Po prostu o emocjach. Jak radzić sobie z nimi w życiu osobistym i zawodowym

Okładka książki Po prostu o emocjach. Jak radzić sobie z nimi w życiu osobistym i zawodowym Anita Rawa-Kochanowska
Anita Rawa-Kochanowska Wydawnictwo: Sensus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Po prostu o emocjach. Jak radzić sobie z nimi w życiu osobistym i zawodowym
Sensus
2020-08-18
2020-08-18
emocje psychologia poradnik

Książka jest wielkim zbiorem, w którym autorka stara się objaśnić wszystkie emocje, które nam towarzyszą i co z nich wynika. Wszystko jest precyzyjnie wyjaśnione, lecz w bardzo przystępny sposób, tak, aby czytelnik bez problemu wszystko zrozumiał. Wielkim plusem jest również styl pisania Pani Anity, ponieważ, mimo iż książka porusza również trudne tematy, czytając, możemy przez nią płynąć. Bardzo przyjemnie czytało mi się tę pozycję. Osoby, które interesują się psychologią, na pewno powinny przeczytać tę książkę. Uważam, że można z niej bardzo dużo wywnioskować i nauczyć.

Już na wstępie, autorka nie tylko pisze suchej teorii, ale tłumaczy pewne rzeczy na przykładach z życia codziennego. Uważam, że jest to świetny zabieg, ponieważ pozwala nam łatwiej wyobrazić sobie opisywaną sytuację.

Jednym z rozdziałów, który mnie najbardziej zainteresował, był poświęcony mediom społecznościowym. Wszystkie rzeczy, które są z nimi powiązane, były rozwinięte, by ukazać nam czasami drugie dno pewnych postępowań. Głównie w głowie pozostały mi zagadnienia o: hejcie - z czego wynika, jak się przed nim bronić, jak i również o poczuciu własnej wartości - jak internet wpływa na to, jak postrzegamy siebie. Wielu z nas myśli, że już wiemy wszystko na ten temat, lecz autorka stawia fakty, których sama np. nie do końca wcześniej znałam.

Rozdział o depresji zatrzymał mnie na dłużej - bardzo interesuję się taką tematyką, a przez przeczytaniu tej książki, mogłam zagłębić się jeszcze bardziej w ten temat.

Bardzo polecam tę książkę. Uważam, że osoby, które nie interesują się psychologią też znajdą coś dla siebie, a książka pozwoli im spojrzeć na różne kwestie z ich życia w inny sposób.

#402 - Po prostu o emocjach - Anita Rawa - Kochanowska - Wydawnictwo Sensus

#155/52/2020

"Gdy jesteśmy w pogodnym nastroju łatwiej przypominamy sobie różne wiadomości i mamy dostęp do zgromadzonej wiedzy o nas samych, o innych ludziach, o życiu i o świecie."

Jest to poradnik psychologiczny. Swoją premierę miał dnia 18.08.2020 roku. Na 280 stronach znajdujemy zagadnienia związane z emocjami jakie odczuwamy, ale nie tylko.

Podoba mi się bardzo fragment o nadziei:
"Nadzieja nie jest matką głupich, lecz jest matką mądrych, którzy potrafią patrzeć progresywnie."

Bardzo cenne są także nauki o tym jak np. obniżać napięcie w sytuacjach kryzysowych.

Od jakiegoś czasu interesuję się zagadnieniem inteligencji emocjonalnej i cieszę się, że mogłam o niej tutaj poczytać. Autorka przytacza także definicję:
"Inteligencja emocjonalna to zbiór zdolności do poznawczej obróbki informacji emocjonalnych, w szczególności zaś - do rozpoznawania i regulowania przez człowieka własnych i cudzych emocji oraz wykorzystywania ich do kierowania myśleniem i działaniem."

Książka warta przeczytania, dziękuję bardzo za nią Wydawnictwo Sensus Onepress

#402 - Po prostu o emocjach - Anita Rawa - Kochanowska - Wydawnictwo Sensus

#155/52/2020

Zawsze interesowały mnie książki psychologiczne, pozwalające zajrzeć w głąb duszy człowieka, poznać przyczyny i skutki pewnych zachowań, zrozumieć drugą osobę, dlatego, gdy tylko zobaczyłam „Po prostu o emocjach”, wiedziałam, że muszę ją mieć.

W dzisiejszym świecie życie płynie bardzo szybko. Nim się obejrzymy, mijają kolejne pory roku, obchodzimy następne urodziny. W tym całym pędzie zapominamy o swoich uczuciach, emocjach. Odpędzamy je, staramy się ich unikać, ukrywać. Pokerowa twarz jest pożądana najczęściej. Przez to zaniedbujemy siebie, swoje wnętrze, co zawsze wiąże się z konsekwencjami.

Książka Anity Rawy-Kochanowskiej składa się z siedmiu rozdziałów. Każdy z nich poświęcony jest innemu zagadnieniu. Autorka rozpoczyna od wytłumaczenia podstaw, wspomina o tym, czym są emocje, skąd się biorą, do czego służą. Tak więc książka ta przeznaczona jest dla laików, nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, by zrozumieć jej treść.
Bardzo ważnym rozdziałem jest rozdział trzeci o mediach społecznościowych i ich wpływie na nasze uczucia. Z tych informacji na pewno skorzystam na godzinie wychowawczej.
Ponadto autorka mówi o inteligencji emocjonalnej, o której jeszcze niedawno mówiło się bardzo dużo.
Podoba mi się to, że w książce podane zostały przykłady „z życia wzięte”, a także przedstawiono wyniki badań naukowych, co zawsze bardzo mnie interesuje.

Myślę, że jest to książka dla wszystkich ludzi, którzy chcą dowiedzieć się więcej o sobie. Zrozumieć i potrafić odpowiednio zarządzać swoimi emocjami.
Ja na pewno będę do tej lektury wracać.

„… Kochanie kogoś to nie tylko sprawa silnego uczucia – to również decyzja, osąd, obietnica. Gdyby miłość była wyłącznie uczuciem, nie byłoby podstawy do obietnicy dozgonnej wzajemnej miłości …”

Wielu pisarzy i dziennikarzy zawsze zastanawia się, jak zacząć każdy tekst. Sama przekonałam się wielokrotnie, że wszystko zależy od sytuacji, magii chwili, a nawet przyswojonej koncepcji działania. Podobnie jest z książką, o której wspominałam już w mediach społecznościowych. Emocje tworzą tutaj taką pajęczą sieć. To nasze wzloty i upadki, ale i pozytywne myśli i łzy porażki.

Recenzja pisana jest przeze mnie w momencie dość trudnym, przecież śmierć kogoś bliskiego nie jest nigdy niczym przyjemnym. Pisarka Anita Rawa-Kochanowska to doktor psychologii, terapeutka i trenerka warsztatów grupowych z dwudziestoletnim doświadczeniem zawodowym. Autorka książek poświęconych psychologii oraz bloga pod adresem https://www.rawa-kochanowska.pl/blog/. Przyznaję się szczerze, że to pierwsze moje zderzenie z jej twórczością.

Książka pokazuje różną paletę emocji. To m.in. zazdrość, tęsknota, pożądanie, złość, nienawiść, rozczarowanie, życzliwość, lojalność czy przyjaźń. Podobnie jest z dość modnym pojęciem tzw. inteligencji emocjonalnej. Początkowo przypisywano jej niemal magiczną rolę, ponieważ uważano, że sprzyja w osiąganiu sukcesów zawodowych, poprawia komunikację w małżeństwie, oraz zwiększa poziom zadowolenia z życia.

Np. rodzina jest właśnie takim źródłem bogatych i różnorodnych przeżyć. Sama publikacja składa się z siedmiu rozdziałów. Porusza rolę emocji, mediów społecznościowych, uczuć, naszych nastroi, ale i problemów w emocjach. Plusem jest poruszenie pojęcia kompetencji emocjonalnych i tego, co musimy zrobić by je rozwijać.

Ciekawe jest też według mnie zagadnienie radzenia sobie ze stresem, które jest procesem dynamicznym i stanowi odpowiedź na określoną sytuację. Podobnie jest z empatią, która jest otwartością wobec drugiej osoby i rozpoznawaniem jej stanu emocjonalnego, a współczucie to aktywna reakcja na czyjeś cierpienie. Czytelnik pozna np. Kartę identyfikacji emocji. Dotyczy ona danego pojęcia, kiedy nam ono pomaga, przeszkadza bądź jakie jest pożądane zachowanie w danej chwili.

Żyjemy w kulturze, w której ujawnianie własnych odczuć jest z jakiegoś powodu źle widziane. Mamy być profesjonalnie uśmiechnięci i opanowani. Zawsze i w każdej sytuacji. Ale czy na pewno?

Autorka podkreśla, że emocje stanowią naturalny element ludzkiego wyposażenia. Dosłownie i w przenośni. Jeśli wyłączamy emocje, tracimy dostęp do nas samych i chorujemy. Moim zdaniem lepiej czasami powiedzieć coś prosto z mostu niż udawać, że wszystko jest OK. Wiele osób wie, że kiedy się nie odzywam znaczy, że coś jest na rzeczy. Taka mała wada – zodiakalnej, ale i upartej Wagi.

Gorąco polecam przemyślaną i trafną publikację, która porusza kwestie związane z życiową filozofią, ale i psychologią duszy i umysłu.

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: HELION SA
Premiera: 18.08.2020 r.
Projekt okładki: Jan Paluch
Oprawa: miękka
Liczba stron: 280
(nowość wydawnicza)

Bardzo ciekawa pozycja dla wszystkich miłośników psychologii i nie tylko. Wyjaśnia mechanizmy działania emocji i ich wpływ na codzienne życie i jego jakość oraz sposoby radzenia sobie.

W mojej opinii jest to książka dla osób, które zupełnie nie weszły jeszcze świadomie w świat emocji, jakaś baza, zachęta. Jako taka służy dobrze, jest napisana lekko, ale z konkretnym przekazem i wiedzą, a to się ceni.

Wytrzymałam do połowy szóstego rozdziału. Pomieszanie z poplątaniem - emocje, nastroje, uczucia. Trochę zbytnich uproszczeń albo wręcz przekłamań. Szkoda mi czasu na taką książkę, poszukam czegoś bardziej wiarygodnego w tym temacie.

Świetna pozycja, przybliżająca temat emocji. Napisana jasno i przystępnie

Świetna pozycja, przybliżająca temat emocji. Napisana jasno i przystępnie

• Psychologia
  • Popularnonaukowe i naukowe
  • PBW
  • Guidebooks
  • Kupić

Anita Rawa-Kochanowska Po prostu o emocjach. Jak radzić sobie z nimi w życiu osobistym i zawodowym Zobacz więcej