Syzyfowe prace

Stefan Żeromski Wydawnictwo: Wydawnictwo SBM Seria: Klasyka Lektur klasyka
2019-01-01
1954-01-01
Wydawnictwo SBM
Zabór rosyjski rusyfikacja szkolnictwo wyzysk pozytywizm szkoła patriotyzm
12047 ocen 467 opinii

Niewiem no, słaba... Autor z tego co wiem ma na swoim koncie dużo krótszych książek (80-120stron). Ta jest dłuższą i jak dla mnie lekko naciągana, na siłę. Ogulnie powieść warta przeczytania wyłącznie z powodów "jest lekturą" i tyle, od tak bym jej nie dotknął.

Na półkach: , , , , , ,

Bardzo doceniam tę książkę. Uważam, że niesie sobą cudowne przesłanie zawarte na ostatniej stronie lektury. Cudowna przemiana głównego bohatera, niejednoznaczność wszystkich postaci i złożoność wątku rusyfikacji- to wszystko sprawia, że „Syzyfowe prace” są niezwykle wartościowe. Książka daje nam możliwość interpretacji, zdecydowania, co jest dobre, a co złe. Nic tutaj...

Tak do połowy brakowało mi charakterystycznego Żeromskiego. Ale za połową było stopniowo coraz lepiej.
Od historii „Figi” – cudownie.
Ogromnie szanuję za konstrukcję Marcina, jego błędy i stopniowe odsłanianie backstory.
Wszystkie typowe dla Młodej Polski elementy to uczta dla serca filologa, zwiastun najważniejszych elementów „Ludzi bezdomnych” i „Przedwiośnia”.
Tragizm...

słabe, nie polecam

Mam wrażenie że Żeromski chciał opowiedzieć książke drogi (bohater przechodzi drogę) i w połowie pisania, kompletnie to wyrzucił i dał Borowiczowi pornografie. W sensie kompletnie odrzucił swój pomysł podczas książki i wyszedł z tej książki nieczytelny śmietnik. W sensie to mogła być fajna książka, gdyby Marcin miał więcej charakteru, gdyby przechodził drogę do odstąpienia...

Według mnie książka ta jest bardzo nudna.
Brakuje tam akcji, fabuła jest beznadziejna, są tam długie, irytujące opisy. Postać głównego bohatera zmienia się co rozdział, a wątki innych bohaterów są zwykłymi zapychaczami.
To absurd, że młodzież musi czytać taką słabą książkę!

Książka nie jest interesująca, postać głównego bohatera zmienia się co rozdział i można podejrzewać, że cierpi na rozdwojenie jaźni. Wątki innych bohaterów są ciekawe lecz dają wrażenie zapychaczy.
Owa książka jest zbędna niczym dzisiejsza pogoda za oknem (10 cm śniegu w kwietniu).

Książka w moim odczuciu zdobywa dosyć niskie oceny.
Moim zdaniem niesłusznie. Z pewnością jest to pokłosie listy obowiązkowych lektur szkolnych. Jednak, jak to przeważnie sie dzieje, po przeczytaniu ponownym, kiedy już polonistka nie ponagla terminem znajomości treści, posiadając większą znajomości historii, można wiele wynieść z tej pozycji S. Żeromskiego.

W systemie,...

Szału nie ma.

Gdy w książce była akcja-(pomimo, że nikła) to lektura stawała się świetna, jednak uważam, że jest zdecydowanie za dużo w niej niepotrzebnych opisów.

Dyskusje

20 938