Tippi i ja

2019-11-01
Data 1. wydania:
2015-08-27
Małgorzata Glasenapp
conjoined twins bliźnięta syjamskie bliźnięta jednojajowe bliźnięta monozygotyczne bliźniaczki

Moja opinia to 9 bo bardzo fajnie napisana książka chętnie kiedyś przyczytam jeszcze raz i doddam że jest bardzo smutna i sentymentalna, przedział wiekowy dla od 13-100

Bardzo nietuzinkowa książka. Podejmująca niezwykły temat życia 16-letnich bliźniaczek syjamskich. Emocje nastolatek, dojrzewanie, pierwsza miłość, nałóg ojca, zmartwienia w rodzinie-autorka opisała to w niekonwencjonalny sposób, to nie jest zwyczajna proza, ale poetycka narracja. Zakończenie bardzo poruszające.

"𝐓𝐢𝐩𝐩𝐢 𝐢 𝐣𝐚" to przepiękna historia, która wywołała we mnie mnóstwo emocji podczas czytania. Co najważniejsze, również po skończeniu lektury i odłożeniu jej na półkę wciąż wibrowała we mnie miłość i radość, które pozostawiły w moim sercu bohaterki powieści.

Tippi i Grace to szesnastoletnie bliźniaczki syjamskie. Zrośnięte na wysokości bioder, połączone kośćmi i krwią. Mają dwie głowy, dwa serca, dwie pary płuc i nerek. Dwie pary rąk, dwie sprawne nogi. Ich jelita są osobne, a potem łączą się sprawiając, że ich ciało jest jednością. We wspólnym ciele kryją się dwie różne osobowości. Życie sióstr wywraca się do góry nogami gdy idą do publicznej szkoły. Niezłomne i silne, radosne i pełne dobroci stawiają czoła przeciwnościom, które rzuca im los. Brak społecznej akceptacji, wytykanie palcem i słuchanie obraźliwych komentarzy. Bycie odmieńcem, jak zwykłe siebie nazywać to nie lada wyzwanie...

Ta cudownie prosta powieść autorstwa Sarah Crossan opowiada o zwyczajnej codzienności w niecodzienny sposób.
Książkę czyta się błyskawicznie dzięki wersowanemu zapisowi. Krótkie rozdziały, niewiele tekstu i ogromna wartość wypływająca z zapisanych słów. Oto przepis na historię idealną.

Moim zdaniem "𝐓𝐢𝐩𝐩𝐢 𝐢 𝐣𝐚" to obowiązkowa lektura dla każdego bez względu na wiek. Zarówno nastolatek jak i dojrzała osoba wyniosą z tej książki wiele dobrego.
Nie spotkałam się dotąd w literaturze z tematyką bliźniaków syjamskich.
Książka mnie urzekła i chwyciła za serce.

Dziękuję Klaudii @yellowkalia za polecenie tej książki ❤️
__
"Jon odwozi nas do domu
samochodem Cala
i muszę się naprawdę starać,
żeby nie mieć Tippi za złe,
że jest tą z lewej
i siedzi
tak blisko Jona
przez całe piętnaście minut".

Piękna opowieść o miłości .... czyta sie szybko i przyjemnie.

Piękna opowieść o miłości .... czyta sie szybko i przyjemnie.

Wzruszajaca, chwytajaca za serce. Trzeba przeczytac.

Wzruszajaca, chwytajaca za serce. Trzeba przeczytac.

Muszę sięgnąć po tą książke jeszcze raz. Czuje niedosyt

Muszę sięgnąć po tą książke jeszcze raz. Czuje niedosyt

Niesamowita historia, która pozostawia po sobie bardzo dużo emocji.

Niesamowita historia, która pozostawia po sobie bardzo dużo emocji.

Ta książka jest piękna w swojej prostocie. Opowiada o codziennych sytuacjach i daje zupełnie odmienne spojrzenie na bycie bliźniaczką syjamską. Czyta się przyjemnie i szybko przez wierszowaną budowę.

Książka, o której swego czasu było bardzo głośno i którą przeczytałam dzięki uprzejmości Kamili :* Na pewno jest to książka wartościowa, mądra. O siostrzanej miłości, o rodzinie, o odmienności, o próbie odnalezienia się w otaczającym świcie, o poświęceniu. Doceniam temat, który autorka poruszyła i bardzo się cieszę, że to zrobiła, bo o takich trudnych tematach po prostu trzeba mówić. Forma wierszowana również mi odpowiadała, język już może mniej. Może gdyby była napisana w formie normalnej książki, to bardziej by do mnie trafiła. Podobało mi się, jak autorka przedstawiła dziewczyny, jak bardzo rozróżniła ich charaktery. Poznajemy świat z perspektywy sióstr syjamskich w momencie, w którym idą do szkoły. Tylko że mnie nie poruszyła wcale i ja w ogóle nie odczuwałam emocji sióstr. A ja jestem osobą, która potrafi płakać na reklamie Whiskas’a albo na piosence usłyszanej w radiu. A tutaj nic. Może dlatego, że już na samym początku nie polubiłam głównych bohaterek. Bo one ciągle były na nie i robiły wszystko na nie. Nie mogły palić – paliły, nie mogły pić – piły, nie chciały wysyłać smsa do mamy – nie wysyłały. Poza tym dowiedziałam się, że praktycznie wszyscy ludzie są źli, bo patrzą na dziewczyny, jak na dziwolągi, bo się ich brzydzą, boją się dotknąć. No nie wiem. Naprawdę, w dzisiejszych czasach, ludzie traktują choroby i niepełnosprawności jako dziwactwa? No ja bym raczej zdjęć nie robiła, jakbym spotkała takie osoby. A tutaj Tippi i Grace spotykają raptem dwie osoby, które są życzliwe i z nimi rozmawiają. Potem się okazuje, że te osoby też mają swoje problemy. Bo tutaj każdy ma problemy. Ojciec – nie ma pracy i pije. No bo jak inaczej? Matka też traci pracę. To jeszcze brakuje, żeby zaczęła ćpać, to wtedy byłaby pełnia nieszczęść. Druga kwestia, która mi się nie podobała to wątek Dragon, starszej siostry dziewczyn, która również zaczyna mieć pewne problemy i mimo że Grace to zauważa, to nic z tym nie robi i ten temat pomija. Kwestię Dragon oddaje to zdanie, w którym pyta dziewczyn „Jasne, ja też wiem, kim jesteście, ale kim jestem ja, oprócz tego, że waszą siostrą?” – bardzo znaczące zdanie. Scena podczas baletu i robienia zdjęć po przedstawieniu niesamowicie mnie rozdrażniła. Językowo to też nie do końca moja bajka. Mnóstwo wstawek, które mają wzbudzić na siłę emocje czytelnika. Przekleństwa wtrącane na zasadzie „żeby były”. Bardzo się cieszę, że tę książkę przeczytałam, ale chyba w moim przypadku nie spełniła swojej roli.

O kurde.

Totalnie się tego nie spodziewałam! Po pierwsza książka była napisana takim... innym formatem? Ale było to naprawdę ciekawe doświadczenia.

Zawarty temat jest tak poruszający, ale jednak oceniłam książkę ,,bardzo dobrze". Dlaczego?

A to dlatego, że chociaż miałam łzy w oczach na ostatniej stronie to jednak... och! Sama nie wiem, dobrze? Po prostu nie m o g ę tej książki ocenić wyżej. Nie zdradzę wam konkretnego powodu. Czegoś mi w niej brakowało.

7/10

O kurde.