Ważka

Okładka książki Ważka Ewa Cielesz
Okładka książki Ważka
Ewa Cielesz Wydawnictwo: Axis Mundi Cykl: Pochyłe niebo (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Pochyłe niebo (tom 3)
Axis Mundi
2019-11-08
2019-11-08
literatura polska

Cała seria naprawdę warta przeczytania.
Napisana spokojnym rytmem, a mimo to dużo się w niej dzieje, jest interesująca
i wciągająca.
Ciekawie opisane życie osobiste Anity,
jej rodziny i przyjaciół.

Cała seria naprawdę warta przeczytania.
Napisana spokojnym rytmem, a mimo to dużo się w niej dzieje, jest interesująca
i wciągająca.
Ciekawie opisane życie osobiste Anity,
jej rodziny i przyjaciół.

Ta część losów to lata 90te. I wszystko fajnie gdyby nie rozjazd czasowy, Sonia urodziła się pod koniec lat 70tych, w stanie wojennym była w żłobku, nie mogła na początku lat 90 zdawać egzaminów na studia i mieć 19 lat. Książka kończy się informacja z radia, że zmarł woklaista Dżem to byl rok 1994. Cóż to ciekawa historia w szczególności historia ojca, ale ..... jak się czyta pokolei tomy to .....

Rewelacyjny finał. Dużo się działo. Super książka - cała seria warta przeczytania.

Dalsze losy Aliny, Soni i Michała. Dalej ciekawe, jednak jak dla mnie już nie tak wciągające, jak w dwóch poprzednich częściach. Zabrakło mi tego specyficznego nastroju. Historia ojca Soni też mi jakoś nie leżała - za bardzo przekombinowana. Tak ogólnie to mi się książka podobała i polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka bardzo dobra, zresztą jak i cała seria. Czytając odnosi się wrażenie, że to spotkanie z kimś znajomym kogo dobrze się zna. Jest na prawdę wciągająca i interesująca i mam nadzieję na jeszcze jedną część.

Na półkach: , , , , , ,

Bardzo przyjemnie czytającą się cała seria, choć "Córka cieni" tej autorki bardziej przypadła mi do gustu. Jak z wieloma problemami musiała borykać się młoda bohaterka wraz z córką, nie było im łatwo. Gdy już zaczęło się układać, wychodzili na prostą, los odebrał jej ukochanego męża. Ile jeszcze musi wycierpieć, aby być szczęśliwa. Szkoda tylko, że nie ma kontynuacji o dalszych losach bohaterki.

Ważka, piękna, ale jednocześnie jakaś taka niepokojąca. Wciąż w ruchu choć czasami przysiadająca, aby można było ją podziwiać.
Takie tez można mieć skojarzenie jeśli chodzi o bohaterkę ostatniej już części serii "Pochyłe niebo". Anita nie jest już młodziutką dziewczyną i wydaje się, że zakotwiczyła już w Kozinkach na dobre. Trwająca właśnie transformacja społeczna i polityczna lat 90 ubiegłego wieku, wydaje się być wymarzonym momentem na zmiany. Anita za namową Wilka postanawia wykorzystać swoje umiejętności i zakłada butki z oryginalną odzieżą dla kobiet, co jest swego rodzaju novum w Kozinkach.
Oprócz kwestii czysto zarobkowych, kobieta chce wypełnić czas, którego ma w nadmiarze po wyjeździe Soni do Francji i Michała do pracy w Niemczech.
Kiedy wydaje się, że wszystko się zaczyna powoli układać, jedno dramatyczne wydarzenie wywraca wszystko do góry nogami.
W ostatniej części sagi mamy możliwość obserwować bardzo skomplikowane stosunki na płaszczyźnie matka i córka. W kontakcie z matką Anita jest na przegranej pozycji. Faworyzowana Regina manipuluje matką tak, że młodsza córka jest tą wyrodną.
Zupełnie inaczej przedstawiają się stosunki między Sonią a Anitą, tu widać mocno ugruntowane więzi. Sonia bardzo angażuje się w butki matki, choć jest daleko, to wciąż podsuwa matce materiały lub projekty.
No i jest jeszcze jedna płaszczyzna stosunki sióstr. Och ileż tu zamieszania, ile niedopowiedzeń i chyba zawiści.
Choć wydaje mi się, że ta cześć jest trochę słabsza niż pozostałe, to jednak czytałam z zapartym tchem, aby poznać do końca losy Anity. No i trochę przypomnieć sobie czasy zmian gospodarczych zwłaszcza w małych miejscowościach.

Jak to z powieściami danego cyklu bywa, trzeba czymś zapełnić strony kolejnego tomu. Opis zdarzeń i przemian zachodzących w Polsce, w których brała udział bohaterka "Pochyłego nieba", ładne opisy przyrody, mądrości życiowe, relacje rodzinne i nie tylko, to z pewnością plusy "Ważki". Historia opisana przez Sonię z jednej strony wzbogaciła książkę, ale była przesadzona, mocno naciągnięta i przewidywalna. W sumie po przeczytaniu całej trylogii przywiązałam się do Anity i jak to z "obyczajówkami" bywa, trochę żal się rozstać.

Ostatnia część trylogii zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Z ciekawością mi się ją czytało. Lubię jednak książki tej autorki. Mimo, iż są one zawsze zabarwione nutką pozazmysłowych akcentów.

Skończyłam trylogię i jestem zachwycona. Tak jak poprzednia trylogia ( Córka cieni ) tak i ta zachwyciła mnie atmosferą, opowiedzianą historią, językiem. Z rozrzewnieniem wróciłam do Wrocławia lat 70/80/90, przypominając sobie jego atmosfer i historie burzliwych i jednocześnie ciekawych czasów. Piękna historia warta przeczytania w długie ciepłe wieczory...

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Ważka