Na licencji Moskwy. Wokół Gomułki, Bermana i innych 1943–1970.

Okładka książki Na licencji Moskwy. Wokół Gomułki, Bermana i innych 1943–1970. Robert Spałek
Okładka książki Na licencji Moskwy. Wokół Gomułki, Bermana i innych 1943–1970.
Robert Spałek Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej historia
historia
Instytut Pamięci Narodowej
2020-09-23
2020-09-23
historia prl

Okładka książki Migawki z okupowanej Warszawy: 1939 Mariusz Bechta, Jerzy Eisler, Elżbieta Kowalczyk, Kazimierz Krajewski, Urszula Kraśnicka-Zajdler, Tomasz Łabuszewski, Wojciech Jerzy Muszyński, Bartłomiej Noszczak, Patryk Pleskot, Tomasz Roguski, Konrad Rokicki, Tadeusz Ruzikowski, Robert Spałek, Michał Zarychta, Maciej Żuczkowski
Migawki z okup... Mariusz Bechta, Jer...
Okładka książki Sprzeczne narracje… Z historii powojennej Polski 1944–1989 Jerzy Eisler, Piotr Gontarczyk, Paweł Kowal, Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski, Andrzej Paczkowski, Jarosław Pałka, Patryk Pleskot, Robert Spałek, Mirosław Szumiło, Marcin Zaborski, Jan Żaryn
Sprzeczne narr... Jerzy Eisler, Piotr...
Okładka książki Życie codzienne w PRL Anna Maria Adamus, Cosmin Budeanca, Małgorzata Choma-Jusińska, Jędrzej Chumiński, Dominika Czarnecka, Justyna Dudek, Krzysztof Gajewski, Zuzanna Grębicka, Dariusz Jarosz, Natalia Jarska, Marcin Kruszyński, Marcin Kula, Agata Kusto, Cecylia Leszczyńska, Grzegorz Miernik, Jakub Muchowski, tomasz Osiński, Eli Pilve, Przemysław Pluciński, Jan Pomorski, Konrad Rokicki, Dorota Skotarczak, Robert Spałek, Jacek Wołoszyn, Janusz Wrona
Życie codzienn... Anna Maria Adamus, ...

Okładka książki Nasz Stalin Lech Majewski, Michał Ogórek, Iza Wojciechowska
Nasz Stalin Lech Majewski, Mich...
Okładka książki Artyści, PRL i bezpieka Sebastian Ligarski, Grzegorz Majchrzak
Artyści, PRL i... Sebastian Ligarski,...

Tytuł sugeruje kłamstwo, że wszyscy komuniści byli na licencji Moskwy.
Pan Spałek dobrze wie, że piszę nie prawdę w swoich książkach.
Zna źródła historyczne a jednak czytelnikowi udostępnia tylko te tendencyjnie wybrane przez siebie.
Nie rozumiem, że takim ludziom nie jest wstyd.
Ja też mogę napisać " na licencji Moskwy wokół Pana Spałka"

Tytuł sugeruje kłamstwo, że wszyscy komuniści byli na licencji Moskwy.
Pan Spałek dobrze wie, że piszę nie prawdę w swoich książkach.
Nie rozumiem, że takim ludziom nie jest wstyd.
Ja też mogę napisać " na licencji Moskwy wokół Pana Spałka"

Bardzo mi się podobała poprzednia książka Roberta Spałka, 'Komuniści przeciw komunistom', więc z zainteresowaniem sięgnąłem po nową jego pozycję wydaną przez IPN. Książka jest zbiorem opublikowanych wcześniej, ale przeredagowanych artykułów, niemniej ma spójną strukturę. Pisze Spałek o historii PRL, głównie o jego przywódcach: Gomułce, Bierucie, Bermanie i paru innych.

Ciekawie pisze autor we wstępie o tym, że obecnie obserwuje się wielki pęd historyków o pisania o nowych sensacyjnych faktach, dużo mniej jest zainteresowania analizą i interpretacją faktów i źródeł już znanych. A credo Spałka jest następujące: „reinterpretowanie tego, co już wiemy i spokojny namysł nad tą wiedzą.” (s.14). I taka jest właśnie ta książka, korzystając z przebogatych źródeł, pisze Spałek o znanych sprawach spokojnie i elegancko.

Książka zawiera masę ciekawych informacji z historii politycznej PRL-u, napiszę o tych, które były dla mnie najbardziej interesujące.

Sporo pisze autor o niepokorności Gomułki, który już w latach 40. miał swoje zdanie i umiał sprzeciwić się Sowietom, wymagało to dużej odwagi osobistej, bo groziło wręcz eliminacją fizyczną. Dlatego 'Wiesław' musiał zostać usunięty w 1948 r., bo wtedy dla Stalina ważni byli politycy, którzy jego polecenia wykonywali bez szemrania, jak Bierut, który się trząsł przed sowieckim dyktatorem. Zresztą Bierut był największym zbrodniarzem pośród władców PRL-u, ale też najmocniej zależnym od Moskwy i najmniej wyrazistym.

Ciekawy jest rozdział o procesach oficerów bezpieki odpowiedzialnych za dręczenie więźniów politycznych w okresie stalinowskim, odpowiedziało karnie tylko kilku, ale siedzieli niedługo, objęła ich amnestia. W czasie procesu zakazano im mówić o doradcach sowieckich i o tym, że najwyżsi ludzie w kraju w czasach stalinowskich: Bierut, Berman i Minc ręcznie sterowali aresztowaniami i śledztwem oraz sankcjonowali tortury. Takie było polecenie Gomułki który,  podobnie jak jego poprzednicy, sterował ręcznie aparatem sprawiedliwości, w każdym razie jeśli chodziło o sprawy polityczne. Jasne jest, że wolał nie ujawniać, iż jest podobny do poprzedników

Rozdział o emeryturze politycznej Jakuba Bermana jest słaby, zawiera omówienie politycznych dyskusji warszawskich emerytów i katalog warszawskich ploteczek podsłuchany przez esbecję, nic ciekawego.

Sporo jest w książce ciekawych rozdziałów o Gomułce, ale mam tutaj mieszane uczucia, bo książka mi wygląda na quasi biografię 'Wiesława', ale brakuje w niej wielu ważnych okresów, na przykład życia Gomułki przed wojną. Szkoda, bo Spałek jak mało kto jest predestynowany do napisania porządnej biografii tego nietuzinkowego polityka.

Napisane to wszystko bardzo dobrze, bo Spałek ma świetny styl, co rzadkie u rodzimych historyków, niemniej książka przynosi niedosyt po znakomitych 'Komuniści przeciw komunistom'.

• 03. Pap+
  • Posiadane do przeczytania
  • Lata powojenne
  • Historia Polski 1944/45-1989
  • Przeczytane w 2021 r.
  • Z polecenia
  • Prezent od kochanej Małgosi

Dodaj cytat z książki Na licencji Moskwy. Wokół Gomułki, Bermana i innych 1943–1970.