Pozerka

Okładka książki Pozerka J. Harrow
Okładka książki Pozerka
J. Harrow Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura obyczajowa, romans
Pozerka
Zysk i S-ka
2020-06-09
2020-06-09

Bardzo fajnie i lekko się czyta. Książka podzielona na dwie części. Czytając drugą w pierwszej chwili miałam poczucie "oderwania" od fabuły, ale na koniec wszystko pięknie łączy się w całość i historia jest dopełniona. Przyjemna lektura.

"POZERKA" J.HARROW

Polska literatura obyczajowa, romans.
Powieść napisana z poczuciem humoru o tym co w życiu ważne.

Ciekawy pomysł, prosty i czytelny język oraz styl.
Jest bardzo klimatycznie i tak naturalnie. Duże poczucie humoru. Realistyczni bohaterowie, z tym wszystkim co nasze, ludzkie.
Powieść czyta się szybko, wręcz błyskawicznie i z dużą ciekawością.

Tytułowa Pozerka to Magda. Piękna, niezależna kobieta, która nie szuka mężczyzny do związku. Pragnie być wolna, niezależna i żyć po swojemu.Jest materialistką i nie wierzy w miłość. Jest pewna siebie i twardo stąpa po ziemi.
Pracuje jako grafik komputerowy i dodatkowo dorabia sobie w tajemniczym miejscu.
Ona miała już męża i nie chce więcej żadnego. Ten, którego miała pozostawił w niej ranę na zawsze.

Co się jednak stanie, gdy na jej drodze stanie ktoś taki jak Robert ?
Robert gardzi takimi kobietami jak Magda. Nie rozumie ich i unika jak ognia.

Jaka jest Magda naprawdę, gdy zrzuci swoją maskę, która ma ją również chronić ?

Obserwujemy ogromną przemianę Magdy i daje to do myślenia.
Jej światopogląd i wartości ulegają zmianie. Co z tego wyniknie ?

Oprócz głównego tematu - braku wiary w miłość pojawiają się też inne niezwykle ważne wątki.

Mamy poruszony temat alkoholizmy, choroby i śmierci.
Jest też wiara i nadzieja na lepsze dni, na lepszą przyszłość.

Powieść z przesłaniem i tematami do refleksji.

Idealna lektura na wiosenny wieczór z książką.

"POZERKA" J.HARROW

Polska literatura obyczajowa, romans.
Powieść napisana z poczuciem humoru o tym co w życiu ważne.

Ciekawy pomysł, prosty i czytelny język oraz styl.
Powieść czyta się szybko, wręcz błyskawicznie i z dużą ciekawością.

Tytułowa...

co określa szczęście ? pieniądze? wygląd? bohaterka żyje sama po długach mężach odbija się od dna, podwójne życie, dwie prace.. Magda to kobieta pewna siebie.. do czasu aż zauważa pewnego mężczyznę który w jej otoczeniu pojawia się częściej niż zwykle.. czy jej mur zacznie się kruszyć, czy jej życie może sie ułożyć? co tak naprawdę jest ważne w życiu?

Dzisiaj co nieco o mojej drugiej przygodzie z twórczością J. Harrow - autorki, która w stu procentach przekonała mnie do siebie świetną powieścią "Nieodpowiednia dziewczyna". Nie mogłam się więc nie zdecydować na zapoznanie z kolejnym tytułem, który wyszedł spod jej pióra i tym sposobem trafiła do mnie "Pozerka", również wydana nakładem wydawnictwa Zysk.

Tak jak podejrzewałam, w przypadku tego tytułu również nie poczułam się rozczarowana. Pozerka to naprawdę świetna historia dla osób, które lubią nie tylko romanse, ale również historie życiowe, mogące znaleźć swoje odzwierciedlenie w realnym świecie. Autorka wciąga nas od pierwszej strony w losy głównej bohaterki Magdy - atrakcyjnej kobiety, która twardo stąpa po ziemi, jest doświadczoną przez życie rozwódką, a facetów traktuje jako dodatek do swojego życia, a nie element, z jakim mogłyby ją połączyć jakiekolwiek zobowiązania. Magda nie jest też typową pracownicą wielkiej korporacji, sekretarką, czy inną psycholog. Nie, ona pracuje na kamerkach, gdzie dorabia sobie nie tylko na podstawowe życiowe potrzeby, ale również własne zachcianki jak na przykład poprawienie biustu, z którego nie jest w pełni zadowolona. Cały jej plan idzie gładko do czasu, aż na jej drodze nie staje pewien mężczyzna, który stopniowo zmienia kobiecy światopogląd, a sprawy związane z pracą, życiem osobistym i przyjaciółmi nie zaczynają się wywracać do góry nogami.

"Pozerka" chociaż jest fikcją literacką, to ma w sobie naprawdę wiele autentyczności. W pierwszej połowie często przywołuje uśmiech na twarzy oraz wywołuje rozbawienie, ale im dalej, tym większa powaga dopada czytelnika, bo zaczyna się rozumieć, że nie jest to lekka historia, która ma bawić, ale książka, która pokazuje, że od naszych wyborów i decyzji zależy to, jak będzie się toczyło nasze życie. Jest to tytuł naprawdę wartościowy, mający w sobie przesłanie, który bawi ale też wzrusza. Przemiana Magdy również daje do myślenia, chociaż nastąpiła pod wpływem ciągu wydarzeń, na które nie była ona przygotowana.

Zaskoczyło mnie to, że została ona napisana w dwojaki sposób. Podzielona na dwie części, jest pisana zarówno w trzeciej, jak i potem w pierwszej osobie. Było to dla mnie dość mylące, ale ostatecznie okazało się być świetnym zabiegiem, który stworzył jedną spójną całość, pozwalającą bardziej wczuć się w to, co czuła, myślała i przeżyła główna bohaterka. Krótko mówiąc mimo tego zabiegu, czytało się naprawdę dobrze i szybko. Ciężko było się oderwać od kolejnych stron, zwłaszcza że co rusz jesteśmy zaskakiwani nowymi wątkami, które wpływają na całokształt tej historii.

Warto również zaznaczyć, że J. Harrow podjęła się tutaj ważnych tematów takich jak alkoholizm, choroby a nawet śmierć i zostało to poruszone w taki sposób, że chcąc nie chcąc zmusza do refleksji, rozejrzenia się wkoło i pomyślenia nad tym, czy możemy zmienić w swoim życiu coś tak, by i nam i bliskim nam osobom żyło się lepiej. Pokazuje również, że nadzieja i wiara w to, że może być lepiej, ma olbrzymią moc i warto się nią kierować, by brnąć przez życie z wysoko uniesioną głową, nawet jeśli wydaje się, że wszystko się wali.

Reasumując, gorąco polecam jeśli nie mieliście jeszcze okazji zapoznać się z tym tytułem, a nawet z twórczością autorki, bo jest naprawdę godna uwagi i zagwarantuje Wam kilka godzin świetnie spędzonego czasu!

Tak jak...

"Pozerka" to dobry tytuł dla tej książki, bo pozoruje dobrą literaturę.

"Pozerka" to dobry tytuł dla tej książki, bo pozoruje dobrą literaturę.

Czytałam już kila powieści autorstwa J.Harrow, każda z jej poprzednich powieści była raczej lekka, przyjemna i skierowana bardziej do młodego grona czytelników.

Główną bohaterką POZERKI jest Magda, kobieta mocno stąpająca po ziemi dokładnie wiedząca czego od życia chce i nie bojąca się po to sięgnąć. Magda jest po rozwodzie, który mocno ją zranił i sponiewierał. Od tej pory postanowiła sobie, że w relacjach z mężczyznami to ona teraz będzie rozdawać kraty i nie da się więcej zranić. Miłość dla niej nie istnieje, co więcej Magda się jej panicznie boi. Mężczyźni są jej potrzebni jedynie po to, aby spełniać jej zachcianki i obsypywać ją drogimi prezentami. Życie dało jej porządnego kopa i zmusiło do ubrania maski twardej i niezależnej kobiety. Los jednak daje jej kolejną szansę i na jej drodze stawia Roberta, który bardzo mocno zaczyna mieszać w życiu Magdy. Mężczyzna jest bardzo atrakcyjny i interesujący, zaczyna działać na naszą główną bohaterkę jak magnez. Kobieta zaczyna walczyć ze sobą i z pojawiającymi się w niej emocjami. Robert również zaczyna czuć do Magdy coś więcej, jej ciągła niechęć do niego i notoryczne odtrącanie go widać wcale go nie zniechęca do atrakcyjnej kobiety, wręcz przeciwnie działają na niego podniecająco. Czy Robertowi uda się do siebie przekonać zranioną przez życie i innego mężczyznę kobietę?

POZERKA to nie tylko historia zranionej Magdy. Oprócz Magdy poznajemy w drugiej części książki inną kobietę, Marysię. Poznajemy ją w kluczowym momencie, kiedy zaczyna wkraczać w dorosłe życie. Nie ma jednak łatwego startu, większość decyzji, które podejmuje w swoim dorosłym życiu niesie jej rozczarowanie i ból. Trudne sytuacje powodują, że Marysia staje się całkiem innym człowiekiem, twardszym, a emocje zaczyna dusić w sobie. Czy los połączy ją z Magdą? Co wspólnego mają ze sobą nasze dwie bohaterki? Chyba łatwo się domyślacie, że bardzo dużo..

POZERKA mnie zaskoczyła. Byłam pewną, że powieść będzie przeznaczona dla nastolatek, a sama historia niewiele wniesie i jak szybko ją przeczytam tak szybko ją zapomnę. Było jednak zupełnie inaczej. Kobiety wbrew pozorom nie mają łatwego życia. Często jesteśmy ranione i dajemy się ranić. Pragnąc miłości jesteśmy w stanie zrobić wiele, zaufać bez graniczenie, a spotykając niepowdowienie osoby możemy przeżyć prawdziwe rozczarowanie i zawód. Zranione później przywieramy maski i boimy się już wyjść naprzeciwko przygodzie życia. Powieść o zmianie myślenia i otworzeniu się na nowe, lepsze..

Mi się podobało:)

Moja ocena: 7,5

Jeśli nie znacie książek J. Harrow a jesteście ciekawi to zapraszam do lektury 🙂
Pierwsze wrażenia kiedy zobaczyłam okładkę? Pomyślałam, że to będzie lekka obyczajówka/romans, jednak z biegiem stron okazało się, że książka zawiera treści ukazujące trudne tematy, rodzinne problemy jakimi jest między innymi alkoholizm 🙁 Główna bohaterka to młoda dziewczyna, którą życie nie oszczędzało przez co stała się zimną kobietą traktującą mężczyzn jako przedmiot przynoszący łatwy zarobek i dobrą zabawę.
Nie oceniajcie jej jednak pochopnie, bo nic nie dzieje się bez przyczyny...
Mogłabym napisać jeszcze sporo ale nie chciałabym zepsuć lektury tym którzy planują sięgnąć po książkę 😉

"Pozerka" to moje drugie spotkanie z J. Harrow. Po przeczytaniu "Nieodpowiedniej dziewczyny" wiedziałam, że nie zakończę przygody z tą autorką na tej jednej książce. "Pozerka" okazała się tak samo dobra jak pierwsza powieść. Po okładce, opisie z okładki można wywnioskować .. wiele, albo niewiele. 🤔 Jednak niech Was to nie zmyli! Książka jest świetna. Autorka pokazała ponownie wiele trudnych, ciężkich tematów, z którymi nie jednen z nas ma styczność.
Ciężkie dorastanie, alkoholizm, trudna sytuacja finansowa.
Książki J. Harrow chyba mają w sobie to co oczekuje od każdej obyczajówki, romansu..

Jest zabawa, śmiech, łzy. Nie tylko łzy bohaterów, ale także czytającego. Książka jest podzielona na dwie części, w drugiej części książki jest wiele odpowiedzi na to czego nie mogliśmy dowiedzieć się wcześniej.
Polecam Wam ten tytuł.

„Nieodpowiednia dziewczyna” tej autorki podobała mi się bardzo,naprawdę. Dlatego też gdy tylko okazało się, że J.Harrow wydała kolejną książkę, wiedziałam, że będę chciała po nią sięgnąć. Udało mi się to, ale czy aby na pewno mi się ona podobała?

Magda to młoda i atrakcyjna kobieta. Nie potrafi lub nie chce pokazać jaka jest naprawdę, więc skrywa wszystko pod plandeką sztucznego uśmiechu, który przybiera każdego dnia. Jej były mąż nauczył ją jednej mądrej i ważnej rzeczy – nigdy , nigdy więcej nie ufaj facetom i się nie zakochuj. Nie przeszkadza to jednak w flirtowaniu z nimi i zdobywaniu pięknych i drogich prezentów.
Magda chodzi na niezobowiązujące randki, umawia się z facetami na kamerki,oczekuje drogich prezentów – jednym słowem bawi się nimi. Ale ma w tym jedną zasadę – tylko 10 spotkań, nie więcej!

Robert– ojciec dwójki dzieci, ma o takich kobietach jak Magda swoje zdanie i nie jest ono pozytywne. Pewnego dnia tych dwoje zupełnie obcych ludzi staje się sobie praktycznie bliskimi.
Czy budowany latami mur przez Magdę uda mu się zburzyć? Czy coś z ich znajomości wyniknie?

Ta książka miała być lekką i przyjemną lekturą na nadchodzące wieczory. A jaka była? No z lekka nudna, nużąca i trochę za długa. Fabuła powieści może i miała być lekkim romansem, ale jak dla mnie taka za bardzo nie była. Książkę czytało mi się naprawdę opornie, akcji w powieści żadnej nie znalazłam ciekawej. Jednym słowem po prostu mnie wynudziła.
Bohaterowie jakich tu mamy emocji w czytelniku nie wywołują żadnych. Są jacy są, i tyle – całkowita obojętność jeśli chodzi przynajmniej z mojej strony.

Język jaki używany jest w powieści nie należy do jakiś wymagających, zaskakujących. Wręcz przeciwnie autorka używa bardzo potocznego języka oraz wszelakich internetowych sformułowań. Co gorsza, nie do końca wiem co chciała nam autorka przekazać w te powieści – no bo ok, temat poruszający różnego rodzaju przemyślenia na temat wykorzystywania mężczyzn w celu wzbogacenia się przez kobiety to jedno, ale reszta? Jak dla mnie nie za bardzo zrozumiała.

Podsumowując:
Najnowsza powieść J.Harrow jak dla mnie nie jest aż tak wciągająca. Przy poprzedniej książce autorki naprawdę świetnie się bawiłam, podobała mi się – co do tej powieści , niestety nie tylko mnie ona wynudziła ale także i zdenerwowała. Fabuła powieści niczego nie wnosi, nic nie przedstawia, a zakończenie ani nie zaskakuje ani jest jakieś zachwycające.

Dla chętnych sprawdzenia i wystawienia swojej opinii polecam. Ale jak dla mnie niestety była to strata cennego czasu.

Trochę ciężko było mi ocenić "Pozerkę", bo mam wrażenie, że do mojej ręki trafiły dwie różne powieści sklepione w jedną.
Z początku mamy zabawną i wciągającą historię Magdy przy której całkiem nieźle się bawiłam. Ta część powieści jest lekka i zabawna, wraz z fabułą poznajemy prawdziwe oblicze bohaterki i jej historię, która jak rozumiem ma na calu nam wyjaśnić dlaczego kierowała się ona w swoim życiu takimi, a nie innymi zasadami. Z początku te elementy są wplecione dość subtelnie w dalszym ciągu dobrze zapowiadający się romans, jednak później autorka chyba stwierdziła, że czytelnik może być za mało inteligentny i nie da rady czytać pomiędzy wierszami, więc dopisała całą trudną i smutną historię dziewczyny. Tak, żeby każdy zrozumiał. Tylko wg mnie było to absolutnie niepotrzebne, znacznie lepiej wypadały te delikatne aluzje, dyskretne odkrywanie Magdy, tak nie do końca, ale tak aby każdy czytelnik powyżej 14 roku życia już z łatwością mógł się domyślić, co i jak.
Nieudany zabieg stylistyczny i zmarnowany potencjał na książkę lekką i zabawną z drugim dnem, które każdy czytelnik mógłby sam odkryć.

• Polskie

Dodaj cytat z książki Pozerka