rozwiń zwiń

Co mają ze sobą wspólnego kryptolożki, Bletchley Park i książę Filip? „Kod róży” Kate Quinn

LubimyCzytać LubimyCzytać
17.11.2021

patronat LCWiosną 2020 roku Kate Quinn porwała czytelniczki i czytelników powieścią „Sieć Alice”, która opowiadała o kobietach szpiegach. Jesienią tego samego roku, potwierdziła swój talent „Łowczynią” – historią Niny Markovej, która w trakcie II wojny światowej stanęła oko w oko z kobietą wzbudzającą postrach wśród najodważniejszych żołnierzy. Teraz, w trzeciej wydawanej w Polsce książce, autorka zabiera nas do świata kryptolożek, które w dusznych barakach, wśród dymu papierosowego łamały szyfrowane wiadomości wroga – a wszystko to inspirowane prawdziwymi wydarzeniami w Bletchley Park oraz… historią księcia Filipa. Co ma wspólnego „Kod róży” i wielki królewski ślub z 1947 roku?

Co mają ze sobą wspólnego kryptolożki, Bletchley Park i książę Filip? „Kod róży” Kate Quinn

Kod róży Kate QuinnBletchley Park jest położoną około 80 kilometrów na zachód od Londynu posiadłością, która w czasie II wojny światowej stanowiła siedzibę brytyjskich kryptologów. W 1939 roku zespół liczył 150 osób, a w 1945 roku ponad 10 000. Po wybuchu wojny Bletchley Park szybko rozbudowano, stawiając w parku otaczającym posiadłość kilkanaście drewnianych baraków.

„To największy cholerny dom wariatów w Wielkiej Brytanii” – tak o siedzibie kryptologów wyraził się jeden z wartowników. Nietypowe zachowania w Bletchley Park były na porządku dziennym. W chwilach zamyślenia łamacze szyfrów wyrzucali kubki z herbatą do jeziora, zdarzało się także, że przyjeżdżali do pracy w maskach przeciwgazowych lub jeździli w koszach na brudną bieliznę. Bletchley Park słynęło z dużej ekscentryczności, ale było przy tym niezwykłą ostoją akceptacji, tym bardziej że niestandardowe zachowania były często skutkiem dochowywania jednej z najcięższych tajemnic państwowych Wielkiej Brytanii. Z wypaleniem zawodowym i załamaniem nerwowym pracownicy ośrodka radzili sobie również na przykład poprzez prowadzenie bujnego życia towarzyskiego, turnieje szachowe, rewie muzyczne, tańce ludowe czy udział w amatorskich sztukach teatralnych.

Świat się na chwilę przechylił i Osla znów to poczuła: zapach koksowników i mokrych wełnianych swetrów zamiast woni bibuły i pasty do polerowania mebli; szuranie ołówków zamiast klaksonów na londyńskich ulicach. „Os, co to znaczy Kleppenschrank? Kto ma słownik niemieckiego?”.

Osla nawet przez chwilę się nie zastanawiała, kto przysłał ten świstek – stare połączenia w jej mózgu natychmiast się aktywowały, mówiąc: „Nie zadawaj pytań, tylko działaj”. Jej palce już się przesuwały wzdłuż nabazgranych liter. „Szyfr Vigenère’a – zabrzmiał cichy kobiecy głos w jej pamięci”.

„Kod róży”, Kate Quinn

I to właśnie tam, do jednego z najbarwniejszych i najciekawszych miejsc w Anglii, w 1940 roku trafia Osla Kendall, której postać inspirowana jest losami Margaret Osli Benning – pierwszej miłości księcia Filipa. 

Nim książę Filip Mountbatten poślubił szalenie zakochaną w nim księżniczkę Elżbietę, wielkim uczuciem obdarzył kanadyjską debiutantkę, którą poznał w 1939 roku w fabryce samolotów. Wysoka brunetka o niebieskich oczach od razu zawróciła w głowie księciu grecko-duńskiego pochodzenia. Od tamtego spotkania zaczęli spędzać ze sobą dużo czasu, a ich relacja rozwijała się – mieli ze sobą wiele wspólnego, ale przede wszystkim każde z nich wiedziało, czym jest samotność. On został opuszczony przez ojca i chorą na schizofrenię matkę, z kolei ona bardzo mocno przeżyła rozwód rodziców. Aby zapełnić pustkę i poradzić sobie z osamotnieniem, przepłynęła ocean i rozpoczęła naukę w szkole w Austrii, którą ukończyła z ogromnym sukcesem. Dobra znajomość języka niemieckiego sprawiła, że niedługo po wybuchu wojny Osla Benning została zrekrutowana do zespołu kryptologów w Bletchley Park i pracowała w baraku czwartym. 

Kod róży

Od początku znajomości księcia Filipa i Osli Benning para była nierozłączna. On zapraszał ją na randki, ilekroć przebywał w mieście, i pisali do siebie listy, gdy był na morzu. Uczucie niestety nie przetrwało wojny – coraz dłuższa nieobecność mocno dawała się we znaki, a chwilę później książę Filip poznał księżniczkę Elżbietę, córkę króla Jerzego VI.

Zastanawiała się wtedy, co się stało z Bletchley Park, gdy wojna wreszcie się skończyła. Wyobraziła sobie, jak milkną Typexy, jak pustoszeją baraki. Na trawniku nikt już nie grał w rounders, nikt nie jadł w stołówce cynaderek na grzance o trzeciej w nocy, nie było już podwieczorków Szalonych Kapeluszników z chlebem z margaryną ani czytania nad jeziorem książek z biblioteki. Gdzie się podziała ta grupa dziwnych i niezwykłych ludzi stworzona z wojennej desperacji? Wracajcie do swojego dawnego życia – mówiono im wszystkim w wyobrażeniach Beth. – Wracajcie do swojego dawnego życia i nigdy nikomu nie opowiadajcie, co się tutaj działo. 

Czy Bletchley Park popadł w ruinę, gdy brama zamknęła się za ostatnim łamaczem szyfrów? Czy ktokolwiek się dowie, co tam robili?

„Kod róży”, Kate Quinn

„Kod róży” łączy w sobie to, co czytelnicy i czytelniczki kochają w powieściach Kate Quinn – mistrzowsko skonstruowane tło historyczne, grozę II wojny światowej, a następnie klimat drugiej połowy lat 40., ciekawostki, emocje, znakomity styl i nostalgię. Autorka „Sieci Alice” i „Łowczyni” za każdym razem akcentuje również, jak wielką rolę w czasie wojny odegrały kobiety i ile musiały poświęcić i zaryzykować, by walczyć do samego końca. A każda z tych historii inspirowana jest prawdziwymi zdarzeniami. Co wydarzyło się w Bletchley Park? Jak potoczyły się losy głównych bohaterek? I dlaczego przeszłość zapukała do ich drzwi kilka lat po wojnie? Tego dowiecie się z lektury „Kodu róży”

„Kod róży” to wciągająca opowieść o szpiegostwie i niesamowitych kobietach, które pod warstwą szminki i koronki ukrywały prawdę, łamiąc szyfry w tajnym ośrodku Bletchley Park. 

– Stephanie Dray

Kate Quinn jest autorką powieści historycznych, bestsellerów New York Timesa i USA Today. Pochodzi z południowej Kalifornii, uczęszczała na Uniwersytet w Bostonie. W Polsce nakładem Wydawnictwa MANDO ukazały się „Sieć Alice”, „Łowczyni” oraz „Kod róży”. Jej powieści są tłumaczone na wiele języków. Obecnie mieszka w San Diego z mężem i dwoma psami.

Kate Quinn

Przeczytaj fragment książki „Kod róży”.

Kod róży

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Książka „Kod róży” jest już dostępna w sprzedaży.

Artykuł sponsorowany


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Karolina 17.11.2021 20:44
Czytelniczka

Cudowna książka ♥

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Patrycja 17.11.2021 18:58
Czytelniczka

Z pewnością przeczytam

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 17.11.2021 13:31
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post