Gra

Okładka książki Gra Augusta Docher
Okładka książki Gra
Augusta Docher Wydawnictwo: Editio Cykl: Z klas(yk)ą w łóżku (tom 2) Seria: Editio Red literatura obyczajowa, romans
Z klas(yk)ą w łóżku (tom 2)
Editio Red
Gra
Editio
2020-06-17
2020-06-17
literatura polska

Pochłonięta w jeden dzień.
Dużo się dzieje i może to sprawia, że chcemy dowiedzieć się więcej co kryje się z kolejną stroną. W skrócie : spisek, zdrada, złamane serca, zemsta a to wszystko tak pięknie i lekko napisane.
Nie spotkałam się z taką historią gdzie tyle się działo. Osobiście nie przepadam za wątkami zdrad i staram się unikać takich książek bo z reguły mnie strasznie denerwują i wprawiają w przykry nastrój ale ta była wyjątkiem. Czułam różne emocje - od złości do mężczyzny który bawił się kobietami , współczucia do skrzywdzonych kobiet, chęć zemsty na kobiecie która wpadła na tak chory pomysł aby uwieść kobiety i zniszczyć ich życie. I na końcu radość (nie wiem jak to nazwać- zadowolenie) że nastąpił szczęśliwy koniec na który tak czekałam.
Polecam .

Pochłonięta w jeden dzień.

Powieść nie należy do łatwych w czytaniu, chociaż po upływie 100 stron czyta się już błyskawicznie. Autorka kolejny raz mnie nie zawiodła, uwielbiam jej styl. Punkt odejmuję za sporą ilość błędów występujących w ostatnich rozdziałach oraz okładkę, która w moim odczuciu nijak ma się do treści zawartej w książce. Polecam!

Miałam duży problem z tą książką.
Miałam wrażenie, że akcja jednak nie toczy się w XXI wieku...
Końcówka się rozkręciła, pokazując nam jaką wielką siłę ma miłość. Intrygi, zdrady, to coś co zawsze wyjdzie na jaw.

Miałam duży problem z tą książką.
Miałam wrażenie, że akcja jednak nie toczy się w XXI wieku...

Nie jestem fanką klasyki lecz to co stworzyła autorka bardzo mi się podobało.
Polecam

Nie jestem fanką klasyki lecz to co stworzyła autorka bardzo mi się podobało.
Polecam

"Gra" już taka sobie. Dało się przeczytać ale za dużo zamieszania było. Klasyka średniej jakości.

Książka "Gra" od Augusta Docher wciąga w świat dramatów , intryg i zła . Autorka miała rację i ostrzegała już na samym początku że bohaterów książki nie da się lubić . I ja nie polubiłam .

Książka mnie wciągnęła, aczykolwiek okładka książki troche mnie zmyliła i oczekiwałam czegoś innego. Oczywiście nie była zła i polecam .❤

Nie arcydzieło, choć wybitna faktycznie 9/10

Nie arcydzieło, choć wybitna faktycznie 9/10

Książka Augusty Docher czyli Beaty Majewskiej oparta jest na motywach klasycznej powieści "Niebezpieczne związki" Pierre'a Choderlos de Laclos. Przyznaję, że dawno temu oglądałam film, jednak samej książki nie przeczytałam.
Akcja toczy się w czasach współczesnych w Paryżu. Sebastian zakłada się ze swoją przyjaciółką Isabelle, że rozkocha w sobie i prześpi się z młodą Cecylią oraz niedostępną pisarką Marianną. W nagrodę Isabelle obiecuje mu noc u siebie. Oczywiście rozpoczyna się gra.
Można powiedzieć, że Sebastian jest typowym podrywaczem, który mając przed sobą obrany cel dąży do jego realizacji nie oglądając się na innych. Isabelle miała wszystko, a więc była piękna, miała bogatego męża, z którym się rozwiodła, pieniądze, jednak największą radość sprawiała jej gra. Zupełnie nie liczyła się z uczuciami innych, ciągle nimi manipulując.
Cecylia jest młodą panną z dobrego domu, która dopiero poznaje świat i pierwszą miłość. Dziewczyna Isabelle traktuje jak najlepszą przyjaciółkę nie mając pojęcia, że jest przez nią wykorzystywana. Natomiast Marianna jest pisarką, która robi wrażenie osoby nudnej i szarej. Ma starszego męża i jest jemu wierna, stąd bardzo długo opiera się Sebastianowi.

Książkę czyta się dobrze. Mamy dwójkę negatywnych bohaterów Sebastiana i Isabellę, których bardzo ciężko polubić gdyż nie liczą się z nikim i z niczym, jeśli chcą osiągnąć swój cel. Mamy również dwie dziewczyny Cecylię i Mariannę, które są ofiarami całego spisku więc im współczujemy.
Autorka kierując się pierwowzorem uwspółcześniła powieść i wyszło jej to całkiem dobrze.

Wszystko zaczęło się od zakładu. W poszukiwaniu rozrywki nie liczyli się z niczym i z nikim. Nie zastanawiali się, że zniszczą komuś reputację, obrażą, zranią. Nie przejmowali się uczuciami swoich ofiar. Liczyła się adrenalina i dobra zabawa.

Fabuła
Paryż. Sebastian, wyrachowany amant, zakłada się ze swoją przyjaciółką Isabelle. Rzecz rozbija się o seks. Mężczyzna ma zbałamucić dwie kobiety, młodą Cecylię i niedostępną pisarkę Mariannę. W nagrodę Isabelle ofiaruje siebie. Podryw dla sportu i rozrywki zmienia się w skomplikowaną, nieprzewidywalną rozgrywkę, grę pozbawioną zasad i pełną ciosów poniżej pasa.

Powieść "Gra" to fanfic na motywach klasycznej powieści "Niebezpieczne związki" Pierre'a Choderlos de Laclos.

Historia, która kilkukrotnie była przenoszona na ekrany, bo, przyznacie że, sam wątek sam prosi się o wykorzystanie. Miłość, seks, pieniądze, zabawa uczuciami. Takie coś dobrze opracowane musi się sprzedać. O ile pierwowzór, ze względu na epistolarną formę (listy),jest trudny w odbiorze, to wszelkie wariacje na jego podstawie są dość udane. I taka też jest powieść "Gra".

Augusta Docher postarała się, żeby oddać klimat książki, która już zapisała się historii literatury. Muszę przyznać, że początkowo styl powieści wydał mi się nieco sztuczny, ale nie nieprzystępny. Przypomina mi klasyczne romanse, czy też powieści dla kobiet. Myśli formułowane są górnolotnie, w stylu "Panienka Cecylia była strapiona". Ja w tym momencie widzę delikatną pannę w długiej sukni na pięknie obitym fotelu i nagle doznaję szoku, kiedy zaczyna ona przeglądać Facebooka. Skłamałbym jednak, gdybym powiedziała, że taka konwencja była nietrafiona. Biorąc pod uwagę, że "Gra" to wariacja na temat XVIII – wiecznego romansu, taki styl pisania jest dla mnie zrozumiały. Przypomina o pierwowzorze i nadaje całości fajnego charakteru.

Bohaterowie
W przedmowie do książki autorka ostrzega, że aktorzy tego spektaklu to nie są postacie, których polubimy, czy będziemy się z nimi utożsamiać. Faktycznie dostajemy danie złożone z antybohaterów, ale jest to smakowita potrawa. Przyjrzyjmy się bliżej jej składnikom.

Sebastian
Delikatnie mówiąc jest miłośnikiem płci pięknej, lub po prostu podrywaczem. Jest inteligentny i elokwentny. Kiedy rusza na łowy jest niczym aktor podczas improwizacji. Potrafi omamić kobietę.

Isabelle
Jej świat kręci się wokół niej samej. Chce żyć wygodnie, pozostać wiecznie piękna i dobrze się bawić. Miłość, przyjaźń to nie są bliskie jej pojęcia. Nie obawia się gry na dwa fronty, żeby osiągnąć założony cel. Inni ludzie są dla niej tylko marionetkami, które mają tańczyć tak jak im zagra.

Cecylia
Wybaczcie sformułowanie, ale najłatwiej opisać ją określeniem rozpieszczona gówniara. Omamiona romantycznymi obrazami, nie jest świadoma zagrożeń, które mogą na nią czyhać. Bardzo łatwy cel

Marianna
Wrażliwa pisarka. Na pierwszy rzut oka wydaje się szara i nudna, i chyba sama siebie też tak postrzega. Boi się ciepełka w sercu, które wzbudza Sebastian. Nie chce się angażować. Za wszelką cenę chce powrotu do swojego spokojnego życia.

Erotyka
Scen erotycznych jest zaledwie trzy czy cztery, niewiele. Augusta Docher skupiła się na emocjach bohaterów, a nie na cielesnych uciechach. Dobrze, że całkowicie nie pominęła tego aspektu, bo szczypta pikanterii dobrze zrobiła tej powieści.

Momenty 18+ są naprawdę ładnie napisane. Pozbawione wulgarności, co jest wielkim wyczynem, i wręcz poetyckie. Zostawiam wam cytat do oceny. W tak piękny sposób można napisać, aby pan nie zakładał prezerwatywy:

"Nie chcę, żeby cokolwiek nas rozdzielało. Wypełnia mnie, daję mu znać, żeby przestał się ruszać. Nie, nic mnie nie boli. Chcę przez chwilę poczuć, że jesteśmy jednością. Przytulam się jeszcze bardziej, choć to niemożliwe. Ta chwila mogłaby trwać w nieskończoność.[1]

Podsumowanie
Och, jak mi się ta książka podobała. Augusta Docher wspaniale podeszła do tematu. Udało jej się uwspółcześnić klasyczną powieść dla kobiet, nie tracąc atmosfery pierwowzoru. Wykorzystała potencjał historii przedstawionej w "Niebezpiecznych związkach", w efekcie czego powstał bardzo smakowity fanfic.

[1] Augusta Docher, "Gra", wyd. Editio red, Gliwice 2020, s. 164.

Fabuła

Książka opowiada historię czterech bohaterów. 3 kobiet i jednego mężczyzny. Bohaterów łączy gra miłosna, która jest brutalna i pozbawiona reguł. Książka jest oparta o powieści Pierre'a Choderlos de Laclos pt. "Niebezpieczne związki".

Bardzo ciężko mi się ją czytało. Nie wciągnęła mnie. Czytałam ją trochę na siłę. Nie porwała mnie ta historia. Nie polubiłam się z bohaterami. Ciężko jest mi cokolwiek napisać na jej temat. Język i styl autorki są w porządku. Po prostu nie kupiłam tej historii.

To było moje pierwsze spotkanie z tą autorką. Nie przekreślam jednak twórczości @augustadocher_beatamajewska . Ale z chęcią przeczytam inne Jej książki, bo czytałam dobre opinie na temat pozostałych książek Autorki.

• Polscy autorzy
  • Dysk