Mądre mitochondria. Jak opóźnić procesy starzenia i żyć zdrowiej

Okładka książki Mądre mitochondria. Jak opóźnić procesy starzenia i żyć zdrowiej Lee Know
Lee Know Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Mitochondria and the Future of Medicine: The Key to Understanding Disease, Chronic Illness, Aging, and Life Itself
Wydawnictwo Kobiece
2019-06-05
2019-06-05
Bartłomiej Kotarski
mitochondria zdrowie starzenie długowieczność choroby cywilizacyjne

Świetna książka tłumacząca skąd bierze się(lub nie) energia w naszych organizmach, jak ją produkują tytułowe mitochondria i jak możemy wpływać na ich funkcjonowanie, tworzenie oraz jaki związek mają lub mogą mieć z wieloma chorobami.

Pisana prostym językiem na skomplikowane tematy, dlatego zrozumienie wielu rozdziałów wymaga skupienia i przeczytania kilkukrotnie.

Jest w niej wiele wskazówek i opisów badań z których można wywnioskować jak pomóc sobie w wielu chorobach jak np. cukrzyca, nowotwory czy Alzheimer.

Na końcu książki jest rozdział w którym znajdują się opisy substancji i składniki odżywcze mające wpływ na funkcjonowanie i produkcję/podział mitochondriów.

Można ją polecić w szczególności sportowcom i osobom chorym oraz starszym którzy chcieliby zadbać o swoje zdrowie.

Jest w...

[...]
W roku 1991, kiedy sama zmagałam się z problemami zdrowotnymi, mitochondria stały się centralnym punktem mojej walki o zdrowie. W ciągu ostatnich 25 lat coraz więcej naukowców i lekarzy określających się mianem »mitochondryków« zaczyna interesować się tymi miniaturowymi elektrowniami. Doktor Lee Know w fascynujący sposób rzuca nowe światło na te zapomniane niegdyś organelle i wyjaśnia, w jaki sposób należy zadbać o ten najważniejszy układ przemiany materii.
Dr Nasha Winters, współautorka książki „The Metabolic Approach to Cancer”

Autor przedstawia zasady zdrowego metabolizmu i zalety diet, witamin oraz postu przerywanego.
Potężna moc mitochondriów to sposób na zdrowie i długowieczność.
ZDECYDOWANIE GODNA POLECENIA I PRZECZYTANIA

[...]

Bardzo ciekawa - i zaskakująco naukowa - pozycja, skupiająca się na mitochondriach i ich roli w zachowaniu naszego zdrowia i utrzymaniu dobrej kondycji przez wszystkie lata życia. Pokazuje coś, o czym się nie mówi - jak działają pewne mechanizmy w naszych organizmach. Dlaczego nikt tego nie uczył mnie w szkole na biologii? Zwraca uwagę na wiele ciekawych aspektów diety, podkreśla nieocenioną wartość aktywności fizycznej. Ogólnie fantastyczna pozycja dla czytelników ciekawych świata (tym razem tego wewnętrznego).

Polecam. Nie wyczerpuje tematów ale nakreśla je bardzo dobrze. Godna uwagi dla tych co chcą się dowiedzieć jak postępować z małymi komórkowymi elektrowniami aby pracowały lepiej, dłużej.

Bardzo wartosciowa pozycja. Bardzo dużo odniesien do konkretnych badana i do bieżącego stanu wiedzy. Kazdy moze z niej wyniesc cos dla siebie. Duuuuza wartosciowa wieda podana w bardzo przystepny sposob. Polecam

Bardzo dobra książka. Jeśli ktoś marzy o długim życiu, w zdrowiu, to z tej książki dowie się, co jest najważniejsze. Świeże badania, przedstawione dość przyjaznym językiem sprawiają, że jest nam łatwiej zrozumieć, o co tu chodzi, a czasem też, nie dać się natrętnym sprzedawcom suplementów, którzy często operują starymi danymi :P

Książkę czytałem bardzo długo, bo naszpikowana jest wynikami badań, które starałem się w miarę możliwości weryfikować.
Łał. Opad żuchwy. Jeśli miałbym przeczytać w życiu tylko jedną książkę o zdrowiu, to wybrałbym właśnie "Mądre Mitochondria".
Choć spora część jest trudna i dla osoby bez wykształcenia w dziedzinie biologii komórkowej trudno się we wszystkim połapać, to cała potrzebna teoria przedstawiona jest przystępnie i - co ważne - z ogromną pasją. Do tego stopnia, że autor tą pasją mnie zaraził.
Niesamowite jest to, jak wiele mechanizmów związanych z działaniem mitochondriów łączy się z teoriami i badaniami, o których czytałem wcześniej - o stanie ketozy, deficycie kalorycznym, suplementacji D-rybozy przy intensywnym wysiłku i nawet morsowaniem.
Ta książka to po prostu jedna wielka klamra spinająca ze sobą różne "nowości" okołozdrowotne, oparte na najświeższych i rozpędzających się badaniach.

Jeżeli ktoś czasami “nie ma siły” albo dba o to, żeby siły długo nie zabrakło – musi przeczytać tę książkę :)

Petarda, książka z ogromem wiedzy a sama bibliografia zresztą to chyba ponad 70stron. Autor nie leje wody i porusza wiele ważnych wątków. Procesy zachodzące w nas szczegółowo opisane ale jednocześnie łatwe w zrozumieniu jak działają ale również jak wpływają na nasze życie. Na pewno bardzo przydatna lektura dla osób aktywnych fizycznie i zdrowo odżywiających się.
Każdemu polecam.

Każdemu...

Ładna okładka z prostym wzorem czyli rysunkiem mitochondrium i równie prostym nazwiskiem autora dały w moim przypadku mylne wrażenie, że będzie to nieskomplikowana książka, zawierająca tak jak ta okładka tylko wybrane informacje mające przybliżyć wszystkim wiedzę o tej jakże dla nas ważnej, tytułowej organelli.

Wiedziałem jak powstaje ATP, cykl Krebsa przypomniał mi się natomiast w trakcie czytania lecz to czym raczy nas autor to już dość zaawansowana biochemia. Transport protonowy, powstawanie neuroprzekaźników, ponadtlenków, i wielu innych substancji. Wszystko jest dobrze opisane a przynajmniej szczegółowo i po kolei, lecz nie są to łatwe do przyswojenia informacje.

Może te dość szczegółowe przedstawienie wszystkich procesów związanych z pozyskiwaniem energii powodować przegrzewanie się mózgu, ma to jednak swój cel. Dzięki temu możemy zrozumieć wpływ naszego stylu życia na produkcję wolnych rodników, to jak wpływają różne leki na cykl produkcji energii przez nasze komórki a przede wszystkim jak dużych ilości energii potrzebuje nasz mózg czy serce i co się dzieje gdy tym organom zaczyna jej brakować.
Ciekawym rozdziałem jest ten ostatni czyli „Jak zadbać o moc”, w którym autor opisuje wpływ różnych suplementów na prawidłową gospodarkę bioenergetyczną. Przeczytamy tutaj m. in. o D-rybozie, koenzymie Q10, witaminach z grupy B ale także o magnezie czy gorzkiej czekoladzie a znając już procesy pozyskiwania energii przez mitochondria zrozumiemy w jaki sposób te substancje mogą nam pomóc.

Na koniec chciałbym wspomnieć to o czym jest również mowa w książce a mianowicie, że informacje w niej zawarte mają jedynie charakter edukacyjny i nie powinno się ich stosować jako samodzielnego leczenia. Część przytoczonych badań mimo pozytywnych wyników do ich potwierdzenia potrzebuje jeszcze prób z placebo czy w szerszym spectrum.
Mimo wszystko warto się zapoznać z tą pozycją i wiedzieć więcej o naszym organizmie.

Wiedziałem jak powstaje ATP, cykl Krebsa przypomniał mi się...

• Zdrowie
  • Do kupienia
  • Ebooki

Lee Know Mądre mitochondria. Jak opóźnić procesy starzenia i żyć zdrowiej Zobacz więcej