Chłopiec znikąd

Okładka książki Chłopiec znikąd
Katherine Marsh Wydawnictwo: Widnokrąg Seria: Książki do zadań specjalnych literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2020-08-25
Sara Manasterska, Anna Klingofer-Szostakowska

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Trochę otwiera głowę. I jest przystępnie napisana.

Trochę otwiera głowę. I jest przystępnie napisana.

Nie spodziewałam się, że lektura szkolna wywrze na mnie tak piorunujące wrażenie. Mimo, że absolutnie nie sięgnęłabym po tę książkę z własnej woli, bardzo mi się podobała. Wylałam na niej niemało łez i rozmyślałam nad nią do późnej nocy. Polecam każdemu <3

Idea, owszem, zajmująca, ale przegadane, schematycznie pod tezę. Jedyne wytłumaczenie uproszczeń, że to dla młodego czytelnika, ale i takiemu nie będę polecał. Sporo dobrych pomysłów, ale mocno spłyconych.

WSPANIAŁA. Tylko 10 gwiazdek, bo więcej nie mogę...

Max i Ahmed.
Waszyngton i Aleppo.
Amerykanin i Syryjczyk.

Losy tych dwóch chłopców przecinają się w wilgotnej piwnicy. Max przeprowadza się do Belgii z rodziną. Jego ojciec dostał tam nową pracę. Ahmed po bombardowaniu, w którym stracił matkę, siostry i dziadka, wraz z ojcem wyrusza, by odnaleźć lepsze życie. Ta podróż prowadzi go do Brukseli.

Przepiękna historia o przyjaźni ponad podziałami. Przyjaźni chłopca, który chciał tylko nie musieć już chodzić do belgijskiej szkoły i chłopca, który marzył o tym, by móc z powrotem do szkoły chodzić. Przyjaźni chłopca, który czuł się zagubiony w nowej rzeczywistości (zmiana szkoły, obcy język, problemy w porozumieniu z rodzicami i siostrą) i chłopca, który musiał ukrywać się przed światem, będąc nielegalnym uchodźcą. Ich relacja rodzi się bez względu na barierę językową, trudne okoliczności, różne pochodzenie. Bo nic z tego tak naprawdę nie ma znaczenia.

Ale to opowieść nie tylko o przyjaźni. "Chłopiec znikąd" mówi o tolerancji i jej braku, o sile i wierze, o nadziei, o empatii. W końcu porusza też temat kryzysu imigracyjnego i sytuacji uchodźców oraz tego, jak są odbierani. Zderza ze sobą bezinteresowność i dobroć intencji dzieci, z pełnym uprzedzeń i stereotypów podejściem dorosłych. To potężny ładunek emocjonalny, zmusza do zatrzymania się i przemyśleń. Nie pozostawia miejsca na obojętność. Przepełniona tragedią i smutkiem. Oraz ciepłem i cennymi wartościami.

"Chłopiec znikąd" powinien być obowiązkową lekturą dla każdego, bez względu na jego wiek. Należy tylko mieć pod ręką paczkę chusteczek.

WSPANIAŁA. Tylko 10 gwiazdek, bo więcej nie mogę...

Max i Ahmed.
Waszyngton i Aleppo.
Amerykanin i Syryjczyk.

Poruszająca, wzruszająca opowieść o zaufaniu, przyjaźni i wzajemnej pomocy.

Poruszająca, wzruszająca opowieść o zaufaniu, przyjaźni i wzajemnej pomocy.

Znakomita książka, która została świetnie opracowa. Doskonale odzwierciedla belgijskie zwyczaje, zabytki i życie codzienne, w szczególności jeśli się je zna osobiście.

Skąd jesteś? W jakim stopniu Twoje pochodzenie i obecne miejsce zamieszkania Cię określa? A czy można być znikąd?

Ahmed był z Aleppo w Syrii, Max zaś z Waszyngtonu w USA. Każdy z nich miał swoje miejsce na ziemi, które kochał i za którym tęsknił. Ahmed opuścił to, co zostało z jego domu w wyniku wojny i udał się z ojcem w podróż w nieznane, aby odnaleźć lepsze życie. Max przeprowadził się wraz z rodziną, gdy jego tatę oddelegowali do pracy w Europie.

Dwoje chłopców, każdy zagubiony i samotny. Każdy inny. Los przecina ich ścieżki w Brukseli. Tam w wilgotnej piwnicy rodzi się między nimi przyjaźń. Najczystsza, najszlachetniejsza, najwierniejsza. Jeden był nielegalnym uchodźcą kryjącym się przed światem, którego jedynym marzeniem było chodzenie do szkoły. Drugi czuł się niezbyt dobry by zasłużyć na miłość rodziców, marzył jedynie, aby nie musieć chodzić do belgijskiej szkoły.

"Chłopie znikąd" Katherine Marsh to niezwykle poruszająca opowieść o sile wiary, nadziei i miłości. O człowieczeństwie w jego złym (pełnym stereotypów i uprzedzeń) i dobrym (pełnym bezinteresowności i wiary w dobro) ujęciu. Naprzemienna narracja sprawia, że fabuła jest niezwykle wciągająca. I chociaż akcja wydaje się przez większość powieści statyczna (rozgrywa się w piwnicy domu), to dzieje się w niej tak wiele w warstwie emocjonalnej, że nie ma miejsca na nudę. W końcowej części akcja nabiera takiego tempa, że można złapać zadyszkę, jednak absolutnie odpowiada to opisywanym wydarzeniom.

Szalone, wręcz nierealne pomysły grupy dzieciaków, które budzą w małym uchodźcy wiarę na normalne życie. Silny kontrast pomiędzy czystością intencji dzieci, a uprzedzeniami dorosłych bardzo mocno oddziałuje na reakcję odbiorcy.

Ta książka zmusza do przemyśleń. Ona nie pozostawia miejsca na obojętność. Zmienia perspektywę patrzenia na kryzys imigracyjny. Operuje porównaniami, które trudno odrzucić.

Trafna, mocna, piękna. Kalejdoskop emocji - przerażenia, strachu, bólu, straty, samotności, ale nad nimi góruje NADZIEJA. To opowieść o nadziei, że jeżeli na świecie będzie więcej Maxów, Oscarów i Farah, to świat będzie lepszy.

Książkę dedykowałabym młodszej młodzieży, bohaterami są chłopcy 13-14 letni. Powieść porusza bardzo ważne zagadnienia i problemy współczesnego świata - imigracji, uchodźstwa, wojny, tolerancji, równości, segregacji ze względu na pochodzenie czy kolor skóry. Uczy, jak ważne jest, by nie bać się drugiego człowieka i poznać go takim, jakim jest, bez uprzedzeń i wrogości. Pokazuje wartość prawdziwej przyjaźni i istotę pomocy niesionej potrzebującym. Wszystko zaprezentowane w formie ciekawej historii z elementami przygodowymi, które młody czytelnik może śledzić z zapartym tchem. Bardzo ważna pozycja, polecam.

Daję tej książce opinię 10/10 tylko dlatego, że... nie można wyższej. Książka porusza bardzo współczesny problem napływu uchodźców do Europy. Jednym z nich jest Ahmed, mieszkaniec Aleppo. Podczas bombardowania stracił matkę, siostry i dziadka, a jego ojciec zaginął na morzu w trakcie ucieczki do Europy.
Powieść opisuje też przygody Maksa, amerykańskiego chłopca, który wraz z rodziną przeprowadził się do Brukseli. Niespodziewanie losy obydwu chłopców się krzyżują.
Książka według mnie jest godna przeczytania.

Powieść opisuje też przygody Maksa, amerykańskiego chłopca, który wraz...

Skończyliśmy czytać z S. "Chłopca znikad" i młody bardzo przeżywał tę lekturę.
Książka jest bardzo aktualna, rozgrywa się w rzeczywistości zaledwie sprzed kilku lat, a temat napływu uchodźców w Europie i ataków terrorystycznych Państwa Islamskiego dopiero co przycichł, więc tym bardziej cenne, że ta książka tak szybko wyszła w Polsce.
Szkoda tylko, że tak ciężko się ją czyta - nawaliło tłumaczenie (o dziwo powieść tłumaczyły dwie osoby), albo redakcja - więc na to konto daję jedną gwiazdkę mniej. Naprawdę roli się tu od niezręczności, powtórzeń; nawet składnia czasem szwankuję...

Skończyliśmy czytać z S. "Chłopca znikad" i młody bardzo przeżywał tę lekturę.
Szkoda tylko, że tak ciężko się ją...

Dodaj cytat z książki Chłopiec znikąd