Wzrok, słuch, smak dają znak, czyli podróż do świata zmysłów

Okładka książki Wzrok, słuch, smak dają znak, czyli podróż do świata zmysłów Marta Maruszczak
Okładka książki Wzrok, słuch, smak dają znak, czyli podróż do świata zmysłów
Marta Maruszczak Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
2020-08-19
48 min.
literatura polska zmysły dziecko

Okładka książki 166 ciekawostek o mózgu Bogna Brewczyk, Marta Maruszczak
166 ciekawoste... Bogna Brewczyk, Mar...
Okładka książki Wirus w koronie, bakteria w kapsule, czyli wyprawa do mikroświata Artur Gulewicz, Marta Maruszczak
Wirus w koroni... Artur Gulewicz, Mar...
Okładka książki O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci Monika Filipina, Marta Maruszczak
O maluchu w br... Monika Filipina, Ma...

Zmysły tu, zmysły tam, ja też przecież zmysły mam

Żarty, eksperymenty i mnóstwo ciekawostek o wzroku, słuchu i smaku. To podróż do świata zmysłów.

Zaczynamy od mózgu. Nigdy nie śpi. By odpowiednio reagować, potrzebuje ciągle nowych informacji. W tym celu zatrudnia agentów specjalnych. Oczy, uszy, nos, skóra, język. Dzięki tej książce poznajemy ich wszystkich oraz jak funkcjonują.

Dowiemy się, jak węszy wąż, bo przecież nie ma nosa, kto najdoskonalszy zmysł powonienia wśród ssaków. Kto wysyła chemiczne sms'y? Ile jest jest smaków? I czy znacie nowość, umami- japońskie słowo oznaczające coś wyśmienitego. Kto słucha brzuchem? Co to echolokacja? I najciekawsze dla dla mnie, czucie głębokie?

Aaaa wiecie co to, bezczynność zmysłów?
Kiedy do naszego mózgu dociera zbyt wiele informacji i bodźców, jesteśmy zmęczeni i rozkojarzeni. A gdyby tak, wszystko wyłączyć? Brzmi kosmicznie. Hmm, spróbujmy.

Warunki zmuszające narządy zmysłów do nieróbstwa panują w komorze izolacyjnej. To kapsuła wypełniona płynem o temperaturze ludzkiej skóry. Jest tam całkowicie ciemno, cicho, brak jakichkolwiek zapachów.

Dziwnie, a jak sądzicie, co przeżywa człowiek w takiej kapsule?
Na początku rozluźniamy się i odpoczywamy. Ale tylko przez godzinkę, potem nasz mózg nudzi się. I jak to głowa, wymyśla czasem głupotki. Bo jak wiemy, mózg nigdy nie odpoczywa.

Po trzech godzinach w komorze izolacyjnej człowiek zaczyna się niepokoić i czuje lęk. Mózg zaczyna dostarczać sobie fałszywych bodźców. Tzn, mamy halucynacje; słyszymy głosy, których nie ma, czujemy dziwne smaki, powstaje wrażenie, że coś nas dotyka.

Przerażające, ale jednocześnie fascynujące. Dlatego tak bardzo spodobała nam się ta książka od wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Dowiemy się, jak węszy wąż, bo przecież...

Nasze ciało jest fascynujące. Mimo dziesiątków wieków badań ciągle kryje przed nami tajemnice, które warto próbować wyjaśniać, obserwować działanie, ponieważ od tego zależy nasza umiejętność spostrzegania i oceny świata. Zdolność odbierania bodźców zewnętrznych, umiejętność reagowania na konkretny rodzaj wrażeń przypisane są określonym narządom zmysłów i warto mieć świadomość, w jaki sposób to się dzieje. Właśnie z tego powodu sięgnęłyśmy po książkę Marty Maruszczak „Wzrok, słuch, smak dają znak, czyli podróż do świata zmysłów” z ilustracjami Artura Gulewicza.
Publikacja wprowadza nas w tajniki odbierania świata zewnętrznego przez nasze ciało. Na początku dowiemy się, jakie części ciała są odpowiedzialne za wychwytywanie określonych bodźców i gdzie są przetwarzane. Pierwsze strony pozwalają nam zrozumieć, że poza sprawnymi zmysłami musimy mieć wyćwiczoną umiejętność odczytywania sygnałów oraz zdolność ich przetwarzania i reagowania. Wchodzimy w świat najszybciej przekazywanych informacji i niesamowitej ilości przetwarzania ich w mózgu. To stanie się pretekstem dla autorki, aby nam nieco o tym organie opowiedzieć. Ciekawostek jest tu naprawdę wiele. Do tego informacje opowiedziane w obrazowej formie, dzięki czemu młodemu czytelnikowi łatwiej będzie sobie wiele rzeczy wyobrazić. Pojawią się tu ciekawostki o rozmiarze mózgu, sposobie działania, obecności prądu w nim, stereotypach, sposobach wpływania na mózg oraz „przegrzaniu sprzętu”.
Wędrówkę po zmysłach zaczynamy od zabawnie użytego frazeologizmu „Mamy to w nosie”. Tu w znaczeniu odbioru świata (warto przy okazji sięgnąć z dzieckiem po słownik i poznać inne znaczenie). Dowiemy się, w jaki sposób sygnały są odbierane, interpretowane, dlaczego jedne zapachy nam się podobają a inne nie, czy jaskiniowcy mieli lepiej rozwinięty ten zmysł, dlaczego zapach wspomnień jest dla nas ważny i jak to wpływa na wybór perfum, w jaki sposób działają nosy zwierząt, czy można w inny sposób odbierać zapachy, czym są feromony i do kogo są adresowane, jak zapachem posługują się ryby, w jaki sposób owady wykorzystują zapach do oznaczania drogi, ile dni w powietrzu może unosić się zapach jakiejś osoby.
Od zapachu przechodzimy do smaku. Tu autorka bazując na najnowszych badaniach obala parę mitów oraz wyjaśnia znaczenie powiązania kubków smakowych z węchem. Przy okazji dowiemy się, w jaki sposób zapchany lub zasłonięty nos wpływa na nasz odbiór tego, co jemy.
Dalej zgłębimy tajniki wzroku, odkryjemy, w jaki sposób interpretujemy to, co widzimy, jak przetwarzamy informacje w mózgu, w jaki sposób działają soczewki w oczach, jak oczy reagują na światło. Od ludzkich oczu przejdziemy do zwierzęcych i dowiemy się, że niektóre widzą gorzej lub lepiej od nas. Zrozumiemy też budowę oczu owadów i jej wpływ na widziany obraz. Do tego wejdziemy w świat złudzeń optycznych, tego jak przyzwyczajenia wpływają na odbiór obrazów i w jaki sposób są one wykorzystywane przez iluzjonistów.
Kolejnym zmysłem omówionym w książce jest słuch. Młodzi czytelnicy dowiedzą się, w jaki sposób działa, jak zbudowane jest ucho i czego potrzebujemy, aby drgania powietrza były przetworzone w sensy. Ponad to znajdą się cenne informacje dotyczące używania różnorodnych sprzętów elektronicznych, działania tego zmysłu u różnorodnych zwierząt. Poznamy zwierzęta słyszące nogami i brzuchem oraz takie, które przez własną hałaśliwość tracą słuch. Ciekawostką będzie też to, w jaki sposób wykorzystać wrażliwość niektórych przedstawicieli fauny do przepowiadania trzęsień ziemi lub nalotu samolotów (w czasach, kiedy radary jeszcze nie były tak sprawne jak dziś). Autorka wyjaśnia nam, co łączy nietoperza z radarem i aparatem do USG. Czytelnicy zrozumieją jak wielkie znaczenie ma słuchanie muzyki przy odpowiednim natężeniu oraz wpływ słuchawek na słuch oraz choroby uszu. Do tego obalone zostanie wiele mitów związanych z tym zmysłem.
Od słuchu przejdziemy do błędnika odpowiedzialnego za utrzymanie równowagi. A tu szereg cennych informacji nie tylko na temat naszych zdolności równego chodzenia, wpływu karuzeli na odbiór świata, ale i ciekawostki dotyczące choroby lokomocyjnej, sposobach ćwiczenia błędnika i przygotowaniach do lotu w kosmos.
Kolejnym zmysłem będzie czucie głębokie. Dowiemy się, które obszary naszego ciała są najczulsze, w jaki sposób działa ten zmysł i dlaczego jest ważny. Odkryjemy znaczenie dotyku, wpływ bliskości ludzi na ich samopoczucie, alternatywne formy pisania, możliwość rozpoznawania kształtów i faktur.
Kolejnym ważnym tematem jest umiejętność odczuwania bólu. Dzięki prostym wyjaśnieniom autorki dzieci zrozumieją znaczenie tego, że odczuwamy pieczenie, swędzenie, łaskotki, kucie i wiele innych nieprzyjemnych rzeczy. Poznamy też części ciała, w których żadne bodźce nie są odbierane.
Dalej wejdziemy w świat odczuwania temperatury oraz sposobom reagowania przez ciało na zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturę.
Opowiadanie o zmysłach Marta Maruszczak rozszerzy o sposób odbierania pola magnetycznego Ziemi przez zwierzęta, ich umiejętności lokalizowania celu i wyznaczania trasy, a na końcu odkryjemy jakie figle może nam płatać mózg, kiedy zbyt długo dajemy odpocząć wszystkim zmysłom.
Do każdego tematu podano wiele ciekawostek (przez co koniecznie musiałyśmy udać się na spacer z psem i kompasem, aby przekonać się na własne oczy) i zaproponowano przeprowadzenie prostych doświadczeń. Zawarta wiedza interesująca, przemyślana, barwna, a do tego z dużą ilością informacji, które przydają się dziecku nie tylko na lekcjach przyrody czy biologii. Solidna oprawa, bardzo dobrze zszyte strony dopełniają całość. Warto sięgnąć po tę książkę.

Duet Maruszczak-Gulewicz (autorka i ilustrator) już raz nam się spodobał. W książce "Co tam słychać, czyli dziwne dźwięki z głębi ciała". Dlatego sięgneliśmy po kolejny tytuł sygnowany ich nazwiskami. Tym bardziej, że pozostaje w temacie ciała, ciekawiącym wiele dzieci.

Tym razem chodzi o zmysły. Po wstępie o tym, jak działa centrum zarządzania, czyli mózg oczywiście, mamy zapach (i chemiczne smsy),smak (i w końcu czarno na białym, że mapa języka nie istnieje!),wzrok (oczy kałamarnicy są mega!) , słuch (czy głuszec jest głuchy?),równowagę (i próbę bociana),dotyk (czy wiesz ile przytuleń dziennie potrzebujesz?). Plus GPS u zwierząt i informację o... wyłączeniu zmysłów.

Jak w poprzedniej książce, tutaj też mamy najpierw stronę poświęconą człowiekowi, a potem - zwierzętom. W tej książce jest zdecydowanie więcej faktów na temat zwierząt (bo i temat szerszy).

Ilustracje są bardzo specyficzne. Mnie oczy się męczą po paru stronach. Niemniej są interesujące i bardzo dobrze odzwierciedlają to, o czym mowa w danym momencie. Ze względu na te ilustracje, które są duże - tekst jest podzielony na fragmenty. I to jest super, bo wiedza zawarta w książce to mnóstwo faktów. W jednym ciągu byłaby słabo przyswajalna. A takie kawałki z samym "mięsem", w dodatku mocno przyprawione humorem - to jest to!

Ogromny plus za eksperymenty. Proste, ale bardzo dobitnie pokazujące naocznie to, o czym mowa. Np w fragmencie o mózgu proponowane jest włożenie dużej ściereczki do miski wielkości Twojej głowy - piękne, proste i logiczne wyjaśnienie pofałdowania kory mózgowej.

Podsumowując - świetna książka. Same fakty, podane w bardzo przystępny sposób. Konkretna, uporządkowana i posortowana wiedza. I mnóstwo ciekawostek! Papugi przeciwlotnicze, metalowe kulki w uszach czy ryjki świnek. Tu jest wszystko ;)

Jak odbieralibyśmy otaczający nas świat gdyby nie istniały zmysły? Czy byłby wielką, czarną, bezwonną przestrzenią, którą dopełniała by zalegająca cisza? Co uzyskujemy mają możliwość odbierania różnorakich bodźców, czy nasze życie jest dzięki nim pełniejsze? Na te wszystkie pytania znajdziemy odpowiedź w właśnie w tym barwnym opracowaniu. Autorka w sposób przejrzysty ukazuje w nim ogromną rolę jaką pełnią zmysły i jak ważna dla ludzi jest możliwość odbierania różnorakich bodźców. Porównuje je do dodatkowego ekwipunku mózgu, w którym dochodzi do rozróżniania reakcji. Ten bardzo ciekawy tekst pełen konkretów jak i ciekawostek przykuwa uwagę od pierwszej strony. Książka z założenia przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 6- 10 lat ale z powodzeniem mogą z niej również korzystać dużo starsi. Mój czternastolatek stwierdził, że po raz pierwszy spotkał się z wieloma, zawartymi w niej informacjami i nie przypuszczał, że podróż w krainę zmysłów może być tak ciekawa. Zarówno pojęcie czucia głębokiego czy też zmysłu magnetycznego były do tej pory dla niego zupełnie obce. Nie wiedział również, (co spodobało mu się ogromnie) że pies może posłużyć nam za kompas a bezczynność absolutnie człowiekowi nie służy.
Jestem pod dużym wrażeniem doboru informacji przez autorkę, czytelnik tu nie ma prawa się nudzić, wręcz domaga się ich jeszcze więcej.
Książkę ilustrował Artur Galewicz, jego prace świetne wpasowują się w tekst, dzięki nim wiadomości są przejrzyste i łatwe dla zrozumienia dla najmłodszych czytelników.
Ile jest smaków, do czego potrzebny nam jest język, czy wzrok potrafi nas oszukać, co to jest nasz własny GPS, czy zmysł równowagi można wyćwiczyć na te i wiele innych pytań znajdziemy tu konkretne odpowiedzi. Muszę się przyznać, że nie miałam pojęcia, że pasikonik i świerszcz posiadają błonę bębenkową, która działa podobnie jak w ludzkim uchu ani że tak ważne są dla nas zapachy wspomnień.
Interesująca, pełna zarówno wiedzy jak humoru książka. Świetna dla całej rodziny!

• Biblioteka Narodowa Książki 2020
  • Dziecięcy świat
  • WYD. Nasza Księgarnia
  • Czytane dziecku
  • Literatura dziecięca
  • Wonne

Dodaj cytat z książki Wzrok, słuch, smak dają znak, czyli podróż do świata zmysłów