Jak straciłem na giełdzie milion dolarów

Okładka książki Jak straciłem na giełdzie milion dolarów
Jim Paul Wydawnictwo: Linia biznes, finanse
biznes, finanse
What I Learned Losing A Million Dollars
Linia
2018-01-10
2018-01-10
Krzysztof Środa
poradnik biznes giełda

Książka dobra i poruszająca ważny temat, który w dodatku można odnieść nie tylko do giełdy, ale szeroko rozumianych inwestycji. W skrócie, chodzi umiejętność powiedzenia STOP przy stratach oraz o ryzyku angażowania własnego ego w inwestycjach. Dlatego książka jest bardziej poradnikiem unikania strat niż zarabiania, co czyni ją szczególnie cenną, gdyż najpopularniejsze książki o tej tematyce raczej ten temat pomijają. Do tego autor zauważa, że umiejętność ograniczania strat jest jedynym wspólnym mianownikiem największych inwestorów, gdzie każdy z nich stosuje inną technikę zarabiania, a w dodatku, wiele z ich opinii jest wzajemnie sprzeczna. Autor opowiada swoją historię, która doprowadziła go do bankructwa.

Niestety, tematyka przeciągana na siłę, spokojnie dało się ograniczyć długość książki o połowę.

Książka o jednej z (chyba) najważniejszych zasad, które powinno stosować się na giełdzie czyli "cut your losses short". Jak dla mnie lektura trochę nudna, chociaż sama zasada niezwykle ważna. Tylko czy można jej się nauczyć tylko w teorii? Wątpię. Poza tym 170 stron o jednej zasadzie to lekka przesada.

Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Bardzo dobra pozycja dla osób interesujących się inwestowaniem. Warto przeczytać.

Pierwsze sto stron jest takie sobie. Opisuje historię człowieka , któremu wydawało się, do czasu kiedy stracił tytułowe milion dolarów, że umie zarabiać na rynkach finansowych. Skąd więc w mojej ocenie "10". Ano za ostatnie kilkadziesiąt stron, które dokładnie pokazują prawdziwy proces inwestycyjny, a szczególnie za wyjątkowy koncept : Stop, Wejście , Poziom docelowy zamiast utrwalonego szeroko modelu: Wejście , Wejście, Stop, Poziom docelowy. Takie odwrócenie kierunku myślenia ma kluczowe znaczenie w procesie podejmowania decyzji. Druga sprawa, to uświadomienie sobie , by zamiast obawiać się, że nasze dotychczasowe zyski z inwstycji znikną, powinniśmy mieć nadzieję, że będą większe, a z drugiej strony, zamiast mieć nadzieję ,że straty znikną, powinniśmy się bać, że będą jeszcze większe.

Książka ta była polecana na tak wielu forach, że miałem wobec niej wielkie oczekiwania. Nie mogę powiedzieć, że się zawiodłem, ale na pewno nie porwała mnie tak bardzo, jak się tego spodziewałem.
Jest to bardzo ciekawa historia i z pewnością można z niej wiele wyciągnąć oraz zastosować podczas inwestowania na giełdzie.
Pierwszą część książki czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Jest to opis życia autora, do momentu utraty całego majątku. Druga część skupia się wyjaśnieniu przyczyn porażki. Pomimo, że jest to cenna lekcja i dość skrupulatnie opisana, miałem słabsze momenty i odniosłem wrażenie, że niektóre fragmenty są powielane.
Książka nie do końca spełniła moje oczekiwania, ale i tak mogę ją polecić.

Pierwszą część książki czyta się bardzo szybko i...

Książka lekka do przyswojenia, a zarazem z wieloma przydatnymi poradami.
Tak, jest trochę nadmiarowej treści, ale chyba taka przypadłość autorów zza oceanu. Fajnie opowiedziana historia z późniejszą analizą tego co się stało. Bardzo polecam osobom które myślą o inwestowaniu, może nawet tym które już jakiś czas działają na rynkach finanowych.
Z mojego punktu widzenia, całkiem wartościowa pozycja.

Książka lekka do przyswojenia, a zarazem z wieloma przydatnymi poradami.
Z mojego punktu widzenia,...

Jim Paul zrobił spektakularną karierę, był uznanym traderem, a jednak w końcu stracił na giełdzie milion dolarów. Ale potem zaczął prawdziwą naukę, aby zrozumieć, dlaczego przegrał. Książka składa się z dwóch części: pierwsza opowiada o karierze i upadku autora, druga jest nauką głównie psychologii graczy giełdowych. Tematem przewodnim jest: Jak radzić sobie ze stratą na giełdzie? Wyciągnięte wnioski naprawdę mogą pomóc inwestorom w osiąganiu sukcesów na parkiecie.

Książkę fajnie się czyta, błąd poznawczy autora spowodował dużą stratę, wnioski wyciągnięte przez autora prawidłowe. Pozycja do uzupełnienia wiedzy żeby zostać dobrym inwestorem.

Średnie. Dla osoby mającej problemy z money managment, ze zleceniami stop loss - można coś wyciągnąć. Dla graczy z doświadczeniem - nic ciekawego.

Książkę potraktowałem jako przestrogę. Nie jest to żaden poradnik inwestycyjny, bardziej książeczka do poczytania wieczorem. Ogólnie polecam, lektura przyjemna.