Jak u Barei, czyli kto to powiedział

Jak u Barei, czyli kto to powiedział
Krytyka Polityczna
2019-01-01
2019-01-01

Ciekawa ksiazka. Milo sie sluchalo znanych i slynnych anegdot z polskiej tv i kina.

Liczyłem na więcej. Zdecydowanie na więcej. Mało tu anegdot i unikalnych informacji, natomiast mnóstwo cytatów ze scenariuszy, które ja akurat znam na pamięć. Nie tego się spodziewałem. Dla prawdziwego fana (za jakiego się uważam) - strata czasu.

Jeśli czytelnik jest fanem filmów Stanisława Barei, to nie potrzebuje tak szczegółowego opisu różnych kultowych scen. Jeśli nie jest, to ten opis i tak niczego nie przybliża. To jest istotny minus tej książki (poza tym UMCS nigdy nie miał kierunku medycznego). Natomiast chwała autorowi za przywołanie biografii bohaterów drugoplanowych, filmów znakomitego reżysera. I za to ostatni plusik.

Przyznaję, że chyba czegoś innego spodziewałam się po tej książce. Może więcej Barei w Barei? Kulisów powstawania słynnych scen? Jednak jestem pod wrażeniem samego pomysłu ocalenia przed zapomnieniem aktorów, których teksty starsze pokolenie zna na pamięć. Widać ogromną pracę, jaką autor włożył, by dogrzebać się do czasami szczątkowych i skąpych informacji. Poprzez opisane biografie świetnie ukazano, jakimi w czasach powojennych dysponowaliśmy wspaniałymi aktorami. Jestem pod wrażeniem, ile wtedy działo się w kulturze. Szkoda tylko, że tyle świetnych aktorów odeszło przedwcześnie przez problem alkoholowy.
Z całą pewnością sięgnę po drugą część.

Nie jestem barejologiem. Filmy Barei oglądałem i wracam do nich czasami. Bo to filmy kultowe, z kultowymi dialogami. Dialogami filmów Barei można opisywać naszą obecną rzeczywistość, pełną absurdów, niedorzeczności. Jak w PRL-u. Wszystkie kultowe teksty padają z ust aktorów drugoplanowych, których w tej książce bliżej poznajemy. Każdy rozdział to inny aktor. Świetne kompendium wiedzy.

Aktorki i aktorzy stanowili wielką siłę filmów Stanisława Barei. Nie mam na myśli tylko kreacji pierwszoplanowych, ale również mistrzyń i mistrzów epizodu. Książki Rafała Dajbora są właśnie o tych, którzy z epizodu, jednej wypowiedzianej kwestii uczynili perełkę. Ich słowa przeszły do popkultury, do codziennych rozmów, a nawet do świata polityki.

Przypomnienie sylwetek 15 aktorów oraz licznych aktorek jest pretekstem do opowiedzenia o najważniejszych filmach Barei. Są oczywiście ciekawostki z planu,

Przypomnienie sylwetek...

Bardzo dobra książka, przybliżająca postacie aktorów - mężczyzn, których łączy to, że byli mistrzami epizodu w filmach Barei. Jest to również panorama środowiska filmowo-teatralnego PRL-u. Lektura sprawiła mi dziką uciechę, mimo że niektórych bohaterów nie oszczędził los. Polecam gorąco.

Jako miłośnik twórczości Barei, przeczytałem z ciekawością. Przyznaję, że czyta się lekko i przyjemnie aczkolwiek czuję duży niedosyt a szkoda, dlatego z bólem tylko 6.

Na półkach: , , , , , ,

Świetnie się czyta, dużo ciekawostek. Książka jest napisana rzetelnie, widać, że autor starał się dotrzeć do szczegółów, poznać różne punkty widzenia. Jedyne, czego brakuje, to przypisów (bibliografia to troszeczkę za mało). Duży plus stanowią fotografie i indeks wspomnianych osób.

Uwielbiam filmy Stanisława Barei.Niektóre z nich są filmami kultowymi,jak choćby "Miś"czy "Brunet wieczorową porą "Znamy kultowe powiedzonka,a często nie mamy wiedzy o aktorach w tych filmach występujących. Ta książka w fajny sposob przybliża nam postaci kilkunastu aktorów Barei często niestety zapomnianych .

• Biografia

Dodaj cytat z książki Jak u Barei, czyli kto to powiedział