Syrena

Okładka książki Syrena Herbert George Wells
Okładka książki Syrena
Herbert George Wells Wydawnictwo: Wydawnictwo CM Seria: Klasyka literatury angielskiej fantasy, science fiction
Klasyka literatury angielskiej
The Sea Lady
Wydawnictwo CM
2019-01-30
1927-01-01
2001-10-01
Wells syrena

Boo! Groza na ... Joseph Conrad, Fiod...
Okładka książki Wojna Światów Philippe Chanoinat, Herbert George Wells, Alain Zibel
Wojna Światów Philippe Chanoinat,...

Ciężko było mi zrozumieć sedno tej powieści. Jak dotąd, to najsłabsza z powieści Wellsa, z jakimi się spotkałam, różni się od pozostałych nieco bardziej podniosłym tonem, co mogło trochę zaburzyć odbiór fabuły.

Bardzo męcząca książka. Tematyka niby mnie interesowała, ale nie dostałam nic z tego, czego po tym oczekiwałam. A szkoda.

BAŚŃ CZY HORROR

Za każdym razem, kiedy myśl już, że H. G. Wells niczym więcej nie zdoła mnie zaskoczyć, w moje ręce trafia jakieś jego dzieło, które pokazuje mi, jak bardzo się myliłem. Obeznany dość dobrze z jego twórczością jedno z takich zaskoczeń przeżyłem, kiedy dane mi było przeczytać „Cudownego gościa”, intrygującą historię o aniele, który trafił na Ziemię. Kolejne, choć już mniejsze, przeżyłem czytając porywającą i zaskakująco odważną satyrę, jaką był tytuł „W dni komety”, a także bardziej militarną odsłonę twórczości autora – „Wojna w przestworzach”. „Syrena” to pozycja najniezwyklejsza z nich wszystkich, bo będąca połączeniem łagodne, sentymentalnej fantastyki, legend, baśni, horroru i satyry, które autentycznie zachwyca.

Jak syrena mogłaby poradzić sobie w naszym społeczeństwie? I czy w ogóle powinna? Gdy podczas wycieczki na plażę pewna rodzina ratuje topiącą się kobietę, nie ma jeszcze najmniejszego pojęcia, jak bardzo zmieni to ich życie i postrzeganie świata. Niedoszła topielica okazuje się być syreną. Przygarnięta przez ludzi, którzy jej pomogli, w ich domu zaczyna uczyć się wszystkiego o świecie i wyrastać na pełnoprawną członkinię naszego społeczeństwa. Jednocześnie pnie się coraz wyżej po szczeblach społecznej drabiny, a jakby tego było mało Doris Thalassia Waters, jak od teraz każe się nazywać, zaczyna wywierać coraz większy wpływ na otoczenie. Pozostaje jednak pytanie, jakie są jej prawdziwe intencje? I co obecność tak niezwykłego bytu zmieni w ludziach, którzy będę mieli z nim styczność?

Całość mojej recenzji na portalu Sztukater: https://sztukater.pl/ksiazki/item/27711-the-sea-lady.html

BAŚŃ CZY HORROR

• Audiobooki