Od Inflant po Kaukaz

Okładka książki Od Inflant po Kaukaz Piotr Kulczyna
Okładka książki Od Inflant po Kaukaz
Piotr Kulczyna Wydawnictwo: Wydawnictwo Vectra Cykl: Podróże na 4 koła (tom 2) turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Podróże na 4 koła (tom 2)
Wydawnictwo Vectra
2019-04-16
2019-04-16

2030

Wyprawe na Kauzkaz nas sympatyczny lesik zaczyna od dawnego dworku Pilsudskigo w przy okazji racząc nas opowiesciami z zżycia Marszałka w ueljówku. Potem ipresje z Trok.Obowiązkowo Ostra Brama, cmentarz na Rossie. Zułow- posiadłośc NBilewiczów z kórych wywodziła sieMataka Marszałka, Pikieliszki. obóz nad jeziorem, qiejska biesiada w oddali, epizod ze wssciekłym Litwinem. Łotwa- opustoszłą ziemia Liwiów, nie pasująca do uporządkowania terenów Unii. Tartu, jeziorka, za miesowoscią Valaste śłiczny wodospad. Wapienny klif w EEsti na d Bałtykiem. Zespól pałacowo parkowy Palmse. JKręte uliczki Tallina, slawna Gruba małgorzata. zamek biskupi saare laane pólwysep Kopu i wyspa Sarema. drewniaae wiatraki koło Angla. Wspomnienia i gawędy o wielkiej bitwie pod Kircholmem. Birża Kiejdany. Niestety musieli wrócić, bo spaliła się leśniczówka.
legnica, Chodizęz, świny.
Wyprawa samochodem do Anatolii. haga Sopghis,złoty rog. Izmit i Morze czarne pięknie słowem odmalowywane krajobrazy. Gruzja- tworrrdza Gonio,Batumi bez herbacianych pól. Kutaisi, w którym więżóno POlaków, co w 1947 podnieśli bunt. Nie wywieziono ich do ojczyzny, tylko rozparcelowano po najdalszych zakatkach ZSRR. Katedra Zaśniecia NMP w Kutaisi, okazała fontanna, twrdza Ananuri przy drodze wojennej. Kazbek i Osetia- wspinaczka z synem. Konieczna wizyta w bajkowym pałacu Isak pasia Sarayi Jezioro Van, rzeka Tygrys. Na deser Cesme i Efez- aż się kręci w głowie.

Gdy zobaczyłam całą serię książek Pana Kulczyny w bibliotece bardzo się ucieszyłam. Ładna okładka przyciąga wzrok a tematyka Kaukazu i Rosji- super! Niestety mój entuzjazm został stłumiony już po pierwszych stronach.
Książka to relacja z trzech różnych wycieczek. Opowieściom brak zwyczajnie plastyczności opisu i spokoju w narracji. Tam gdzie historia zaczyna się robić ciekawa Pan Piotr nagle urywa i pędzi dalej, ponieważ do przebycia ma tysiące kilometrów. Robi wtrącenia historyczne a potem tak szybko przechodzi do innego tematu, że miałam totalny niedosyt po każdej stronie. Koniec książki i opisy w Grecji są dokładniejsze i przyjemniej się czyta.
Patrząc na mapę z zaznaczonymi trasami nie da się tylu tysięcy kilometrów ująć w jedną stosunkowo nieobszerną książkę. Czasami jednak lepiej mniej a sumienniej, niż ,,po łebkach" i bez polotu.
Pomimo tego dam Panu Piotrowi szansę i przeczytam jego książkę o Rosji.

+!

+!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fascynująca podróż

Fascynująca podróż