Finansowy potwór z Jekyll Island

2012-07-18
2012-07-18
978-83-60562-60-4
pieniądz finanse inflacja

Muscie to przeczytać, zwłaszcza teraz.

Ludzkosc zajmuje się prawami kobiet, mniejszosci i aborcją, aby odwrócic ich uwagę od zniewolenia w jakim żyją i się pogłębia.

Książka długa i podparta cytatami i źródłami. Oczywiscie, że nie wszystko musi być prawdą, ale jeżeli zrozumiecie jak jest zbudowany nasz system monetarny, jaka była jego historia i jeżeli weźmiecie pod uwagę jak potężne są same korporacje (np twitter banujący Trumpa), a co dopiero system bankowości, to zrozumiecie o co w tym wszystkim chodzi i w czym bierzemy udział.

Polecam każdemu. Otworzy Wam oczy.

Muscie to przeczytać, zwłaszcza teraz.

Bardzo szczegółowo opisana historia powstania systemu finansowego w Stanach Zjednoczonych. Według mnie niezbędna lektura każdego studenta ekonomii. Autor oprócz opisania historii powstawania rezerwy federalnej przedstawia implikacje wynikające z zaniechania pokrycia wartości pieniądza w stabilnych walutach jak drogocenne kruszce, co ma dalekosiężne skutki w późniejszych kryzysach ekonomicznych i dewaluacji samego pieniądza z biegiem czasu. Oprócz tego zostało bardzo dobrze nakreślone jak generowanie pieniędzy bez pokrycia pozwala chwilowo rozwiązywać problemy finansowe oraz jakie ma to skutki jak m.in. inflacja i wzrost długu publicznego, który w rzeczy samej jest niemożliwy do spłacenia.

Po prostu zajebista książka.

Przyznam jest to cegła, ma sporo stron. Jednakże pokazuje prawdę o naszym systemie monetarnym. Dzięki niej otworzyły mi się oczy. Człowiek coś tam wiedział, ale dlaczego, po co i kto to wymyślił. Teraz już wszystko wiem.

Polecam każdemu, kto interesuje się finansami osobistymi. Pozycja obowiązkowa.

Po prostu zajebista książka.

Polecam każdemu, kto interesuje się finansami osobistymi. Pozycja obowiązkowa.

Jedna z książek, które otwierają oczy. Według mnie powinno się ją przeczytać, bo tłumaczy mechanizmy kreacji pieniądza oraz funkcjonowania systemu finansowego w najprzystępniejszy możliwy sposób. Jest to druga pozycja obok "Wojny o pieniądz" - książek, które mogą być oceniane jako jednostronne i trochę nieobiektywne, z drugiej zaś strony poruszają bardzo ważną tematykę w mediach zupełnie przemilczaną i odkrywają karty, które dla większości pozostawały do tej pory zakryte. Polecam w celu poszerzenia horyzontów.

Dużo wiedzy, o tym jak jest kreowany pieniądz i dług. Autor wyjaśnia dlaczego kraje się zadłużają i jak po cichu maleje wartość pieniądza dzięki inflacji.

Henry Ford powiedział kiedyś:„Dobrze, że ludzie nie rozumieją naszego systemu bankowości i finansów, ponieważ gdyby zrozumieli, wierzę, że do jutra rano wybuchłaby rewolucja.” Jeżeli chcesz wiedzieć co maił na myśli, to koniecznie sięgnij po "Finansowego potwora...". Książka opisująca historię i kulisy funkcjonowania współczesnego systemu finansowego i kreacji pieniądza, napisana w taki sposób, że czyta się ją jak powieść sensacyjną. Polecam, bo na prawdę warto.

Książka jest opowieścią, rodzajem wręcz dokumentu o powstaniu i działaniu Rezerwy Federalnej (FED), ale obejmuje znaczną część współczesnej bankowości.
Przytaczając sporo faktów, cytatów, artykułów. Wydzwięk całości jest przerażający, nieco paranoiczny.
Czy jest to bełkot o spiskowej teorii dziejów? Autor stara się trzymać faktów, w logiczny sposób opisywać historię i trzymać możliwie daleko od wygłaszania jednoznacznych opinii. Język całości jest nieco drętwy, momentami nieprzyjemny - ale możliwe, że to moja osobista opinia.
Książkę polecam, lektura jest wciągająca, wielokrotnie opisywane sytuacje, wydarzenia czy cytaty wydawały mi się zmyślone - przez co często sięgałem do innych źródeł - wszystko, niestety, okazało się prawdziwe.
Polecam raz jeszcze.

Bełkocik spiskowy, mimo sporej liczby prawdziwych historii i faktów.

Bełkocik spiskowy, mimo sporej liczby prawdziwych historii i faktów.

<opinia zmieniona>

Z perspektywy czasu oceniam książkę jako bardzo dobra rozrywkę z pogranicza literatury politycznej i ekonomicznej, jednak postawienie jej obok pozycji naukowych jest trudne biorąc pod uwagę sensacyjny ton jaki nadaje jej autor.

<opinia zmieniona>

Polecam wszystkim zainteresowanym pieniędzmi, ekonomią, historią. Chyba najlepsza książka jaką przeczytałem o pieniądzach. Podkreślam że autor jest bardzo trzeźwo myslący

Dodaj cytat z książki Finansowy potwór z Jekyll Island