Zbyt inteligentni, żeby żyć szczęśliwie

Okładka książki Zbyt inteligentni, żeby żyć szczęśliwie Jeanne Siaud-Facchin
Okładka książki Zbyt inteligentni, żeby żyć szczęśliwie
Jeanne Siaud-Facchin Wydawnictwo: Feeria Seria: Jak łatwiej żyć nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Jak łatwiej żyć
Trop Intelligent Pour Etre Heureux
Feeria
2020-03-11
2020-03-11
Monika Szewc-Osiecka
wysoka wrażliwość nadwydajność mentalna nadwydajni mentalnie inteligencja

Autor wymyślił sobie pojęcie ludzi „nadinteligentnych” i tu nawet nie chodzi o to, że są oni super inteligentni i o tym stworzył całą książkę. Myślałam, że będzie ona bardziej o tym jak przestać analizować i rozmyślać. Zamiast tego otrzymujemy bardzo nudną pozycję o niczym.

Jest to książka, która wiele mi wyjaśniła w kwestii mojej osobowości. Polecam ją wszystkim, którzy czują, że odstają od reszty, że widzą wszystko inaczej. W Autorce znalazłam jakby bratnią duszę, aż wielka szkoda, że pracuje ona we Francji, bo pewnie zapisalabym się do niej na terapię. Ucząc się wcześniej o innych nurtach psychologii, żaden z nich tak nie przemówił do mnie, jak podejście S. Facchin.

Mój mąż powiedział, że to prawie jak jego biografia. W końcu ktoś ujął w zdania to co ma w głowie. Mi tak książka pozwoliła poznać co przeżywa mój mąż i łatwiej mi zrozumieć pewne dziwne zachowania.

"Zaakceptować mroczna część siebie to uznać swoją prawdziwą wartość"

"Zaakceptować mroczna część siebie to uznać swoją prawdziwą wartość"

Książka ta jest napisana wnikliwym, bardzo maniakalnym tonem. Kontrasty owych rozdziałów są zbliżone do siebie przez co jest wrażenie, że to samo czyta się to kilka razy. Jednocześnie warto zauważyć, że opis wszelakich cech, które posiadają osoby nadinteligentne, jest bogaty. Pokazuje, jaką wojnę toczy ofiarą zbyt dużej inteligencji z jej własną psychiką. Widoczny w książce jest aspekt koniecznej uwagi dla osób dotkniętych "nadwrażliwością", gdyż osoby te mogą stworzyć z ludźmi wiodącymi normalne życie dobrą synergię i porządek. Jednak w stosunkach z tymi niezwykłymi osobami ich jestestwo należy empatycznie ująć, zrozumieć i ukierunkować. Tytułem zakończenia, książkę tę można ująć w jednym trafnym zdaniu: "jesteś jaki jesteś, nic z tym nie zrobisz, musisz nauczyć się z tym żyć".

Książka z nudnym początkiem i ciekawym rozwinięciem. Podoba mi się. Po książce identyfikuję się z nadinteligentnymi. Myślimy dużo, jesteśmy nieco wycofani i pragniemy znaleźć kogoś podobnego, kto nas zrozumie.

Ciekawym pojęciem jest rezyliencja. Otóż mamy w sobie takie coś, że w chwilach zagrożenia dysponujemy wielką siłą, która sprawia, że potrafimy zmierzyć się z przeciwnościami losu.

Pragniemy, aby dojrzał nas świat, chcemy się nażyć. Czytając, widziałem w treści też kawałek siebie.

Myślę, że taki nadinteligent to też nadwrażliwiec, on czuje podwójnie. Jego serce jest bardziej wydajne.

Ciekawa książka idealna, na upalne dni.

Fajna, bardzo treściwa pozycja, jednak skierowana do osób nad inteligentnych. Ta pozycja z pewnością pomoże odnaleźć siebie i zrozumieć w jakimś stopniu swoją naturę.

Polecam jako ciekawostkę i poszerzanie wrażliwości na innych ludzi.

Polecam jako ciekawostkę i poszerzanie wrażliwości na innych ludzi.

Próba zrozumienia z czym mierzy się pewien procent populacji. Autorka próbuje przedstawić jak może najszerzej perspektywę problemu stąd może wydawać się, że momentami jest to zbyt rozwlekłe.

Całkiem niezła książka identyfikujące problem komunikacji międzyludzkiej osób które możnaby określić jako nadinteligentne, ale też całe spektrum zachowań i postaw z którymi osoby o takich zdolnościach mogą się sprawić podczas swojego życia.

Książka bardziej dla tych, którzy chcą zrozumieć jak działa umysł osoby nadinteligentnej, gdyż nadinteligentni niczego dla siebie tutaj nie znajdą (chyba, że są gdzieś pomiędzy i próbują znaleźć odpowiedź na pytanie "co z nimi nie tak", wtedy jak najbardziej polecam, to lektura dla nich).
Pozycja jest w większości opisem doświadczeń takich osób, prawie żadnych rad, wskazówek. Spora porcja wiedzy, ale nic pomocnego. Co najwyżej osoby nadinteligentne mogą się podłamać, gdyż konkluzją książki jest "jesteś jaki jesteś, nic z tym nie zrobisz, musisz nauczyć się z tym żyć".
Książka o nadinteligentnych, lecz nie dla nich.

• Psychologia
  • Poradniki