Palmy na biegunie północnym. Wielka opowieść o zmianie klimatu

Okładka książki Palmy na biegunie północnym. Wielka opowieść o zmianie klimatu Marc ter Horst
Okładka książki Palmy na biegunie północnym. Wielka opowieść o zmianie klimatu
Marc ter Horst Wydawnictwo: Nasza Księgarnia popularnonaukowa dziecięca
natura środowisko zmiana klimatu

Okładka książki Drzewa Wojciech Grajkowski, Piotr Socha
Drzewa Wojciech Grajkowski...
Okładka książki Wiatr Agata Dudek, Małgorzata Nowak, Anna Tyczyńska-Skowrońska
Wiatr Agata Dudek, Małgor...
Okładka książki Roboty i drony. Dawno temu, teraz i w przyszłości Jacob Chabot, Mairghread Scott
Roboty i drony... Jacob Chabot, Mairg...
Okładka książki Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu Natalia Baranowska, Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
Daj gryza. Sma... Natalia Baranowska,...
Okładka książki MAPY. Edycja fioletowa. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
MAPY. Edycja f... Aleksandra Mizieliń...

2081

Nie jest to książka - wg mnie - dla dzieci a raczej dla całej rodziny a przede wszystkim dla sceptyków klimatycznych.
Rewelacyjnie zebrany i posegregowany materiał!
POLECAM!

Rewelacyjnie zebrany i posegregowany materiał!
POLECAM!

To szerokie kompendium wiedzy z zakresu klimatu, jego uwarunkowań, postępujących zmian, wpływu ludzi i ich działań, hodowli zwierząt i uprawy czy niszczenia roślin. Rozdziały są mega solidnie dopracowane, pełne treści, których na próżno szukać w innych książkach dla dzieci. Zagadnienia potraktowane naprawdę poważnie, dla tych, co chcą rozumieć, wiedzieć więcej, żyć z większą świadomością i korzyścią dla środowiska. To wyczerpująca lekcja przyrody i ekologii dla każdego, kto chce żyć lepiej.

Ta książka jest doskonała. Metodycznie, krok po kroku i tak prosto, jak się da bez zgubienia sensu, tłumaczy jak to się stało, że jest, jak jest. Czyli źle. I to nie jest jedynie opis działalności człowieka w temacie zmian klimatu. Jest tutaj wszystko, od powstania planety, przez utworzenie się atmosfery, erę dinozaurów, rozwój przemysłowy aż do dziś.

Wydaje mi się, że powinni ją czytać przede wszystkim dorośli. Bo młodzież i dzieci są chyba bardziej świadome. Albo po prostu wierzą naukowcom bez podważania ich racji.

To nam, dorosłym, wpadają do głowy coraz to nowe argumenty przeciwko faktom (naukowcy coś wymyślą, samoloty i tak będą latać, tak już było, to wina kogoś innego, nie jest tak źle i inne). A fakty są takie, że mamy ocieplenie klimatu, jest to wina człowieka i musimy coś z tym zrobić już teraz.

Dajcie dzieciom i sobie tę książkę. Kupcie ją dla swojej biblioteki, dla szkoły i pożyczajcie znajomym. Dla mnie jest źródłem argumentów i konkretnej wiedzy w dyskusjach których na mój gust jest za dużo.

Wydaje mi się, że...

Zmiana klimatu coraz bardziej jest widoczna. Jeszcze kilkanaście lat temu zimy były dużo chłodniejsze, a dzieci mogły brodzić w śniegu, lepić bałwany, a grudniowe święta były białe. Baa, pamiętam czasy, kiedy w listopadzie na cmentarz szło się w grubej kurtce, dwóch parach rajstop, kozakach i zostawiało się ślady w śniegu sięgającym po kostki. W tym roku nadal wychodzę na spacery w jesiennym płaszczu. Jest cieplej. Jednak na ziemi bywały okresy, że było cieplej, a później chłodniej i człowiek wcale nie miał nic wspólnego z tymi zmianami temperatur. Dlaczego tak się działo? Ile wkładu człowieka w obecnej sytuacji? Dowiecie się z publikacji o intrygującym tytule „Palmy na biegunie północnym. Wielka opowieść o zmianie klimatu” Marca ter Horsta.
Na początku książki mamy mapę świata, która pozwoli młodemu czytelnikowi oswoić się z kontynentami oraz ważnymi miejscami. Dopiero później mamy spis treści z wypunktowanymi omówionymi zagadnieniami, dlatego bardzo łatwo będziecie mogli odnaleźć potrzebne informacje. Każde dwie sąsiadujące strony to kolejny omówiony prosto i z dbałością o szczegóły temat. W zagadnienia zmiany klimatu wprowadza nas rozdział, dzięki któremu zrozumiemy, w jaki sposób dawniej dochodziło do zmian klimatu, jakie były tego konsekwencje. Jest tu sporo informacji, które przydadzą się zarówno na chemii, fizyce, jak i lekcjach geografii. Autor w bardzo przystępny sposób wyjaśnia, w jaki sposób Ziemia zmieniała się w olbrzymią śnieżkę, co wpłynęło na odwrócenie tego procesu, w jaki sposób powstawał węgiel i inne paliwa kopalne, w jaki sposób mogło dojść do zagłady dinozaurów, wprowadza w kolejne epoki lodowcowe i wyjaśnia, kiedy o nich mówimy. Do tego dowiadujemy się, w jaki sposób bada się powietrze oraz sprawdza, jaki klimat był dawniej, jakie związki chemiczne znajdowały się w powietrzu, a także skąd biorą się wielkie głazy w środku pola. Następnie przejdziemy do problemu zanieczyszczania powietrza oraz wzrostu temperatury planety. Odkryjemy, co wspólnego ze zmianą klimatyczną mają przeżuwacza, a szczególnie wielkie hodowle krów. Sporo miejsca autor poświęcił wyjaśnianiu, jaki wpływ na środowisko ma to, co spalamy, czym jeździmy, jakie mamy codzienne nawyki żywieniowe oraz zakupowe. Zgłębimy problem malejącej ilości wody pitnej, zagrożenie jakie niesie topnienie biegunów, wpływ prądów morskich na klimat, niebezpieczeństwo kryjące się w nagrzanych i zanieczyszczonych oceanach i podnoszeniu poziomu morza. Poznamy znikające wyspy, zagrożone miasta, gatunki zwierząt i roślin, wejdziemy w świat kataklizmów, sposobów zapobiegania im. Dwa ostatnie rozdziały poświęcono temu, co my jako społeczności i jednostki możemy zrobić dla naszego otoczenia, w jaki sposób nasz mały wkład może pomóc zahamować zachodzące zmiany, dlaczego postęp w technologii ważny jest dla Ziemi i w jakim kierunku powinniśmy zmierzać.
Publikacja obfituje w dużo ciekawostek. Z lektury dowiemy się, że na naszej planecie bywało już tak ciepło, że w obszarach, który później był chłodniejszy uprawiano winorośl. Odkryjemy też jakim zagrożeniem może być migracja niektórych gatunków zwierząt bez przemieszczania się ich naturalnych wrogów. Każdy element przyrody nie jest tu oderwany tylko połączony w całość. Marc ter Horst pokazuje jak jedno ginące ogniwo może doprowadzić do katastrofy. Proste, ale jednocześnie obrazowe wyjaśnienia przemawiają do wyobraźni.
Tekst przemyślany, rozmieszczony w taki sposób, że przyjemnie się czyta, a do tego sporo ilustracji pomagających w lepszym zrozumieniu tematu. Dobry papier, bardzo dobrze zszyte strony, a wszystko oprawione w solidną oprawę, dzięki czemu książka posłuży wielu czytelnikom przez wiele lat. Od nas zależy czy zawarta w niej wiedza będzie jeszcze wtedy aktualna, czy już nie będzie za późno na ostrzeżenia. Zdecydowanie polecam zarówno dzieciom, młodzieży, jak i dorosłym, ponieważ ta publikacja pozwoli zrozumieć jak wielki wpływ ma każdy z nas na środowisko, jak wiele mogą zrobić mądre rządy.

• Dla dzieci
  • Dla Krzysztofa
  • Nie ma na kundelku
  • Dziecięce 2
  • Insta polecajki

Dodaj cytat z książki Palmy na biegunie północnym. Wielka opowieść o zmianie klimatu