zatytułowanym podobnie jak cała książka, w którym dostajemy pełny obraz poglądów noblisty na temat życia, poskładany z elementów przedstawionych we wcześniejszych rozdziałach.
Nie ma zatem jednoznacznych odpowiedzi (bo i nie może być),jest lekka i przyjemna lektura, którą świetnie się czyta. Osoby głęboko siedzące w temacie mogą poczuć się lekko rozczarowane - mało tu wzorów chemicznych, sporo przemyśleń autora i wątków autobiograficznych. Za to reszta czytelników powinna być zadowolona.
PS. Znalazłem jeden poważny błąd tłumacza/redaktora. Zamiast 2 do 2,4 miliardów są 2 do 2,4 miliony lat przy określeniu czasu występowania tzw. katastrofy tlenowej na Ziemi.

Nie wiem skąd tyle pozytywnych opinii. Sama książka posiada 200 stron, z czego pierwsze 117 to powtórka ze szkoły podstawowej. Dopiero od rozdziału 5 - życie jako proces przetwarzania informacji, pojawia się coś nowego. Jednak nie do końca, ponieważ istnieje masa powtórzeń oraz często rozciągania pewnego tematu, gdyby tego nie było książka liczyłaby ze 150 stron. Przy wielu tematach aż prosi się by dodać jakąś grafikę, która ładnie by zobrazowała dany temat. Brakuje także bibliografii i przypisów.
Z plusów na pewno okładka książki, która jest piękna (nie oceniaj książki po okładce). Dodatkowo autor umie przekazać informacje w sposób przyjemny, a często też wzbudza refleksje u czytelnika. Sam spojrzałem na pewne sprawy z innej perspektywy.

"CZYM JEST ŻYCIE? "PAUL NURSE

Biologia w pięciu krokach.

Pięknie opracowany i pięknie wydany poradnik.

Temat, a właściwie tytułowe pytanie książki " Czy jest życie?" jest niezwykle intrygującym zagadnieniem, które od dawna interesuje wielu .Przyznam, że mnie też.

Autor całe swoje życie poświęcił nauce i podjął się trudnego zadania odpowiedzenia na to pytanie.
Zrobił to bardzo szczegółowo, rzetelnie i z dowcipem.
Wykazał się przy tym niesamowitą bystrością i otwartością umysłu, spostrzegawczością i upartością.
Prosty i czytelny język oraz styl daje nam możliwość poznania ważnych zagadnień i zrozumienia ich bez konieczności bycia biologiem, fizykiem czy biochemikiem.

Dodam, że Paul Nurse jest brytyjskim genetykiem i biochemikiem. W roku 2001 został Laureatem Nagrody Nobla za badania nad regulacją cyklu komórkowego.

Wszystko co nas otacza jest życiem. To prawdziwy cud.
Co jednak oznacza, że żyjemy ? No właśnie,  co ?.

W książce którą oddaje w nasze ręce przedstawił nam pięć filarów biologii, które tworzą pięć osobnych tematów. Mamy więc rozdziały  komórka, gen, ewolucja poprzez dobór naturalny, życie jako chemię i życie jako informację.

Poznamy wyniki ważnych badań, będzie trochę filozofii ale i humoru, anegdot.

Biologia zmienia się tak jak nasze życie i jak inne dziedziny. Naukowcy, badacze, odkrywcy cały czas pracują nad nowymi badaniami starając się najnowszymi metodami dotrzeć do prawdy.

Całość czyta się świetnie i z mega wielkim zainteresowaniem.
Te ciut ponad dwieście stron zawiera ogromną wiedzę.

"CZYM JEST ŻYCIE? "PAUL NURSE

Biologia w pięciu krokach.

Pięknie opracowany i pięknie wydany poradnik.

Zrobił to...

Przepiękna eseistyka o istocie życia. Doskonała lektura zarówno dla laików w dziedzinie nauk przyrodniczych, jak i dla osób z zacięciem humanistycznym. Doskonałe pióro noblisty.

• Popularnonaukowe
  • Biologia