Małe kobietki

Okładka książki Małe kobietki Louisa May Alcott Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Małe kobietki
Louisa May Alcott Wydawnictwo: Poradnia K Cykl: Małe kobietki (tom 1-2) Ekranizacje: Małe kobietki (2020) klasyka
klasyka
2020-01-15
Paulina Braiter-Ziemkiewicz, Ludmiła Melchior-Yahil
Ekranizacje:
Małe kobietki (2020)
klasyka literatury literatura amerykańska miłość powieść społeczno-obyczajowa przyjaźń relacje rodzinne siostra USA wojna secesyjna XIX w. ekranizacja Dobre żony

Rodzina jest najważniejsza

Większej propagandy konserwatyzmu i kultury trad-wife nie produkują nawet Mormonki na TikToku (derogatory)

“Małe kobietki” to klasyka literatury amerykańskiej, napisana przez Louise May Alcott. Ta piękna powieść, choć wiele razy ekranizowana, wciąż zachwyca swoją uniwersalnością i głębokimi przesłaniami.

W Małych kobietkach śledzimy losy czterech sióstr March:

Meg – piękna i pracowita,
Jo – zbuntowana i niezależna,
Beth – dobra i oddana,
Amy – próżna i dumna.
Te młode kobiety stoją na progu dorosłości, a ich życie toczy się w Ameryce drugiej połowy XIX wieku. Muszą sobie radzić same, ponieważ ich ojciec wyjechał na wojnę. Przeżywają różnorodne perypetie, z których wyciągają wnioski i rozwijają się jako silne, zdecydowane osobowości.

Powieść Małe kobietki to nie tylko sentymentalna opowieść obyczajowa z wątkami romansowymi, ale także ważny przekaz o miłości, przyjaźni, poświęceniu i dojrzewaniu. Autorka, Louisa May Alcott, stawia na małżeństwa oparte na wzajemnej miłości i partnerstwie, nie na złapaniu “dobrej partii”.

Choć powieść ma swój charakterystyczny moralizatorski ton, to historia, którą przedstawia, jest wciągająca i pełna emocjiMałe kobietki to wielowymiarowa opowieść, którą można czytać zarówno w duchu współczesnego feminizmu, jak i z nostalgią za epoką, w której się rozgrywa.

W Małych kobietkach śledzimy losy czterech sióstr March:

Meg – piękna i pracowita,
Jo – zbuntowana i niezależna,
Beth – dobra i oddana,
Amy – próżna i dumna.
Te młode kobiety...

Skończyłam w formie audiobooka.

Każda z sióstr March skradła moje serduszko. Była to przyjemna i wzruszająca historia. Bardzo mi się podobała i już wiem czemu ludzie nazywają to klasykiem. Żałuję, że nie zabrałam się do tego przed filmem.

Skończyłam w formie audiobooka.

Jedna z moich najukochańszych książek, do której niedawno wróciłam żeby przeżyć to raz jeszcze. Piękna i ciepła!

Have yourself a Little Women Christmas!🎀🔔

Have yourself a Little Women Christmas!🎀🔔

Niesamowicie ciepła i przyjemna książka. Mnóstwo pięknych wartości. Dziewczynki są prawdziwymi wzorami do naśladowania.

Nie dla mnie.

Książka może na swoje czasu była przełomowa, ale ja nie jestem w stanie jej skończyć czytać.

Umoralniające rozdzialiki wzmacniające patriarchalne spojrzenie na świat.

Bardzo rzadko nie udaje mi się skończyć książki, a tej niestety nie dałam rady. Odłożyłam w trakcie czytania i nawet nie mam ochoty pchać się przez kolejne strony.

Nie dla mnie.

Umoralniające rozdzialiki wzmacniające patriarchalne spojrzenie na świat.

Mam wrażenie, że czytelnicy coraz rzadziej sięgają po klasykę literatury. Ja również robię ten błąd obawiając się, że nie udźwignę ciężaru napisanych wiele lat wcześniej powieści. „Małe kobietki” pojawiły się w moim domu dość przypadkowo i niespodziewanie. Postanowiłam zmierzyć się z tą kobiecą literacką perełką i sprawdzić, czy rzeczywiście jest to opowieść zasługująca na takie uznanie.

Już od pierwszych stron poczułam klimat książki i pozwoliłam zaangażować się w poznawanie przygód rodziny Marchów. Alcott pisze w taki sposób, że po prostu nie można oprzeć się tytułowym kobietkom. Niespiesznie, po kolei, poznajemy kolejnych członków rodziny, przekonując się jak interesujące, barwne, żywe i piękne są ich osobowości. Uwielbiam książki pozwalające czytelnikowi obserwować zmiany zachodzące w charakterach bohaterów, ich dojrzewanie, podejmowane decyzje, targające nimi uczucia, czy w końcu wzloty i upadki. Dziewczynki Marchów dorastały na stronach książki, a ja z wielką przyjemnością obserwowałam, jak w kolejnych rozdziałach powoli stają się niezwykłymi kobietami.

Alcott stworzyła bardzo wyraziste i autentyczne kreacje czterech sióstr, a każda z nich ma czytelnikowi bardzo wiele do zaoferowania. Moim zdaniem to właśnie dzięki tym bohaterkom książka odniosła taki sukces i mimo upływu czasu wciąż wraca na półki księgarń i zajmuje ważne miejsce w bibliotekach. Piękne i mądre portrety sióstr nie pozwalają czytelnikowi na obojętność. Wręcz przeciwnie. Podczas lektury zaczynamy czuć sympatię i przywiązanie, życząc dziewczynkom jak najlepiej. Już pierwsze strony książki uświadomiły mi, która z nich będzie najbliższa mojemu sercu, ale wszystkie obdarzyłam ciepłymi i szczerymi uczuciami.

Tym, co oszołomiło mnie w tej powieści, są niezwykle ukazane relacje rodzinne. Można by powiedzieć, że to historia o dojrzewaniu czterech sióstr i stwierdzenie to byłoby jak najbardziej poprawne, ale jedynie delikatnie i subtelnie odpowiadałoby ono na pytanie, o czym jest książka autorstwa Alcott. Mam bowiem wrażenie, że to najpiękniejsza historia rodzinna, jaką przeczytałam. Najlepszy dowód na to, że ludzi, którzy się kochają, nie mogą rozdzielić problemy czy przeciwności losu. A ta rodzinna miłość, czułość, opieka i pomoc pomogą pokonać każdą przeszkodę.

Alcott ujęła mnie również za sprawą doskonałego stylu. Autorka pisze tak lekko, przekonująco i przyjaźnie, jakby opowiadała losy prawdziwej rodziny. Narracja zaskakuje płynnością, pewnością siebie, poczuciem humoru. Każde zdanie wydaje się przemyślane i potrzebne. Nie ma tutaj żadnej sztywności, żadnego wymuszenia. Można poczuć, że pisarka dobrze wie, co chce przekazać, a każda strona zbliża ją do obranego celu. Zupełnie tak, jakby książka czytała się sama. Nie męczy i nie dłuży się. Nie można się od niej oderwać.

Olbrzymią niespodzianką był dla mnie fakt, że w ogóle nie odczułam tego, jak dawno została napisana ta historia. Tak, jak wspomniałam na początku, czasami klasyka może okazać się dla współczesnych czytelników ciężarem. Ale nie w tym przypadku. Jedynym, co uświadomiło mi, że książka powstała w nieco innym czasie, jest sposób, w jaki zmieniły się oczekiwania kobiet i ich podejście do życia. Pod tym kątem opowieść jest odrobinę niemodna i nieaktualna. Gdybym pragnęła do czegoś się przyczepić, byłby to jeden maleńki punkt, który łatwo i szybko zdominowałaby cała lista zalet. Powieść bowiem pod każdym względem jest doskonała. Mądra, piękna, emocjonalna. Działająca na wyobraźnię i chwytająca za serce. Serdecznie polecam.

Przyjemna lektura, choć momentami dosyć nużąca.. Świat przedstawiony i bohaterki ładnie wykreowane.

Marmee jest wspaniałą kobietą, matką czwórki córek, które stara się wychować jak najlepiej na silne i niezależne kobiety. Wpaja im wartości, które wyprzedzają epokę w której żyją i dzięki którym dorastają w poczuciu miłości, stając się silnymi kobietami. O niezwykłości tej kobiety świadczy dodatkowo fakt, że wychowuje swoje córki sama, gdyż jej mąż walczy na froncie podczas wojny secesyjnej.

Z całej lektury książki ten aspekt zaciekawił mnie w największym stopniu. Byłam pod wrażeniem sposobu wychowania swoich córek przez tę doświadczoną przez życie kobietę, zwłaszcza w tak ciężkich czasach w jakich przyszło im żyć.

Zdecydowanie nie mogłam również przejść obojętnie obok postaci Jo. W pewnych momentach mnie również udzielała się jej niespożyta energia.

Mimo przyjemnej lektury nie była ona dla mnie odkryciem roku, miesiąca, czy nawet tygodnia. Momentami wręcz czytając opisy nudziłam się i musiałam na chwilę odłożyć książkę, żeby przewietrzyć głowę. "Małe Kobietki" to ogólnoświatowy klasyk, który przekazuje wiele ponadczasowych wartości i drogowskazów, którymi warto kierować się w życiu. Myślę, że książka mogłaby się również sprawdzić jako szkolna lektura. Mnie jednak nie porwała na tyle, żebym mogła się nią zachwycać. Mimo to uważam, że książkę warto przeczytać, choćby po to żeby poznać osobowości tych Kobietek. Każda z nich jest wyjątkowa, a razem tworzą niezniszczalną więź, dzięki której mimo trudności życiowych są w stanie stawić czoła każdemu przeciwieństwu.

• Klasyka