Wirus w koronie, bakteria w kapsule, czyli wyprawa do mikroświata

Okładka książki Wirus w koronie, bakteria w kapsule, czyli wyprawa do mikroświata Artur Gulewicz, Marta Maruszczak
Artur GulewiczMarta Maruszczak Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
48 str. 48 min.
literatura dziecięca
Nasza Księgarnia
2021-03-10
2021-03-10
48 min.
literatura polska

Okładka książki 166 ciekawostek o mózgu Bogna Brewczyk, Marta Maruszczak
166 ciekawoste... Bogna Brewczyk, Mar...
Okładka książki O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci Monika Filipina, Marta Maruszczak
O maluchu w br... Monika Filipina, Ma...

Okładka książki Przygoda dzika Toniego Halika Magdalena Kozieł-Nowak, Mirosław Wlekły
Przygoda dzika... Magdalena Kozieł-No...
Okładka książki Sprej na komary Per Dybvig, Bjorn Rorvik
Sprej na komary Per Dybvig, Bjorn R...
Okładka książki Dusia i Psinek-Świnek. Zwierzątko do kochania Justyna Bednarek, Marta Kurczewska
Dusia i Psinek... Justyna Bednarek, M...
Okładka książki Relacje Catherine Dolto, Colline Faure-Poirée
Relacje Catherine Dolto, Co...
Okładka książki Gdybym była książką André Letria, José Jorge Letria
Gdybym była ks... André Letria, José ...

"Wirus w koronie, bakteria w kapsule, czyli wyprawa do mikroświata" to publikacja dla dzieci bardzo "na czasie". Pozwala młodemu czytelnikowi poznać i wyobrazić sobie tak abstrakcyjne formy, jakimi są wirusy i bakterie. Niejeden dorosły ma problem z ich rozróżnieniem. W dobie koronawirusa możemy się o tym przekonać, słuchając wypowiedzi np. celebrytów-osób, które mają obecnie ogromny wpływ na kształtowanie się poglądów i trendów, ale nie posiadają wiedzy merytorycznej w tak ważnym dla naszego zdrowia i życia obszarze.
No, ale jak to się mówi - "W młodych nadzieja!!!", więc warto zachęcić ich do przeczytania tej książki.

Czego dowiadujemy się z niezwykle barwnych stron?
* "Wyobraź sobie, że na okrągłym stole leży pestka jabłka. Gdyby porównać wielkości: stół to bakteria, a pestka to wirus."
* "Wirus jest jak rozbójnik, który włamuje się do czyjegoś domu. Wyjada gospodarzowi wszystko z lodówki, robi okropny bałagan. A potem, odżywiony i silny, produkuje mnóstwo nowych wirusików. W końcu wysadza napadnięty dom w powietrze i rusza do kolejnego ataku."
Działa na wyobraźnię, prawda? A jak działa na wyobraźnię to znacznie łatwiej zrozumieć i zapamiętać! I o to chodzi, bo tematyka nie jest łatwa, ale za to jest niezwykle istotna. Uważam, że autorka świetnie sobie poradziła z przekazaniem najważniejszych informacji. Kilka osób z pewnością się oburzy z powodu użycia słowa "produkować" w odniesieniu do energii, ale ze względu na to, że pozycja jest kierowana do młodych czytelników ja osobiście dopuszczam takie uproszczenie.
Co jeszcze może zaskoczyć młodego czytelnika?
Chociażby to, że wirusy nie są organizmami żywymi.
Jeśli nie wiecie dlaczego, zapraszam do lektury!

No to teraz niespodzianka! Książka jest tak bogato ilustrowana, że nie sposób oderwać od niej wzroku. Rysunki są proste, ale niezwykle wymowne - odporność to zbroja rycerska, a pułki i dywizje to wojownicze komórki - limfocyty.

Komu polecam tę publikację?
WSZYSTKIM!
Dzieciom, ich opiekunom, nauczycielom, lekarzom...
Książka pokazuje jak w prosty sposób wytłumaczyć trudne rzeczy.
Uwaga - czytanie dziecku wyzwala lawinę pytań! Mój trzyipółletni syn sporo czasu spędził oglądając obrazki (rysunki są naprawdę absorbujące),a jak zaczęłam czytać to na początku było to praktycznie niemożliwe, bo do każdego zasłyszanego zdania i pokazanego fragmentu ilustracji miał po kilka pytań. Jeszcze żadna książka nie zrobiła na nim takiego wrażenia.

Recenzja powstała dzięki współpracy z wydawnictwem Nasza Księgarnia.

Jak bardzo zadziwiający i zaskakujący jest świat możemy przekonać się nie tylko oglądając zwierzęta, ale też poszerzając wiedzę o mikroświecie, którego znamy niewielki wycinek. Marta Maruszczak po raz kolejny zabiera nas w tajniki naszego otoczenia. Wcześniejsze jej publikacje pozwalały na proste wytłumaczenie, skąd się biorą dzieci, w jaki sposób powstają różnorodne dźwięki w naszym ciele oraz w jaki sposób funkcjonują zmysły. Tym razem zabiera nas na spacer, na którym poznamy wirusy i bakterie. Na początku lektury dowiemy się, na czym polega różnica między tymi dwoma elementami mikroświata, dlaczego jedne żyją, a inne nie oraz w jaki sposób ich obecność wpływa na nas. Następnie dokładniej przyjrzymy się wirusom, ich sposobom działania, nazwom poszczególnych typów oraz elementów. Znajdziemy też informacje na temat tego, co łączy wirusy atakujące organizmy żywe z wirusem komputerowym. Pojawiają się podstawowe informacje na temat działań chroniących przed tymi małymi, złośliwymi drobinami. Dalej wejdziemy w zadziwiający świat odporności. Autorka w prosty i obrazowy sposób pokazała, w jaki sposób nasze ciało chroni się przed intruzami oraz w jaki sposób próbują one ciągle atakować nasz organizm. Podstawowe informacje dotyczące limfocytów, nabywania odporności pozwolą zrozumieć znaczenie szczepień. Znajdziemy też sporo informacji na temat tego, w jaki sposób dbać o odporność. Marta Maruszczak pokazuje, jakie znaczenie ma odpowiednia dieta oraz regularne ćwiczenia, przebywanie na świeżym powietrzu, unikanie osób chorych. Dalej wchodzimy w podstawowe informacje dotyczące tego, w jaki sposób nasze ciało reaguje na infekcję. Pojawią się też pojęcia mutacji, replikacji, by następnie płynnie przejść do wyjaśnienia, dlaczego wiele chorób powraca, mimo tego, że już je przechorowaliśmy. Pięknie zobrazowano, w jaki sposób przemieszczają się wirusy, kogo atakują i czy rośliny są od nich wolne. Sporo miejsca poświęcono koronowirusowi, przenoszeniu chorób ze zwierząt na ludzi oraz środkom bezpieczeństwa, różnicom między epidemią, a pandemią.
Po dokładnym zapoznaniu się z wirusami przechodzimy do świata bakterii. Zobaczymy ich bardzo zróżnicowane budowy, wpływ na ludzki organizm, uświadomimy sobie, w jaki sposób wpływają na warunki atmosferyczne i w jaki sposób pomagają oczyścić powietrze, usunąć śmieci, produkować zdrową żywność, ale też szkodzić przez wywoływanie chorób.
Marta Maruszczak z wielką wprawą oprowadza nas po świecie mikroorganizmów, tłumaczy ich działanie, obecność, sposoby wykorzystania ich i chronienia się przed złośliwymi. Do każdego tematu podano wiele ciekawostek i pokazano jak w prosty sposób możemy zadbać o swoją odporność. Zawarta wiedza interesująca, przemyślana, barwna, a do tego z dużą ilością informacji, które przydają się dziecku nie tylko na lekcjach przyrody czy biologii. Solidna oprawa, bardzo dobrze zszyte strony i bardzo sugestywne ilustracje Artura Gulewicza dopełniają całość. Warto sięgnąć po tę książkę. Zachęcam Was również do czytania innych książek Marty Maruszczak, ponieważ każda z nich zawiera dużą dawkę wiedzy przybliżonej młodym czytelnikom w bardzo prosty sposób.

Na początku podchodziłam do tej serii sceptycznie, bo nie pasowały mi ilustracje. Ale szybko się przekonałam, że treść jest super.
Skompilowana wiedza, urozmaicona ciekawostkami, dobrze uporządkowana. A w trzeciej książce duetu autorów (czyli w tej) - te ilustracje mi się podobają. Nie mam pojęcia dlaczego, ale mi pasują i już mnie nie drażnią kolory i reszta.
Idealna do wytłumaczenia dzieciom podstaw (i nie tylko bo treści tutaj jest sporo. Myślę, że znając treść książki każdy sprawdzian z biologii (na temat bakterii i wirusów) w podstawówce będzie zaliczony.
No i dzięki wiedzy tutaj zawartej można spokojnie dyskutować z antyszczepionkowcami czy ludźmi, którzy w pandemię nie wierzą. Ciekawe, jaki argument na "ale to nawet w książkach dla dzieci jest wytłumaczone" by wynaleźli :D
Podoba mi się bardzo i szczerze polecam uwadze

Idealna do...

To książka adresowana do dzieci, stąd te kolory, komiksowe dymki, opowiastki na wesoło o poważnych sprawach. Przynosi jednak poważną i konkretną wiedzę, która teraz przyda się i to bardzo. Autorka wie co mówi, bo oprócz umiejętności pisania książek dla dzieci z wykształcenia jest biologiem, studiowała też medycynę. Opowiada o niezbyt pasjonującym dla zwykłego człowieka a w dodatku kilku lub kilkunastolatka świecie bakterii, wirusów, które w dodatku są niewidoczne gołym okiem. Opowiada nader ciekawie.
Książka z pewnością nie zaszkodzi i dorosłym. Bo któż odpowie na pytania -
jak nam szkodzą komórkowi włamywacze, po co wirusowi płaszcz, czy wirus może zaatakować bakterię albo bakteria wirusa, czym jest maczugowiec, a czym krętek i jak zostać trenerem własnej odporności? A to tylko niektóre zagadnienia. Oczywiście, sporo miejsca autorka poświęca obecnemu wirusowi, czyli "koronie". Dowiemy się wszystkiego i tak, że będziemy się umieli przed nim bronić, ale mądrze.
Ponadto napisana jest tak, ze można do niej wracać , kiedy tylko potrzebna nam będzie wiedza na jakiś temat z wirusami i bakteriami związany.

• Medycyna, zdrowie
  • Do biblioteki
  • Alonka do kupienia STARSZAK
  • DZIECI
  • Dla dzieci
  • NK - chcę
  • Dla dzieci i młodzieży

Dodaj cytat z książki Wirus w koronie, bakteria w kapsule, czyli wyprawa do mikroświata