rozwiń zwiń

Podręcznik małego architekta

corbeau corbeau
01.07.2019
Okładka książki Jak to działa? Budowle Joanna Kończak, Nikola Kucharska, Katarzyna Piętka

Dzięki dziadkowi mała Klara odkrywa swoją nową pasję: budowle. W przyszłości chciałaby się zająć projektowaniem budynków lub wnętrz, dlatego na każdym kroku zarzuca dziadka pytaniami, na które ten cierpliwie odpowiada. Dzięki temu razem z Klarą dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy, między innymi jakie są poszczególne etapy budowy, w jakich domach żyją ludzie w najdalszych zakątkach świata i jak planowano budowę pierwszych miast. Klara już wie, że kocha architekturę – teraz pora, żeby pokochali ją też czytelnicy.

„Jak to działa? Budowle” to kolejna z serii ilustrowanych książek edukacyjnych Nikoli Kucharskiej. Poprzednie, opowiadające o zwierzętach i o ludzkim ciele, zostały wysoko ocenione przez czytelników, i jestem przekonana, że ta również przypadnie im do gustu.

Książka jest przeznaczona dla nieco starszych dzieci, w mojej ocenie od sześciu lat wzwyż. Zachowuje idealne proporcje między ilustracjami a tekstem, z jednej strony przyciągając uwagę bogactwem szczegółów, a z drugiej podając wiele ciekawych informacji. Wszystkich wyjaśnień udziela dziadek głównej bohaterki, ale dziewczynka opatruje je zabawnymi uwagami i komentarzami, dzięki czemu nie sprawiają one wrażenia zbioru suchych faktów. Dodatkowo ta wyjątkowa relacja dziadka i wnuczki zachęca do spędzania czasu z rodziną, rozmowy i nauki.

„Jak to działa? Budowle” porusza wiele ciekawych tematów: uczy czytać projekty budowlane (oczywiście w pewnym uproszczeniu), wyjaśnia, czym jest kielnia, do czego służą rozpory i szalunki. Następnie zabiera nas w architektoniczną podróż po świecie: od jurt, przez igloo do włoskich trullo. Dowiadujemy się, jak wygląda życie w bloku mieszkalnym, a jak wyglądało w kamienicach, poznajemy dawne i współczesne miasta, świątynie i pałace oraz dzieła wybitnych architektów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – tak dzieci, jak i dorośli.

Książka Nikoli Kucharskiej nie wyczerpuje oczywiście tematu, ale może być wartościowym źródłem inspiracji dla młodych czytelników. Informacje są podane w sposób przystępny, ale z pewnością nie infantylny, dzięki czemu lektura jest zarówno przyjemna, jak i interesująca. Zachęca do poznawania świata i rozwijania zainteresowań już od najmłodszych lat.

Agnieszka Kruk