Piraci Oceanu Lodowego

Okładka książki Piraci Oceanu Lodowego
Alexander Jansson JanssonFrida Nilsson Wydawnictwo: Zakamarki opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Ishavspirater
Zakamarki
2018-12-10
2018-12-10
Marta Wallin

Okładka książki Hedwiga i księżniczka z Hardemo Anke Kuhl, Frida Nilsson
Ocena 7,8
Hedwiga i księ... Anke Kuhl, Frida Ni...
Okładka książki Hedwiga i lato ze Sznyclem Anke Kuhl, Frida Nilsson
Ocena 7,9
Hedwiga i lato... Anke Kuhl, Frida Ni...
Okładka książki Hedwiga i Maks-Olof Anke Kuhl, Frida Nilsson
Ocena 7,6
Hedwiga i Maks... Anke Kuhl, Frida Ni...
Okładka książki Hedwiga Anke Kuhl, Frida Nilsson
Ocena 7,1
Hedwiga Anke Kuhl, Frida Ni...

Mistrzostwo - przygoda literacka i przygoda, w której możemy uczestniczyć. Epopeja o siostrzanej miłości.

Trigger warning w tej książce: znęcanie się nad zwierzętami (wyzyskiwanie ich)
Lubię od czasu do czasu sięgnąć po książkę dziecięcą/ wczesno młodzieżową, które cenie przede wszystkim za wartości jakich uczą. Szczerze liczyłam, że będą tu wysnute pewne wnioski- ludzie i zwierzęta są sobie równe, nie można wykorzystywać słabszych. Niestety na początku Siri buntuje się przed wykorzystywaniem kuroptaka przez jej przyjaciela, ale później wątek ucicha, i kończy się że zwierzę będzie cierpieć. Bardzo trudno czytało mi się też sceny z wilczycą, ale akurat jestem wrażliwa w tym temacie.
Język autorki nie przypał mi do gustu- bardzo prosty, niezbyt ciekawy. Czytałam inne książki z perspektywy dziecka, których język był bardziej intrygujący.
Od połowy poczułam się bardzo wciągnięta, w książce jest pełno przygód po drodze, oczywiście są pewne zbiegi przypadku, dosyć naciągane, ale w sumie nie przeszkadzały szczególnie. :)

Trigger warning w tej książce: znęcanie się nad zwierzętami (wyzyskiwanie ich)

Niesamowicie mroczna i dojrzała

Niesamowicie mroczna i dojrzała

smutna

smutna

Książka z kategorii literatury dziecięcej, ale jakże wartościowej. Myślę, że każde dziecko powyżej 8/9 roku życia powinno ją poznać.

Opowiada o bardzo dzielnej Siri, która wyrusza w niebezpieczną wyprawę, aby odbić swoją siostrę. Siostrzana miłość jest tu jednym z głównych wątków.

W oczy rzuca się też wartość przyjaźni oraz tego że nie wszystko jest takie jakim się wydaje. Często to ludzie tworzą potwory i plotki.

Język autorki bardzo przyjemny i plastyczny. Bohaterowie wykreowani fajnie, ale ich opisy nie są rozbudowane. Takie bardziej zaznaczenia co i jak.

Mimo, że już dzieckiem nie jestem ja się bardzo dobrze bawiłam podczas tej bajki. Pochłonęłam ją w 2 wieczory.
Polecam! Miłego czytania!

2018

Nie jest to książka łatwa, ale zwraca uwagę na to co w życiu najważniejsze.

Nie jest to książka łatwa, ale zwraca uwagę na to co w życiu najważniejsze.

W powieści Piraci Oceanu Lodowego Frida Nilsson stawia na kreację plastycznego tła, którego najmocniejszą stroną jest bez wątpienia przenikliwy, mroźny i niebezpieczny klimat tytułowego oceanu oraz rozsianych u jego wybrzeży, skrytych pod grubymi połaciami śniegu wysepek. Wespół z mrokiem klaustrofobicznych kopalni, które stanowią nierozerwalną część całości, tworzą one zadziwiający i niepokojący obraz. To powieść, w której zdecydowaną rolę odgrywa kontrastująca para kolorów: biel śniegu oraz czerń węgla. Kolorytu tej monochromatycznej przestrzeni dodają baśniowe stworzenia: syreny czy kuroptaki, przerażające, ale i wierne wilki oraz niezliczone przeciwności losu, z którymi zmierzyć musi się główna bohaterka – Siri.

Bo przecież tę pełną burzliwego niepokoju aurę dopełnia interesująca fabuła, której istotą jest walka dobra ze złem. Po stronie zła stoją tutaj zgraja straszliwych i odstręczających piratów pod wodzą kapitana – Białej Głowy. Porywa on dzieci, umieszcza je w kopalniach węgla i zmusza do katorżniczej pracy przy sortowaniu surowca. Po stronie dobra stoi dziesięcioletnia Siri, odważna siostra siedmioletniej Miki, która przypadkiem wpada w ręce wyżej wspomnianej bandy. Dziewczyna wyrusza w niebezpieczną i niepewną podróż wodami Oceanu Lodowego, na swojej drodze spotykając sprzymierzeńców oraz zdrajców, zmierzając się przy okazji w wieloma niebezpieczeństwami…

Narracja powieści jest pierwszoosobowa, historię tę Szwedka poznać daje z punktu widzenia głównej bohaterki. Zabieg ten sprawia, iż historię przeżywa się mocniej, dogłębniej. Rozterki, lęki, przerażenie, niepewność dziewczynki są współodczuwalne. Z każdą przeczytaną stroną odbiorca nie tyleż kibicuje dziewczynce, co rośnie w nim nieodparta chęć udzielenia jej pomocy.

Piraci Oceanu Lodowego to niemal epicka powieść traktująca o sile drzemiącej w więzach rodzinnych i mocy przyjaźni. To historia o strachu i poskramiającej go odwadze, o wyrzutach sumienia i wybielającym je poświęceniu. To opowieść o potędze uczciwości, mocy drzemiącej w danym komuś słowie, wiary w siebie, przede wszystkim zaś o podążaniu za głosem serca, wbrew najstraszniejszym przeciwnościom losu, opiniom innych oraz strachu drzemiącemu głęboko w sercu.

Autorka Mojej mamy Gorylicy oraz Prezentu dla Cebulki i tym razem bazuje na uniwersalnych wartościach, umiejętnie wplatając je w nieszablonową rzeczywistość. Typowy dla skandynawskiej literatury chłód i dystans, poetycka oszczędność słowa są tutaj namacalne. Jednak trudno nazwać tę powieść sztampową. Nilsson sprawnie stopniuje napięcie, powodując, że poziom adrenaliny, zainteresowania i niedowierzania wzrasta z każdym rozdziałem. Choć zakończenie zdaje się być przewidywalne, finalnie nie uwiera. Dzieje się tak głównie z powodu szczerości i głębi przekazu.

Piraci Oceanu Lodowego to książka, która w sposób niezwykły oddziałuje na wyobraźnię. Za sprawą mrożących w żyłach przygód, baśniowej otoczce oraz sugestywnej stylistyce powieść ta przypadnie do gustu zarówno młodszemu jak i starszemu odbiorcy.

Pół roku towarzyszyła nam, S. i mnie, ta powieść... Po drodze przeczytaliśmy wiele innych książek, niektóre z nich sprawiły nam mnóstwo frajdy. A jednak ta opowieść - mroczna i trudna - zostanie z nami dłużej i czuję, że wrócimy do niej nie jeden raz.
Frida Nilsson w "Piratach Oceanu Lodowego" stworzyła cały osobny świat, z jego okrucieństwem i bezwzględnymi zasadami, pełnokrwistymi postaciami o wielkiej determinacji, w świat ten otoczyła lodem, morzem i dziką przyrodą. Być może po raz pierwszy we współczesnej książce dla dzieci zetknęłam się z takimi scenami okrucieństwa ludzi wobec zwierząt i takim - nie wprost - oskarżeniem dorosłych o wyzysk, chciwość i nadużycia względem innych istot.

Wspaniała książka-metafora, idealna na obecne czasy, w których młodzież protestuje przeciwko dorosłym-u-władzy, którzy zniszczyli im świat... Książka, która podważa porządek świata, w którym "rządzą" dorośli, kierujący się wyłącznie chęcią zysku. I jak dobrze, że wyzwanie rzuca im dziecko - dziewczynka!

Wielki plus dla autorki za stworzenie świata, w którym rozgrywa się opowieść. Trochę jest to świat historyczny, trochę fantastyczny, ale przede wszystkim jest bardzo żywy - można go powąchać, usłyszeć jak szumi, poczuć na języku razem ze słonym wiatrem. Samo przebywanie w tym świecie rekompensuje wszystko. Historia pirata też jest całkiem ciekawa. W ogóle Nilsson umie stworzyć interesującą historię - gorzej już z jej poprowadzeniem, bo wiele wątków pobocznych po prostu się urywa. Postacie są wyraziste, budzą sympatię (albo nie), oddychają. Mimo że opowieści o piratach zostały już przemaglowane przez wielu autorów po 300 razy, nie czułam znużenia ani tematyką, ani toposami. Nilsson stworzyła coś co jednocześnie wpisuje się w kanon, i jest niezmiernie świeże. Suspens jest taki, że i mnie, starą babę, udało sie zaskoczyć.

Zabrakło mi ilustracji. Cudowna, baśniowa okładka zwiastowała urodzaj obrazkowy, a w środku zaledwie kilka czarno-białych, mało urodziwych ilustracji. Nie podoba mi się także wyższość moralna bohaterki, która gdy ktoś robi coś jej zdaniem złego, po prostu wybiega i strzela focha (w ten sposób kończąc cały wątek). Odniosłam wrażenie, ze w ogóle autorka próbuje współczesne reguły moralne przełożyć na czasy dawne. Siri oburza się bardziej cierpieniem zwierząt niż ludzi, a jednocześnie, żyjąc w takim świecie w jakim żyje, musi przecież polować, bić się, etc.

Dość istotna uwaga - jak dla mnie to nie jest książka dla dziewięciolatka, zgodnie z zaleceniem biblioteki. Świat tu jest straszny, psychicznie i dosłownie, sporo leje się krwi. Jest to natomiast całkiem sprawnie napisana przygodówka. O wiele lepsza niż większość młodzieżowych książek hajpowanych przez wielkie wydawnictwa.

Piękna historia jednak dla trochę starszych odbiorców. Bardziej mroczna i brutalna niż się spodziewałam, jednak urzekająca historia o siostrzanej miłości, odwadze i poświęceniu. Polecam

Dodaj cytat z książki Piraci Oceanu Lodowego