Sadie

2019-10-16
2018-09-04
Anna Tomczyk

Zaginiona dziewczyna

Myślę, że gdybym była młodsza i nie przeczytała już trochę thrillerów w życiu to podobałoby mi się o wiele bardziej. Uważam, że to dobry tytuł na przejście z literatury młodzieżowej do bardziej dojrzałych pozycji w tym gatunku, szczególnie ze względu na to, że główny trigger warning tej historii jest naprawdę czymś ciężkim do czytania, niezależnie od wieku w jakim jest odbiorca. Co prawda jest on też dosyć prosty do przewidzenia na pewnym etapie, stąd też moja obniżona ocena.

Mocna, ciekawa, zaskakująca. Przeczytałam ją w jeden dzień. Samo poszukiwanie zaginionej mega ciekawe, a przedstawienie tego w formie podcastu to super pomysł. Strasznie było mi szkoda siostry, a ich historia rodzinna zapada w pamięć. Zakończenie zaskakujące i łamiące serce. Bardzo mi się podobała!

Mocny i wstrząsający thriller ukazujący realia życia w małej mieścinie, gdzie albo sobie radzisz albo zostajesz zepchnięty na społeczny margines.

Sadie odkąd została starszą siostrą robiła wszystko by Mattie w miarę możliwości niczego nie brakowało. Opiekowała się nią. Sadie musi nauczyć się żyć na nowo, w świecie bez Mattie. Dziewczyna postanawia za wszelką cenę poznać prawdę i odkryć tajemnicę śmierci Mattie. W tym celu uda się w podróż.

Pewien dziennikarz West McCray za sprawą swojego wcześniejszego projektu poznaję historię dwóch sióstr. Postanawia śledzić lost Sadie, a to co uda mu się odkryć zamieszcza w serii podcastów.

Czy Sadie uda się dotrzeć do prawdy?
Jaką cenę jest w stanie zapłacić Sadie?
Czy West znajdzie Sadie?

Thriller, który zostanie z tobą na długo po tym jak skończysz go czytać.
16/17+

„Sadie” była dobra, ale oczekiwałam czegoś więcej, szczególnie, że wiele osób się nią zachwycało. Nie do końca podobała mi się forma, w której została przedstawiona ta historia. Na początku się wciągnęłam, ale z czasem fabuła spowolniła swoje tempo i brakowało mi dreszczyku, którego oczekuję od thrillerów. Szybko się czyta i można się wciągnąć, więc, pomimo mojego niedosytu, polecam Wam tę historię.

Sadie nie ma łatwo, los był okrutny a ona dwoi się i troi by było jej jak najlepiej, niestety to jej zbytnio nie wychodzi. Wraz ze swoją młodszą siostrą zostały same na tym świecie, a dziewczyna sama ją wychowuje. I chodź jest źle to mają siebie. Aż do czasu, gdy po trzech dniach od zaginięcia Mattie zostaje ona znaleziona, jednak nie ma tutaj happy endu bo trzynastoletnia dziewczynka była martwa. Ból, ten niewyobrażalny ból który Sadie poczuła gdy dowiedziała się o morderstwie siostry był nie do zniesienia. Wyzwolił w dziewczynie mało ujmmujac mordercze zapędy, czuła się zdradzona i obwiniała policjantów za to że nie dążyli do prawdy, jedynie stworzyli ludne wyobrażenie śledztwa które było wręcz nieudolne. Jej upór i determinacja doprowadziły do tego że dziewczyna za wszelka cenę chce dorwać tego zwyrodnialca i sama chce wymierzyć sprawiedliwość, która zdecydowanie należy się jej zmarłej siostrze. I w tym momencie pojawia się on West, który prowadzi audiencje radiowe, podsłuchując historie Sadie tak mocno wkręcił się w jej opowieść że postanawia odnaleźć dziewczynę. A jego chęć poznania prawdy przeradza się w obsesje. Czy Sadie odnajdzie mordercę siostry?? Czy dzięki programowi „The girls” i wywiadów przeprowadzonych w ramach śledztwa, dojdą do odkrycia prawdy??

Ależ to było mocne, młodzieżowy thriller, a czemu by nie. Nie często sięgam po tego typu książki, ale cieszę się że akurat ta pozycja znalazła się w mojej biblioteczce. Wywarła na mnie tak duże wrzenie, że nie potrafię dokładnie umiejscowić w jakim stopniu, tak świetnej książki się nie spodziewałam. I nawet pomimo kilku niedociągnięć w postaci podcastu prowadzonego przez bohatera który wnosił małe zamieszanie, nie zniechęciły mnie i po kilku stronach wkręciłam się i już mi to nie przeszkadzało. Nie zabraknie też bólu, straty, brutalności i okrucieństwa, ale też ważnych problemów, które nie często pojawiają się w książkach, a historia dla niektórych bardziej podatnych na emocje może być ciężka do przetrawienia. Jednak pomimo mrocznej aury, książkę czytało się szybko, a pióro autorki jest do przyswojenia

Wydawnictwo We need Ya postanowiło przypomnieć czytelnikom "Sadie" - thriller psychologiczny od Courtney Summers.

Wszystko zaczyna się od martwej dziewczyny. Mattie miała tylko trzynaście lat i była dla opiekującej się nią starszej siostry wszystkim, by się nią zająć, dziewczyna musiała w ekspresowym tempie dorosnąć, rzucić szkołę i znaleźć źródło utrzymania, a o to w tak zapyziałej dziurze doprawdy nie łatwo.

Świetnym zabiegiem okazało się rozbicie narracji: na Sadie i reportera, który postanawia odkryć tajemnicę sióstr. Po pewnym czasie obie te perspektywy dopełniają się, a książka zyskuje na wielowymiarowości. Od początku atakuje mnie niesamowicie duszna atmosfera i przytłacza nadmiar paskudnych emocji.

To przygnębiająca historia o beznadziei, samotności wśród ludzi, byciu niewidzialnym. O tym, jak bardzo zawodni bywają ci, którzy powinni kochać najmocniej i jaki sprawia to ból. O nieporadności systemu.
Mówią, że żaden człowiek nie jest samotną wyspą, ona była.

𝘛𝘩𝘦 𝘎𝘪𝘳𝘭𝘴 to podcast kryminalny Westa McCray'a o dwóch siostrach z maleńkiego amerykańskiego miasteczka Cold Creek. Zafascynowany historią dziewiętnastoletniej Sadie, która zaginęła w trakcie poszukiwań mordercy swojej siostry, dziennikarz podąża jej śladem....

🔪130/2023 (16) #recenzja

"Sadie" autorstwa Courtney Summers to poruszająca historia młodej dziewczyny, która musi stawić czoła surowej rzeczywistości. Sadie, wychowywała się praktycznie sama i próbuje zapanować nad chaosem spowodowanym przez matkę uzależnioną od narkotyków i troszczyła się o swoją młodszą siostrę. Kiedy Mattie zostaje znaleziona martwa w okolicznościach, które budzą wiele pytań, świat Sadie rozpada się na miliony kawałków. Postanawia odnaleźć mordercę swojej siostry. Decyduje się na samotne śledztwo, znikając z osiedla przyczep, co niepokoi jej przyszywaną babcię. Jedynie przejmuje się losem dziewczyny, gdyż policja ponownie zawodzi. O całej sytuacji dowiaduje się dziennikarz West McCray, który podąża śladami Sadie po usłyszeniu jej historii na stacji benzynowej.
Chociaż "Sadie" jest klasyfikowana jako literatura młodzieżowa, uważam, że nie powinna być ograniczana do tego gatunku. To trzymający w napięciu kryminał, który porusza trudne tematy, takie jak bieda, narkotyki, molestowanie, a także niewiarygodna więź siostrzana, ból i ogromna strata. Autorka świetnie oddaje amerykańską rzeczywistość, ukazując zarówno życie bogatych, jak i biednych ludzi, zwracając uwagę na tych ostatnich, którzy często są ignorowani przez społeczeństwo. Książka jest podzielona na sekcje, które płynnie przenikają się nawzajem. Jedna z nich to podcast prowadzony przez dziennikarza, który śledzi próbuje odnaleźć Sadie. Druga sekcja ukazuje perspektywę i przeżycia samej Sadie. To nietypowe podejście bardzo mi przypadło do gustu. Choć początkowo wydało mi się chaotyczne, im głębiej zapadałam w fabułę, tym bardziej doceniłam tę formę narracji. Ostatecznie mamy do czynienia z dwoma równoległymi śledztwami: Sadie tropi mordercę swojej siostry, a dziennikarz próbuje rozwikłać zagadkę związaną zarówno z Mattie, jak i z Sadie.
Zakończenie tej historii jest trudne, ale książka zdecydowanie zasługuje na uwagę czytelników. Czy jesteście gotowi zmierzyć się z życiem, przeżyciami i odkryciami Sadie?
#sadie #courtneysummers #książka #czytelnictwo #literaturamłodzieżowa #siostry #narkotyki #prawda #podziw #polecajka #kryminał

🔪130/2023 (16) #recenzja

2078

Moim zdaniem ta książka dużo traci na tym, że nie jest audiobookiem. Fabuła w formie podcastu? No spoko, ale właśnie jako audio byłoby to zupełnie inne doznanie, a taj są to tylko słowa na papierze i przez to nie potrafiłam się wciągnąć w nią tak, jak oczekiwałam, bo fabularnie bardzo mi podeszła. Tylko to wykonanie - w tej formie niestety pozostawia wiele do życzenia, no bo kto to widział czytać podcasty (A TTS w ogóle nie oddaje klimatu też niestety). Przez to wszystko, choć dobrze się bawiłam, pod koniec zaczęła mnie już nużyć i gubić moją uwagę.

Naprawdę zainteresowała mnie opis tej książki i wiele pozytywnych opinii na jej temat. Pomimo, że wcześniej nie widziałam o niej zbyt wiele, to stwierdziłam, że muszę sięgnąć po tą lekturę. Z początku trochę trudno było mi się wciągnąć w całą historię i akcje, ale z upływem czasu, coraz ciężej było mi się oderwać. Była to naprawdę trzymająca w napięciu i ciekawa książka, która wzbudziła we mnie dużo emocji. Oczywiście było pare rzeczy, które nie przypadły mi do gustu, ale nie były to jakieś znaczące elementy. Zakończenie było zaskakujące, chociaż spodziewałam sie czegoś innego. Styl pisania autorki był naprawdę przyjemny. Myślę, że jeżeli lubicie sięgać po takie młodzieżowe thrillery, to z pewnością spodoba wam się „Sadie” 🫶🏻

|RECENZJA|

Sadie - Courtney Summers

Książka opowiada historię Sadie, która nie ma łatwego życia. Wychowuje się bez rodziców, opiekując się swoją młodszą siostrą Mattie. Kiedy okazuje się, że Mattie zostaje znaleziona martwa świat Saide wywraca się do góry nogami. Dziewczyna powstawania za wszelką cenę odnaleźć zabójcę jej siostry. W późniejszym czasie dziennikarz West McCray, słyszy historię Sadie i postanawia podążyć śladami dziewczyny, aby ją odnaleźć i poznać prawdę.

Ogólnie książka nie należy do najłatwiejszych. Jest to pozycja, która porusza wiele trudnych tematów. Życie dziewczynek musiało być prawdziwym piekłem, aż ciężko to sobie wyobrazić. Książka jest podzielona na perspektywę Sadie oraz na podcast prowadzony przez dziennikarza. Jest to bardzo płynny sposób akcji. Jednak przez większość książki czułam spore zamieszanie, czasem ciężko było się we wszystkim połapać. Jednak czym dalej, tym coraz więcej rzeczy nabierało sensu. Zakończenie jest dość przytłaczające, jednak wyjaśnia wiele wątków.

Jeśli lubicie kryminały w tym klimacie to na pewno ta książka jest warta przeczytania, takie historie mimo swojej brutalności mogą uświadomić nas o krzywdzie jaka może się dziać innym.

|RECENZJA|

Sadie - Courtney Summers