Czas spekulantów. Wzlot i upadek polskiej przedsiębiorczości
Książka Czas spekulantów wypełnia dotkliwą lukę w zapisie polskiego
doświadczenia ostatnich dekad. Mamy tu całą antologię oryginalnych,
czasem śmiesznych do łez, a czasem lekko jeżących włos na głowie
polskich pomysłów na dobry interes w epoce realnego socjalizmu. Mamy
imponujące nagromadzenie surrealistycznie zabawnych anegdot – całe pasmo
tragikomicznych przygód, które stały się udziałem samego autora i jego
znajomych z tamtej pionierskiej epoki polskiego biznesu – z bezcenną
notacją niepodrabialnych kwestii dialogowych i całą paradą
zadziwiających typów ludzkich, których energia i zapobiegliwość zdaje
się nie mieć sobie równych. „Polak potrafi” – znane hasło z repertuaru
propagandy PRL tu znajduje swe jakże oryginalne potwierdzenie.
Grzegorz Braun
Sowiecki okupant był pewien, że posiadł Polskę na wieki, starał się o
jakie-takie zagospodarowanie okupowanego obszaru – oczywiście w ramach
ustroju, jakiego świat nie widział. Wtłoczony w te nienaturalne ramy i
poddany nadzorowi polskojęzycznej wspólnoty rozbójniczej naród polski,
kierowany instynktem samozachowawczym, musiał wytworzyć specyficzne
formy funkcjonowania również w dziedzinie gospodarki – co znakomicie i z
humorem Autor przedstawia w pierwszej części swojej książki (...) W 1989
roku przeprowadzono tzw. transformację ustrojową. Odtąd, za parawanem
parlamentarnej demokracji, rządzące Polską bezpieczniackie watahy, za
cenę pozwolenia na pasożytowanie na polskim narodzie, realizują tu
interesy państw poważnych. W drugiej części swojej książki Józef Białek
przedstawia ten mechanizm na konkretnych przykładach, co nie tylko
osadza spiskową teorię w realiach, ale również pokazuje, że
transformacja ustrojowa niewiele zmieniła. III Rzeczpospolita, podobnie
jak PRL, jest kolejną okupacyjną formą polskiej państwowości i podobnie
jak PRL stała się organizacją przestępczą o charakterze zbrojnym.
Stanisław Michalkiewicz
Józef Białek
Działacz podziemia antykomunistycznego, wydawca nielegalnych książek i
publikacji w czasach PRL. Właściciel firmy Wektory i działającego od
wielu lat pod tym samym szyldem wydawnictwa. Wydawca miesięcznika, a
następnie kwartalnika „Opcja na prawo”. Działacz społeczny i polityk.
Założyciel Dolnośląskiego Towarzystwa Gospodarczego (obecnie DIG),
współzałożyciel Towarzystwa Prywatyzacyjnego, współzałożyciel
stowarzyszenia przedsiębiorców „Forum Polskie”, przed laty prezes
dolnośląskiego oddziału Unii Polityki Realnej. Założyciel i wieloletni
prezes lokalnego trzecioligowego klubu sportowego.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Czas spekulantów. Wzlot i upadek polskiej przedsiębiorczości
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Podstawowa pozycja każdego dyzmokratycznego wyborcy. Tylko trzeba się zacząć interesować jak wygląda świat wkoło nas i dlaczego. Zadawać pytania. Szukać odpowiedzi i czytać. Oczywiście łatwiej jest uwierzyć w serwowany nam spektakl lub zupełnie nie interesować się światem.
10/10.
Podstawowa pozycja każdego dyzmokratycznego wyborcy. Tylko trzeba się zacząć interesować jak wygląda świat wkoło nas i dlaczego. Zadawać pytania. Szukać odpowiedzi i czytać. Oczywiście łatwiej jest uwierzyć w serwowany nam spektakl lub zupełnie nie interesować się światem.
Pokaż mimo to10/10.
Książka wpadła mi w rękę przez przypadek. Zawdzieczam takiemu przypadkowi szersze spojrzenie na chore układy w jakie wplatuja nas rządzący naszym krajem. Jak dla mnie wyjątkowo patriotyczna i polska lektura.Przeczytalam ciągiem w jeden wieczór, bo nie mogłam się oderwać.
Książka wpadła mi w rękę przez przypadek. Zawdzieczam takiemu przypadkowi szersze spojrzenie na chore układy w jakie wplatuja nas rządzący naszym krajem. Jak dla mnie wyjątkowo patriotyczna i polska lektura.Przeczytalam ciągiem w jeden wieczór, bo nie mogłam się oderwać.
Pokaż mimo toJedna z najważniejszych książek jakie przeczytałem w swoim życiu. Pierwsza część autentycznie zabawna i dostarczająca mnóstwa rozrywki. Komiczne przygody drobnych (z czasem coraz grubszych) handlarzy potrafią wzbudzić mnóstwo sympatii i dumy z takich zaradnych rodaków. Druga część natomiast... No cóż, widocznie autor bezczelnie kłamie, skoro od 30 lat w każdych wyborach do władzy dostają się mniej więcej ci sami ludzie. Także panie Białek nie z Polakami takie zakłamywanie rzeczywistości. Gdyby rządzący nie uchylali obywatelom nieba to by się na nich nie głosowało. Szkoda zresztą klawiatury na wywody, które przychodzą do głowy po przeczytaniu tej książki...
Jedna z najważniejszych książek jakie przeczytałem w swoim życiu. Pierwsza część autentycznie zabawna i dostarczająca mnóstwa rozrywki. Komiczne przygody drobnych (z czasem coraz grubszych) handlarzy potrafią wzbudzić mnóstwo sympatii i dumy z takich zaradnych rodaków. Druga część natomiast... No cóż, widocznie autor bezczelnie kłamie, skoro od 30 lat w każdych wyborach do...
więcej Pokaż mimo toMnóstwo dowcipu i swojskości w wypowiedziach . Dynamiczne opowieści i zapomniane fakty ,dziś już nie poruszane .Józef Białek opisał świat ,który rozebrano na naszych . Nie potrzebne do tego były armie uzbrojone po zęby . Wystarczyli urzędnicy i cudze pieniądze zainwestowane w proceder rozkradania firm w tym kraju , nakładanie podatków ,zasądzanie domiarów ,kar i ogólnie złodziejstwo poparte gangsteryzmem . Tytułowi Spekulanci okazują się tu pozytywnymi postaciami . To po prosty my wszyscy ,którzy usiłujemy jakoś żyć a w nagrode dostajemy po głowach .
Mnóstwo dowcipu i swojskości w wypowiedziach . Dynamiczne opowieści i zapomniane fakty ,dziś już nie poruszane .Józef Białek opisał świat ,który rozebrano na naszych . Nie potrzebne do tego były armie uzbrojone po zęby . Wystarczyli urzędnicy i cudze pieniądze zainwestowane w proceder rozkradania firm w tym kraju , nakładanie podatków ,zasądzanie domiarów ,kar i ogólnie...
więcej Pokaż mimo toO ile pierwsza część skupia się na opowiastkach, które w mam wrażenie są do siebie podobne i służą raczej rozrywce, o tyle drugą część otwiera oczy na wiele spraw i czasami włos na głowie się jeży. Czekałem na jakąś optymistyczną puentę i nadzieję, ale autor jest bezlitosny... stwierdza same obiektywne fakty. Książka napisana lekkim językiem, więc czyta się szybko i obrazowo. Polecam z całego serca zwłaszcza tym, którzy są gorącymi zwolennikami UE i widzą same zalety.
O ile pierwsza część skupia się na opowiastkach, które w mam wrażenie są do siebie podobne i służą raczej rozrywce, o tyle drugą część otwiera oczy na wiele spraw i czasami włos na głowie się jeży. Czekałem na jakąś optymistyczną puentę i nadzieję, ale autor jest bezlitosny... stwierdza same obiektywne fakty. Książka napisana lekkim językiem, więc czyta się szybko i...
więcej Pokaż mimo toCiekawa pozycja pokazująca w pierwszym rozdziale, jak w czasach PRL, jeszcze na długo przez ustawą Wilczka, rodził się w Polsce kapitalizm. W części drugiej autor stara się porównać zasady prowadzenia działalności w czasach PRL z obecnie panującymi i wysuwa raczej smutne, do subiektywnej oceny każdego czytelnika, wnioski. Proste przykłady i lekkie pióro autora powodują, że nie sposób nie rekomendować tej książki.
Ciekawa pozycja pokazująca w pierwszym rozdziale, jak w czasach PRL, jeszcze na długo przez ustawą Wilczka, rodził się w Polsce kapitalizm. W części drugiej autor stara się porównać zasady prowadzenia działalności w czasach PRL z obecnie panującymi i wysuwa raczej smutne, do subiektywnej oceny każdego czytelnika, wnioski. Proste przykłady i lekkie pióro autora powodują, że...
więcej Pokaż mimo to