Czym jest życie? Biologia w pięciu krokach

Okładka książki Czym jest życie? Biologia w pięciu krokach Paul Nurse
Okładka książki Czym jest życie? Biologia w pięciu krokach
Paul Nurse Wydawnictwo: Marginesy nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
What is Life? Understand Biology in Five Steps
Marginesy
2020-11-25
2020-11-25
Aga Zano
nauki ścisłe medycyna nauki przyrodnicze

Z biologią nie mam nic wspólnego, ale ta lektura bardzo mi siadła. Autor w przystępny sposób wyjaśnia mechanizmy rządzące życiem. Owszem, taki laik jak ja musi niektóre fragmenty przeczytać trzy razy zanim w głowie wykluje się coś sensownego, ale to w ogóle nie przeszkadza w obcowaniu z tą książką. Krótko pisząc, w miarę lekka, przyjemna i przede wszystkim ciekawa pozycja.

Bardzo ciekawie i przystępnie napisana książka popularnonaukowa.

W książce podjęto próbę odpowiedzenia na tytułowe pytanie - "czym jest życie?". Odpowiedź zawarta jest w pięciu głównych rozdziałach - komórka, gen, ewolucja drogą doboru naturalnego, życie jako proces chemiczny, życie jako proces przetwarzania informacji. Przez te pięć głównych działów biologii prowadzi nas noblista i autor książki - Paul Nurse.

Autor jest zafascynowany ideą ewolucji drogą doboru naturalnego i głęboko przekonany o jej prawdziwości w każdym obszarze biologii. W ciekawy sposób i przystępny opowiada o każdym z danych aspektów biologicznych opisując "proces życia" będącym odpowiedzią na pytanie "czym jest życie?". Przemyca swoje doświadczenia z życia prywatnego i naukowego, co czyni książkę jeszcze bardziej ciekawą. Ogromny szacunek żywię za odwagę i wiedzę. Odwagę w odkryciu przed światem prawdy na temat swoich rodziców, czy przypadku, całkiem zabawnego, który zaprocentował ostatecznie Noblem ;) Paul Nurse poniekąd odnosi się do religii, ale kiedyś się "sparzył" i widać to poparzenie do dzisiaj. Wszelkie kwestie religijne zawsze są sporne, więc autor w wyważony sposób wyrażał swoje zdanie, co zaowocowało bardzo ciekawe, przystępnie napisaną pozycją, wartą przeczytania.

---

Pozwolę sobie na wyrażenie swojego zdania, które autor bierze w swojej książce pod uwagę, ale ewidentnie widać jego zafascynowanie i przekonanie jakoby teoria, w którą wierzy (de facto hipoteza, gdyż nie mamy dowodu) - ewolucja, rządzi naszym życiem. Ja się z tym nie zgadzam. Nie wiemy, jak życie powstało na ziemi, ale nie sądzę, aby "ot tak" martwa materia sama z siebie się ożywiła. Nie trzeba podzielać mojego zdania - ono jest moje ;) i mam ochotę się nim podzielić. Ewolucja - okej. Myślę, że okaże się kiedyś, że to jak z fizyką - klasyczna działa... ale nie zawsze, tam, gdzie nie - wchodzi mechanika kwantowa. Sądzę, że ewolucja działa, ale nie dotyczy wszystkich organizmów w ten sam sposób. Ale to wszystko gdybanie - moje, czy Nurse'a, czy kogokolwiek innego. Dopóki nie będziemy mieć jednoznacznego dowodu, to możemy tylko hipotytezować, etykietując to teoriami ;) Książka pokazuje jak działa życie, przy założeniu, że ono już po prostu jest. Nie podaje jasnej i klarownej odpowiedzi na to jak powstało (pierwsze!) życie na Ziemi, ale... tego nikt nie wie (i głęboko powątpiewam, czy się kiedyś dowie). Osobiście widzę w tym Siłę Wyższą, a jako osoba wierząca - Boga, który ożywił nieożywione, a gdy już tego dokonał - prawdopodobnie, wszystko, co napisał Pan Nurse może być prawdziwe i mieć rację bytu ;)

Co do GMO, to nie podzielam fascynacji autora, chociaż nie mam takiej wiedzy, aby moje zdanie mogło się liczyć w starciu z jego. Rzecz w tym, że chociaż wiemy coś i jesteśmy tego pewni, to życie nieraz dało nam w kość, gdy po latach dalsze, głębsze badania wykazywały inne rzeczy, których nie dostrzeżono wcześniej. Zatem - nie jestem na tak ani na nie, po prostu brak mi przekonania naukowego jednoznacznie, rzetelnie i szczerze aprobujących stosowanie i bezpieczeństwo dla ludzi GMO. Skoro nie wiem, czy to dobre, jestem sceptyczna - to moje podejście.

Autor w końcowych rozdziałach ma tendencję do "lania wody" i powielania wielokrotnie tej samej myśli na kilka różnych sposobów, ale można na to przymknąć oko. Całość bardzo ciekawa i warta poznania.

Ode mnie 10/10 - czy ktoś podziela mój sposób myślenia, czy go "nie kupuje", niezależnie od wszystkiego - naprawdę gorąco polecam przeczytać!

Bardzo ciekawie i przystępnie napisana książka popularnonaukowa.

Większość treści to elementarna wiedza ze szkoły podstawowej a pozostała część jest na drugim spektrum i zbyt pobieżnie opisana, żeby nawet próbować ją zrozumieć. Kilku fajnych rzeczy jednak się dowiedziałem, np. że przez ignorancję związaną z GMO miliony dzieci cierpią na niedobór witaminy A i związaną z tym niedoborem ślepotę a nawet śmierć wyniku chorób których ryzyko prawidłowy poziom tej witaminy niweluje.

Książka opowiada o biologii komórkowej i kończy się rozważaniem autora czym jest życie. Zawiera sporo wiedzy biologicznej, jednak jeśli swoją przygodę z tym zagadnieniem skończyłeś/łaś w gimnazjum, lektura jest także dla ciebie. Prosty język bez zbędnych naukowych naleciałości jest dostępny zarówno dla laika, jak i dla kogoś kto biologią i genetyką się interesuje.

Przeczytać [2 rozdziały] i zrobić miejsce na półce.

Miała być krótka książka o życiu, wyszła autobiografia na biologicznym podłożu. To 'podłoże biologiczne' w formie na tyle podstawowej, że zdatnej dla kompletnych laików. Najbardziej wartościowym jest rozdział 5 - 'Życie jako proces przetwarzania informacji' (tytuł rozdziału w pełni oddaje treść). Samo życie definiuje autor według własnych koncepcji w rodziale 8 (o tytule takim samym jak tytuł książki) i zajmuje mu to 4 strony. Czytelnik średniozaawansowany w biologii może ograniczyć lekturę jedynie do tych dwóch rozdziałów.

Od pierwszej do ostatniej strony towarzyszy wrażenie "syndromu pierwszej książki" - pewna nieporadność i nieskładność w przekazywaniu myśli. I jak się okazało w notce o autorze, rzeczywiście jest to pierwsza książka Nursego. Z zarzutów merytorycznych: kilka razy autor ustanawia pewne prawidła na podstawie wyników jednostkowych doświadczeń, jednak biologia nie jest nauką ścisłą tak jak matematyka czy fizyka (sam Nurse o tym wspomina 2 czy 3 razy) i nie wszystkie rzeczy można uznawać za w ten sposób dowiedzione.

Przeczytać [2 rozdziały] i zrobić miejsce na półce.

Nic szczególnie ciekawego. Trochę biologii na poziomie szkoły średniej, garść przemyśleń, szczypta wspomnień i odrobina historii.
Ładnie wydana. Tyle.

Ładnie wydana. Tyle.

1. Daję niższą ocenę nie dlatego, że ta książka jest zła, tylko dlatego, że ona jest bardzo nie równa i mogłaby być esejem dwu-rozdziałowym, bo początkowe rozdziały to wiedza niezwykle oczywista.
2. Początek mało interesujący - zawiera wiedzę z poziomu szkoły podstawowej.
3. Dwa ostatnie rozdziały ciekawsze, ale nadal one nie są wbijające w fotel i nie sprawiają, że przy każdym akapicie otwierasz buzię ze zdziwienia i zaskoczenia.
4. Książka mogłaby być lekturą z biologii na poziomie późnej podstawówki lub LO i wtedy pewnie byłaby przydatna. Jeśli się wie o biologii więcej niż przecięty licealista to ona niczego nie wniesie.

2. Początek mało interesujący - zawiera wiedzę z poziomu szkoły podstawowej.

Przeczytałam i nadal nie wiem, czym jest życie. Nie da się go rozłożyć na czynniki pierwsze. Trzeba je po prostu przeżyć. Niemniej jednak autor stara się przybliżyć proces powstawania życia i jego istotę. I robi to dobrze, prostymi słowami zrozumiałymi nawet dla tych, którzy niezbyt uważali na biologii.

Od pewnego czasu szukam w literaturze popularnonaukowej odpowiedzi na pytanie o pochodzenie i definicję życia. Na pierwszą książkę noblisty, wybitnego biologa, który już w tytule sporo obiecuje, czekałem więc z niecierpliwością. Czy Paul Nurse spełnił swoje obietnice? Na pewno był z czytelnikiem szczery i wyjaśnił, co wiemy, czego się domyślamy, a czego jeszcze nie wiemy w tym temacie. Nakreślił również kierunek dalszych badań niezbędnych do wyjaśnienia tej zagadki i uczciwie zastrzegł, że pewne sekrety Natury i Ewolucji pozostaną zapewne nieodkryte.
Pierwsze rozdziały to rzeczywiście (jak ktoś już zauważył) przegląd podstaw biologii (komórka, gen, ewolucja, życie jako proces chemiczny) w tej dziedzinie, napisany bardzo przystępnie i skierowany raczej do osób nieobeznanych z tematem. Autor przytacza sporo anegdot, wspomnień i przykładów z własnej pracy naukowej, skromnie wypowiadając się o swoich odkryciach i badaniach (niezmiernie ważnych i nagrodzonych Noblem) i życzliwie wspominając osiągnięcia innych naukowców.
Potem dostajemy rozdział nieco odbiegający od tematyki, w którym otrzymujemy specyficzny manifest autora/naukowca i sporo nawiązań do współczesności, problemów z GMO, pandemii, ekologii, misji nauki itp.. Mnie ten rozdział nieco wybił z lektury, ale przeczytałem go z zainteresowaniem i mam świadomość, że dla ponad 70-letniego naukowca jest on niezmiernie ważny. Zwłaszcza że to jego pierwsza książka popularnonaukowa.
Najlepsze są ostatnie rozdziały, w których Paul Nurse przechodzi do sedna. Życie jako proces przetwarzania informacji oraz podsumowanie całości w rozdziale zatytułowanym podobnie jak cała książka, w którym dostajemy pełny obraz poglądów noblisty na temat życia, poskładany z elementów przedstawionych we wcześniejszych rozdziałach.
Nie ma zatem jednoznacznych odpowiedzi (bo i nie może być),jest lekka i przyjemna lektura, którą świetnie się czyta. Osoby głęboko siedzące w temacie mogą poczuć się lekko rozczarowane - mało tu wzorów chemicznych, sporo przemyśleń autora i wątków autobiograficznych. Za to reszta czytelników powinna być zadowolona.
PS. Znalazłem jeden poważny błąd tłumacza/redaktora. Zamiast 2 do 2,4 miliardów są 2 do 2,4 miliony lat przy określeniu czasu występowania tzw. katastrofy tlenowej na Ziemi.

Przepiękna eseistyka o istocie życia. Doskonała lektura zarówno dla laików w dziedzinie nauk przyrodniczych, jak i dla osób z zacięciem humanistycznym. Doskonałe pióro noblisty.

• Popularnonaukowe
  • Biologia