Okładka książki Cztery godziny furii. Historia największej operacji powietrznodesantowej drugiej wojny światowej i finałowego uderzenia na nazistowskie Niemcy James M. Fenelon
James M. Fenelon Wydawnictwo: Napoleon V militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Napoleon V
2020-03-11
2020-03-11

Praca bardzo jednostronna. Wszystko z punktu widzenia Amerykanów, niemiecka perspektywa nie istnieje. Autor nie ma problemu z relatywizacją zbrodni wojennych o ile popełniają je Amerykanie.

Bardzo fajna książka. Chyba pierwsza na polskim rynku o operacji Varisity i 17. amerykańskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej. Napisana barwnym językiem, od ogółu do szczegółu ale chyba taka jest tendencja w pisaniu historii przez amerykańskich autorów. Taki bardzo rozbudowany reportaż historyczny. Ja bardziej preferuję monografie naukowe. Tę książkę warto przeczytać.

Książka przedstawia przygotowania oraz udział amerykańskiej 17 Dywizji Powietrznodesantowej w operacji Varsity. Udział innych jednostek biorących udział w operacji jest opisany tylko na tyle, na ile wiązało się to bezpośrednio z działaniami dywizji amerykańskiej. Również opis działań wojsk niemieckich ujęty jest dość pobieżnie.
Książka w głównej mierze przedstawia wydarzenia widziane oczami bezpośrednich uczestników. Dzięki temu czyta się ją niemalże jednym tchem. Treść i sposób narracji przywodzą na myśl wręcz kultową "Kompanię braci".
Miłośnicy suchych faktów, statystyk, tabel oraz szczegółowych map mogą poczuć lekki niedosyt. Niemniej, mamy tu do czynienia z porządną pracą historyczną z przypisami i bogatą bibliografią.
Jeśli chodzi o kwestie edytorskie, to jedyne, co mogę zarzucić książce, to literówki, które jednak nie odbierają przyjemności z lektury.
W mojej opinii książka warta jest polecenia.

Książka w głównej mierze przedstawia...

"Operacja Varsity - dobrze napisana"
Książka "Cztery Godziny Furii" stanowi zbeletryzowaną historię największej operacji powietrznodesantowej aliantów podczas drugiej wojny światowej. Jest to bardzo ciekawa publikacja. Napisana w taki sposób, że czyta się ją jak książki Alistaira Macleana (te dotyczące wojny). Swoim rozmachem dorównuje również pracom Antonego Beevora.
Wysoki poziom i zaangażowanie autora, powoduje, że od lektury bardzo trudno się oderwać.
Dość dużą część książki zajmują przygotowania do samej operacji. Omówiono w przystępny sposób plan operacyjny, oraz przygotowania poszczególnych jednostek.
Kipiąca akcją końcowa część to sama operacja. Przedstawiona głównie oczami alianckich spadochroniarzy, ale autor sięgnął również po niemieckie źródła.
Dlatego trafiają się nieliczne wspomnienia obrońców.
Książka bardzo starannie wydana. Lekkie zastrzeżenia mam do tłumacza. "Seriale" jako często używany zwrot nie za bardzo mi leży i jest trochę dziwny.
W środku znajdziemy mapy - są dokładne ale nie wspinają się na wyżyny.
Na końcu zgrupowano zdjęcia.
Przypisy jak przykazano pod tekstem - nie utrudniają czytania.
Twarda oprawa i dobrej jakości papier to wizytówka Napoleona V.
Polecam wszystkim, bo to kawał dobrej wojennej lektury !

"Operacja Varsity - dobrze napisana"

Operacja Varsity była największą operacją powietrznodesantową drugiej wojny światowej trwającą jeden dzień (24 marca 1945). Do jej wykonania zgromadzono 1596 samolotów transportowych, 1348 szybowców oraz 240 bombowców B-24, które dostarczyły 19782 żołnierzy 133 haubice i ponad 1800 ton amunicji, medykamentów, paliwa oraz sprzętu łączności. Poza dniem inwazji, James Fenelon w szeroki sposób nakreśla tło wydarzeń, które rozegrały się tamtego na terenie Niemiec. Dużo miejsca poświęcono planowaniu operacji, jej przygotowaniom, ale także sporom, które jak zwykle przy tego typu sytuacjach dzieliły aliancką generalicję. Wielką zaletą książki jest narracja, bo Fenelon w dużej mierze oddaje głos uczestnikom tamtych wydarzeń. Żołnierze, opisują swoje życie w obozach we Francji, jak wyglądało spędzanie wolnego czasu, ćwiczenia czy uzupełnianie jednostek. Creme de la creme jest oczywiście sama operacja opisana przez autora-spadochroniarza w niezwykle dynamiczny, emocjonalny, a jednocześnie anegdotyczny sposób. Dzięki realistycznym opisom, czytelnik czuje się jakby był w samym środku walk. Książka zawiera siedemnaście map, dwadzieścia cztery zdjęcia oraz indeks.

• II Wojna Światowa
  • E-Booki