Jak to działa? Budowle

- Kategoria:
- popularnonaukowa dziecięca
- Wydawnictwo:
- Nasza Księgarnia
- Data wydania:
- 2019-06-19
- Data 1. wyd. pol.:
- 2019-06-19
- Liczba stron:
- 32
- Czas czytania
- 32 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788310134202
- Tagi:
- literatura polska świat budowle architekt projektant wnętrz
Klara fascynuje się światem wokół. Chciałaby zrozumieć, jak powstały najróżniejsze budowle, a w przyszłości zostać architektem albo projektantem wnętrz. Każdą wolną chwilę poświęca na zdobywanie wiadomości. Pomaga jej dziadek, który swymi zabawnymi rysunkami cierpliwie odpowiada na kolejne pytania wnuczki. Dlaczego domy różnią się od siebie? Po co w bloku wywietrzniki i zsypy? Co kryje się w ścianie? Po co powstały miasta? Co to jest trullo, jurta czy igloo? Gdzie są i ile mierzą najwyższe budynki czy najdłuższe mosty świata? Co to są zabytki i kto o nie dba? Czy można mieszkać na wodzie albo w koronach drzew?
Duży format, wypełnione szczegółami ilustracje, edukacja połączona z zabawą i humorem to tylko niektóre z zalet tej niezwykłej książki o najróżniejszych budowlach.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Podręcznik małego architekta
Dzięki dziadkowi mała Klara odkrywa swoją nową pasję: budowle. W przyszłości chciałaby się zająć projektowaniem budynków lub wnętrz, dlatego na każdym kroku zarzuca dziadka pytaniami, na które ten cierpliwie odpowiada. Dzięki temu razem z Klarą dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy, między innymi jakie są poszczególne etapy budowy, w jakich domach żyją ludzie w najdalszych zakątkach świata i jak planowano budowę pierwszych miast. Klara już wie, że kocha architekturę – teraz pora, żeby pokochali ją też czytelnicy.
„Jak to działa? Budowle” to kolejna z serii ilustrowanych książek edukacyjnych Nikoli Kucharskiej. Poprzednie, opowiadające o zwierzętach i o ludzkim ciele, zostały wysoko ocenione przez czytelników, i jestem przekonana, że ta również przypadnie im do gustu.
Książka jest przeznaczona dla nieco starszych dzieci, w mojej ocenie od sześciu lat wzwyż. Zachowuje idealne proporcje między ilustracjami a tekstem, z jednej strony przyciągając uwagę bogactwem szczegółów, a z drugiej podając wiele ciekawych informacji. Wszystkich wyjaśnień udziela dziadek głównej bohaterki, ale dziewczynka opatruje je zabawnymi uwagami i komentarzami, dzięki czemu nie sprawiają one wrażenia zbioru suchych faktów. Dodatkowo ta wyjątkowa relacja dziadka i wnuczki zachęca do spędzania czasu z rodziną, rozmowy i nauki.
„Jak to działa? Budowle” porusza wiele ciekawych tematów: uczy czytać projekty budowlane (oczywiście w pewnym uproszczeniu),wyjaśnia, czym jest kielnia, do czego służą rozpory i szalunki. Następnie zabiera nas w architektoniczną podróż po świecie: od jurt, przez igloo do włoskich trullo. Dowiadujemy się, jak wygląda życie w bloku mieszkalnym, a jak wyglądało w kamienicach, poznajemy dawne i współczesne miasta, świątynie i pałace oraz dzieła wybitnych architektów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – tak dzieci, jak i dorośli.
Książka Nikoli Kucharskiej nie wyczerpuje oczywiście tematu, ale może być wartościowym źródłem inspiracji dla młodych czytelników. Informacje są podane w sposób przystępny, ale z pewnością nie infantylny, dzięki czemu lektura jest zarówno przyjemna, jak i interesująca. Zachęca do poznawania świata i rozwijania zainteresowań już od najmłodszych lat.
Agnieszka Kruk
Książka na półkach
- 17
- 17
- 4
- 4
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam
Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam
Pokaż mimo toCzasami takie książki mnie zaskakuja, ale bardzo pozytywnie. Przeczytaliśmy ja ze starszym synem. Mysze przyznać, że moja wiedza jest nieco bogatsza o pewne rzeczy, które nie wiedziałam. Świetna książka dla chłopców, ale też dziewczynek jesli interesują się architekturą (vadźinnym zawodem zwiazanym z budownictwem.). Ilustracje świetne, lekka dawka humoru, duża ilość wiedzy.
Czasami takie książki mnie zaskakuja, ale bardzo pozytywnie. Przeczytaliśmy ja ze starszym synem. Mysze przyznać, że moja wiedza jest nieco bogatsza o pewne rzeczy, które nie wiedziałam. Świetna książka dla chłopców, ale też dziewczynek jesli interesują się architekturą (vadźinnym zawodem zwiazanym z budownictwem.). Ilustracje świetne, lekka dawka humoru, duża ilość wiedzy.
Pokaż mimo toPiękna i ciekawa
Piękna i ciekawa
Pokaż mimo tohttp://www.nieperfekcyjnie.pl/2019/09/na-placu-budowy-i-nie-tylko-jak-to.html
W naszej domowej biblioteczce aż roi się od książek o różnego rodzaju pojazdach, zwierzątkach czy miastach i wsiach. Sięgamy po nie każdego dnia, niemniej kiedy mój 3,5-latek dowiedział się o lekturze ściśle związanej z tematyką budowlaną, od razu wyraził chęć posiadania jej. Aktualnie jesteśmy na etapie posiadania planów domu, którego budowę chcielibyśmy zacząć w następnym roku, czym Jaś bardzo żyje, więc problematyka książki jest u nas na czasie.
Klara chciałaby zostać architektką albo dekoratorką wnętrz, więc dziadek Ignacy tłumaczy jej różne sprawy związane z budynkami. Mali czytelnicy mają okazję dowiedzieć się, jak powstaje dom, jak wygląda plac budowy oraz jej etapy, a także wykończenie domu. Ponadto autorka przedstawia tradycyjne domy mieszkalne znajdujące się w różnych zakątkach świata, typy miast czy świątynie i siedziby władców.
Podoba mi się wyjście poza utarte schematy, gdzie dziewczynki bawią się w gotowanie, w międzyczasie wożąc lalki w wózeczkach, kiedy chłopcy wspinają się na drzewa i bawią autkami. Tutaj postacią najbardziej zainteresowaną budowlami jest Klara, a nie jej brat, co na pewno uświadomi niejednemu dziecku, że każdego może ciekawić coś zupełnie innego, nawet to, co teoretycznie przypisane jest płci przeciwnej.
Od razu moją uwagę przykuły piękne, wyraźne ilustracje o stonowanej kolorystyce, duży format książki oraz idealnie wyważona ilość tekstu. Wspaniałym zabiegiem jest umieszczenie ogromu różnorodnych dopisków ze strony Klary, które dodają smaczku całej lekturze.
Nikola Kucharska stworzyła lekturę nie tylko dla dzieci żądnych wiedzy, ale również ich rodziców - przyznaję szczerze, że dowiedziałam się paru istotnych rzeczy, o jakich nie miałam pojęcia. Nierzadko zostaję zasypywana pytaniami, na które nie potrafię udzielić odpowiedzi. Na szczęście na pomoc przychodzą mi właśnie takie lektury - teraz nawet rozmowa o budowie nie jest mi straszna.
http://www.nieperfekcyjnie.pl/2019/09/na-placu-budowy-i-nie-tylko-jak-to.html
więcej Pokaż mimo toW naszej domowej biblioteczce aż roi się od książek o różnego rodzaju pojazdach, zwierzątkach czy miastach i wsiach. Sięgamy po nie każdego dnia, niemniej kiedy mój 3,5-latek dowiedział się o lekturze ściśle związanej z tematyką budowlaną, od razu wyraził chęć posiadania jej. Aktualnie jesteśmy...
“Jak to działa. Budowle” to swoiste kompendium wiedzy o budynkach i budowlach, dla młodego czytelnika. Wydawało mi się, że taka książka trafi do serca niespełna sześciolatka i wcale się nie pomyliłam. Przy okazji dziewięciolatek też się załapał :)
“Jak to działa. Budowle” jest przewodnikiem po świecie architektury – domów, mostów, wież, pomników i tym podobnych. W ten arcyciekawy świat wprowadzają nas Klara – miłośniczka architektury, Karolek – specjalista od budowania z klocków, oraz Dziadek Ignacy, który jako fachowiec, wyjaśnia wnukom to, co dotychczas pozostawało poza ich wiedzą.
Książkę podzielono tematycznie, na odpowiednie działy. Każdy z nich ukazuje dzieciom inny aspekt budownictwa i odpowiada na wiele intrygujących pytań. W pierwszej części dzieciaki na dokładnie rozrysowanym planie poznają projekt domu, przy okazji poznając pracę architekta. Muszę przyznać, że projekt jest szczegółowo rozrysowany, aż miło jest się mu przyjrzeć. Od projektu przechodzimy na plac budowy, a następnie towarzyszymy przy pracach wykończeniowych w budynku. A żeby dziecko nie myślało, że wszędzie jest tak samo, autorki książki omówiły inne kulturowo tradycyjne domy mieszkalne, a także te nowoczesne, czasem zaskakujące wyglądem czy kształtem. (...)
Całość recenzji na stronie wrolimamy.pl https://wrolimamy.pl/recenzja/jak-to-dziala-budowle-dla-milosnikow-miast-i-architektury/ recenzji na stronie wrolimamy.pl
“Jak to działa. Budowle” to swoiste kompendium wiedzy o budynkach i budowlach, dla młodego czytelnika. Wydawało mi się, że taka książka trafi do serca niespełna sześciolatka i wcale się nie pomyliłam. Przy okazji dziewięciolatek też się załapał :)
więcej Pokaż mimo to“Jak to działa. Budowle” jest przewodnikiem po świecie architektury – domów, mostów, wież, pomników i tym podobnych. W ten...
Joanna Kończak, Katarzyna Piętka, Jak to działa? Budowle, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2019
Dzieci kochają odkrywać świat. Badanie otoczenia to jedno z ważniejszych zadań młodego człowieka przygotowującego się do dorosłego życia. Podręcznikowy materiał szkolny nie zawsze porywa i pomaga w zdobywaniu wiedzy, dlatego warto poszperać na półkach w księgarniach i znaleźć interesującą alternatywę. Dla nas jest nią wiele książek wydawanych przez Naszą Księgarnię. Znajdziemy tam niezwykłe serie „Opowiem ci, mamo” czy „Rok w”, a także w „Jak to działa?” pozwalające zdobyć wiele informacji bez nudnej nauki na pamięć. Wiedza podana w formie ciekawostek sprawia, że dzieci chętniej sięgają po lektury oraz lepiej chłoną kolejne informacje o świecie oraz nabywają nawyków czytelniczych i podsycają swoją dziecięcą ciekawość. Pozornie proste, z wieloma ilustracjami lektury pomagają zrozumieć świat oraz wyczulają na lepsze obserwowanie otoczenia.
Cztery lata temu w nasze ręce trafiła książka Nikoli Kucharskiej oprowadzającej młodych czytelników po polskich legendach. Dwa lata autorka zabrała nas na spacer po mitologii i działaniu ciał zwierząt. Rok temu pomogła nam przyjrzeć się ciału człowieka i zwierzętom, które wyginęły. Jest też autorką słynnej książki „Opowiem ci, mamo, co robią koty?”. Jeśli traficie w księgarniach na książki z ilustracjami Nikoli Kucharskiej możecie śmiało brać w ciemno: dzieci będą zachwycone, a poszerzanie wiedzy będzie wspaniałą, wielogodzinną zabawą, w której nie zabraknie kreatywnych pomysłów na jej utrwalanie. I właśnie z tego powodu sięgnęłyśmy po najnowszą książkę zabierającą dzieci na plac budowy. „Jak to działa? Budowle” bardzo dobrze wpisuje się w serię „Jak to działa?” będące ilustrowanymi opowieściami o Klarze i Karolku, którym dziadek Ignacy objaśnia funkcjonowanie pewnych rzeczy (zwierząt, ludzi, placu budowy). Wcześniej oczywiście mieliśmy okazję przyglądać się temu, co żyje, ale czy plac budowy też nie tętni życiem, a ludzie uwijają się na nim jak mróweczki? Do tego wszystko wydaje się dziać chaotycznie, a później okazuje się, że jednak to tylko pozory.
Książkę podzielono na trzy części: mój dom, moje miasto i na wakacjach. Całość jest przemyślana, estetyczna, dobrze zaplanowana. Na początku każdego rozdziału mamy ilustrację przedstawiającą otoczenie, w jakim żyją bohaterzy i stoją budynki, a kolejne podwójne strony to budowa anatomiczna budynków, pokazanie planu domu i jego wizualizacji oraz wyglądu planu budowy, wskazówki dotyczące zasad zachowania bezpieczeństwa oraz utrzymania ładu. Młodzi czytelnicy dowiedzą się w jaki sposób przygotować fundamenty i jak wyglądają kolejne etapy budowy. Dlaczego wybudowanie domu to jeszcze nie koniec prac i jak wygląda wykańczanie budowy, jakie prace można podjąć, aby budynek był zgodny z oczekiwaniami jego mieszkańców. Na kolejnych stronach poznamy tradycyjne domy z różnych części świata. Jest tu jurta, manyatta, dom torfowy, igloo, chata Todów, dom na plantacji, trullo, pływający domy, dom but, mikrodom, fallingwater, dom ekologiczny. Przyjrzymy się też budowie bloku mieszkalnego, poznamy jego różnorodnych mieszkańców.
Od bloków płynnie przechodzimy do miejskich planów i poznajemy typy miast: od greckiego polis po nowoczesne ulice Nowego Jorku. Następnie na podstawie wskazówek autorki przyjrzymy się mapom naszych miast. Zakradniemy się też do kamienicy i poznamy nie tylko jej budowę, piękną ozdobną fasadę oraz szczyt, ale też rozmieszczenie pomieszczeń i ludzi
W trzeciej części poświęconej wakacjom przyjrzymy się najciekawszym i najbardziej znanym budynkom na świecie, budowie teatru oraz poznamy zawody związane z budowaniem, a także życiorysy kilku najsłynniejszych architektów.
Całość bardzo przystępna, interesująca i przyciągająca dziecięcy wzrok uwagę. Zaletą publikacji jest to, że chętnie sięgną po nią zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie szkoły podstawowej, którym pomoże przyswoić cenne informacje z budownictwa. Piękne ilustracje autorstwa Nikoli Kucharskiej sprawiają, że książka jest estetyczna i jednocześnie zabawna, opierająca się na prostych skojarzeniach, dzięki czemu młodym czytelnikom będzie łatwiej wejść w temat.
„Jak to działa? Budowle” Nikoli Kucharskiej to znakomita lektura dla dzieci mających wiele pytań. Wielkim plusem jest tez bogactwo głównych ilustracji w trzech rozdziałach. Pozwala nie tylko na poznawanie budowy domu, ale i zobaczenie, że bywają one różne w zależności od potrzeb i możliwości ich mieszkańców. Warto poeksperymentować (zwłaszcza, że są wakacje i dzieci mają sporo czasu) i spróbować zbudować domy lub makiety miast z kartonu i innych dostępnych materiałów. My lubimy takie zabawy. Matowa kartonowa okładka i bardzo dobrze zszyte strony sprawiają, że książka jest solidna. Myślę, że z powodzeniem mogłaby być też wydrukowana w takiej formie jak seria „Rok w”, czyli całość kartonowa.
Joanna Kończak, Katarzyna Piętka, Jak to działa? Budowle, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2019
więcej Pokaż mimo toDzieci kochają odkrywać świat. Badanie otoczenia to jedno z ważniejszych zadań młodego człowieka przygotowującego się do dorosłego życia. Podręcznikowy materiał szkolny nie zawsze porywa i pomaga w zdobywaniu wiedzy, dlatego warto poszperać na półkach w księgarniach i znaleźć...
Jak ja się cieszę, że powstają książki:
a) o czymś innym niż dinozaury/auta/gotowanie/lalki (które zagadnienia też są super, ale są wszędzie)
b) o powyższym dla dziewczynek i chłopców, bez wyjątków
c) w których wiedza jest starannie dobrana, nie przytłacza ale za to zachęca do dalszego szukania informacji
d) są piękne
e) są zabawne
Polecam pasjonatom w wieku 6-10 lat. Bardzo dużo wiedzy, piękne ilustracje.
Jak ja się cieszę, że powstają książki:
więcej Pokaż mimo toa) o czymś innym niż dinozaury/auta/gotowanie/lalki (które zagadnienia też są super, ale są wszędzie)
b) o powyższym dla dziewczynek i chłopców, bez wyjątków
c) w których wiedza jest starannie dobrana, nie przytłacza ale za to zachęca do dalszego szukania informacji
d) są piękne
e) są zabawne
Polecam pasjonatom w wieku 6-10 lat....