rozwiń zwiń

Świat Książki
2019-05-15
2019-05-15
9788380319202

" Widmo porażki nęka nas wszystkich. Przeraża nas świadomość, że może nie jesteśmy wystarczająco dobrzy i może nigdy nie będziemy, że może ludzie nas przejrzą. Co może być bardziej przerażającego od wiedzy, że sami jesteśmy duchami, zwykłymi cieniami tego, kogo udajemy albo kim chcemy być" - Charlie Calloway
Po dość długiej przerwie w czytaniu książek, sięgnęłam po tę pozycję i nie sądziłam, że zakończenie mnie aż tak ujmie. Nie należę z natury do wrażliwych kobiet, ale końcowe rozdziały wzruszyły mnie dogłębnie. Nie oczekiwałam takiego zwrotu akcji. Tak zanurzyłam się w powieści, że ciężko mi było wrócić do rzeczywistości po jej przeczytaniu.
Generalnie rzecz ujmując, 'problemy' nastolatków elitarnej szkoły przedstawione przez autorkę momentami mnie irytowały; na początku akcja mi się nieco ciągnęła, potem zdecydowanie nabrała tempa, co wpłynęło na to, że książka zostanie w mojej pamięci na długo.
Ta powieść stanowi świetną ucieczkę od szarej (pandemicznej) rzeczywistości, dlatego warto po nią sięgnąć. Polecam!

Po dość długiej przerwie w czytaniu książek, sięgnęłam po tę...

Poległam na 36 stronie. Co to ma być?! Styl gimbazy, a w treści soft porno ubrane niby w horror niby w powieść dla młodzieży? I znowu te wypróżnienia! To jakaś zaraza! Jestem zdegustowana do głębi. Zdecydowanie nie polecam!

Na pewno nie jest to thriller. Raczej obyczajówka z tajemnicą sprzed lat w tle.Akcja bardzo przewidywalna,juz po kilkudziesięciu stronach domyśliłam się zakończenia. Najciekawszym wątkiem była działalność tajnej szkolnej organizacji i opis zadań, które mieli wykonywać wkupujący się do niej członkowie. Poza tym nic wartego uwagi-można przeczytać dla zabicia czasu.

Intryga dobrze przemyślana, a co za tym idzie, logiczna, ale... przewidywalna. Już gdzieś tak ok. strony setnej (z 430) wprawiony w bojach kryminalnych czytelnik jest w stanie ją rozgryźć.

Mam problem z oceną tej lektury. Ciekawa historia, tajemnica sprzed lat. Jednak połowa książki to opowieści o nastolatkach żyjących w internacie. Ich rozterki. Trochę to do mnie nie trafiło. Sama historia kryminalna ciekawa. Zakończenie wzruszające.

Nudne i przegadane. Przez pierwsze 200! stron nie dzieje się nic. Nie polecam!

Nudne i przegadane. Przez pierwsze 200! stron nie dzieje się nic. Nie polecam!

Robiąc sobie prezent, kupiłam tę książkę w pakiecie z kilkoma innymi. I zaczęłam czytać ją jako ostatnią, dość niechętnie, gdyż pierwsza fascynacja opisem już mi minęła. Bardzo pozytywnie zaskoczona nawet nie zorientowałam się, gdy już pochłonęłam połowę. Język powieści nie jest trudny, aczkolwiek nie jest też banalny, opisy są interesujące i klarowne. Główna bohaterka jest z krwi i kości, mimo inteligencji i hartu ducha, odznacza się też wadami, które trudno polubić ale czyni ją to bardziej autentyczną. Zakończenie powieści czyli rozwiązanie zagadki zniknięcia matki przed laty jest niespodziewane. Po drodze autorka podsuwa nam kilka pomysłów, jak historia Grace mogła się potoczyć, igrając z naszą naiwnością, by zaraz potem obrócić wszystko o 180 stopni. Co tak naprawdę ukrywa ojciec Charlotte, gdzie jest jej matka, dlaczego zdecydowała się uciec z domu i dlaczego nigdy nie powróciła? Śledziłam do końca z zapartym tchem, a zakończenie mnie usatysfakcjonowało. Mały minusik za kilka wątków, które wydawały mi się rozwiązane zbyt łatwo, co nieco psuło odbiór całości. Ale i tak zdecydowanie polecam na długie jesienne wieczory. Chociaż może bardziej wieczór, bo gdy ktoś się wciągnie, może skończyć czytać szybciej, niż zakładał.

Na samym początku powiem, że mam wielką nadzieję na kontynuację, ta książka naprawdę mnie pochłonęła.
Klimat szkolnego akademiku bardzo przypadł mi do gustu. Narracja z punktu widzenia trzech osób- strzał w dziesiątkę. Te przeplatane opowieści kilku członków rodziny urozmaicały fabułę i skutecznie zabijały nudę. To na co również zwróciłam uwagę, to język. Jak na powieść młodzieżową oceniam go pozytywnie, dość barwne opisy i ciekawe dialogi, stosunkowo mało sztampy.
Podobało mi się, że głównej bohaterce dość znacząco wytknieto wady, a tym samym nadano jej autentyczność.
Lektura była dla mnie wciągająca, z łatwością zatapiałam się w opisywanym świecie i ciężko było mi wrócić do rzeczywiści, kiedy okazało się, że przeczytałam ostatnią stronę.

Sekret sprzed lat,rodzinne tajemnice i tajemnicze zniknięcie żony bogatego przedsiębiorcy.Co sprawiło że matka dwóch uroczych córeczek nagle znika??Po latach na to pytanie odpowiedź usiłuje znaleźć Charlie jej starsza córka.Dziewczyna uczy się w elitarnym liceum,gdzie wikła się w działania pewnej grupy.Okazuje się że tajemnicza grupa może mieć związek z historią jej rodziny.
W tę powieść należy wgryźć się powoli,aby potem akcja przyspieszyła.Kilkuosobowa narracja sprawia że czytelnik szybko odnajduje się w treści.Polecam jak najbardziej!!

Charlie straciła matkę, nikt jej nie widział do dziesięciu lat, ona obecnie jest w znakomitej szkole, stara się o członkostwo w Klubie A. Od początku coś jest nie tak, rozpoczyna walkę z samą sobą, jednocześnie na jaw zaczynają wychodzić sprawy, które kierują ją w tajemniczą przeszłość jej ojca, matki, rodziny i szkoły. Czy zdarzenia z przeszłości wyjaśnią sprawę jej matki, co ma wspólnego z tym wszystkim stowarzyszenie, tym bardziej, że okazuje się, ze wszyscy się znają ….
Autorka wciągnęła mnie swoją opowieścią, zagrała na emocjach, doprowadziła z zapartym tchem do końca swoje opowieści. Fabuła jest snuta z punktu widzenia trzech osób: Alistaira(ojca), Grace(matki) i Charlie(córki), które opowiadają o wydarzeniach również z punktu widzenia trzech dat, lat 90tych (kiedy się rodzice poznali), 2007(kiedy zaginęła Grace) i 2017(obecnie). Klehfoth dawkuje wiadomości, męci, podsuwa rozwiązania, a przede wszystkim bawi się z czytelnikiem uchylając rąbki tajemnicy. To też historia o miłości, zawiści, a przede wszystkim o stosunkach panujących w tzw. elitach, nie tylko wśród dorosłych, a przede wszystkim wśród młodzieży – obraz społeczeństwa. Prawda mrocznej przeszłości przeplata się z obecnymi czasami, które niczym się nie różnią. Udała się fuzja lekkiego kryminału, opowieści o dokonywaniu wyborów i krytyce elitarnego społeczeństwa – inny thriller, ale przyznaję bardzo dobry.

Elizabeth Klehfoth Dom nad Jeziorem Langely Zobacz więcej
Elizabeth Klehfoth Dom nad Jeziorem Langely Zobacz więcej