Tippi i ja

2019-11-01
Data 1. wydania:
2015-08-27
Małgorzata Glasenapp
conjoined twins bliźnięta syjamskie bliźnięta jednojajowe bliźnięta monozygotyczne bliźniaczki

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Sarah Crossan wyrasta na autorkę lekkim piórem piszącą o przejmujących problemach nastolatków, tu jeszcze dramatyczniej bo o syjamskich siostrach. Ale rzeczywistość jest zbudowana na zwykłych sprawach i sytuacjach, a całość ma ciekawy styl narracji.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Są takie powieści które mimo tego że przestawiają dość zwyczajne historie na dłużej pozostają w pamięci czytelników wywołują tyle emocji które przezywamy razem z bohaterami książek które czytamy. Dokładnie tak jest ze mną mam w sobie tyle emocji po przeczytaniu tej książki że trudno mi zacząć nową.
Tippi i ja jest to historia która osadziła się w mojej pamięci i chyba długo z niej nie wyjdzie.
Tippi i Grace to siostry bliźniaczki. Gdziekolwiek się pojawią, zawsze wzbudzają ogromne emocje u ludzi. Dlaczego, skoro są zwyczajnymi dziewczynami? Ponieważ są bliźniaczkami syjamskimi – od pasa w dół są połączone ze sobą, więc mają wspólne nogi, ale od pasa w górę przedstawiają dwie osobne i różne osoby. Niestety, przez to uważane są za potwory, bestie, a nawet pomioty szatana. Grace uważa jednak, że mogą wydarzyć się o wiele gorsze rzeczy, niż nieprzychylne spojrzenia i słowa. No, a potem taka gorsza rzecz się dzieje...
Jedna z głównych bohaterek tytuowana jest jako Tippi jest to dziewczyna która na zewnątrz jest ogromnie silna, to w środku widać, że kryje się mała i wrażliwa na krzywdę dziewczynka. Ogromnie było mi jej szkoda, kiedy próbowała swój ból maskować machnięciem ręki,
Drugą główną bohaterką jest Grace. Jest to dziewczyna, która mimo wszelkich niemiłych doświadczeń związanych z innymi ludźmi, stara się żyć pełną piersią i jakoś spełniać swoje małe marzenia. Widać w niej mnóstwo wrażliwości, dobre serce oraz chęć ochrony siostry, oraz właściwie całej rodziny przed złem. Bardzo polubiłam się z tą bohaterką i nie obraziłabym się, gdybym mogła mieć taką osobę obok siebie.
Fabuła powieści głównie opiera się na tym, jak żyją bohaterki oraz ich rodzina, jak radzą sobie w nowej rzeczywistości, jaką jest szkoła. Jednak akcja, która jest jednocześnie dość powolna i całkiem dynamiczna (brzmi to dziwnie, wiem, ale nie potrafię inaczej ubrać tego w słowa) sprawia, że książka ta z tej dość zwykłej zmienia się w okrutnie wciągającą, pożerającą całe zainteresowanie czytelnika oraz ogromnie przejmującą.
Warto wspomnieć że nie jest napisana zwyczajnie mnie wmiotła w ziemię i że jest napisana dla Młodzieży. Polecam

Tippi i ja jest to historia która osadziła się w mojej pamięci i chyba...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wiedziałam, że Sarah Crossan pisze dobre rzeczy. Czytałam wpisy innych ludzi z bookstagrama i niby wiedziałam, że ta książka łamie serce. Ale kurczę, chyba się nie da na takie coś przygotować, wiecie? Mimo wszystko.

Chciałam powiedzieć, że Crossan pisze o rzeczach poważnych i bolesnych w taki sposób, że nie czuje się tego ciężaru. W 𝘛𝘪𝘱𝘱𝘪 𝘪 𝘫𝘢 też tak było. DO CZASU. Do czasu aż wydarza się coś, czego nie można zatrzymać. Wtedy już nie ma miejsca na lekkości...

Tippi i Grace to siostry zrośnięte ze sobą biodrami. Ich rodzinie kończą się fundusze, więc muszą zamienić edukację w domu i prywatnych nauczycieli na rzecz nauki w szkole, czego wszyscy bardzo się obawiają. Dziewczyny przede wszystkim przeraża wizja setek spojrzeń pełnych litości.

Grace przedstawia swoją historię w formie poematów (co jest charakterystyczne dla powieści Crossan),w pierwszej osobie, więc dokładnie wiemy, co sobie o wszystkim myśli. Uważa, że na świecie są większe tragedie niż bycie złączoną ciałami z siostrą i akceptuje taki stan rzeczy. Przedtem nie brały pod uwagę próby rozdzielenia. A potem?

...ale mimo to tworzy się fascynujący klimat. Mimo to piękne cytaty można wyciągać garściami. Mimo wszystko rozpaczliwie chce się czytać dalej.

Nie będę za wiele zdradzać, po prostu przeczytajcie. Pochłanianialne w ciągu jednego dnia (u mnie były akurat trzy, ale to i tak błyskawica xD).

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Powieść Crossan posiadająca wszelkie najważniejsze elementy jej twórczości. Zderzenie ze stylem i maestrią tej młodzieżowej pisarki budzi zachwyt.

Cudowna.

Cudowna.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mogę śmiało powiedzieć, że ta książka należy do moich ulubionych, napisana w bardzo ciekawy sposób, historia skłania do przemyśleń. Polecam wszystkim!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Sięgnęłam po tę książkę tuż po zakończeniu szkoły podyplomowej. To właśnie na jednych z ostatnich zajęć, usłyszałam o tej historii. Tak bardzo zafascynował mnie styl, którym autorka, Sarah Crossan, pisze, że jeszcze w pociągu powrotnym z Warszawy do Torunia, przeczytałam „Kasieńkę”. Ale o tym innym razem.
„Tippi i ja”, to wierszowana opowieść, która tak bardzo do mnie przemawia, że pomyślałam, iż też tak kiedyś spróbuję, porzuciwszy wszystkie historie, które zaczęłam pisać miedzy pracą, szkołą, a remontem domu.

Jeśli chodzi o samą fabułę, to tytułowa Tippi i Grace - główna bohaterka - to nastoletnie siostry syjamskie, które mierzą się przede wszystkim z przeżyciem. I o tym czytamy. Ale nie tylko, bo będąc tak innym od wszystkich, muszą prze
trwać też w codziennym życiu, z codziennymi problemami i z ludźmi, którzy nie są ze sobą zrośnięci od bioder w dół. Mamy tutaj na pierwszy strzał i odrzucenie i lęk, i strach, a także dysfunkcje w rodzinie i brak pieniędzy, przez który dziewczynki muszą iść do szkoły. W szkole przez większość osób, poza parą fantastycznych przyjaciół, również „wyrzutków”, uznawane są za dziwolągi, których trzeba się raczej wystrzegać.
W książce pojawiają się też piękne wątki zakochania, przyjaźni i wsparcia. A wsparcie, jak się okazuje, jest niezwykle konieczne, bo dziewczyny muszą przejść przez operację rozdzielenia ciał, ze względu na chore serce Grace. Oczywiście to nie jest jedyny wątek w tej książce. Pojawia się w niej też szereg utrudnień, z którymi można się utożsamić. Począwszy od chorej na anoreksję siostry, której nikt nie zauważa, po ojca z chorobą alkoholową. To już nie tematy nieznane, czy tematy tabu.
Jednak mimo tych wszystkich problemów, w tej zwykłej-niezwykłej rodzinie jest miłość, troska i oddanie. Czyli wszystko, by polubić tę historię. :)
Ja ją polecam i to nie tylko nastolatkom, którym dedykowana jest ta pozycja.

„Tippi i ja”, to wierszowana opowieść, która tak bardzo do mnie...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo wzruszająca opowieść, pomimo że przypomina wiele dzienników innych nastolatek ten wyjątkowo kończy się inaczej.

7,75 ⭐

Strasznie ciężko ocenić mi tę książkę dlatego, że bardzo podobała mi się jej forma, przedstawienie relacji (chociaż nie było jakieś wyjątkowo głębokie w moim odczuciu) i historia sióstr. Jednocześnie mam pewien zgrzyt bo historia totalnie mnie nie poruszyła i jest to efekt wykorzystania jak przez kalkę jej w serialu "Good doctor". Wiedziałam jak to się skończy, ale gdyby nie to jestem pewna, że książka uderzyła by w moja czuła strunę.

Przez formę zastosowana przez autorkę nie ma tu typowego rozwinięcia "akcji" i czułam przez to pewien niedosyt. Było mi mało relacji z matką, ojcem, babcią. Z Dragon było dość sporo, ale też czułam, że chce więcej. Ale dzięki temu zabiegowi łatwiej było czuć uciekające przez palce czas.

Dlatego ciężko wystawić mi ocenę 🙈

7,75 ⭐

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wzruszająca, urocza i smutna książka o nietypowej tematyce. Sposób w jakim jest napisana sprawia, że czyta się bardzo szybko. Poleciłabym ją młodszym, jak i tym starszym czytelnikom.

• 2021
  • 2020