Okładka książki Skradzione jutro. Jak zrozumieć i leczyć kobiety wykorzystywane seksualnie w dzieciństwie Steven Levenkron
Steven Levenkron Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Stolen Tomorrows
Czarna Owca
2020-02-12
2010-03-01
Beata Ziemska
Wykorzystanie seksualne skutki dzieci terapia

Zły dotyk boli przez całe życie.

Skradzione jutro to historia siedemnastu kobiet, które były wykorzystywane seksualnie w dzieciństwie, ich historie, przemyślenia, konsekwencje, jakie wyszły z krzywdy, która spotkała ich w dzieciństwie.

Psychoterapeuta Steven Levenkron w dogłębny sposób przedstawił zniszczenia, w życiu prywatnym, jak i w psychice, dorosłych już ofiar molestowania seksualnego, które miało miejsce, kiedy ofiara była jeszcze małą dziewczynką.

Książka porusza trudny temat, zwłaszcza kiedy podczas czytania ma się świadomość, że każda z historii miała miejsce w realnym życiu, każda z kobiet, której historia została ukazana w książce, istnieje, ma swoje własne życie, nie jest to coś wymyślonego, fałszywego, stworzonego tylko dla potrzeb książki, takie historie się działy i dzieją na całym świecie, każdego dnia.

Zły dotyk boli przez całe życie.

Książka ważna i dobrze napisana. Historie z życia - różne, jak różne są ofiary przemocy seksualnej. Każda inaczej dźwiga swoje brzemię, każda inaczej próbuje pozlepiać życie, które zostało brutalnie wypaczone, gdy były jeszcze małymi, nierozumiejącymi świata dziewczynkami.

Książka zarówno dla ofiar, by zobaczyć jak zareagowały inne osoby z podobnymi doświadczeniami, dla terapeutów by zaczerpnąć z doświadczeń psychoterapeuty, który jest na prawdę dobry w tym co robi i dla "całego świata" by spróbować zrozumieć, wgłębić się w problemy ofiar wykorzystywanych seksualnie. Autor przekazał w bardzo konkretny i przystępny sposób konsekwencje wykorzystania, podał przykład kilku historii swoich pacjentek, a także na końcu daje taki wstęp do tego co jest ważne by pomóc.

Książka wartościowa i wzruszająca, przy okazji czytania historii dziewcząt doświadczonych traumą tak mocno sięgałam do wyobrażenia i prób współodczuwania z ofiarami, że przerosło mnie uczucie potencjalnego bólu, jaki mogły wywołać u nich te wydarzenia. Straszliwość konsekwencji i często niewzruszenie sprawców przemocy seksualnej budzi ogromną złość.
Z merytorycznej części książki nie jestem za bardzo zadowolona, ponieważ przedstawienie przypadków było nadmiarowe i powierzchowne w mojej opinii. Temat jest niezwykle poważny i w moim odczuciu każda historia zasługiwałaby na obszerniejsze opracowanie, a nie prezentację w formie pigułki. Dodatkowo (to już moje osobiste narzekania) z racji znajomości definicji pewnych dysfunkcji psychologicznych, omijałam też opisy zaburzeń, które się pojawiały również dość często. Ostatecznie - opis książki bardzo mnie zachęcił, niestety nie była dla mnie równie interesująca.

Z merytorycznej części...

Z pewnością cenne wskazówki i obszerne ujęcie tematu. Nużyły mnie nieco jednak historie, których było dla mnie za dużo. Pewnie dlatego, że tematyka tutaj podjęta jest mi już trochę znana; niemniej jednak bardzo dużo można się dowiedzieć

"Gwałt był zabójstwem, nawet jeśli zwłoki chodziły przez wiele lat po ulicach"
____
Gdy poznasz historię 17 kobiet podziękujesz losowi za takie dzieciństwo które miałeś...
Psychoterapeuta Steven Levenkron przedstawia nam pacjentki które w skutek molestowania w przeszłości posiadają uraz do dnia dzisiejszego. Zaznajamiając się z tą pozycją budziło się we mnie współczucie ale także wściekłość. Czyli można powiedzieć że spełniła swoją rolę przekazu. Prócz samych historii w książce poznamy głębiej wyrażenie trauma, zaburzenia oraz jak zwyciężyć z demonami które niszczą nas psychicznie i fizycznie. Do tej pozycji nie da się przyczepić, zawiera wyczerpujące informacje które w prosty sposób mogą pomóc.
Jest to publikacja z myślą o terapeutach jak i ofiar...
Ciekawa a jednocześnie mocna lektura.
Zachęcam do zapoznania się 💕

"Gwałt był zabójstwem, nawet jeśli zwłoki chodziły przez wiele lat po ulicach"
____

Harlequin to, to nie jest. Dobrze jest potem sięgnąć po coś lekkiego i z humorem.

Książka, mimo, że jest dedykowana kobietom, które w dzieciństwie były wykorzystywane seksualnie (autor pokazuje przypadki tylko kobiet),to tutaj swoją pożywkę znajdą również fachowcy (np.terapeuci),jak i fanatycy psychologii.

Pomimo ciężkiego tematu, książkę czyta się lekko i szybko. Oczywiście mam tutaj na myśli pióro autora, które jest fantastyczne do czytania.

Na początek psychoterapeuta robi wstęp do problematyki molestowania seksualnego dzieci oraz jak często dochodzi do nadużyć seksualnych.

Są 4 części lektury.

Pierwsza: Wtedy i teraz - delikatnie porównuje wiek i sytuację dziecka z obecnym wiekiem i sytuacją już dorosłej kobiety. Tutaj też jest wstępnie, o konsekwencjach i zachowaniach autodestrukcyjnych, które powoduje wykorzystanie oraz Jak dziecko broni się przed wykorzystaniem seksualnym.

Część druga, najmocniejsza, bo przedstawia 17 indywidualnych przypadków wykorzystanych kobiet. (Tutaj głowa może rozboleć nie jednego). Sytuacje są opisane ogólnie, bez większych szczegółów, ale tutaj czyta się ciężko.

Część trzecia, skupia się na omówieniu traumy, stosunku ofiary molestwowania do własnego ciała, samookaleczaniu, zaburzeń łaknienia oraz fizycznych, seksualnych i społecznych skutków wykorzystania seksualnego.
Tutaj będzie można przeczytać m.in.o anoreksji, bulimii czy też o okaleczaniu własnego ciała.

Na koniec (część czwarta) jest przejście już do podjęcia pracy nad sobą, czyli m.in. mowa o gotowości do podjęcia terapii, jej celach, więzi terapeutycznej (jak wybrać terapeutę) , tempie i podstawach terapii czy też o ujawnieniu tajemnicy oraz ważny rozdział "pamięć ciała, a umysł".

Wszystkie te rozdziały są niezwykle ważne i interesujące. Psychoterapeuta, ukazuje przypadki kobiet, konsekwencje takich przeżyć, robi to z wielką fachowością, delikatnością, a zarazem i konkretnością. Punktuje również tym, gdy omawia lub używa mniej znanych lub medycznych terminów, to na bieżąco je wyjaśnia. W rozdziale drugim również bieże pod lupę pracę terapeutyczną, pokazuje różne wskazówki dla fachowców.

Książkę, jak najbardziej polecam, ale jak wspomniałam na poczatku, warto później zajrzeć do czegoś naprawdę lekkiego. :)

Pomimo ciężkiego tematu, książkę czyta się lekko i szybko....

Trudny temat.

"Skradzione jutro"porusza temat niezwykle trudny. Nawet szalenie trudny. Mający swoje źródło w przeszłości i w konsekwencji nieraz rzutujący nie tylko na teraźniejszość, ale także na przyszłość. Mowa o temacie wykorzystywanie seksualnego w dzieciństwie, które może być dla ofiar traumą na całe życie.

Steven Levenkron i Abby Levenkron w swojej książce przedstawili efekty pracy terapeutycznej z siedemnastoma skrzywdzonymi w dzieciństwie kobietami. Niniejsze wydanie jest wydaniem drugim tej książki, która po raz pierwszy ukazała się w 2007 roku (w Polsce w 2010). Terapeutyczne wnioski oraz wskazówki i opisy uaktualniono i wydano po raz kolejny (z niewiadomych dla mnie przyczyn w porównaniu do wydania I pominięto dwie relacje skrzywdzonych kobiet; być może były zbyt drastyczne lub niewpisujące się całkowicie w omawiany temat - nie wiem; fakt jest tak czy inaczej taki, że w wydaniu pierwszym relacji znajdziemy 19, w drugim zaś - 17).

Książka jest trudna. Miejscami, jeśli chodzi o opisy i wspomnienia, być może dla części publiki okaże się ona nawet drastyczna. Sądzę jednak, że jest to do pewnego stopnia usprawiedliwione, chodzi bowiem o świadectwo prawdy - a ta w kwestii molestowania w żadnym wypadku nie jest łatwa.

Autorzy książki wychodzą od teorii problemu omawiając zagadnienie molestowania właśnie z poziomu teoretycznego, dodając kilka słów na temat perspektywy dziecka będącego jego ofiarą. Następnie czytelnik ma okazję zapoznać się z siedemnastoma relacjami poszkodowanych w dzieciństwie kobiet, których wspomnienia mogą być, jako się rzekło, momentami bardzo trudną w odbiorze lekturą. W kolejnych częściach książki omówiono perspektywę bieżącą każdej potencjalnej ofiary, na którą mogą składać się - poza traumą - problemy objawiające się m.in. zaburzeniami łaknienia, krytycznym stosunkiem do własnego ciała (z samookaleczaniem włącznie),a także problemami na tle seksualnym oraz społecznym. Ostatnia część książki skupia się na aspektach terapetycznej pracy z poszkodowanymi, z położeniem szczególnego nacisku na wagę swoistego przełamania się, powiedzenia głośno o problemie i o udaniu się z nim do specjalisty, który to krok jest nieodzowny dla sukcesu przyszłej terapii.

Lektura jest w moim odczuciu bardzo ważną publikacją. W dobie działań ruchu #metoo książki takie jak ta mają szansę na przekonanie nieprzekonanych jeszcze osób do wyjścia z cienia i do powiedzenia głośno o swoim problemie. Do szukania pomocy w trosce o samego siebie i o swoje otoczenie. Temat nie jest łatwy, jest on obciążony niesamowitym cierpieniem i bagażem potwornych doświadczeń, niemniej jednak z każdym problemem można sobie poradzić - trzeba jednak spróbować i nie bać się szukać pomocy. "Skradzione jutro" jest lekturą, która pomaga to zrozumieć. I choć niektóre fragmenty książki są trudne w odbiorze, to składają się one na pewien obraz trudnej prawdy, z którą trzeba coś zrobić, gdyż inaczej może ona pochłonąć i zniszczyć do reszty osobę poszkodowaną.

Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz recenzencki.

Trudny temat.

Steven Levenkron i Abby Levenkron w swojej książce...

Książka może stanowić pewną bazę wiedzy dla osób pracujących z traumą, które będą potrafiły spojrzeć na prezentowane w niej treści krytycznym okiem i odpowiednio przebrnąć przez przytoczone w niej opisy przypadków kobiet leczonych przez autora. Wbrew dedykacji zdecydowanie nie polecam lektury osobom zmagającym się z doświadczeniem wykorzystania seksualnego - treści w książce mogą być mało zrozumiałe, odbierane drastycznie, a także krzywdząco dla takich czytelników.

• Psychoterapia
  • Psychologia