Dom nad Jeziorem Langely

Świat Książki
2019-05-15
2019-05-15
9788380319202

Jest to raczej powieść dla młodzieży lub może YA, raczej nie dla dorosłych i raczej nie nazwałabym jej thrillerem psychologicznym, a obyczajówką z wątkiem kryminalnym, ale mimo to muszę przyznać, że książka mnie wciągnęła i dobrze mi się ją czytało, a nawet miałam takie momenty, że zastanawiałam się, co będzie dalej i jak akcja się rozwinie.

Klimat przypomina mi "Plotkarę", którą bardzo lubiłam jako nastolatka; wyższe sfery, bogaci ludzie, markowe rzeczy, prywatna szkoła z internatem, życie bezkarnej elity. W tym wszystkim Charlotte Calloway, córka znanego biznesmena, której matka zniknęła parę lat wcześniej w tajemniczych okolicznościach i nikt nie wie, co się dokładnie stało. Charlotte wcale nie jest na wskroś pozytywną bohaterką, dziewczyna ma swoje za uszami i dowiadujemy się tego w miarę czytania książki.

Dialogi napisane są bardzo zgrabnie, ogólnie tłumacz wykonał naprawdę dobrą robotę, bo książka skonstruowana jest bardzo przystępnie. Niektóre opisy sytuacji nie miały zbyt wiele wspólnego z fabułą, a historia czasem dość mocno odbiegała od głównego wątku, lecz mimo to dobrze mi się czytało tę książkę, bo była dość lekka. Zakończenie wydaje mi się nieco naiwne, zbyt szybkie jak na tak długą historię.

Ogólnie oceniam powieść na plus jako lekką historie do poczytania w leniwe popołudnie; historię, która może nie zostanie na zbyt długo w głowie, ale skutecznie zrelaksuje.

Klimat przypomina mi...

Dom nad jeziorem Langley- Elizabeth Klehfoth 432 str. Tajemnice sprzed lat, mroczna przeszłość, problemy nastolatków elitarnego collegu. Książka w sam raz na wakacje, szczególnie dla młodzieży.

Narracja pisana jest z perspektywy trzech osób: głównej bohaterki Charlie, obecnie, jej matki Grace, w przeszłości oraz ojca Alistaira, również w przeszłości. Tajemnice i wydarzenia z przeszłości determinują wydarzenia obecne. Losy wielu osób przeplatają się, więc liczba bohaterów jest ograniczona.
Na początku trochę ciężko się czytało, trzeba się przyzwyczaić do stylu, różnych wtrąceń i odbiegania od opisywanej historii. Jest to raczej książka obyczajowa, niż thriller, do tego psychologiczny. Do przeczytania raz, mnie główna bohaterka do siebie nie przekonała.

Na początku trochę ciężko się czytało, trzeba się przyzwyczaić do stylu,...

Książka bardzo wciągająca, oferuje interesujące spojrzenie na wydarzenia poprzez zmiany perspektywy i narratorów. Zakończenie jednak nie było aż tak mocne jak się tego spodziewałam, co trochę mnie rozczarowało, zwłaszcza że książka ma ponad 400 stron i jest dosyć długa.

" Widmo porażki nęka nas wszystkich. Przeraża nas świadomość, że może nie jesteśmy wystarczająco dobrzy i może nigdy nie będziemy, że może ludzie nas przejrzą. Co może być bardziej przerażającego od wiedzy, że sami jesteśmy duchami, zwykłymi cieniami tego, kogo udajemy albo kim chcemy być" - Charlie Calloway
Po dość długiej przerwie w czytaniu książek, sięgnęłam po tę pozycję i nie sądziłam, że zakończenie mnie aż tak ujmie. Nie należę z natury do wrażliwych kobiet, ale końcowe rozdziały wzruszyły mnie dogłębnie. Nie oczekiwałam takiego zwrotu akcji. Tak zanurzyłam się w powieści, że ciężko mi było wrócić do rzeczywistości po jej przeczytaniu.
Generalnie rzecz ujmując, 'problemy' nastolatków elitarnej szkoły przedstawione przez autorkę momentami mnie irytowały; na początku akcja mi się nieco ciągnęła, potem zdecydowanie nabrała tempa, co wpłynęło na to, że książka zostanie w mojej pamięci na długo.
Ta powieść stanowi świetną ucieczkę od szarej (pandemicznej) rzeczywistości, dlatego warto po nią sięgnąć. Polecam!

Po dość długiej przerwie w czytaniu książek, sięgnęłam po tę...

Poległam na 36 stronie. Co to ma być?! Styl gimbazy, a w treści soft porno ubrane niby w horror niby w powieść dla młodzieży? I znowu te wypróżnienia! To jakaś zaraza! Jestem zdegustowana do głębi. Zdecydowanie nie polecam!

Na pewno nie jest to thriller. Raczej obyczajówka z tajemnicą sprzed lat w tle.Akcja bardzo przewidywalna,juz po kilkudziesięciu stronach domyśliłam się zakończenia. Najciekawszym wątkiem była działalność tajnej szkolnej organizacji i opis zadań, które mieli wykonywać wkupujący się do niej członkowie. Poza tym nic wartego uwagi-można przeczytać dla zabicia czasu.

Intryga dobrze przemyślana, a co za tym idzie, logiczna, ale... przewidywalna. Już gdzieś tak ok. strony setnej (z 430) wprawiony w bojach kryminalnych czytelnik jest w stanie ją rozgryźć.

Mam problem z oceną tej lektury. Ciekawa historia, tajemnica sprzed lat. Jednak połowa książki to opowieści o nastolatkach żyjących w internacie. Ich rozterki. Trochę to do mnie nie trafiło. Sama historia kryminalna ciekawa. Zakończenie wzruszające.

Nudne i przegadane. Przez pierwsze 200! stron nie dzieje się nic. Nie polecam!

Nudne i przegadane. Przez pierwsze 200! stron nie dzieje się nic. Nie polecam!

• Samodzielne

Elizabeth Klehfoth Dom nad Jeziorem Langely Zobacz więcej