Wyspa

- Data wydania:
- 2019-05-20
- Data 1. wyd. pol.:
- 2019-05-20
- Liczba stron:
- 272
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324069880
- Wydawnictwo:
- Znak Literanova
- Kategoria:
- literatura piękna
- Data wydania:
- 2019-05-20
- Liczba stron:
- 272
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324069880
- Seria:
- Proza PL
Temperatura tej relacji nie zna skali; staje się tą najniebezpieczniejszą z możliwych – zawieszoną w spojrzeniu, nieznośną przez brak dosłowności. Niby nie dzieje się nic, a jednak dzieje się wszystko.
Anna Marchewka, literaturoznawczyni, krytyczka literacka
IV strona:
Na wyspie na północy Europy mężczyzna spotyka kobietę.
I zaczyna się dziać coś niezwykłego. Bo na tej wyspie można przeżyć rzeczy, które nie mogłyby przydarzyć się nigdzie indziej.
Dawid, czterdziestoletni pisarz, myśli o sobie z czymś
w rodzaju politowania. Wie, że żyje, ale od dawna niewiele czuje.
Właśnie przyjechał na wyspę. Chce skończyć powieść.
Domem pracy twórczej opiekuje się Muriel. Początkowo Dawid nie widzi w niej nic więcej niż w tych, od których chce uciec. Na wyspie jest jednak trochę jak w sanatorium Berghof – czuje się mocniej, widzi się wyraźniej, rzeczywistość jest intensywniejsza.
Ale lato i stypendium się kończą. A w domu czekają żona i córka.
Opowiedziane czterema porami roku zaskakujące literackie love story o powrotach i rozstaniach bez pożegnań.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Kiedy mężczyzna kocha kobietę
„Wyspa” – definicja słowa stanowiącego tytuł drugiej powieści Żanny Słoniowskiej, uznanej na świecie ukraińskiej tłumaczki, nie pozwala na romantyczne konotacje. Wyspa to według Wikipedii po prostu trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Niemniej autorka w swojej „Wyspie” ukazuje metaforę – istnienie specyficznego lądu pojedynczej jednostki i przepastnego oceanu więzi międzyludzkich oraz relacji sztuka–życie. Jak jej to wyszło?
Zacznijmy od fabuły. Nie jest ona skomplikowana. Dawid, niespełniony – we własnej ocenie – pisarz koło czterdziestki, wyjeżdża z Krakowa na angielską wyspę tworzyć powieść o Łemkach. Tam poznaje sporo starszą od siebie kobietę – charyzmatyczną Muriel. Najpierw wydaje się, że ci dwoje nie powinni w sobie nic szczególnego zobaczyć, jednak potem pojawia się wyjątkowa chemia i pobudzające wyobraźnię niedopowiedzenie ich relacji. Zmusza to Dawida nawet po zakończeniu letniego turnusu literackiego do powrotu na wyspę. Nie żeby pisać, ale żeby spotykać się z Muriel. A w szarej, smutnej Polsce, gdzie Dawida nawiedzają wspomnienia z młodości i czyhają na niego rachunki oraz rutyna, zostały żona i córka. Agnieszka jest stewardessą, która kompletnie nie rozumie fascynacji męża literaturą, bo Dawid słowem pisanym żyje i oddycha. Kilkuletnia Kaja jest typową córeczką tatusia, traktowana często nieco przedmiotowo przez apodyktyczną matkę, a przez ojca jako ucieczkę i jedyny cel życia w ojczyźnie.
Mijają pory roku, jesień, zima. Dawid często mija się z Muriel, ale gdy się spotykają, nie umieją się rozstać ani pożegnać. Muriel jest w związku na odległość, często wyjeżdża, ale czy nie ucieka przed Dawidem? A może przed samą sobą? A Dawid? Co widział w blasku kobiecości Muriel, gdy ta niczym postać z dawnej mitologii częstowała go owocem morwy? Dlaczego tak bardzo przeżywa swój kryzys tożsamości twórczej, twierdząc, że brakuje jego dziełom ducha i artyzmu? Kim jest Filip i dlaczego Dawid nie umie w small talk? Ta z pozoru niewielka pozycja książkowa mnoży wiele pytań i na pewno nie jest to tylko prosta powieść o poszukiwaniu miłości i zgubnych skutkach fascynacji drugą osobą, a raczej wyobrażeniem o niej.
Największym atutem tej powieści jest to, że ilu czytelników, tyle jest możliwych interpretacji i różnych nastawień do zachowania Dawida. Mnie Dawid wydawał się chwilami bardzo bliski w swoich rozterkach moralnych i ucieczkach od ludzi i siebie. Sądzę jednak, że w dywagacjach o polskiej literaturze, szczególnie z profesorem Woodem, może wydawać się niektórym odbiorcom drażniący i przemądrzały. Nie mówiąc już o kontrowersji, jaką niesie sama w sobie niewierność, a której Dawid chce się oddać.
Językowo jest to kawał pięknej literatury, dosłownie. Rozbudowane metafory, cytaty z wierszy francuskich i angielskich, które idealnie oddają nastroje Dawida, jego gorączkę wewnętrzną i obsesję na punkcie Muriel, którą zdaje się może ugasić tylko chłód północnej wyspy i jej niebanalne krajobrazy. Czytelnik z łatwością może wczuć się w klimat mroźnego poranka nad plażą czy wiosennego szaleństwa przed sezonem turystycznym wyspy. Autorka w wiarygodny sposób, korzystając z wielu środków przekazu, od muzyki po bajki, przedstawia uniwersalną tęsknotę za prawdziwymi spotkaniami i inspirującymi rozmowami, a nie powierzchownym krzyżowaniem spojrzeń czy jednostajnością i monotonią w długich związkach.
Podsumowując, dawno nie czytałam tak dobrego kawałka polskiej prozy, a z pewnością zachęcił mnie on do sięgnięcia po poprzednie dzieło autorki, za które otrzymała Nagrodę Conrada. Jeśli „Dom z witrażem” jest tak dobry, jak „Wyspa”, to naprawdę Żanna Słoniowska zapowiada się na jedno z najciekawszych nazwisk współczesnej literatury. Pisać o relacjach mężczyzna–kobieta w tak piękny sposób to trzeba po prostu mieć talent!
Alicja Klebba
Popieram [ 3 ]
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
- Nie sądziłem, że kobieta w jej wieku może być tak świeża i że może mnie do tego stopnia poruszyć.
- Zawsze ci mówiłem, że wiek to fi...
Opinie [18]
Zmęczyłam się tą lekturą. Ciągnęły mi się bardzo podróże na wyspę i powroty do Polski. Nie było tu dusznej atmosfery, ani namiętności dojrzałego romansu. Wg opisu z tyłu okładki miało dziać się coś niezwykłego, a tak na prawdę to dostajemy tu garść opisów wyspy i drugą garść rozmów o literaturze.
Pokaż mimo toNie wiem, z jednej strony ciekawa, a z drugiej przeszkadzało mi, że kobita pisze o tym, co wypalony facet czuje do innej
Pokaż mimo to(w dodatku starszej od siebie) kobity, tzn niby ok, od czego jest wyobraźnia literacka, ale w tym wypadku czułam jakiś fałsz. Sztucznością mi pachniało.
Historia Dawida mocno we mnie zapadła. Jest w nim tyle pasji i fascynacji, równocześnie niepewności i lęku. Zmieniają się pory roku, zmieniają się uczucia. Czas pełen niedomówień. Tęsknota za innym człowiekiem odczuwana niemal fizycznie.
więcejCzytałam tę książkę ze ściśniętym gardłem. W mojej głowie ta historia ma inne zakończenie niż w książce.
Na fascynacji innym człowiekiem...
Troszkę się męczyłam czytając.
Pokaż mimo toLubię nietuzinkowych ludzi, którzy na wakacje jadą na Islandię zamiast pławić się w słońcu. Dawid, czterdziestoletni pisarz cierpiący na blokadę twórczą wynajmuje pokój w ośrodku pracy twórczej. zaintrygowała go Muriel, gospodyni. Oprócz rozwijającej się obopólnej fascynacji niewiele się dzieje,gdyż ulokował się w północnej, mniej rozrywkowej części. Jest surowy, piękny...
więcejZa pierwszym podejściem książka mnie nie zachwyciła, utknęłam w okolicach setnej strony i jakoś nie mogłam ruszyć dalej. Wróciłam do niej ponownie w ramach wyzwania czytelniczego (styczeń - przeczytanie książki, której nie skończyło się w 2019r.) i tym razem powoli, choć nieodwracalnie zostałam wciągnięta w świat Wyspy i relacji głównych bohaterów. Relacji innej niż te, do...
więcejŻanna Słoniowska Wyspa, Dawid czterdziestoletni pisarz mąż i ojciec, wyrusza na jedną z wysp położonych na północy Europy, by tam w skupieniu dokończyć swoją kolejną powieść. W tej oazie, enklawie twórców poszukujących ciszy i spokoju, w której mają powstawać kolejne dzieła, spotyka straszą od siebie kobietę, Muriel. Jej niedostępność, intelekt i tajemnica powoduje, że...
więcejKompletnie nie moje klimaty. Przeczytałam, bo sie "napatoczyła" i naprawdę liczyłam na tajemniczy i klaustrofobiczny klimat, choćby w 50% taki jak w "Kobiecie z wydm" Abe Kobo. Niestety, przeliczyłam sie. Bohater jest typem faceta, którego mam nadzieje nigdy nie spotkać. Niby romantyk i wrażliwiec a życiowo toksyna i "kleszcz" z syndromem ofiary. Zdrowe kobiety trzymają sie...
więcejFabuła "Wyspy" jest niezwykle prosta: on to czterdziestoletni pisarz, ona jest od niego dużo starsza i pracuje w Domu Literatury na wyspie. To ich drugie spotkanie i teraz prowadzi Dawida do obsesji, choć początkowo nic tego nie zapowiada. Atmosfera wyspy i Domu Literatury jednak robią swoje.Obłęd Dawida jako żywo przypomina miłość romantyczną i marzenie o komunii dusz. I...
więcejNie do końca mi po drodze z „Wyspą” Żanny Słoniowskiej. Czy po dość obiecującym początku książka obroniła się również zakończeniem? Nie do końca. Być może nie rozumiem głównego bohatera; pisarza, który słucha Mozarta, czyta Miłosza, rozprawia o literaturze i obsesyjnie myśli o spotkanej na tytułowej wyspie kobiecie. Nie rozumiem motywacji czterdziestolatka, który żyje...
więcej