Młyn w piekarni

9788361592013
polska piekarnia toronto groteska

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Zdecydowaną zaletą tej książki są bardzo krótkie rozdziały. Idealna do poczytania sobie 15 minut przed snem - czytasz kilka rozdziałów i do jutra, dobranoc. Sama historia mocno absurdalna - im dalej w las tym bardziej. Na początku, tak samo, jak ktoś poniżej, myślałam że to na faktach :D Ogólnie z czasem zaczęła mnie nużyć i koniec powitałam z dużą ulgą.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka bardzo mi się podobała choć na początku bałam się czy tak będzie, bo gdy ma się do czynienia z tak wieloma postaciami jak w tym utworze, łatwo jest zamazać obraz przedstawianej relacji ale wcale tak się nie stało.
Utwór jest niejako dalszym ciągiem sagi o rodzinie Wawrowów, choć ich historie schodzą na dalszy plan i tworzą jedynie pejzaż do przedstawienia postaw ludzkich emigrantów w Kanadzie. Co środę grupka ludzi spotyka się w piekarni i dyskutuje skupiając się wokół tego co polskie i dobre, czyli chleba. Warto zauważyć, że pewnie część z tych ludzi w innych okolicznościach w ogóle by się nie spotkała z powodów ideologicznych ale tutaj wszyscy stają się sobie bliżsi, a co więcej się zaprzyjaźniają w większym lub mniejszym stopniu akceptując przekonania innych. Co więcej zmieniają tutaj siebie i innych.
W utworze widać, że nie można do końca zapomnieć o przeszłości bo świat prędzej czy później nam o sobie przypomni, a każdy ma w pewnym sensie Gombrowiczowską "gębę". Autor wtapiając się w tą "mieszankę" pokazuje że nie istnieje tylko jedna słuszna droga do osiągnięcia szczęścia, które dla każdego znaczy coś innego.

Zacznijmy od tego, że autor mnie perfidnie nabrał! Dopiero będąc gdzieś w 1/3 książki, zaczęłam coś podejrzewać (o, naiwności! ;)) - nie, to nie może być autobiografia! Historie bohaterów są zbyt niesamowite, zbiegi okoliczności zbyt częste, a wątki pojedynczych postaci zbyt gładko się ze sobą splatają, tworząc zbyt barwny gobelin... I chociaż moje wątpliwości rosły z każdą kolejną przewróconą stroną, to pewność co do fikcyjnego charakteru dzieła zyskałam dopiero przy końcowym posłowiu, w którym zresztą najbardziej urzekł mnie akapit, mówiący o dzielnej postawie żony pisarza, znoszącej szaleństwa "do trzej potęgi", których na papierze dopuszczał się jej mąż - co to były za szaleństwa? Tego musicie dowiedzieć się sami, sięgając po tę przezabawną, przekorną powieść w odcinkach - celulozowy serial, w którym znaleźć można i romans, i intrygi, a nawet czasami kryminał! Wszystko podane z niezwykłym humorem. Bo humor jest siłą tej książki. Humor i fenomenalne DIALOGI. Jedynie zakończenie - moim zdaniem - jest raczej słabe, nudzi i w porównaniu z tym, jakie cuda wyprawiały się wcześniej, jest po prostu nijakie.

Zapis rozmów z pracownikami oraz właścicielami piekarni znajdującej się w polskiej dzielnicy Toronto. Wszyscy bohaterowie tej historii są emigrantami. Jak to ładnie określił jeden z braci Wawrowych, bossów firmy „Ontario Bread Company”, starają się odtworzyć wieloetniczne kresy dawnej Polski. Zatem na kartach powieści przewijają się jak w barwnym korowodzie Polacy, Ukraińcy, Rosjanie, Żyd, który jest księgowym, Tatar, a po suchy chleb przyjeżdża Peruwiańczyk wykształcony na Uniwersytecie im. Lumumby w Moskwie. Książka pełna jest emocji, tarć między głównymi bohaterami, ich frustracji, zawiedzionych ambicji, lecz przewija się również duma narodowa, wspomnienia z rodzinnych stron i młodzieńczych lat. Gdy w piekarni pojawia się piękna Malina, żona jednego z piekarzy, taniec nabiera wigoru. Akcja co chwila zaskakuje, wraz z narratorem wydarzeń nie wiemy, kto kłamie, kto koloryzuje, a kto głosi szczerą prawdę. Książka jest swoistym uzupełnieniem do dwóch innych tomów tego autora: „Nawiało nam burzę” oraz „Granica sokoła”. W tej powieści więcej miejsca poświęcone jest teraźniejszości niż przeszłości, wzajemnym związkom między bohaterami, aniżeli ich wspomnieniom z kraju. Nie zmieniło się podejście autora do swoich znajomych. Nadal jest kronikarzem, który łowi każde ich słowo, a zwłaszcza te charakterystyczne, dźwięczne, jedyne i niepowtarzalne. Książka urokliwa, niemniej jednak trudno zaliczyć ją do lektur obowiązkowych.

Literacki język,piękna opowieść ,dużo dobrego humoru,ale...za długo się ten młyn kręcił i za bardzo w jednym miejscu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Audiobooki
  • Biblioteczka Ady
  • Odlozone, szkoda na nie czasu
  • Przeczytane do 2023 roku

Jarosław Abramow-Newerly Młyn w piekarni Zobacz więcej