Cała prawda o miłości

Okładka książki Cała prawda o miłości Clare Pooley
Okładka książki Cała prawda o miłości
Clare Pooley Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura obyczajowa, romans
The Authenticity Project
Zysk i S-ka
2020-08-11
2020-08-11
Agnieszka Brodzik
literatura piękna odmiana losu poszukiwanie prawdy poszukiwanie szczęścia powieść obyczajowa relacje międzyludzkie uczucie

Cała prawda o miłości to historia pewnego zeszytu, który połączy nieznajomych ludzi. Wszystko zaczyna się od Juliana, który zostawia swój zeszyt z prywatnym zapiskiem w jednej z kawiarń. Monika, właścicielka tego miejsca, która znajduje zeszyt, dodaje w nim coś od siebie i podrzuca go do winiarni naprzeciwko. Zeszyt trafia do kolejnych osób, które dzielą się w nim swoimi myślami, problemami, rozterkami, a to wszystko odbywa się za sprawą Projektu Autentyczność. Po książkę sięgnęłam, ponieważ opis przeniósł mnie trochę do czasów dzieciństwa, kiedy to w szkole krążyło coś, co nazywało się zeszytem ze Złotymi Myślami. Żałuję, że nie zachowałam tych zeszytów, bo teraz miałabym co wspominać. Cała prawda o miłości to właśnie taki zbiór złotych myśli tylko dla dorosłych. Do połowy książkę czytało mi się bardzo dobrze, bo byłam ciekawa, w jakim kierunku zmierza fabuła. Niestety im bliżej końca, tym cała magia tej opowieści gdzieś ulatywała. Nie do końca potrafię określić dlaczego, ale po przeczytaniu tej książki czułam się trochę oszukana, czytelniczo niezaspokojona. Chyba miałam inne wyobrażenie tej powieści, które nie pokryło się z rzeczywistością. Ode mnie 6/10.

Jakoś nie bardzo skupiłam się na tytule przy zakupie ksiązki bardziej zwrócił moją uwagę opis, zainteresował mnie. Po przeczytaniu jej byłam pewna, że książka ma tytuł "Projekt autentyczność" 😊 a jednak nie w polskiej wersji 😋 myślę, że bardziej by pasował, ale tak naprawdę to bez różnicy bo samą książkę bardzo fajnie się czytało.
Lekka,a zarazem ciekawymi przemyśleniami o życiu, polecam .

Lekka,a zarazem ciekawymi przemyśleniami o...

Spokojna, lekka powieść

Spokojna, lekka powieść

Rzadko sięgam po tego typu książki, ale traktuję je jako odskocznię i cieszy mnie trafienie na taką, która mnie wciągnie.
"Projekt Autentyczność" przyjemnie mi się czytało i dobrze przebywało się wśród jej bohaterów. Dodatkowy plus za to, że historia w miarę rozwoju nie była całkowicie sztampowa.
Zainteresowały mnie też słowa od autorki na końcu.
Mam wrażenie, że ta książka przeszła jakoś bez echa i pewnie nie zostanie u nas wydana jej druga książka, a szkoda.

Zainteresowały mnie też słowa od autorki na końcu.
Mam wrażenie, że ta...

Pierwsza książka którą czytałam w oryginale. Kłuje w oczy to jak bardzo polski tytuł się różni od oryginalnego "The authenticity project", ale tak samo jest w przypadku niemieckiego tłumaczenia "Poniedziałki u Monici"

Bardzo przyjemna książka, wiele zwrotów akcji, ale też sporo przewidywalnych zachowań. Chętnie sięgnę po kolejną książkę autorki.

Długo zastanawiałam się nad oceną i recenzją tej książki. Momentami wciągająca, momentami nudna. Całość jednak spina się w ciekawą historię. Losy kilku osób wzajemnie się przecinają i na siebie wpływają. Każdy bohater ma szansę opowiedzieć swoją własną wersję. Książka inna niż dotychczas czytane.

Wydawca bardzo źle zrobił, że zmienił tytuł powieści. Zrobił to na jej niekorzyść. Z tego też powodu najnowszej książki, wydanej tego roku w maju, autorki nie zobaczymy pewnie na rynku księgarskim w naszym kraju. Szkoda.

Pisarka miała bardzo fajny pomysł, inny niż występuje w większości książek obyczajowych, dlatego czyta się ją z zaciekawieniem i uśmiechem na ustach, a barwne opisy sytuacyjne sprawiają, że można się dobrze zrelaksować czytając perypetie tej bardzo różnorodnej grupy społecznej, którą tworzą bohaterowie powieści "Projekt: Autentyczność".

Powieść całkiem zgrabnie napisana, występuje tutaj ogromnie dużo różnorodnych postaci, klimat rodem z ulic wielkiego miasta, zabawna, przyjemna i najważniejsze można się pośmiać podczas lektury.

Bardzo porządna powieść obyczajowa. O prawdzie, o miłości (też). Bohaterowie wyraziści, sympatyczni, w wieku zróżnicowanym, od młodości po starość. Opowieść na wskroś współczesna. Akcja wartka, bez przynudzeń i wywodów, a jednocześnie skłaniająca do przemyśleń. Oryginalny tytuł "Projekt Autentyczność" jest bardzo trafny i nie rozumiem dlaczego został zmieniony. Może "miłość" lepiej sprzedaje się?

Szukałam tytułu, który po thrillerach byłby miłą odskocznią. Trafiłam idealnie. Cała prawda o miłości to przepiękna, ciepła, wzruszająca, dowcipna i poruszająca powieść o nas samych. O naszych niedoskonałościach, lękach i marzeniach.

Na kogo, dlaczego i po co się kreujemy? Co i komu chcemy udowodnić? Czego się boimy i dlaczego tak trudno zmienić coś w swoim życiu i pracować nad swoim charakterem? Historia opowiadana jest głównie z perspektywy Moniki, Hazarda i Juliana, ale są również i inni równie ciekawi i wyraziści bohaterowie. Jedni walczą z samotnością i stratą bliskiej osoby, inni zastanawiają się, czy na lepsze zmieni się ich świat, gdy przestaną żyć od imprezy do imprezy. Alice zastanawia się jak pogodzić macierzyństwo z pracą influencerki. Główna bohaterka Monika jest zaś samotna, niespełniona i perfekcyjna. Układa szczegółowo plan dnia, praktycznie co do minuty, a gdy coś wymyka się spod kontroli, to robi się zrzędliwa i nieszczęśliwa. W każdym z bohaterów znalazłam coś z siebie. Niestety niekoniecznie pozytywnego.

Pewnego dnia na stoliku w kawiarni zostaje znaleziony zielony notes. W nim była opisana historia samotnego, smutnego Juliana. Monika, która była właścicielką kawiarni wzruszona opisaną historią i wymyślonym przez niego Projektem Autentyczność postanowiła dopisać część dotyczącą jej osoby. Po pewnym czasie notes zaczął żyć własnym życiem i wędrować z rąk do rąk. Każda kolejna osoba dopisywała swoją historię i poznawała osobę, która spisała poprzednią relację, a pozytywne i terapeutyczne emocje, z którymi się to wiązało, zadziwiło samych bohaterów.

Każdy z nich próbował na swój sposób uciec przed życiem: udawać szczęście na Instagramie, pić na umór czy zaszyć się w domu i udawać, że wokół nie toczy się życie. Czy bohaterowie znajdą receptę na szczęście? A może już ja mają w ręku tylko w pędzie życia i poprzez zaślepienie swoimi problemami nie potrafią zrozumieć, na co patrzą?
Lubię książki z przesłaniem, które zmuszają do zwolnienia kroku i przyjrzeniu się swojemu życiu, ale jednocześnie nie wskazują konkretnej drogi. Autorka nie ocenia ani nie prawi morałów. Od wyciągania wniosków czytelnik ma przecież swój rozum, swoje przeżycia i wrażliwość.

Oryginalna fabuła,prawdziwa i poruszająca powieść,to ciepła,czarująca.
Porwała mnie,wciąga i chwytająca za serce lektura.
Czyta się dobrze,delektowałam się każdą stroną powieści.

Oryginalna fabuła,prawdziwa i poruszająca powieść,to ciepła,czarująca.
Porwała mnie,wciąga i chwytająca za serce lektura.
Czyta się dobrze,delektowałam się każdą stroną powieści.

• Recenzenckie
  • Przeczytane w 2021

Dodaj cytat z książki Cała prawda o miłości