Na licencji Moskwy. Wokół Gomułki, Bermana i innych 1943–1970.

Okładka książki Na licencji Moskwy. Wokół Gomułki, Bermana i innych 1943–1970. Robert Spałek
Okładka książki Na licencji Moskwy. Wokół Gomułki, Bermana i innych 1943–1970.
Robert Spałek Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej historia
587 str. 9 godz. 47 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Instytut Pamięci Narodowej
Data wydania:
2020-09-23
Data 1. wyd. pol.:
2020-09-23
Liczba stron:
587
Czas czytania
9 godz. 47 min.
Język:
polski
Tagi:
historia prl
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Migawki z okupowanej Warszawy: 1939 Mariusz Bechta, Jerzy Eisler, Elżbieta Kowalczyk, Kazimierz Krajewski, Urszula Kraśnicka-Zajdler, Tomasz Łabuszewski, Wojciech Jerzy Muszyński, Bartłomiej Noszczak, Patryk Pleskot, Tomasz Roguski, Konrad Rokicki, Tadeusz Ruzikowski, Robert Spałek, Michał Zarychta, Maciej Żuczkowski
Ocena 6,0
Migawki z okup... Mariusz Bechta, Jer...
Okładka książki Sprzeczne narracje… Z historii powojennej Polski 1944–1989 Jerzy Eisler, Piotr Gontarczyk, Paweł Kowal, Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski, Andrzej Paczkowski, Jarosław Pałka, Patryk Pleskot, Robert Spałek, Mirosław Szumiło, Marcin Zaborski, Jan Żaryn
Ocena 7,3
Sprzeczne narr... Jerzy Eisler, Piotr...
Okładka książki Życie codzienne w PRL Anna Maria Adamus, Cosmin Budeanca, Małgorzata Choma-Jusińska, Jędrzej Chumiński, Dominika Czarnecka, Justyna Dudek, Krzysztof Gajewski, Zuzanna Grębicka, Dariusz Jarosz, Natalia Jarska, Marcin Kruszyński, Marcin Kula, Agata Kusto, Cecylia Leszczyńska, Grzegorz Miernik, Jakub Muchowski, tomasz Osiński, Eli Pilve, Przemysław Pluciński, Jan Pomorski, Konrad Rokicki, Dorota Skotarczak, Robert Spałek, Jacek Wołoszyn, Janusz Wrona
Ocena 6,0
Życie codzienn... Anna Maria Adamus, ...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Nasz Stalin Lech Majewski, Michał Ogórek, Iza Wojciechowska
Ocena 6,5
Nasz Stalin Lech Majewski, Mich...
Okładka książki Artyści, PRL i bezpieka Sebastian Ligarski, Grzegorz Majchrzak
Ocena 6,6
Artyści, PRL i... Sebastian Ligarski,...

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
77
37

Na półkach:

Tytuł sugeruje kłamstwo, że wszyscy komuniści byli na licencji Moskwy.
Pan Spałek dobrze wie, że piszę nie prawdę w swoich książkach.
Zna źródła historyczne a jednak czytelnikowi udostępnia tylko te tendencyjnie wybrane przez siebie.
Nie rozumiem, że takim ludziom nie jest wstyd.
Ja też mogę napisać " na licencji Moskwy wokół Pana Spałka"

Tytuł sugeruje kłamstwo, że wszyscy komuniści byli na licencji Moskwy.
Pan Spałek dobrze wie, że piszę nie prawdę w swoich książkach.
Zna źródła historyczne a jednak czytelnikowi udostępnia tylko te tendencyjnie wybrane przez siebie.
Nie rozumiem, że takim ludziom nie jest wstyd.
Ja też mogę napisać " na licencji Moskwy wokół Pana Spałka"

Pokaż mimo to

avatar
1854
1506

Na półkach: , , ,

Bardzo mi się podobała poprzednia książka Roberta Spałka, 'Komuniści przeciw komunistom', więc z zainteresowaniem sięgnąłem po nową jego pozycję wydaną przez IPN. Książka jest zbiorem opublikowanych wcześniej, ale przeredagowanych artykułów, niemniej ma spójną strukturę. Pisze Spałek o historii PRL, głównie o jego przywódcach: Gomułce, Bierucie, Bermanie i paru innych. 

Ciekawie pisze autor we wstępie o tym, że obecnie obserwuje się wielki pęd historyków o pisania o nowych sensacyjnych faktach, dużo mniej jest zainteresowania analizą i interpretacją faktów i źródeł już znanych. A credo Spałka jest następujące: „reinterpretowanie tego, co już wiemy i spokojny namysł nad tą wiedzą.” (s.14). I taka jest właśnie ta książka, korzystając z przebogatych źródeł, pisze Spałek o znanych sprawach spokojnie i elegancko. 

Książka zawiera masę ciekawych informacji z historii politycznej PRL-u, napiszę o tych, które były dla mnie najbardziej interesujące.

Sporo pisze autor o niepokorności Gomułki, który już w latach 40. miał swoje zdanie i umiał sprzeciwić się Sowietom, wymagało to dużej odwagi osobistej, bo groziło wręcz eliminacją fizyczną. Dlatego 'Wiesław' musiał zostać usunięty w 1948 r., bo wtedy dla Stalina ważni byli politycy, którzy jego polecenia wykonywali bez szemrania, jak Bierut, który się trząsł przed sowieckim dyktatorem. Zresztą Bierut był największym zbrodniarzem pośród władców PRL-u, ale też najmocniej zależnym od Moskwy i najmniej wyrazistym. 

Ciekawy jest rozdział o procesach oficerów bezpieki odpowiedzialnych za dręczenie więźniów politycznych w okresie stalinowskim, odpowiedziało karnie tylko kilku, ale siedzieli niedługo, objęła ich amnestia. W czasie procesu zakazano im mówić o doradcach sowieckich i o tym, że najwyżsi ludzie w kraju w czasach stalinowskich: Bierut, Berman i Minc ręcznie sterowali aresztowaniami i śledztwem oraz sankcjonowali tortury. Takie było polecenie Gomułki który,  podobnie jak jego poprzednicy, sterował ręcznie aparatem sprawiedliwości, w każdym razie jeśli chodziło o sprawy polityczne. Jasne jest, że wolał nie ujawniać, iż jest podobny do poprzedników 

Rozdział o emeryturze politycznej Jakuba Bermana jest słaby, zawiera omówienie politycznych dyskusji warszawskich emerytów i katalog warszawskich ploteczek podsłuchany przez esbecję, nic ciekawego. 

Sporo jest w książce ciekawych rozdziałów o Gomułce, ale mam tutaj mieszane uczucia, bo książka mi wygląda na quasi biografię 'Wiesława', ale brakuje w niej wielu ważnych okresów, na przykład życia Gomułki przed wojną. Szkoda, bo Spałek jak mało kto jest predestynowany do napisania porządnej biografii tego nietuzinkowego polityka. 

Napisane to wszystko bardzo dobrze, bo Spałek ma świetny styl, co rzadkie u rodzimych historyków, niemniej książka przynosi niedosyt po znakomitych 'Komuniści przeciw komunistom'. 

Bardzo mi się podobała poprzednia książka Roberta Spałka, 'Komuniści przeciw komunistom', więc z zainteresowaniem sięgnąłem po nową jego pozycję wydaną przez IPN. Książka jest zbiorem opublikowanych wcześniej, ale przeredagowanych artykułów, niemniej ma spójną strukturę. Pisze Spałek o historii PRL, głównie o jego przywódcach: Gomułce, Bierucie, Bermanie i paru...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    57
  • Przeczytane
    12
  • Posiadam
    3
  • 03. Pap+
    1
  • Posiadane do przeczytania
    1
  • Lata powojenne
    1
  • Historia Polski 1944/45-1989
    1
  • Przeczytane w 2021 r.
    1
  • Z polecenia
    1
  • Prezent od kochanej Małgosi
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Na licencji Moskwy. Wokół Gomułki, Bermana i innych 1943–1970.


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne