Wyspa

Proza PL
Znak Literanova
2019-05-20
2019-05-20

Okładka książki Owwa! Ukraina dla dociekliwych Żanna Słoniowska, Ołeksandr Szatochin
Owwa! Ukraina ... Żanna Słoniowska,&n...

Kiedy mężczyzna kocha kobietę

Książkę pochłonęłam w jeden wieczór, ale nie dlatego, że jest tak wybitna. Zrobiłam to z czystej ciekawości, jak historia się zakończy, no i... książka ma niestandardowe wymiary, jest niewielka, więc czyta się szybko. Zgadzam się z opinią, że w całej historii chodzi o pokazanie cyt: użytkownika Gracias "(...)czym jest literatura i zmaganie twórcze (...)", niż o namiętność i miłości, o których można pomyśleć po przeczytaniu opisu z tyłu okładki.
Jednak nic mnie tak nie zastanawia jak wypowiedź pani Marchewki, literaturoznawczyni i krytyczki literackiej, która znajduje się na okładce. Moim zdaniem albo pani nie czytała tej historii albo ta wypowiedź odnosi się do zupełnie innej książki.

Trochę zbyt pretensjonalna, pod koniec zbyt pośpieszna. Ale jest też kilka elementów, które są interesujące. Według mnie jest to bardzo ciekawe studium rodzącej się namiętności przeżywanej przez osobę świadomą swoich uczuć i umiejącą je opisywać.

Zakończenie przyszło mi niespodziewanie i muszę przyznać, że mam bardzo duży niedosyt. Główny wątek książki według mnie, im bliżej końca tym bardziej się rozmył. Wiele rzeczy "pootwieranych" w przeciągu historii i niedokończonych w ogóle. Co chyba doprowadziło mnie do tego, że czegoś mi brak i mam jednak ten niedosyt. Mimo tego muszę zaznaczyć, że główny bohater ma coś takiego w sobie, pomimo swojej nieporadności i robienia z siebie w większości sytuacjach ofiary losu, co idealnie wprowadza w całą historię oczami nieszczęśliwie zakochanej i nie do końca wiedzącej co chce od życia osoby. Ogólnie jeśli ktoś lubi klimaty nietypowych romansów i rozmyślań na temat miłości i jak ją pogodzić z codziennym życiem to na pewno przypadnie do gustu!

Powieść zapowiada się jako historia miłosna i choć w pewien sposób obietnicę realizuje, dużo bardziej jest próbą pokazania, czym są literatura i zmagania twórcze - pobudzenie i zastój wyobraźni, wzloty i upadki, przypływy i odpływy pisarskiej weny, a także jakie są źródła artystycznej inspiracji. Stąd niekiedy mało potoczny język dialogów. Według mnie, czasami niezbyt dobrze się to łączy z opisami miłosnej fascynacji.

Poetycka proza, trochę przeintelektualizowana.

Poetycka proza, trochę przeintelektualizowana.

Zapowiadało się ciekawie... Tak przynajmniej obiecywał opis z tyłu okładki... Przeczytałam do końca, choć przyznam, że ze 2 razy kusiło mnie żeby ją odłożyć... Nie potrafię stwierdzić o czym była... W zasadzie za wiele się tu nie zadziało... Trudno jest ją polecić innym bo nie miałam tu nawet maleńkiego punktu zaczepienia, który by wzbudził moje zainteresowanie... Chociaż każdy ma prawo wyrazić swoją opinię, a żeby to zrobić - trzeba przeczytać :-)

Jest to bardzo ładnie napisana książka o niczym.
Mysle, że za miesiąc nie będę jej pamiętać.

Jest to bardzo ładnie napisana książka o niczym.
Mysle, że za miesiąc nie będę jej pamiętać.

Miałaś być piękna, a ja - zachwycona.
Z radością przesuwałam dłonią po Twoim grzbiecie. Cieszyłam się okładką. Wdychałam zapach papieru. Wyobrażałam setki zdjęć i godziny spędzone przy czytaniu. To miały być bardzo dobre godziny.
Zawiodłam się.
Nie przypadłyśmy sobie do gustu. Poza tą piękną okładką nic więcej nie mogę pochwalić i skomplementować. Nie mogę zrozumieć dlaczego ty - tak ładna - w środku musiałaś okazać się nijaka. Brzydka wręcz.
Nie chciałam czytać o wymuszonych uczuciach. O papierowych zachwytach, nieracjonalnych zachowaniach, emocjach, które nie żyły ani we mnie, ani w głównym bohaterze.
Po zakończonej lekturze nie jestem w stanie stwierdzić, czy Dawid naprawdę kochał Muriel.
Chyba nie.
Ja jej z pewnością nie pokochałam. Wciąż czuję sympatię tylko do okładki.

Miałaś być piękna, a ja - zachwycona.
Zawiodłam się.

Zmęczyłam się tą lekturą. Ciągnęły mi się bardzo podróże na wyspę i powroty do Polski. Nie było tu dusznej atmosfery, ani namiętności dojrzałego romansu. Wg opisu z tyłu okładki miało dziać się coś niezwykłego, a tak na prawdę to dostajemy tu garść opisów wyspy i drugą garść rozmów o literaturze.

Historia Dawida mocno we mnie zapadła. Jest w nim tyle pasji i fascynacji, równocześnie niepewności i lęku. Zmieniają się pory roku, zmieniają się uczucia. Czas pełen niedomówień. Tęsknota za innym człowiekiem odczuwana niemal fizycznie.
Czytałam tę książkę ze ściśniętym gardłem. W mojej głowie ta historia ma inne zakończenie niż w książce.
Na fascynacji innym człowiekiem można wiele zbudować, ale może ona też pozostawić po sobie zgliszcza. Osobiście tęsknię za tak piękną "utratą głowy", kiedy samo wspomnienie o innym człowieku zapiera dech w piersi.

Na fascynacji innym człowiekiem...

• New
  • Przeczytane 2019r.