Serotonina

Inne

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Na półkach: , , , ,

Kolejny raz Houellebecq potwierdza, że jest genialnym pisarzem, że jego książki to nowa "biblia dekadentyzmu".

W książce, jak to u Houellebecq'a, dużo cipek, seksu, penisów, problemów z impotencją, erotycznych uniesień, wspomnień.
Jednak jest w niej coś, co sprawia, że się zatrzymuję - zbliża się koniec, upadek człowieczeństwa, honoru, moralności.

Serotonina ukazuje nam problem współczesnego świata, depresję w innym świetle. Smutek towarzyszący nam na kartkach powieści przeplata się z melancholią, wspomnieniami, sarkastycznymi przemyśleniami, ironią, humorem ( również tym czarnym).
Bohater- 46-letni Florent - w życiu stracił sens. Jest człowiekiem smutnym, przepełnionym samotnością.1 tabletka podnosi mu poziom serotoniny, ale powoduje też skutki uboczne. Seks jest już wspomnieniem. Wspomina swoje miłosne uniesienia na przestrzeni dotychczasowego życia, podsumowuje to, co w życiu osiągnął. Nie potrafi znaleźć dla siebie miejsca cały czas szuka szczęścia, które nie istnieje.
Przed przeczytaniem zastanów się, czy chcesz znaleźć mityczne szczęście z bohaterem... Będzie ciężko, ale warto.

Serotonina ukazuje nam...

Grudzień '22 był dla mnie miesiącem Houllebecqa, ale z 3 książek tego autora które wtedy przeczytałem tylko jedna mnie naprawdę wciągnęła - niestety nie była to Serotonina.
Schemat ten sam co w innych powieściach autora. Nie byłem zaskoczony 40 latkiem w depresji, czy też jego problemami z partnerką. Wiedziałem też w którą stroną będzie zmierzać narracja - to że bohater coraz bardziej będzie tonął w bagnie było oczywiste od pierwszej strony.
Ale o co chodzi z tą serotoniną? Jest to kwestia która najbardziej mnie rozczarowała! Liczyłem, że tytułowy medykament będzie miał jakiś wpływ na naszego bohatera, przecież brał go w dużych ilościach i regularnie. Otóż nie! Florent łykający hormon jest tak samo smutny przez całą książkę. Nie wiem zatem, skąd ten zabieg narracyjny, skoro lek wokół którego autor napisał książkę, w żaden widoczny sposób nie modyfikował na lepsze samopoczucia głównego bohatera.
Tak jak w przypadku Poszerzenia Pola Walki, wystawiam tutaj słabą 5.

U Hoeullebecqa nigdy nic nie jest proste, choć takie się wydaje - z pozoru to książka o seksie, pornografii, Francji, piciu, paleniu, broni, rolnictwie oraz depresji. Jednak jak w poprzednich książkach, jest to historia o beznadziejnym poszukiwaniu jakiegokolwiek sensu życia, który tak naprawdę zawiera się w prostych chwilach, kiedy jesteśmy zakochani. Pokazuje jak łatwo jest przegrać wszystko i dotrzeć do kresu gdy nie ma się siły walczyć dalej. W takim stanie nawet leki nie są w stanie pomóc, jedynie wydłużają bezsens istnienia. Bohater ma szansę w pewnym momencie na całkowitą zmianę swojego losu, ale absolutnie nie wierzy w jakąkolwiek szansę powodzenia, nie wierzy w to, żeby miał szansę być kochany i ponownie wart czyjegoś uczucia. Może nadinterpretuje, ale mało który autor potrafi tak pięknie pisać o tragizmie ludzkiego istnienia w samotności, kiedy nic już nie ma sensu. I pewne rozwiązania ostateczne są najlepsze.

Może nie najlepsza, ale świetna. Każda strona seratoniny przepływała przez palca i pogrążała mnie w coraz większym odmęcie. Z każdą stroną uciekała nadzieja, uciekało życie głównego bohatera. Punkty kulminacyjne miały na celu jedynie jeszcze bardziej pogłębić czytelnika. Opowieść rozmywa się w nicości, tak jak ludzie się przecież rozmywają każdego dnia. Czy właśnie analiza zatracenia nie powinna być obecnie wiądącym sposobem analizy rzeczywistości?

Houellebecq moim zdaniem jest autorem, który jak nikt inny potrafi na 300 stronach opisać prostym językiem skomplikowane życie zwykłego, przeciętnego człowieka, tworząc jednocześnie z tego prostego języka dzieło. Uważam, że trzeba mieć wrodzony talent by w ciekawy i mało skomplikowany sposób pokazać całokształt ludzkiego życia i miłości, bo jego książki i oczywiście ta też są przede wszystkim o miłości, ale nie takiej miłości jaką znajdziemy w każdym romansie. Jego powieści pokazują prawdziwą miłość- jej wady i zalety, jej brudną jak i czystą stronę, pożądanie i brutalność oraz bliskość i ciepło. Często ludzie mają problem z opisaniem swojego stanu, swoich emocji, tego co w nich siedzi, bo często nie ma takich słów, które potrafiły by to wyrazić w 100% a Houellebecq pokazuje nam, że da się to zrobić i to najprostszymi słowami jakie znamy. Pierwszy raz spotykam się z czymś takim, że mimo iż książka kończy się w nie taki sposób jakbym tego chciała, to nie czuję po jej skończeniu pustki, niesmaku. Autor od początku przyswaja nas do zakończenia, powoli, stopniowo, pozwala nam się wtopić w głównego bohatera, przeżywać z nim jego upadki i radości, ale jednocześnie przyswaja nas do tego co nieuniknione. I to uważam za mistrzostwo. Polecam.

Interesujące, inne, elokwentne, współczesne, prorocze. Pesymistyczne, tak smutne i pelne mizantropii że aż śmieszne momentami, przynajmnie w moje poczucie humoru trafia ta jakże prawdziwa groteska dnia codziennego. Oczywiście nie wszystko, jest zabawne. Upadek cywilizacji nie jest zabawny, absurdy UE i jej niektórych dyrektyw nie są zabawne dla jednostkowego obywatela, zezwierzęcenie człowieka jego odczłowieczenie nie jest zabawne, skutki uboczne leku, których nie ma czasu dokladnie zbadać, jak twierdzi lekarz bohstera. - nie są zabawne Książka, która niewątpliwie daje fo myślenia. Do tego - jak to u Houellebecqa - bardzo sprawnie, z dużą zręcznością napisana. Mam wrazenie, że nie ma tu ani jednego zbędnego zdania. Przemyslenia głównego bohatera są tak spójne i logiczne że przypomina to matematyczny wywód. Po prostu: elegancka proza.

Jedna z lepszych jego książek jak dla mnie.

Jedna z lepszych jego książek jak dla mnie.

Lubię lekki nihilizm, nie lubię poprawności politycznej. Zdawałoby się, że główny bohater powinien mi przypaść do gustu. Niestety "Serotonina" to nudny, płytki monolog o tym, że życie jest ciężkie i wiele w nim rozczarowań. Nie wyniosłem z tej książki ani jednej mądrości. Nihilizm Łelbeka jest plastikowy. Usposobienie bohatera, które niektórych razi, po mnie kolokwialnie mówiąc spływa. Nic z tych frustracji i niechęci do świata nie wynika. Autor czasem nawiązuje do wielkich filozofów, ale to za mało by uznać tę powieść za mądrą i głęboką. "Serotonina" to bida-intelektualizm podany we flakach z olejem. Jeśli to jest współczesny francuski wieszcz, to Francja ma chyba poważny problem z elitami intelektualnymi. Pewnie dałbym 3, bo zasadniczo to sprawnie napisana książka, ale irytuje mnie nachalna reklama wydawnictwa promująca autora jako mędrca-abnegata. Serotonina ani nie jest zabawna, ani mądra ani emocjonująca. Szkoda czasu.

Jednak wszechobecne robienie loda i przedmiotowe przedstawianie kobiet, albo jako dziwki jeśli się ich nie kocha albo jako te co robią loda jeśli kochają, zaczęło mnie irytować. Nadal jest to powieść, którą się dobrze czyta i która ciekawie opowiada o kryzysie relacji w XXI wieku, to jednak tym razem pan Michel mnie zdenerwował.

Ostatnio przesłuchuję audiobooki ze wszystkimi książkami Houellebecqa. Ta jest kolejną i powiedziałbym, że jedną z tych lepszych (a wszystkie są na wysokim poziomie). Jest też mocno klasycznym huellebecqiem, chyba dobrym na początek przygody z tym pisarzem. Rozkładające się relacje międzyludzkie, świat obnażony z moralnych zasad, bezsens istnienia - w sam raz do porannej kawki!