Wesela nie będzie!

Okładka książki Wesela nie będzie! Małgorzata Starosta
Okładka książki Wesela nie będzie!
Małgorzata Starosta Wydawnictwo: Wydawnictwo Vectra Cykl: Pruskie baby (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Pruskie baby (tom 2)
Wydawnictwo Vectra
2020-08-01
2020-08-01

Tom drugi sprawnie kontynuuje historie z tomu pierwszego z tą samą dozą humory i pewnej nierealności. Historia wciąga, chociaż momentami męczy zachowanie głównej bohaterki - jakby nie bardzo rozumiała jak działa świat.
I podobnie jak w tomie pierwszym - tutaj także autorka poświęciła sporo przestrzeni na dochodzenie. Także obok istotnych kwestii obyczajowych nie zabrakło wyraźnego wątku kryminalnego. Dalej jednak ważniejsze są relacje między ludźmi niż trup.
Polecam, jak ktoś ma już za sobą tom pierwszy.

"Wesela nie będzie!" to druga książka z cyklu "Pruskie baby" Małgorzaty Starosty.

Edytka po wcześniejszych przygodach (opisanych w "Pruskich babach")  postanawia rozwieść się z Rafałkiem i wrócić na ukochane Podlasie. Wcześniej jednak ze swoimi koleżankami wybiera się do Szklarskiej Poręby na panieński Magdy, jednej z koleżanek. Po drodze okazuje się, że tym samym pociągiem jedzie Adamina Lukrecja Surym - ukochana mamusia !

Kiedy dziewczyny dobrze się bawią w Szklarskiej, komisarz Bączek otrzymuje zgłoszenie zaginięcia "mamusi". Niedługo potem okazuje się, że "szanownej mamusi" się zmarło ! Ale jak ! Wręcz z przytupem - została zamordowana.

Kolejny już raz z pomocą Edyty i jej rodziny komisarz Bączek rozwiązuje zawikłaną historie nie jednego, a kilku morderst, które wydarzyły się na przestrzeni lat.

Oczywiście jak już kolejny raz polecam Wam twórczość Małgorzaty Starosty. Jej komedie kryminalne sprawią, że się odprężycie, a jednocześnie wcielicie w detektywa i razem z rodziną Edyty będziecie szukać mordercy !

Lepsza niż pierwsza część 😁 przyjemne spędzenie czasu. Polecam na odprężenie

Lepsza niż pierwsza część 😁 przyjemne spędzenie czasu. Polecam na odprężenie

Super 👍 Polecam i zachęcam do lektury 😊

Super 👍 Polecam i zachęcam do lektury 😊

Słabizna, delikatnie ujmując.
Dałoby się czytać, gdyby nie dialogi.
Miałam wrażenie, że stoję w maglu, w XIX w., i moje szare komórki zbiorowo popełniają samobójstwo, by już nie słyszeć ciągu dalszego tych debilizmów (niczym zapisu rozmów w kolejce po ser bez żadnego montażu).
Intryga kryminalna? Tu jej nie znajdziecie! Powiedzmy szczerze, Chmielarz czy Małecki to to nie jest.
Może szanowna aułłtorka powinna rozszerzyć swoją bibliotekę domową o DOBRE kryminały, zamiast czytać w kółko romanse i obyczajówki? 🤔
Czuć, że nie lubi czytać dobrej literatury.

Nie polecam.

I nie zamierzam czytać 1.tomu, szanuję swoje zwoje mózgowe.

Słabizna, delikatnie ujmując.
Dałoby się czytać, gdyby nie dialogi.

Zabawna komedia kryminalna. Dużo postaci, znanych z pierwszej części trylogii, zwroty akcji, śmieszne sytuacje (np. opis ślubu Dagmary),sympatyczna babcia Krysia i podkomisarz Bączek. Polecam!

" Co nas nie zabije, to nas wzmocni." (str73)

Jest to druga część " Pruskich bab", o wiele ciekawsza od części pierwszej. Dużo elementów humorystycznych, zabawnych sytuacji, zwrotów akcji, a także momentów grozy. Dalsze losy Prusków , Surymów, które są w jakiś sposób ze sobą powiązane. Dużo też starszego sierżanta Bączka, który po rozwiązaniu zbrodni augustowsko- wrocławskiej oczekuje na awans. Ale długo się nie nudził, bo trafia mu się kolejna sprawa. W Szklarskiej Porębie znaleziono rozczłonkowane zwłoki. Tożsamość ofiary ustalono na podstawie koloru szalika. Więc sierżant musiał porzucić czytanie książek w pracy i zakasać rękawy. Najgorsze w tym wszystkim było to ,że nadal musiał się użerać z członkami rodziny Surymów.

Edyta wraca do Wrocławia by poukładać swoje sprawy. Czeka na nią puste mieszkanie i pozew rozwodowy, wniesiony przez jej męża. Wraz z przyjaciółkami trochę szalonymi udaje się do Szklarskiej Poręby by świętować wieczór panieński jednej z nich. Dziewczyny są zaniepokojone bo jedna z dziewczyn zniknęła w tajemniczy sposób. Więc przyjaciółki snują niewyobrażalne domysły co też mogło się z nią stać. Tym samym pociągiem do brata do Jeleniej Góry wybiera się znienawidzona teściowa Edyty. Ich spotkanie nie należało do przyjemnych.

Na spotkaniu przedweselnym dziewczyny opowiadają zabawne historie o swoich partnerach i byłych. Dobrze się bawią, choć niektóre punkty wyjazdu panieńskiego trzeba było zweryfikować, inne odbyły się zgodnie z harmonogramem. Los Edycie spłatał podwójnego figla, odmieniając jej życie. W jej przypadku rodzinna klątwa nie podziałała.

W dochodzeniu prowadzonym przez starszego sierżanta Bączka pojawiają się nowe tropy i zataczało ono coraz szersze kręgi. Oczywiście w tej sytuacji do działania przystępuje babcia Edyty i jej mąż mający szerokie znajomości w kręgach policji i prokuratury. Sierżantowi udaje się rozwiązać sprawę, którą prowadził przy pomocy rodziny Prusków i komendy jeleniogórskiej. Otrzymuje awans na podkomisarza. Na światło dzienne przy okazji wychodzą inne morderstwa. Poznajemy zabójcę i środowisko, z którego się wywodził. A także motywy jakie nim kierowały w późniejszym życiu. Dlaczego stał się tym kim się stał? Dlaczego nienawidził kobiet? Uwodził je, oszukiwał, a później zabijał. Nie czuł żadnych wyrzutów sumienia. Był urodziwy, szarmancki, lubiany i szanowany. Odpowiedzi na te pytanie znajdzie się w lekturze, którą polecam. Z rodziną Prusków nie sposób się nudzić.

" Co nas nie zabije, to nas wzmocni." (str73)

Bardzo długo słuchałam tego audiobooka. I to nie dlatego, że książka mi się nie podobała. Miałam po prostu mniej czasu na słuchanie, co przełożyło się trochę na to, że książka wciągnęła mnie mniej, a historia nie była tak dynamiczna jak powinna.
Oceniam jednak historię pozytywnie i niedługo zabiorę się za ciąg dalszy przygód Edyty - kobiety, która ma ogromnego pecha i dookoła niej ścielą się trupy.
Ciekawe, kto będzie następny!

Jakoś nie mogłam przebrnąć. To nie moja bajka. Ale jak się komuś podobała, to fajnie. Każdy ma inny gust.

67/100/23 „Wesela nie będzie!” (2-a część serii: Pruskie baby),Małgorzata Starosta- ciężko określić gatunek. Ciut lepsza od 1-wszej- ciekawsze wątki. Ciekawiły mnie losy głównych bohaterów, ale gdzieś w całości zostały przytłumione. Może w 3-ej będzie o nich więcej? Taka pomiędzy ambitniejszymi pozycjami akurat. Choć szału nie ma. Przeczytaj- może Tobie akurat przypasi.

Dodaj cytat z książki Wesela nie będzie!