Kwiaty śliwy w złotym wazonie

Okładka książki Kwiaty śliwy w złotym wazonie Lanling Xiaoxiao Shen
Okładka książki Kwiaty śliwy w złotym wazonie
Lanling Xiaoxiao Shen Wydawnictwo: Muza Seria: Biblioteka Bestsellerów literatura piękna
Biblioteka Bestsellerów
金瓶梅, Jīn Píng Méi
Muza
1994-01-01
1994-01-01
Jerzy Chociłowski, Irena Sławińska (Hú Pèifāng), Ryszard Chmielewski
Chiny erotyzm erotyka literatura chińska

Jak dla mnie bardziej ciekawostka. Przeczytałem do połowy. Strasznie monotonne. Nie dla mnie.

Książka opowiada o bogatym Si-menie, którego życie płynie na zarządzaniu swym majątkiem, łapówkarstwie, intrygach, piciu, a co najważniejsze dla niego ciągłym uprawianiu seksu. Ma on pięć żon i nie ustaje w poszukiwaniu to nowych kochanek, czy korzystaniu z domu uciech. Sceny seksu są bardzo dokładnie oraz poetycko opisane. Można też poszerzyć swoją zasób wulgaryzmów, niektóre z nich, czytałam pierwszy raz w życiu. Ciężka do przebrnięcia, ciągły seks może zmęczyć i zamęczyć.

Niewątpliwy rarytas czytelniczy literatury chińskiej, klasyk na równi z takimi dziełami jak "Decameron", czy "Boska komedia" (jeżeli brać pod uwagę czas powstania). Epopeja społeczna, polityczna, obyczajowa, historyczna, sama zaś erotyka (uwypuklona w polskim wydaniu) nie jest jednak najistotniejsza. Należy pamiętać, że choć polskie (jedyne niestety jak do tej pory) wydanie zdaje się być obszerne (750 stron),to i tak jest to wersja mocno okrojona z ponad 3000 stron oryginału. Zabrakło nie tylko ostatniej części z trzech, ale nadto historia udostępniona przez polskiego wydawcę jest wręcz wykastrowana z wszelkich wątków politycznych i historycznych. To sprawia, że polski czytelnik zapoznaje się z dziełem tłumaczy i wydawnictwa, a nie z dziełem oryginalnym. Biorąc pod uwagę te czynniki, nie jestem w stanie wydać oceny.
Co do samej lektury tak wykastrowanego dzieła, to raz bawiłem się świetnie, raz czułem się zmęczony niekończącymi się nikczemnościami protagonistów i scenami erotyki pornograficznej, no bo ileż można czytać o "smoktaniu żołędzia". Niemniej całościowo czuć, że powieść jest rzeczą wybitną, chciałbym mieć kiedyś możliwość zapoznania się z kompleksową wizją anonimowego autora.

Co tu dużo mówić - arcydzieło wszechczasów. Niech miłośnicy prawdziwej literatury nie zrażają się nieadekwatnie niską oceną niektórych komentujących, bo czegoż można się spodziewać po osobach porównujących tę książkę do 50 twarzy Greya? Znakomicie ukazane tło historyczne, naturalnie wplecione sceny erotyczne bez współczesnej pompatyczności, skarbnica wiedzy ma temat życia ówczesnych ludzi. Czegóż chcieć więcej?

Pierwsze ok 300 stron nawet fajne, czysta, prosta, śmieszna rozrywka, odpoczynek dla mózgu. Ale... ile można? ;D Tzn. wiadomo, że w tamtych czasach to musiało służyć jako rozrywka - dziś to wszystko brzmi jakby celebryci robili patostreaming. Ale... nie żałuję, że poznałam to "dzieło", takie guilty pleasure (przez pierwsze 300 stron).

Wybór z (podobno) klasyki chińskiej literatury (60 rozdziałów spośród 100). Dzieło trojga tłumaczy z ciekawym posłowiem, o historii książki i jej wydań oraz przekładów a także domniemanym autorstwie. Z opinii wynikało, że budziło skrajne emocje, od jedynek do dziesiątek.
Należy zaznaczyć, że to XVI-wieczna powieść, rozgrywająca się o cztery stulecia wcześniej. Ponadto pochodząca z zupełnie innego kręgu kulturowego, a co za tym idzie trudno oczekiwać od niej konstrukcji typowej dla powieści europejskiej i amerykańskiej, wypracowanej przecież dopiero w XIX wieku. Nie ma zatem linearnej fabuły z początkiem i zakończeniem oraz kulminacją, aczkolwiek jest kilka wątków rozwijających się, potraktowanych w ten sposób.
Akcję wszystkich rozdziałów łączy główny bohater, Si-men, występujący w każdym z nich. W większości pojawia się jego „Piąta Pani” – Złoty Lotos, a w co najmniej połowie pierwsza żona i reszta konkubin (łącznie sześć). Ponadto poznajemy jego przyjaciół, służbę obojga płci, ich partnerów, sąsiadów z rodzinami, kochanki z rodzinami, dostojników a także kurtyzany (poza biegłością w sprawach seksu musiały wykazać się jeszcze uzdolnieniami muzycznymi, więc to słowo lepiej pasuje od innych, nowocześniejszych). Ogólnie wszystkie swoje problemy zewnętrzne (w sferze publicznej) bohater załatwiał przekupstwem, dbając o „relacje” z wyżej postawionymi za pośrednictwem podarków i przysług, co nikogo nie dziwiło i było wówczas powszechnie stosowane. Mamy opisy niezliczonych przyjęć i uczt wzbogaconych muzyką i śpiewem, przede wszystkim kurtyzan, a zakończonych scenami seksu głównego bohatera, wyjątkowo bez jego udziału.
Wyzwalające przez wieki emocje „momenty” budzą, delikatnie mówiąc, mieszane uczucia. Już samo słownictwo odziera je z atrakcyjności – występujące w jednym zdaniu infantylizmy („swawolili”) i prymitywne wulgaryzmy („ru...li się”) powodują raczej niesmak niż ekscytację czy zaciekawienie. Podobnie jak miłosne zdrobnienia, którymi bohater obdarzał w w trakcie swoje partnerki – akurat wszystkie są pochodną słowa, które występuje niemal w każdym zdaniu wczesnych filmów Pasikowskiego (z dodatkami w stylu „-iszcze”, „-iwiątko” etc.). Warto wiedzieć co w chińszczyźnie oznaczają „chmury i deszcz”, ale reszta słownictwa erotyczno-przyrodniczego raczej śmieszy. Zaciekawić powinien natomiast zestaw gadżetów erotycznych głównego bohatera.
Siłą powieści jest zatem jej odmienność kulturowa. Widzimy zupełnie inne społeczeństwo, z innym systemem wartości, odmienną organizacją życia publicznego (dziedziczne i sprzedawalne urzędy, omnipotencja władzy) oraz prywatnego (faktyczna poligamia, klientyzm, „dodatkowe usługi” świadczone przez służbę). A także dalekowschodnią architekturę, ogrodnictwo, modę i kulinaria.
Zatem jeśli ktoś oczekuje współczesnej powieści (nawet z wątkami erotycznymi) w dalekowschodniej scenerii – niech sobie daruje lekturę. Ta powinna satysfakcjonować bardziej miłośników historii kulturowej i społecznej.

Kawałek prawdziwej historii pradawnych Chin-przeniesienie w czasie .Spora dawka tzw momentów, stanowiących jednak dopełnienie, opisów codziennego życia, tamtych czasów.

Iście erotyczna perełka <3 50 twarzy Greya może się chować...

Iście erotyczna perełka <3 50 twarzy Greya może się chować...

Czytałam ją dość dawno temu i pamiętam,że mi się bardzo podobała.Uśmiałam się też przy niej przednio.Poleciałam ją koleżance ze studiów, która przeczytawszy kilkanaście, czy dziesiąt stron rzekła mi: "Jezu, co ty mi poleciłaś??? Chyba musisz być zdrowo pie***a!" :) :)
Widzę ,że jest tu nas takich sporo, więc polecam wszystkim "p***tym" ;)
Książka jest świetna!

Widzę ,że jest tu nas takich sporo, więc polecam wszystkim "p***tym" ;)
Książka jest...

Znudziła mnie... chciałam jak najszybciej skonczyć.

Znudziła mnie... chciałam jak najszybciej skonczyć.

• Chiny
  • Klasyka