Wychowanie przez sztukę. Rok wychowania przez sztukę dla rodziców i nie tylko

Okładka książki Wychowanie przez sztukę. Rok wychowania przez sztukę dla rodziców i nie tylko Anna Weber
Anna Weber Wydawnictwo: pomelody Cykl: Rok wychowania przez sztukę (tom 1) poradniki
poradniki
Rok wychowania przez sztukę (tom 1)
pomelody
2020-01-01
2020-01-01

Ta książka to fascynująca podróż przez świat, w którym wychowanie przez sztukę jest fundamentem, dzięki któremu dzieci mogą swobodnie się rozwijać eksplorując świat poprzez najróżniejsze formy artystyczne.
Anna Weber udowadnia, że sztuka może być nie tylko narzędziem edukacyjnym, ale także kluczowym elementem w umacnianiu rodzinnych relacji. Wprowadza czytelnika w świat inspirujących zabaw i twórczych aktywności, które pozytywnie wpływają na rozwój dzieci.

Jednocześnie ta książka obala mit talentu i udowadnia, że malować, tworzyć, śpiewać i grać na instrumentach może każdy - niezależnie od wieku czy „wrodzonych” predyspozycji.

Anna Weber pomaga stworzyć przyjazne otoczenie, w którym muzykowanie, malarstwo, taniec, literatura i ogólnie pojęta kultura są na co dzień dla dzieci dostępne, a wręcz stają się normą, która pozytywnie wpływa na rozwijające się umysły najmłodszych, pomagając im kształtować i odkrywać swoją tożsamość… Co bez wątpienia zapunktuje w dorosłym życiu 🤌🏼
Przepięknie wydana, pełna propozycji zabaw, inspirujących przykładów, skłaniająca do refleksji i do granic możliwości inspirująca.

Jeśli nie macie pomysłu na prezent dla osoby, która jest rodzicem, lub na co dzień ma kontakt z dziećmi, to kupcie jej #WychowaniePrzezSztukę - to nie tylko piękny prezent dla dorosłej osoby, ale i dziecka, które z nabytej przez opiekuna wiedzy będzie czerpało pełnymi garściami ❤️

Ta książka jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju, poradnik nie tylko dla rodziców.
To skarbnica wspaniałych pomysłów na zabawę i kreatywne spędzanie czasu z dziećmi.

Z autorką odkrywam rodzicielstwo w nieco innym wydaniu. Jest zachętą do wprowadzania plastyki, muzyki, literatury, tańca, oraz teatru do życia naszych dzieci od samego początku. Uwielbiam

Książka, która przypomina o pięknie życia, otwiera oczy na rzeczy proste i genialne zarazem. Inspiruje do obcowania ze sztuką na co dzień, bez nadęcia, bez presji. Jestem wdzięczna za tę lekturę! Dziękuję Ci, Ania za podzielenie się Twoją wizją świata i opowiedzenie w prosty sposób o tym, jak żyć kreatywnie.

Do przeczytania tej książki zbierałam się długo.....
Czemu?
Bo mi słoń nadepnął na ucho.
Bo odkąd skończyły się czasy szkolne i nie musiałam tego robić stroniłam od malowania, wszelkich kreatywnych DIY i innych aktywności tego typu.
Bo wydawało mi się, że ta książka będzie dla mnie za trudna.
Bo jestem z tych "niekreatywnych."
Przełamałam się i nie żałuję 😃
Wszystko się zmieniło 😃
Doszłam do wniosku, że to pozycja, którą powinien przeczytać każdy rodzic.
Obserwuję, że zaangażowani rodzice stawiają głównie na program wczesnej nauki czytania albo na języki.
Wszystko inne zwykle jest na dalszym planie.
A tak naprawdę w centrum uwagi powinno być też #wychowanieprzezsztuke na równi z resztą.
Jak się okazuje i to potwierdziła dr Iwona Burka na konferencji Neuroefektywni 2023 to właśnie kreatywność jest jedną z kluczowych kompetencji obecnego i przyszłego świata.
A jak pisze Ania Weber sztuka to nie tylko jak się wielu wydaje bieganie po muzeach, studiowanie teorii malarstwa, czy nauka nut ani też nie tylko kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem.
To coś nie tylko dla tych, co uwielbiają prace ręczne.
Generalnie Ania obala wiele mitów i co najważniejsze...pokazuje, jakie to proste wpleść #wychowanieprzezsztukę do codziennego życia. Podkreśla, że liczy się proces, a nie końcowy produkt, a korzyści z samego zaangażowania się z dzieckiem jest całe multum.
Jednak działania rozwijające kreatywność są nadal nie doceniane w dzisiejszym świecie. Są traktowane bardziej jako hobby i ceniona jest "poważna" nauka czegokolwiek innego.
Zanim jednak zaczniesz siebie pytać co dziecko z tego będzie miało, bo tutaj może się wydawać to nieoczywiste zacytuję odpowiedź Ani:
"To dziecko urodziło się z potencjałem, by swobodnie muzykować: śpiewać czysto i rytmicznie się poruszać. Czy ktoś może podać mi argument, dla którego mielibyśmy ten potencjał zaniedbać i nie rozwijać go w należyty sposób?"
Jak sugeruje autorka książki warto zamiast szukać odpowiedzi na pytanie, co dziecko z tego będzie miało, zastanowić się co straci, jeśli się nie zaangażujemy.
I ważne jest tutaj aktywne zaangażowanie.
Bo ja coś tu i tam kombinowałam chcąc rozwijać swoje dzieci wszechstronnie: zakup i lekcje pianina, kreatywne zestawy DIY, które wciskałam mężowi, żeby działał (jak się okazało, gdy się dokształciłam wcale to takie kreatywne nie było) itp.
A teraz, po lekturze tej książki biorę czynny udział i ...o dziwo nie obciąża mnie to, a wręcz przeciwnie - cieszy.
Trochę okresów sensytywnych, o których Ania Weber pisze szczegółowo w książce, nam minęło, ale uważam, że nigdy nie jest za późno.
A z trzecim dzieckiem...wiadomo...będzie inna bajka, bo stałam się kreatywną mamą😃
Jeśli potrzebujesz inspiracji i odblokowania się ta książka to prawdziwy skarbiec. Zresztą zerknij na zdjęcia przykładowych stron. Są konkretne przykłady prostych aktywności, często wraz z kodem QR jakby ktoś potrzebował instrukcji wideo. Wcześniej nigdy bym nie pomyślała, że wystarczy np. sznurek i rozwodniona farba i już można świetnie spędzić czas rozwijając kreatywność i wyobraźnię dziecka...i swoją też.
Jest też cała lista, która mi osobiście się przydała, co warto w domu mieć. I mamy cały kącik, który nazwałam kreatywnym w miejsce nietrafionej biblioteczki, z której non stop wypadały książki.
O ile my, a Akademii DoMam często podkreślamy rolę nie genów, ale bogatego, ogólnie zróżnicowanego środowiska w rozwoju dziecka, Ania Weber podkreśla rolę bogatego środowiska estetycznego.
Nie chcę zdradzić za dużo z treści książki, żeby zachęcić Cię do zgłębienia tematu, bo lektura całkiem spora, więc na koniec napiszę też, że znajdziesz w niej odpowiedzi na pytania np. Kiedy zacząć naukę gry na instrumencie? Co robić z "domowymi" dziełami sztuki? Jak rozwijać dziecko kreatywnie od maluszka do starszaka?
Tutaj spore pole do popisu będą też mieć rodzice, którzy nie mają czasu już na nic innego.
Naprawdę nie potrzeba na to zbyt wiele czasu.
Niektórzy po prostu muszą się otworzyć.
Do tego zachęca autorka książki, bo wielu z nas - jak ja- ma blokady z czasów szkolnych, a dzieciństwo naszych dzieci to idealna okazja, żeby dać sobie szansę i te blokady odkręcić. Jako mama już dawno się przekonałam że sama teoria nie ma racji bytu jeśli chodzi o wychowanie dziecka. Tu wartością dodaną jest doświadczenie, bo Ania Weber to o czym pisze wdraża w praktyce z trójką swoich dzieci. Nie pozostaje nic innego niż czerpać z jej doświadczenia 😍

Do przeczytania tej książki zbierałam się długo.....
Czemu?
Bo mi słoń nadepnął na ucho.
Bo wydawało mi się, że ta książka będzie dla mnie za trudna.
Bo jestem z tych "niekreatywnych."
Przełamałam się i nie żałuję 😃
Wszystko się...

Kiedy chwyciłam tę książkę w moje ręce i zaczęłam czytać rozdział po rozdziale wiedziałam, że jest to wyjątkowy poradnik. Obok, którego nie można przejść obojętnie i z pewnością będę do niego wracać.
Jest to przede wszystkim skarbnicą wiedzy, z której my, rodzice czerpiemy ogrom wiedzy, inspiracji i nie tylko.
Dzięki czemu możemy stać się artystami i rozwijać swoją kreatywność, tworząc wyjątkowe instrumenty muzyczne, używając prostych produktów, które są w zasięgu naszej ręki.
Poradnik ten pokazuje, że muzyką można się bawić i miło spędzić czas niezależnie od wieku.
Muzyka jest w nas tylko musimy ją odkryć i cieszyć się nią.
Znajdziemy tutaj również wiele ciekawostek, które z pewnością nam się spodobają i pobudzą w nas wyobraźnię. Książka jest przede wszystkim wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju.
Udowadnia, że sztuka jest w zasięgu ręki dla każdego, tylko trzeba po nią sięgnąć.

W tej książce znajdziemy same konkrety, świetne pomysły i ogrom wiedzy, która z pewnością dużo nam ułatwi. Wspólne malowanie, śpiewnie czy muzykowanie podczas domowego koncertu, tworząc wyjątkowe instrumenty muzyczne oraz piękne pracę, które zachwycą.
Razem z moją 4-letnią córka zainspirowaliśmy się wieloma rozdziałami i będziemy z pewnością często do nich wracać, bo naprawdę warto.
Dzięki autorce poszerzamy swoje horyzonty i tworzymy coś pięknego.

Z niecierpliwością wyczekuję kolejnego tomu i z całego serduszka dziękuję za ten poradnik, dzięki któremu dużo zrozumiałam, inspirując się wieloma rozdziałami.
Będzie również świetną opcją na prezent dla bliskiej osoby.

Dzięki czemu możemy stać się artystami i rozwijać swoją...

WYCHOWANIE przez s z t u k ę
to wychowanie ku:
🔸uważności🔸wrażliwości🔸pięknu🔸kreatywności🔸radości z tworzenia
I choć brzmi to dość poważnie, to można wszystko to osiągnąć bawiąc się z dzieckiem w domu poprzez wplatanie w jego codzienność odpowiednich aktywności.
🔸
Nie musimy być znawcami sztuki. Nie musimy mieć wielkiej pracowni malarskiej. Nie musimy mieć wielkiego magazynu z materiałami plastycznymi.
🔸
Możemy jednak mieć w swoich dłoniach odpowiednie narzędzie ☞ "Wychowanie przez sztukę. Rok wychowania przez sztukę, czyli jak żyć kreatywnie" tom I Anny Weber.

"Wychowanie przez sztukę" to jedno wielkie źródło inspiracji, które pobudza kreatywność. To ogrom cennych przemyśleń i wskazówek, z których możemy czerpać to, co dla nas najcenniejsze:
✨ po co wprowadzać sztukę do wychowania
✨ jak stworzyć bogate środowisko sprzyjające tworzeniu
✨ w jaki sposób zadbać o rozwój muzyczny dziecka
✨ jak bawić się sztuką wykorzystując proste techniki plastyczne
✨ jak wplatać sztukę w codzienne zabawy z dzieckiem, wykorzystując to, co mamy pod ręką
🔸
Książka zawiera 26 rozdziałów - po jednym na każdy kolejny tydzień roku - każdy z nich porusza inne zagadnienia.
Czyta się ją z zapartym tchem - momentami bawi, czasami wzrusza, skłania do przemyśleń i co najważniejsze - daje kopa do działania!
Komu ją polecam?
Wszystkim osobom pracującym z dziećmi, które chcą wprowadzić je do świata sztuki, ale nie wiedzą jak to zrobić albo wyczerpały się im pomysły. Wszystkim, którzy lubią twórcze działania w duchu DIY i "coś z niczego"😉

WYCHOWANIE przez s z t u k ę
to wychowanie ku:
🔸uważności🔸wrażliwości🔸pięknu🔸kreatywności🔸radości z tworzenia
🔸

Tak przedświąteczne przychodzę z recenzją książki, którą uważam za pozycję niezwykle ważną. Szczególnie dla rodziców, ale i nie tylko. Sprawdzi się nauczycielom, bibliotekarzom oraz wszystkim, którzy współpracują z dziećmi.

"Wychowanie przez sztukę" to skarbnica inspiracji. Znajdziemy tu wiele gotowych warsztatów do działań z najmłodszymi.
A między te zajęcia wplątana jest niesamowita wiedza. Wiedza na temat samej sztuki, jak z nią obcować, jak swobodnie wprowadzić dziecko w świat muzyki i samego środowiska estetycznego.
Znajdziemy w tej książce takie m.in. rozdziały jak:
- muzykowanie
- czy zmuszać dziecko do ćwiczeń
- kreatywność
- czy szkoła muzyczna to dobry pomysł?
I wiele innych ciekawych tematów.

"Wychowanie przez sztukę" to bardzo ciekawa propozycja na prezent świąteczny. Szczególnie dla rodziców, ale i jak wspomniałam wcześniej, dla wszystkich, którzy w mniejszy lub większy sposób przyczyniają się do kształtowania młodego umysłu.
Nie zapominajmy, że dzieci chłoną wiedzę jak gąbka, a sztuka jest im niesamowicie potrzebna do zrównoważnego rozwoju.

A między te zajęcia wplątana...

Ostatnio miałam przyjemność poznać książkę o skromnej okładce, przypominającej szarą i ponurą pogodę, ale wnętrze to prawdziwe znalezisko! Teraz, gdy zaczynam przygotowywać warsztaty czytelnicze dla dzieci, ta książka wydaje się być przeznaczona dla mnie. Z radością korzystam z inspiracji w niej zawartych, zwłaszcza z pomysłów na muzyczne rytuały. To dzieło jest piękne, choć pozornie niepozorne. Podczas czytania uśmiechałam się, płynęły łzy, a całość emanuje naturalnością i prostotą. Opowieść o życiu, pełna osobistych historii i wspomnień z dzieciństwa. Jestem pod ogromnym wrażeniem, jak doskonale ta książka łączy sztukę i kulturę z codziennym życiem, oferując kreatywne pomysły na ich wplecenie w naszą rutynę. Cieszę się, że mogę dzielić się nią z innymi, a już niecierpliwie czekam na drugi tom. Ta książka to prawdziwy skarb, ukryty w skromnej szarości, która jest kluczem do prawdziwej elegancji.

Są takie książki, które zaczynasz czytać i już wiesz, że będziesz do niej wielokrotnie wracać i, że będziesz polecać każdemu. To jest jedna z tych książek.

Nie trzeba mieć tytułu naukowego związanego ze sztuką, aby całe dobro z niej płynące móc przekazać dzieciom. Ta książka pokaże, że zamiast dyplomów, trudnych słów i naukowej wiedzy znacznie większe znaczenie ma wrażliwość, uważności i chęć tworzenia. Napisana bardzo przyjemnie, lekko, zupełnie bez nadęcia. Przekazuje trochę teorii, choć nie ma przytłoczenia badaniami i metaanalizami, tylko jasno wytłumaczone co sztuka robi z naszymi mózgami i dlaczego tak ważne jest, aby karmić nią mózgi maluchów. A oprócz tego cała masa podpowiedzi, jak w łatwy sposób, wprowadzić sztukę do codziennego życia. Bo wcale nie trzeba umieć grać na instrumentach, aby tworzyć muzykę stukając patykiem w kałużę i wyłapać rytm, a obrazy można tworzyć i farbami i rozlaną kawą, i tym, co sobie dziecko wymyśli ;)

To jest książka dla tych, którzy chcieliby, ale trochę się boją, trochę nie wiedzą jak, trochę czują, że nie dadzą rady. Pokaże Wam jak to zrobić i dlaczego warto.

Kluczem do zainteresowania dziecka sztuką jest odpowiednia metoda. Dlatego Anna Weber, kompozytorka, mama i założycielka pomelody - stworzyła kreatywny poradnik o wychowaniu przez sztukę dla każdego!

"Rok wychowania przez sztukę, czyli jak żyć kreatywnie" to pierwszy tom książki, który zachęca do twórczych aktywności i zaprzyjaźnienia się ze sztuką. To autorski przewodnik dla dorosłych pokazujący, że śpiewanie, malowanie i gra na instrumentach nie są zarezerwowane wyłącznie dla artystów czy małych dzieci. Każdy rozdział to propozycja zagadnienia na kolejny tydzień, której towarzyszą pomysły, cytaty i inspiracje ze świata sztuki.

Na jej kartach znajdziemy pomysły na prace plastyczne i aktywności muzyczne dla osób w każdym wieku, kreatywne zabawy z dziećmi, inspirujące ćwiczenia dla dorosłych, a także selekcję wartościowych książek, filmów czy utworów muzycznych.

Jest to wyjątkowa pozycja, która udowadnia, że sztuka nie musi być poza zasięgiem dziecka. Jeśli nawet sami nie mamy zbyt dużej wiedzy o sztuce albo zwyczajnie nie wiemy, jak przekazać ją dziecku - to ta książka może okazać się bardzo pomocna!

• Wychowanie
  • Rok 2020