Sadie

Anna Tomczyk

Oficjalne recenzje i

Zaginiona dziewczyna

1131 108 4

Sadie nie ma łatwego życia. Dorastajac bez rodziców wychowuje swoja siostrę Mattie. Chodź życie jej nie rozpieszcza, to okazuje się że może być jeszcze gorzej.
Gdy zostaje zamordowana jej siostra, cały świat dziewczyny się rozpada.
Mieszkając w wynajętej przyczepie, po nieudanym dochodzeniu policji, dziewczyna zdeterminowana jest do odnalezienia zabójcy siostry.

,,Ciało może nie zawsze jest piękne, ale może być piękna zmyłką "

West prowadzi audycję radiowe, które poświęcone są, zapomnianym miasteczkom w Ameryce. Gdy pewnego dnia na stacji benzynowej podsłuchuje historię Sadie, zaczyna mieć obsesję na punkcie dziewczyny.
Starając się na odnaleźć zaginioną dziewczynę i odkryć jej losy zaczyna nagrywać podcasty, w których relacjonuje jak podąża śladami Sadie. Chce ją znaleźć zanim będzie za późno.

Nie wiem co powiedzieć Wam o tej książce mam mieszane uczucia. Książka jest napisana w dwóch stylach jeden to opowiadanie Sadie a drugie to taki jakby dialog/ wywiad Westa. I co opowiadanie mega mnie wciągnęło to niestety już historia Westa mniej. Ogólnie polecam książka jest fajna ma świetne akcje i dużo emocji. No ale jak ja to mówię każdy lubi co innego i myślę że znajdą się osoby które pokochają tę opowieść.
Gdy zostaje zamordowana jej siostra, cały świat dziewczyny się rozpada.

,,Ciało może nie zawsze jest piękne, ale może być piękna zmyłką "

,,Ciało...

Bardzo dobrze odwzorowani bohaterowie, czytelnik może się z nimi utożsamić. Siostrzana relacja ciekawie przedstawiona. Sposób odkrywania faktów nie jest typowy dla kryminałów z jakimi do tej pory miała styczność natomiast muszę przyznać że było to udany pomysł. W żadnym momencie nie czułam się znudzona. Nie jest fanką otwartych zakończeń, dlatego też to nie przypadło mi do gustu. Natomiast historia bardzo dobra i warta zapoznania się z nią.

Książki które złamały wam serce?

Nie będę ukrywać, że w moim życiu nie pojawiło się wiele tego typu tytułów. Okay, część zasmucała mnie i wywoływała u mnie łzy, ale nigdy wcześniej nie odczuwałam faktycznego bólu w środku. Wszystko zmieniła “Sadie” Courtney Summers, która zamiast być nastoletnim thrillerem, okazała się być niezwykle ciężką lekturą.

“Sadie” tak naprawdę nie opowiada jedynie o pewnym morderstwie i zaginionej dziewczynie. W tej książce pojawia się wiele innych, ciężkich tematów takich jak wykorzystywanie seksualne, patologia czy toksyczność ze strony bliskich. Ja bardzo wczułam się w główną bohaterkę przez co niezwykle ciężko było mi czytać o tym co przeżyła. Momentami miałam ochotę zabrać ją z tamtego świata i pokazać, że w życiu nie zawsze musi być tak ciężko. Bardzo rzadko zdarza się, żebym czuła aż tak mocną więź z książkową postacią, jednak obok Sadie nie mogłam przejść obojętnie, przez co tę historię czytało mi się jeszcze ciężej.

Myślę, że warto też wspomnieć o formie tej powieści, ponieważ część rozdziałów napisana jest w formie podcastów. Widziałam, że niektórzy na to marudzą, ale mi ten zabieg wydał się bardzo ciekawy. Szczególnie, że dzięki temu niektóre z sytuacji mogłam zobaczyć oczami innych uczestników nie tylko Sadie, co nie zawsze do końca pokrywało się z jej wersją wydarzeń. Plus anglojęzyczny audiobook posiada osobnych narratorów dla każdego bohatera, więc widać jaki ogrom pracy został włożony w wydanie tej książki.

Podsumowując, myślę, że “Sadie” nie do końca jest historią dla młodzieży, jak już to zdecydowanie dla tej starszej. Po prostu ta historia potrafi naprawdę przytłoczyć i myślę, że do młodszych czytelników nie trafi tak jak powinna. Ja polecam wam tę książkę z całego serca, nie biorę jedynie odpowiedzialności za smutek, który odczujecie podczas czytania 😂

Książki które złamały wam serce?

“Sadie” tak naprawdę...

Sadie- historia o nastoletnim buncie, samobójstwie, wykluczeniu, ukazująca całe zło tego świata.
Książka o wielkim potencjale, czy został on wykorzystany?

Na początek główna bohaterka- Sadie. Kreacja tej dziewczyny to mistrzostwo! Szczególnie jeśli wziąć pod uwagę jej zachowanie i problemy, które w dzisiejszych czasach mogą przypominać problemy wielu nastolatków, którzy dzięki Sadie, mogą zobaczyć, że nie są sami.
Po drugie- dziennikarskie śledztwo. West McCary, który prowadzi audycje radiowe poświęcone małym, zapomnianym miasteczkom w Ameryce, podsłuchuje historię Sadie na zapyziałej stacji benzynowej. Dziennikarz wkrótce zaczyna mieć obsesję na punkcie odnalezienia dziewczyny, która zaginęła w trakcie poszukiwań mordercy swojej siostry. I to właśnie ta obsesja jest tutaj słowem kluczowym. Bo gdyby dodać tutaj odrobinę więcej emocji- byłby to thriller wymarzony.
Nie przemówiła do mnie jednak forma podcastu. Mam wrażenie, że ostudził on nieco emocje, zamiast jeszcze je podgrzać.

Książka jest naprawdę bardzo ważna- szczególnie dla młodzieży i to tej grupie odbiorców szczególnie ją polecam.

Książka o wielkim potencjale, czy został on wykorzystany?

Temat poruszany bardzo ważny i za to te 3 gwiazdki. Natomiast sama historia jest niespecjalnie wciągająca, kompletnie przeszkadzała mi ta specyficzna dwutorowość tej książki czy jak to nazwać- ten jakiś prowadzony program, ja nawet nie wiem co to było. Czytana bardzo długo ( w tzw międzyczasie przeczytałam ze 3 inne książki). A zakończenie to w ogóle jakieś totalne rozczarowanie, chociaż tak wlekłam tę książkę, że mogłam czegoś nie zauważyć ? Słabiutko.

Niestety Sadie nie trafi do moich ulubieńców. Książka mimo 300 stron dłużyła mi się i nie potrafiłam się w nią zaangażować.
Nie szczególnie polubiłam też bohaterów, przez co nie przeżywałam tej historii razem z nimi.
Doceniam poważne tematy w niej poruszone , jednak nie do końca była to moja książka .
Trzeba jej jednak przyznać ,że ciekawe było prowadzenie historii za pomocą podcastu .

Trzeba jej jednak przyznać ,że ciekawe było prowadzenie historii za...

Przeczytałam "Sadie"🙂 Książka w swoim czasie była dosyć mocno zachwalana, ale jak dla mnie trochę nad wyraz🤷‍♀️

Po pierwsze nie powiedziałabym, że jest to thriller, a tego się spodziewałam. Jest to młodzieżówka. Może odrobinę mroczniejsza, a to ze względu na poruszany w niej temat molestowania dzieci.

Książka ma ponad 300 stron, jednak czyta się ją szybciutko, bo tak naprawdę mało jest tekstu na stronach🙂 Jest to spowodowane tym, że mamy tutaj dwutorową narrację. Jedne rozdziały są pisane w formie podcastu radiowego prowadzonego przez Westa Maccraga. Natomiast w innych rozdziałach narrację prowadzi Sadie.

Powiem szczerze, że można na początku się w tym trochę pogubić, bo Sadie prowadzi narrację w czasie teraźniejszym dla niej, a podcast niestety jest już w innym czasie.

Mimo, że książka porusza ciężkie tematy, takie jak: pedofilia, narkotyki, czy też przemoc fizyczna, to jednak nie bardzo mnie poruszyła🤷‍♀️ Myślę jednak, że dużo większe wrażenie wywrze właśnie na nastolatkach i na pewno była to docelowa grupa odbiorców książki🙂

Książka ma ponad 300 stron, jednak czyta się ją szybciutko, bo tak...

Uuuu to kompletnie nie było dla mnie...

Czegoś mi brakowało, a brakowało mi dużo. Kompletnie nie wciągnęłam się w tę historię. Mam wrażenie, że motyw podcastu, który miał duży potencjał, nie został do końca wykorzystany. Można było wyciągnąć z tego więcej. Brakowało mi mroczniejszego klimatu, który przyciągnąłby mnie do tej lektury i trzymał w napięciu. Nie dostałam porządnej ekspozycji bohaterów. Odniosłam wrażenie, że dostałam fragment książki, bez porządnego wstępu. Ja nie mam pojęcia, kim jest Sadie i jaka jest. Ciężko mi w nią „uwierzyć” jako człowieka, a nie kolejną średnio nakreśloną postać książkową, o której zapomnę za parę książek. Brakowało mi wiele i już po kilkudziesięciu stronach wiedziałam, że to nie będzie dla mnie. A jednak dałam jej szansę ze względu na ogrom pozytywnych opinii. I o ile zakończenie faktycznie było bardzo interesujące, to ja już byłam na tyle może nie znudzona, co zirytowana, że nie dostałam tego, co mi obiecano, że nie wywarło już na mnie większego wrażenia.

Uuuu to kompletnie nie było dla mnie...

Siostra dziewiętnastoletniej Sadie, Mattie, zostaje znaleziona martwa. Od tej pory nic nie jest takie samo. Świat Sadie całkowicie się rozpada, ból po stracie nie pozwala jej znaleźć spokoju. Sadie kochała Mattie ponad życie, dla siostry zrobiłaby wszystko, dlatego wyrusza w drogę, aby na własną rękę odnaleźć mordercę i samodzielnie wymierzyć mu sprawiedliwość.
West McCray prowadzi audycje radiowe na temat małych miasteczek w Ameryce. Gdy pewnego razu na stacji benzynowej, podsłuchuje historię Sadie, postanawia nagrać podcast, w którym relacjonuje jak podąża śladami Sadie, która zaginęła w trakcie poszukiwań siostry. Historia Sadie nie jest łatwa, ale mimo to, chce odnaleźć dziewczynę zanim ta podzieli los Mattie.
Książka autorstwa Courtney Summers wciągnęła mnie do swojego świata już od pierwszych stron. Cała historia jest utrzymana w mrocznym klimacie małych miasteczek, brutalności ze strony ludzi i chęci zemsty. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z audycjami radiowymi w jakiejkolwiek powieści, dlatego była to dla mnie nowość, która zdecydowanie przypadała mi do gustu.
Sadie nie miała łatwego życia - z każdą stroną tylko coraz bardziej się co do tego przekonywałam. Autorka świetnie wykreowała jej portret psychologiczny oraz jej motyw postępowania. Z zaprtym tchem śledziłam jej losy i czekałam na dalszy rozwój akcji. Wielokrotnie książka mnie zaskoczyła, przyprawiła o szybsze bicie serca i z pewnością na długo ją zapamiętam.
"Sadie" porusza bardzo ciężkie tematy, ale w pewien sposób otwiera oczy i daje do myślenia. Z pewnością utwierdziła mnie w przekonaniu, że dla takich książek naprawdę warto czytać. Zakończenie totalnie mnie poruszyło. Do tej pory nie potrafię się z niego otrząsnąć i przyznaję, że naprawdę bardzo mnie zaskoczyło, bo nie tego się spodziewałam. Aż ciężko znaleźć mi odpowiednie słowa, które dobrze opisywałyby, to co czuję po zakończeniu lektury. Jestem w szoku i jednocześnie trochę mi szkoda, że już skończyłam czytać, bo "Sadie" była tak genialna.
Z pewnością jeszcze nie raz wrócę do tej powieści. Serdecznie polecam, bo jest to książka zdecydowanie warta uwagi. Myślę że przypadnie do gustu nie tylko młodzieży, ale także osobom dorosłym.

West McCray...

Sięgając po "Sadie" nie spodziewałam się tak wciągającej i smutnej historii. Jest to mocna pozycja pokazująca świat z tej niekorzystnej strony. Jest to książka zarówno o miłości jak i o cierpieniu.