Chłopcy Jo. Wydanie ilustrowane

Okładka książki Chłopcy Jo. Wydanie ilustrowane
Louisa May Alcott Wydawnictwo: Wydawnictwo MG Cykl: Małe kobietki (tom 4) literatura piękna
literatura piękna
2000-01-01
Joanna Pyra

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Po dziecięcej trzeciej części powrót do problemów raczej młodzieżowych i młodych dorosłych - mnie czytało się lepiej niż poprzednią część.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Ładne obrazki. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Ładne obrazki. Polecam

KOntynuacja "Małych Kobietek" (a w zasadzie już 4 część) jest gorsza od pierwszej części. Nudnawa, ale da się przeczytać:)

Mam pojęcie, że wiele osób nie podziela mojej ekscytacji dalszymi przygodami sióstr March, bo tom 3. i 4. to już w ogóle oddzielna historia, nowi bohaterowie, którzy w żaden sposób nie dorównują pierwotnej gromadce sióstr March. Mi jednak czyta się to wciąż dobrze, a wręcz uznaję „Chłopców Jo” za tzw. comfort read. Być może to za sprawą stylu autorki, który wyzwala we mnie wewnętrzne dziecko. Życzę każdemu czytelnikowi takiej ciepłej i otulającej lektury, do której można wrócić za każdym razem gdy zaistnieje potrzeba.

Przez pół roku borykałem się z kacem książkowym po 2 pierwszych tomach sagi rodu Marchów. Postanowiłem dokończyć tetralogię, niestety się zawiodłem. Trzecia część jeszcze miała swoje dobre strony, ale ta? Została przeze mnie jedynie przekartkowana, ledwie pamiętam co się tam działo. Spodziewałem się bardziej odległych dalszych losów, aniżeli bandy dzieciaków z poprzedniej części. Postać Jo zniszczona doszczętnie, z dziewczyny, która sprzeciwiała się każdym konwenansom stała się zgorzkniałą babą, zabraniającą chłopakom po prostu żyć pełnią życia. Niepotrzebnie napisana, na siłę kolokwialnie mówiąc. Atutem jest piękne ilustrowane wydanie, która nie współgra z zapisaną historią. Powieść dla dzieci, przepełnia mnie frustracja kiedy myślę o zmarnowanym potencjale tej książki.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Absolutnie najlepsza z całej serii!

Absolutnie najlepsza z całej serii!

Zdecydowanie lepsza niż trzecia część. Mali mężczyźni mnie wynudzili, a Chłopcy Jo sprowadzili z powrotem te same uczucia, które miałam w sobie po lekturze Małych kobietek. Książka nie była porywająca, ale umówmy się, nie po to sięgamy po powieści Alcott. Jest ciepła, wzruszająca i serdeczna. Szkoda mi, że to już koniec. Polecam

1972

Po małych mężczyznach, nie bardzo chciałam łapać za tą część. Ale zdecydowanie jest moją drugą ulubioną zaraz po Małych Kobietkach :)

Na półkach: , , , ,

Czytało mi się zdecydowanie lepiej niż część trzecią. Nie porywa jakoś szczególnie, ale jest pełna ciepła znanego z poprzednich części serii, bawi, wzrusza i przynosi pociechę. Z jednej strony losy chłopców mnie aż tak nie wciągnęły jak sióstr March, ale z drugiej smutno, że to już koniec tej pięknej opowieści, którą zaczęłam pięć lat temu...

Choć czytanie "Chłopców Jo" niewyobrażalnie mi się ciągnęło, muszę przyznać, że ten tom jest zdecydowanie lepszy od "Małych mężczyzn", choć i tak nie dorównuje dwóm pierwszym tomom serii Alcott.

Przede wszystkim bohaterowie są już starsi a ich problemy stają się poważniejsze. Już nie ma tych nieustających figli młodych wychowanków, które bywały męczące przy poprzednim tomie. Wreszcie pojawiają się dramaty, które interesują oraz sytuacje, które zagrażają życiu. Postaci są dojrzalsze, ale to nie znaczy, że nie unikają wielu poważnych błędnych decyzji.

Ponadto wreszcie nowa generacja otrzymuje fascynujące wątki miłosne, często skomplikowane i nie zawsze szczęśliwe. To były zdecydowanie moje ulubione momenty w "Chłopcach Jo", bo byłam świadkiem wielu emocji młodych ludzi, którzy pragną kochać i być kochani, ale nie zawsze mogą sobie na to pozwolić. Często robiło mi się przykro, a to świadczy o wykonaniu dobrej roboty przez Louisę May Alcott.

Nie zabrakło umoralniających lekcji Jo oraz innych doświadczonych bohaterów, które mogą być postrzegane jako cenne rady również współcześnie.

Ogólnie seria stworzona przez Louisę May Alcott postrzegam jako dobrą literaturę, którą warto poznać. Jednak i tak często pojawia się myśl, że autorka powinna zakończyć perypetie bohaterów wraz z drugim tomem.