Na skrzydłach śmierci

Okładka książki Na skrzydłach śmierci Krzysztof Iwan
Okładka książki Na skrzydłach śmierci
Krzysztof Iwan Wydawnictwo: Warbook Cykl: Andrzej Kamiński (tom 1) militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Andrzej Kamiński (tom 1)
Warbook
2020-01-15
2020-01-15
wojna lotnictwo

Plus za debiut literacki i duże merytoryczne przygotowanie autora. Od strony czytelnika książka jest trudno przystępna literacko, dość sztuczny i zbyt poprawnych język, którym rozmawiają bohaterowie, mnogość detali nieco rozmywa płynność narracji i fabuły.

Ciekawa pozycja jako odskocznia od innych ambitniejszych książek

Ciekawa pozycja jako odskocznia od innych ambitniejszych książek

Rzecz o współczesnych najemnikach, pilotach myśliwców. Jest to, tylko i wyłącznie, "harlequin dla facetów". Pusty, płaski, bez fabuły. Mamy tu nieustanne brandzlowanie się zwrotami w powietrzu, taktyką, przeciążeniami, nomenklaturą techniczną i nazwami rozmaitych, rakiet, pocisków i silników. Postacie krańcowo sztampowe, podobnie jak ich relacje i w sumie cała reszta. Nieustanna akcja i nieustanna nuda.

Warsztatowo napisane dość zgrabnie, językiem prostym, bez większych wpadek. To zaleta, nie o wyjątkowość i elegancję stylu wszak w tego typu pozycjach chodzi

Wysłuchałem w przyzwoitej interpretacji Wojciecha Masiaka.
3/10

Chyba najlepsza książka o pilotach i lotnictwie, jaką czytałem. Choć dość hermetyczna - głównie z uwagi na poziom dokładności. Jestem fanem lotnictwa (zgadnijcie skąd nick :) ),ale ilość informacji, jakie pojawiają się u Iwana mnie przytłoczyła. Dokładność, z jaką Iwan opisuje elementy kokpitu samolotu, sposoby namierzania celów czy taktyki walki powietrznej do naprawdę wysoki level, zjadliwy pewnie wyłącznie dla prawdziwych pasjonatów. Przyznaje szczerze, że się niejednokrotnie gubiłem w tym, który samolot w którym miejscu się znajdował i dlaczego tak, a nie inaczej atakował lub się bronił. Może jeśli bym to rozrysowywał, byłoby prościej, jednak słuchając audiobooka w samochodzie, podczas prowadzenia, skutecznie utrudniało takie podejście. Niemniej jednak książkę "połknąłem" w rekordowym tempie, co może sugerować, że ten element nie utrudnia zabawy.
Całość dodatkowo okraszona szczegółowym i rzetelnym przedstawieniem teatru działań od strony sytuacji geopolitycznej.
Jakby się czepiać, można zwrócić uwagę na liczne powtórzenia informacji - tak, już 2 razy słyszałem, kto jest ulubionym skrzydłowym głównego bohatera oraz dlaczego najemnicy oszczędzają amunicję - tłumaczenie tego po raz trzeci naprawdę nie jest konieczne :)
Nie sposób nie zwrócić uwagi również na, może nieco specyficzny, ale bezspornie klimatyczny humor. Numer z zainstalowaniem urządzenia stealth w samolocie jest przedni :)
Generalnie super, jeden punkt odjęty jedynie patrząc przez pryzmat ogółu, dość hermetycznego i specyficznego. Jeśli nie znasz się na lotnictwie choć trochę - to nie jest książka dla Ciebie. Jeśli jednak po obejrzeniu oryginalnego Top Gun (jak i premierowego Top Gun: Maverick) zaglądasz do YouTube na kanał C.W. Lemoine, aby dowiedzieć się, co było sensowne, a co jedynie holyłódzkie, ta pozycja jest wręcz obowiązkowa :)

Najlepsza "lotnicza" powieść jaką do tej pory czytałem. Fabularny kręgosłup powieści jest naprawdę fajny, nie wybitny ale z pewnością na poziomie dobrej sensacji. Motywy lotnicze i sceny w kokpicie to po prostu rewelacja, poezja dla pasjonata współczesnego lotnictwa. Jedynym zgrzytem jest troszkę infantylnie zaprojektowany wątek romantyczny, jakby bohater był nieśmiałym chłopcem z pierwszej klasy liceum, ale na szczęście ta sfera wydarzeń ma w książce marginalne znaczenie. Gorąco polecam!

Dobra książkę Pan napisał
Gratuluje

Dobra książkę Pan napisał
Gratuluje

Trochę na zachętę ta 7 .

Trochę na zachętę ta 7 .

Dobra pozycja, ale momentami widać, że to jednak debiut. O ile wszystko, co związane z lotnictwem, od szczegółów technicznych po walki powietrzne, wydaje się być w 100% realne (przynajmniej dla mnie, jako laika) i czyta się to z przyjemnością, o tyle wątki poboczne trochę rażą i panuje w nich lekki chaos. Plus za ukazanie tła politycznego Ugandy oraz próby dojścia do władzy jednego z wojskowych (po trupach własnych żołnierzy).
Generalnie fajna powieść, podejmująca ciekawy i mało wśród pisarzy popularny temat.
Gdyby była kontynuacja, chętnie po nią sięgnę.

Nie lada gratka dla wszystkich, którzy kiedykolwiek marzyli aby zasiąść w kabinie pilota i chwycić ster w swoje ręce. W przypadku książki "Na skrzydłach śmierci," można to robić z zasięgu własnej kanapy. Wątki techniczne lotu czy manewrów zadowolą fanów lotnictwa, lecz nie będą męczyć fanów dobrej akcji. A w książce się dzieje! Główny bohater Andrzej Kamiński pilot F-16 i współwłaściciel Airspace Security, firmy która oferuje usługę ochrony powietrznej zatrudniony zostaje przez firmę naftową z Ugandy by reprezentować jej interesy w sporze z rządem kraju. Na tle perturbacji politycznych rozgrywają się zawiłe podniebne walki. Książkę czyta się lekko i szybko . Zapowiada się początek dobrej serii - until then, sit back, relax and enjoy the flight.

„Wojna… Ci, którzy ją przeżyli, zgodnie twierdzą, że spośród wszystkich kataklizmów ona jest najgorszym. Są jednak ludzie, którzy wojnę traktują jako swoje naturalne środowisko. Profesjonaliści, dla których pole bitwy jest zwykłym miejscem pracy. Psy wojny, wojownicy walczący na własny rachunek”.

Instytucja żołnierza najemnego (czy żołnierza fortuny- jak często określa się go w literaturze) czy ogólnie najemnika, jako militarne zjawisko ma swoją bogatą, wielowiekową tradycję, często bardzo krwawą, sięgającą od czasów starożytności, poprzez gwałtowny rozkwit w dobie średniowiecza (i wiekach późniejszych) na czasach nam jak najzupełniej współczesnych kończąc.

Mimo rozmaitych, historycznych czy geopolitycznych, zmian zachodzących na świecie nic, jak widać, nie straciło ze swej atrakcyjności dla poszczególnych rządów, dyktatur czy wielkich międzynarodowych koncernów, które z rożnych powodów, nie mogą, bądź nie chcą, sięgnąć do oficjalnych, dyplomatycznych czy usankcjonowanych międzynarodowym prawem środków.

Nic też dziwnego iż od zawsze tematyka ta pociągała i pociąga nadal rzesze pisarzy (by wspomnieć słynne „Psy wojny” Frederica Forsytha),publicystów i reżyserów (słynne „Dzikie gęsi” w reżyserii Andrew McLaglena).

Nie inaczej jest również w odniesieniu do prezentowanej tu pozycji Krzysztofa Iwana zatytułowanej „Na skrzydłach śmierci”, która ukazała się na naszym księgarskim rynku staraniem Wydawnictwa WarBook, choć w tym, akurat, przypadku czekają nas dwie interesujące różnice.

Pierwszą będzie zdecydowanie polski wątek w osobie głównego bohatera powieści Andrzeja Kamińskiego, wyrzuconego z polskiej armii pilota, drugą zaś to iż akcja i fabuła lektury toczyć się będzie głownie w afrykańskich przestworzach. Watek najemnictwa pojawi się więc pod postacią międzynarodowej grupy pilotów Airspace Security, którzy na swoich maszynach stają się cenną kartą przetargową w handlowych negocjacjach pomiędzy potężnym koncernem wydobywczym ( odkryto bogate złoża ropy naftowej) a rządem Ugandy, który nie bardzo chcę wyrazić zgodę na proponowane w umowach warunki.

Będzie wiec ciekawie, niekonwencjonalnie i groźnie. Nie zabraknie huku silników, wybuchów bomb, świstu odpalonych rakiet, terkotu broni pokładowej podniebnych pojedynków i wpisanych w to, naturalnie, ludzkich dramatów.

Zwłaszcza iż opowieść o zmaganiach żołnierzy najemnych w spalonej słońcem Afryce jest równanie opowieścią o rożnych ludzkich losach, których życiowe zakręty (dotyczy to równie naszego bohatera) doprowadziły to tego właśnie miejsca. Polecam.

Instytucja żołnierza najemnego (czy żołnierza fortuny- jak często określa...

• Warbook
  • A.D. 2022
  • Przygodowe,Sensacja.
  • Historyczna

Dodaj cytat z książki Na skrzydłach śmierci