Wiedźmy w opałach

Okładka książki Wiedźmy w opałach
Małgorzata J. Kursa Wydawnictwo: Lucky Cykl: Wiedźmy (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Wiedźmy (tom 3)
Lucky
2020-09-01
2020-09-01

Stęskniłam się za Wiedźmami. Lubię ten cykl i z chęcią sięgnę po kolejny tom, choć na razie nie ma go w bibliotece. Choć jak pamiętam, pierwszy tom trochę mnie rozczarował. Ale to dlatego, że sugerując się wiedźmami w tytule spodziewałam się czegoś z pogranicza fantastyki. Jednak, przy innym podejściu, drugi okazał się całkiem przyjemną lekturą. Podobnie jak i ten, szybko się czyta. Może nie jest to zbyt ambitna lektura, ale doskonała rozrywka. I po prostu uwielbiam Czorta, choć cały czas próbuję sobie przypomnieć, jak w drugim tomie Wiedźmy pieszczotliwie nazywały agencyjne zwierzaki? Szkraby, dzieciaki, bachorki? I jeszcze nurtuje mnie, jak zinterpretować to zdanie: "Nic nie dzieje się bez powodu - dzisiejsza rozmowa z Reginą wydać może się przydać."
P.S.
Nie dawało mi to spokoju, więc sprawdziłam. Agencyjne zwierzaki to Bachory.

Kolejne morderstwa w otoczeniu literackim. Można czytać dla relaksu.

Kolejne morderstwa w otoczeniu literackim. Można czytać dla relaksu.

Cztery wiedźmy w asyscie jedynego na świecie Sekretarka, ponownie zagościły w moich skromnych progach. I wiecie co? Nie mogłam się oderwać 😅🤣🤭
Gdzie się nie pojawią, tam zawsze znajdzie się jakiś sztywniak. I nie mam na myśli jedynie autora z kijem gdzieniegdzie 😉 Ta drużyna jest zabójczo dobra w tym co robi i nie tylko 😁

Po wcześniejszych perypetiach, jakie mieliśmy możliwość poznać, ekipa TERCETu chce odpocząć. Zmiana otoczenia autorskiego wydaje się być dobrą odskocznią, dlatego ruszają z naborem debiutantów. Sprawa komplikuje się, kiedy dwie z nich giną w niewyjaśnionych okolicznościach. Czy i tym razem sprawa okaże się być szyta na miarę naszego kwartetu detektywistycznego?

Autorka i tym razem stopniuje nam napięcie, zaczynając od lekkiej i przyjemnej historii. Choć nutka grozy towarzyszy niemal od początku, to dopiero po kilku stronach akcja nabiera tempa i zaczynamy podejrzewać niemal każdego z uczestników spotkania autorskiego. Choć przychodzące anonimy początkowo mnie zmyliły, to tym razem udało mi się prawidłowo typować mordercę. Nie przewidziałam jednak, że powody zbrodni mogą okazać się tak poruszające.

W tej części, autorka ukazuje nam sekretarka w całkiem innej odsłonie. Choć od początku miałam przeczucie, że będzie to mężczyzna z krwi i kości, choć nazwa jego posady nie wskazywała na to. Jednak ujarzmienie tyłu wiedzm i okiełznanie ich charakterkow było nie lada wyzwaniem! Końcówka wprawiła mnie w osłupienie tak mocno, że nawet nie spostrzegłam się, kiedy sięgnęłam po kolejną część.

Wiedźmy rzucają na czytelnika klątwę, pochłaniając jego uwagę w całości. Są bezkonkurencyjne, przebiegłe i zabawne. Piekielne inteligentne i sprytne. Po prostu jedyne w swoim rodzaju! Czytając, człowiek pragnie wstąpić w ich szeregi i zatrudnić się w wyimaginowanej agencji.

Jeśli wszystkie książki autorki są podobne, to od dziś biorę jej twórczość w ciemno.

Dziękuję @luckywydawnictwo za egzemplarz recenzencki. Już dawno się tak nie ubawilam🖤💙🖤

#wiedźmy #wiedzmywopalach #małgorzatajkursa #mroczniezpauliną #wspolpraca #maratonczerwcowy literka W #czerwieczdreszczykiem

Po wcześniejszych perypetiach, jakie mieliśmy...

Chyba najlepsza do tej pory część o Wiedźmach. Bohaterki nie są aż tak irytujące, choć na rozkręcenie się wydarzeń wciąż trzeba czekać pół książki.

"Cztery wiedźmy kontra jedna zabójcza grafomanka!"- ten cytat oddaje dokładnie to, co dostajemy w trzecim tomie cyklu o złośliwych wiedźmach prowadzących agencję literacką. Wspierane przez sekretarka i jego kolegę policjanta radzą sobie z kolejną zbrodnią. I choć od początku wiemy kto ją popełnił- nie umniejsza to frajdy, którą sprawia czytanie tej książki.

Nie znałam wcześniej autorki, to moje pierwsze spotkanie. Książki zostały polecone, na którejś grupie czytelniczej. Są z gatunku komedii kryminalnej i są bardzo dobre.
Polubiłam bohaterów i mam nadzieję, że autorka pociągnie serię - zwłaszcza, że nie wszystkie wątki osobiste się rozwiązały..
Rynek komedii kryminalnej wciąż jest dość mały (w porównaniu np. z klasyczną sensacją, której są tysiące) i każde nazwisko jest cenne. Do tego komedia kryminalna to trudny gatunek - dużo trudniej jest rozbawić czytelnika niż go przestraszyć..
Co do tych powieści - nie jest to aż tak dobre i aż tak zabawne, jak (w mojej ocenie) książki Olgi Rudnickiej - ale i tak warte lektury.

Rynek komedii kryminalnej wciąż jest dość mały (w porównaniu np. z klasyczną...

Z całego cyklu o Wiedźmach ta podobała mi się najmniej. Jedynym plusem jest to, że szybko się ją czytało. Natomiast jest tu pełno schematów z poprzednich części (na które autorka w książce strasznie się wyzłośliwia w przypadku innych autorów). Z każdą częścią zastanawiam się, jak ten biedny sekretarek wytrzymuje w tej robocie. Moim zdaniem upychanie całej historii jego małżeństwa w tej ostatniej części też nie jest dobrym zabiegiem. Przecież można to było zrobić stopniowo. A tak odnoszę wrażenie, że autorka przypomniała sobie o tym wątku w ostatniej chwili.

Tom trzeci cyklu Wiedźmy za mną. Jest to kolejna książka w moim repertuarze ostatnich dni, która nie wymaga myślenia. To lekki kryminał, który miał być zabawny, ale jak już kiedyś pisałam, że poczucie humoru autorki nie do końca współgra z moim.
Książka biegnie na początku powoli, często nawiązując do tomu pierwszego i znów pojawiają się aluzje do blogerów, autorów, zapominając, że bohaterki same są jego częścią. Autorka i jej książkowe wiedzmy, są pyskate i najlepsze w swoim rodzaju, a większość pozostałych to grafomanki i grafomani.

Jak już wspomniałam wyżej książka nie wymaga głębszego skupienia, początek spokojny, później mknie… Mamy tu zabójstwo i mega szybkie rozwiązanie całej sprawy, a czytelnik od razu wie kto zabił co odbiera całą zabawę czytania. Książki pani Kursy to taka sinusoida jedne lepsze inne gorsze, ta jest zdecydowanie jedną ze słabszych.

117/2021 (A)

117/2021 (A)

Moim błędem było to, że zaczęłam czytanie od trzeciej części. Nie znając wcześniejszych części, nie mogłam w pełni zrozumieć bohaterek, ani czerpać przyjemności z lektury.

Dodaj cytat z książki Wiedźmy w opałach