Czaszka z Katynia. Opowieść o zbrodni

2019-10-01
2015-01-01
Bogusława Sochańska
Katyń ludobójstwo zbrodnie wojenne Związek Radziecki

"Czaszka z Katynia" to historia wielowątkowa. Z jednej strony rzuca światło na zbrodnię katyńską, z drugiej opowiada historię lekarza, Helgego Tramsena, który uczestniczył w badaniu szczątek masowej mogiły, a z trzeciej pokazuje jak przebiegało śledztwo dziennikarskie autorki na tropie tytułowej czaszki z Katynia. Taka kompozycja książki bardzo przypadła mi do gustu. Autorka mieszając poszczególne wątki nie zatraca tego, co w jej dziele jest najważniejsze - pochylenia się nad tysiącami polskich oficerów i przedstawicieli polskiej inteligencji pomordowanych w katyńskim lesie przez NKWD przeszło 70 lat temu.
❄️
A o co chodzi z tytułową czaszką? Otóż w 2005 roku w Instytucie Medycyny Sądowej w Kopenhadze odkryto czaszkę. Autorka pragnie dowiedzieć się skąd się tam znalazła, do kogo należała i jakie jeszcze tajemnice za sobą skrywa. Jej wnikliwe śledztwo odsłania bardzo dużo interesujących wątków i w szczegółach nakreśla zbrodnię katyńską. Pokazuje jak ZSRR próbowało zatuszować popełnioną rzeź, jak nazistowskie Niemcy wykorzystywały zbrodnię do celów propagandowych i z jakim napiętnowaniem i ostracyzmem musieli się mierzyć lekarze, którzy w 1943 roku podpisał oświadczenie, że to ZSRR jest winne masowej rzezi.
❄️
Autorka, mimo iż nie jest Polką, sprawę czaszki z Katynia potraktowała bardzo personalnie i chyba sama nie była świadoma jak ogromne zawirowania ta sprawa wprowadzi do jej życia.

Mój bookstagram: my.books.shelf

Wydarzenia z drugiej wojny światowej będą już z nami do końca. To co się wydarzyło i jakie dało skutki jest dla nas, we współczesności niewyobrażalne. Co musieli czuć wszyscy więźniowie obozów koncentacyjnych, żywiąc się jedynie nadzieją na lepsze jutro, wśród głodu i wszelkich chorób.

Dużo jest literatury wojennej. Od pamiętników i zapisków, po fikcję literacką bazującą na prawdziwych wydarzeniach, lub opowieściach stworzonych z tłem wojennym. Wszystkie te pozycje, dają nam głębie i cała gamę emocji. Dlatego koło reportażu duńskiej autorki Anne Elisabeth Jessen nie mogłam przejść obojętnie. ''Czaszka z Katynia'' to niezwykle szczegółowy reportaż o przypadkowym odkryciu w kopenhaskim Instytucie Medycyny Sądowej czaszki polskiego oficera, który został zamordowany w Katyniu. Jak doskonale wiemy, zbrodnia katyńska wykonała się na oficerach, podoficerach, lekarzach, inżynierach i wielu innych grupach zawodowych.

Całość przepełniona jest ogromna ilością spisanych i wykorzystanych źródeł, szczególnie poznanych przez autorkę. Rozgrywka polityczna, która ma miejsce w lekturze, walka między komunistami i nazistami, którzy wypierali się wszelkich oskarżeń.
Książka została urozmaicona o zapiski z lat wojennych, poniektórych jeńców, dodatkowo zamieszczone fotografie ukazują wszelkie dowody na przeprowadzone sekcje zwłok w odnalezionych katyńskich zbiorowych grobów.

Jeśli nie czytaliście książki, to koniecznie jest to pozycja do nadrobienia. Możecie również obejrzeć film, który powstał na bazie książki, jest tak samo wstrząsajacy i wyciągający z nas wszelkie emocje. Pamiętajcie jednak, że w literaturze i tak znajdzie się więcej informacji, niż uda się pokazać wszystko na ekranie. Więc zdecydowanie zachęcam do zapoznania się z odkryciem czaszki polskiego oficera, która ma znaczące miejsce w naszej historii.

Mam nadzieję, że już żadne wydarzenie historyczne nie będzie takie bestialskie, bezuczuciowe i z zimną krwią.

Książkę miałam możliwość przeczytania w ramach akcji promującej duńską literaturę, "Dania. Mały kraj - wielka literatura".

Dzięki akcji "Dania mały kraj-wielka lieratura" mogłam przeczytać książkę pt. "Czaszka z Katynia"

Katyń i zbrodnia jakiej tam dokonano budziła i chyba nadal tak jest ogromne emocje. W1943 roku komisja złożoną z kilkunastu lekarzy różnych narodowości przeprowadza sekcję zwłok w lesie katyńskim. Wśród nich znajduje się Helge Transen duński lekarz medycyny sądowej. W 2005 roku w Instytucie Medycyny Sądowej w Kopenchadze zostaje znaleziona czaszka pochodząca z Katynia i dostarczona przez Transena.
Reportaż ,,Czaszka z Katynia" to niewątpliwie świetna książka, w której autorka dokłada wszelkich starań, aby był rzetelny wykorzystując w tym celu wiele źródeł, przeprowadzając wywiady, rozmowy i docierając do informacji ściśle tajnych. To historia, która ma dwa podłoża. Głównym jest rozgrywka polityczna między państwami, której głównym elementem jest zbrodnia katyńska a do bitwy między komunistami i nazistami wykorzystywano są lekarze przeprowadzając sekcję. Autorka ukazała niezwykłą siłę propagandy i pokazała jak niektórzy ludzie zostali poddani ,,praniu mózgu" i jeśli się to nie udało to wykorzystywano inne środki... Tłem wydarzeń jest tragedia rodzin ofiar katyńskich i żniwa milczenia w komunistycznej Europie.
Jest to jeden z lepszych, o ile nie najlepszy reportaż jaki czytałam. Na pewno będę chciała zgłębić ten temat i przeczytać inne książki o Katyniu.

O sprawie katyńskiej powiedziano już wiele. Z pewnością część z Was wie do czego doprowadziła propaganda i zakłamywanie historii. Ile musiało upłynąć lat, nim odkryto kto jest sprawcą mordu na tysiącach polskich oficerów oraz inteligencji.Dzięki ów książce zawierające dwie linie czasowe zobaczycie nie tylko historię o naszych bohaterach ale również doświadczycie, że uwikłać kogoś w sprawę katyńską było niezwykle łatwo. Będziecie poszukiwać tożsamości duńskiego lekarza i jego rodziny. Został on uwikłany przez naród Niemiecki w tę sprawę ale przede wszystkim doświadczycie, jak ogromna ilość pracy musiała zostać wykonana aby znaleźć nadawcę tytułowej "czaszki" - polskiego oficera zamordowanego w Katyniu. Najbardziej poruszyły mnie zeznania członków międzynarodowej komisji lekarskiej, metody pozbawiania życia. Nie inaczej z obdukcją dziewięciu ciał. Zdjęcia wplecione w reportaż są bolesne, autentyczne i sugestywne. Ilość źródeł - robi wrażenie. Polecam sięgnąć również po film, gdyż dopełnia wrażenia poznawcze. Uzupełnia wiedzę podaną w lekturze. Autorka przekładu jest laureatką Nagrody Literackiej Gdynia 2019r.Książkę miałam okazję przeczytać dzięki akcji promującej Duńską literaturę, noszącą nazwę: "Dania. Mały kraj - wielka literatura "

Słyszeliście o akcji "Dania: mały kraj - wielka literatura"?⁣
W ramach tej akcji otrzymałam książkę z niesamowitą historią dotyczącej naszego kraju.
To będzie bardzo ciekawa rzecz dla tych, co lubią historię i śledztwa.

"Z szafy wyjęto żółtawą czaszkę - i oto leży na pokrytym laminatem stole, przy którym odbywają się narady służbowe. Dwa otwory postrzałowe, w kości czołowej i w potylicy, zaświadczają o potwornej zbrodni".

A wszystko zaczęło się w 2005 roku, kiedy w Instytucie Medycyny Sądowej w Kopenhadze odkryto czaszkę i ustalono, że pochodzi ona z Katynia. Trafiła ona tam za sprawą duńskiego lekarza medycyny sądowej, Helge Tramsena, który dostarczył ją tam w czasach drugiej wojny światowej.⁣
To odkrycie zainspirowało Autorkę do napisania reportażu, który łączy ze sobą dwie historie, tej o ustaleniu tożsamości czaszki i tej o losach dwunastu lekarzy, których Goebbels kazał zawieść w 1943 roku do Katynia. Ich zadaniem było zbadanie masowej mogiły, a badania te wykazały, że za mordami stał ZSRR, co oczywiście minister propagandy Niemiec wykorzystał do swoich celów przeciwko temu krajowi.⁣

Powtórzę się, ale to naprawdę bardzo ciekawy reportaż, który nie tylko ukazuje prawdę o skrywanym przez lata mordzie katyńskim, ale też jest połączeniem historii ze śledztwem detektywistycznym mającym na celu odszukanie rodziny zamordowanego polskiego oficera. Połączenie wątków dwóch krajów jest równie ciekawe, a całość trzyma w napięciu, i co ważne czuć, jak bardzo tragedia ta wstrząsnęła samą Autorką.⁣
GORĄCO POLECAM!!!⁣

Słyszeliście o akcji "Dania: mały kraj - wielka literatura"?⁣
To będzie bardzo ciekawa rzecz dla tych, co lubią historię i śledztwa.

• Twarda rzeczywistość
  • Kupić?