Sekretne życie pisarzy

Nominacja w plebiscycie 2020
Okładka książki Sekretne życie pisarzy
Guillaume Musso Wydawnictwo: Albatros literatura piękna
literatura piękna
La vie secrète des écrivains
Albatros
Inne

Wyróżniona opinia i

Sekretne życie pisarzy

przeczytanych książek 698 napisanych opinii 295

Mój pierwszy kontakt z twórczością tego Autora i z pewnością nie ostatni. Trudno mi było zakwalifikować tą prozę, nie mniej uznałem iż jest doskonałym produktem obecnych czasów- mieszaniną thrillera i literatury obyczajowej, przy czym ów element thrillera jest dosyć drastyczny.
Ciekawa kompozycyjnie zabawa Autora z czytelnikiem i powieść o powieści- w tym kontekście zrozumiałem jej tytuł.
Fabuła wciągająca i zręcznie opowiedziana.

Świetny kryminał plus garść cytatów przybliżających życie pisarza. " Kairos to umiejętność uchwycenia dłoni, którą życie do ciebie wyciąga."Musso te spotkania z tobą są nieziemskie 😘

Przeczytałam, bo staram się zawsze czytać książki do końca - a nóż zaskoczą czymś pozytywnym. Z tą niestety tak nie było. Nierealna, banalna fabuła. Zakończenie napisane "na siłę".

Bardzo dobrze napisana powieść .

Bardzo dobrze napisana powieść .

Ciekawie napisana, mnie przypadł do gustu styl Pana Musso. Idę po nastepne.

Ciekawie napisana, mnie przypadł do gustu styl Pana Musso. Idę po nastepne.

Wciągająca i relaksująca książka - idealna na lato. Polecam!

Wciągająca i relaksująca książka - idealna na lato. Polecam!

Niektóre książki mają dar, który nie pozwala czytelnikowi wrócić do swojej rzeczywistości. Przecież od "jeszcze tylko jeden rozdział" nikt z głodu nie umarł, prawda? Prawie, ponieważ powieść Musso tak mocno trzymała mnie na wyspie Beaumont, że z tego wszystkiego zapomniałam uzupełnić lodówkę. To chyba dobrze świadczy o powieści (o mnie niekoniecznie).
Muszę przyznać, że Musso przedstawił nam bardzo ciekawą i oryginalną historię o pisarzu, który u szczytu sławy w tajemnicy kończy karierę i zaszywa się na wyspie, by jak najdalej uciec od wścibskich ludzi. Gdybym nie znała twórczości Musso to zapewne pomyślałabym "co w tym niesamowitego?". Jednak po wielu innych powieściach autora spodziewałam się dużego zaskoczenia (i nie myliłam się), ponieważ pod koniec historii bezlitośnie mnie dopadło.
Dużą zagadką staje się młoda kobieta- Mathilde, która pojawia się znikąd i oferuje pisarzowi tajemniczą historię. Co Nathan ma wspólnego z tą kobietą? Jaką mroczną tajemnicę skrywa?
Musso bawi się czytelnikiem, mąci, lawiruje pomiędzy prawdą a literackim kłamstwem, zacierając granicę między jawą a snem. Chwilę po zakończeniu książki, musiałam zastanowić się co aktualnie się wydarzyło i czy przypadkiem nie zostałam wpuszczona w maliny.

Muszę przyznać, że...

Jeżeli miałabym opisać tę książkę jednym słowem to byłoby to słowo- Pogmatwana. I uwaga, jest to pozytywny kontekst. Ta książka jest pogmatwana, lawirująca pomiędzy prawdą a literackim kłamstwem, które dzieje się w tej historii. Mąci, gnębi czytelnika, sprawia, że granice pomiędzy jawą i snem, wyraźnie się zacierają.
Historia snuje się wokół pisarza, który nagle zakończył karierę i zaszył na wyspie. Nie pisze, nie chce wrócić na sam szczyt. Zniknął z życia publicznego. Tropem Nathana, rusza młoda kobieta. Ma dla niego niesamowitą historię, której podstawę daje stary aparat fotograficzny. Co wyniknie ze spotkania pisarza i Mathilde? Koniecznie musicie przeczytać.
To piękna, tajemnicza i naprawdę zagmatwana książka, która daje ogrom przyjemności.

Historia snuje się wokół pisarza, który nagle zakończył...

Moje pierwsze spotkanie z autorem Guillaume Musse.
Książka wciąga, ciekawe zwroty akcji.

Moje pierwsze spotkanie z autorem Guillaume Musse.
Książka wciąga, ciekawe zwroty akcji.

Przepiękny język, ciekawa narracja, tajemnicza zbrodnia sprzed lat, zaskakujące zwroty akcji i niesamowite zakończenie. Może tylko mało wyraźni bohaterowie, ale i tak Musso w dobrej formie.

Video

Video