The Bone Houses

Okładka książki The Bone Houses Emily Lloyd-Jones
Okładka książki The Bone Houses
Emily Lloyd-Jones Wydawnictwo: Little, Brown Books for Young Readers fantasy, science fiction
Little, Brown Books for Young Readers
2019-09-24
2019-09-24
zombie nieumarli grabarze

💀“I grew up thinking monsters could be slain."
"Ah," he said. "And I grew up thinking people were the monsters.” ~ Emily Lloyd-Jones "The Bone Houses"💀

"The Bone Houses" Emily Lloyd-Jones jest według mnie idealną lekturą na październikowe noce oraz jesienne dni.
Może nie jest aż tak bardzo przerażającą historią, ale z pewnością czuć w niej nutkę grozy i niepokoju. Jednakże dla mnie jest to również historia o dziewczynie i chłopaku, którzy szukają odpowiedzi na własne pytania, a także poznają siebie oraz świat.
Przyznam, że była to naprawdę ciekawa opowieść i miło spędzało mi się z nią noce - w sumie była to najlepsza pora na czytanie historii Ryn oraz Ellisa, którzy na swej drodze spotykali bardzo ciekawe zombie.
Bardzo polubiłam głównych bohaterów - zwłaszcza do gustu przypadł mi Ellis, który spodobał mi się charakterem i stylem bycia. Ryn również była ciekawą postacią i z pewnością silną dziewczyną, która umiała walczyć o siebie oraz innych.
Jeżeli zaś chodzi o fabułę to była naprawdę ciekawa, choć powiem tu, że dość przewidywalna. Mimo to dobrze bawiłam się czytając kolejne rozdziały książki oraz czułam się wciągniętą w całą opowieść o Bone Houses oraz Ryn i Ellisa.
Jak dla mnie jest to bardzo interesująca powieść z pogranicza fantastyki i horroru, która idealnie nadaje się dla młodzieży oraz starszego czytelnika. Jeśli szukacie czegoś idealnego na jesienne wieczory, to z całą pewnością mogę polecić Wam tę książkę.

💀“I grew up thinking monsters could be slain."

Widzicie tę okładkę? Ja jestem oczarowana! I na szczęście zawartość The Bone Houses też jest całkiem czarująca.

Mamy tu jednotomówkę, która jest chyba najciekawszym i najbardziej klimatycznym podejściem do tematu zombi w fantastyce jakie miałam okazję widzieć. Nasza główna bohaterka jest grabarzem, zawód ten odziedziczyła po zaginionym ojcu i jest z tego dumna. Ma jednak ten drobny problemik, że w okolicy jej wioski zmarli... nie chcą pozostawać martwi. Krąży legenda o tajemniczym kociołku, którego magia skaziła te tereny pozwalając na takie wynaturzenia, bez względu jednak na powody problem nadal pozostaje - chodzące trupy przyłażą nieproszone do wioseczki i mordują ludzi. Kiedy w okolicy pojawia się chłopak z pobliskiego zamku twierdzący, że jest kartografem pragnącym zbadać tajemniczą górę i otaczający ją las, nasza bohaterka postanawia być jego przewodnikiem, mając jednak swoje własne plany co do tej wyprawy - chce znaleźć sposób na złamanie klątwy niepozwalającej zmarłym spoczywać w pokoju, a tym samym uratować swoją rodzinę od życia w strachu.

Bohaterowie są świetni - mamy tu odwrócenie standardowych ról, także mięśniami drużyny jest dziewczyna, zaś łagodniejszym z dwójki jest chłopak. Sprawdzają się wyśmienicie jako kombinacja, a wątek miłosny poprowadzono na tyle subtelnie, by nie przesłonić wątków rodzinnych, które definitywnie grają tu pierwsze skrzypce dla obojga postaci. Książkę czyta się szybko, język jest ładny ale lekki, zaś setting średniowiecznej Walii i związanych z tamtą kulturą legend dodaje całości fajnego smaczku. Nie nazwałabym TBH horrorem, ale niektóre sceny są bardzo nastrojowe, bez problemu przenosząc nas w wyobraźni do ciemnych lasów, czy mrocznych tunelów kopalni. Zdecydowanie pozycja będąca "czymś innym" w gatunku YA fantasy, polecam.

• Lista 2020
  • Wymienione/sprzedane